بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه دانش و فناوری > علوم و تكنولوژي

نکات

نمايش نتايج نظرسنجي: نظر شما در باره ي رياضي
از رياضي متنفرم 4 5.00%
رياضي به درد نمي خورد 0 0%
رياضي را دوست دارم 68 85.00%
نظري ندارم 8 10.00%
راي دهندگان: 80. شما نميتوانيد به اين موضوع راي بدهيد

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Saturday 17 March 2007   #31
tirana
یا حسین یا لیتنا کنا معک

تاريخ ثبت نام: Apr 2006
مكان: 51.29 شمالي - 35.40 شرقي
پاسخ‌ها: 6,119
روزنوشته ها: 2
ج: انجمن رياضي دانها

هالموس - Paul R.Halmos - یکی از ریاضیدانان مشهور در زمینه آنالیز ریاضی است. کتابی از وی با عنوان :
" I WANT TO BE A MATHEMATICIAN "
که در آن شرح زندگانی خودش را به رشته تحریر در آورده بود. بخش پایانی این کتاب را با عنوان :
How to be a mathematician
برای کسانی که در سر آرزوی ریاضیدان شدن دارند به فارسی بنویسم. در زیر ، ترجمه متن مذکور را می خوانید.
چگونه می توان یک ریاضیدان شد؟
« مدت زمان زیادی طول می کشد تا چگونه زندگی کردن را یاد بگیریم. چرا که در همان حالی که شما در حال یاد گرفتن هستید، زمان نیز در حال سپری شدن است. من بیشتر عمرم را صرف این کردم که یک ریاضیدان بشوم، و من چه چیزی یاد گرفتم؟ و اصولا یک ریاضیدان شدن مستلزم چه چیز هایی است؟ اکنون تصور می کنم که پاسخ این پرسش را می دانم :
شما باید در وضعیتی مناسب به دنیا بیایید ، شما باید به طور پیوسته و به سختی برای کامل شدن تلاش کنید، شما باید ریاضیات را بیشتر از هر چیز دیگری دوست بدارید، شما باید در زمینه ریاضیات به سختی و بدون توقف کار کنید و هرگز از ریاضیات دست بر ندارید.
tirana حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Saturday 17 March 2007   #32
tirana
یا حسین یا لیتنا کنا معک

آری باید در وضعیتی مناسب به دنیا بیایید؛ لازمه یک پژوهشگر ریاضیات شدن این است که به طور اولیه و از بدو تولد استعداد ، تمرکز بالا ، ذوق ، بینش عمیق ، بخت و اقبال ، ظرفیت بالا ، و توانایی تجسم کردن و حدس زدن را داشته باشد. اما برای تدریس ریاضیات ، شما باید علاوه بر اینها پیش از دانشجویان بفهمید که آنان با چه نوع موانعی مواجه می شوند ، شما باید با مستمعینتان همفکری داشته باشید ، باید عاری از خود پرستی خود را وقف آنان کنید ، توانایی سخن گفتن داشته باشید ، از سبک و شیوه ای روشن برخوردار بوده و در توضیح و تفسیر مطالب مهارت داشته باشید. نهایتا بتوانید بار علمی خود را با کارهای اجرایی و نگارش بسنجدید ، شما باید فردی مسئول ، وظیفه شناس ، با دقت ، و سازمان یافته باشید- البته داشتن توانایی رهبری و نیز جذبه و گیرایی روحانی نیز در این کار به شما کمک می کند.
شما نمیتوانید کامل شوید ، اما اگر سعی نکنید ، به اندازه کافی هم خوب نخواهید شد.
برای یک ریاضیدان شدن باید ریاضیات را بیشتر از خانواده ، سرزمین ، پول ، راحتی ، خوشگذرانی و افتخارات دوست بدارید. منظور من از این دوست داشتن این نیست که خود را از خانواده ، سرزمین ، و بقیه چیز ها محروم کنید. همچنین منظور من این نیست که اگر به ریاضیات عشق بورزید دیگر هرگز دچار شک و تردید و یأس و دلسردی نخواهید شد و هرگز آماده نیستید تا به طور کامل از آن دست بکشید و اشتغال به باغبانی را جایگزین آن کنید. شک و تردید و دلسردی بخشی از زندگی است. ریاضیدانان بزرگ هم دچار تردید و دلسردی می شوند اما معمولا در هر صورت نمی توانند فعالیت ریاضی خود را به طور کامل متوقف نمایند و هنگامی که چنین می شود آنها عمیقا دلتنگ ریاضیات می شوند
قديمي Saturday 17 March 2007   #33
tirana
یا حسین یا لیتنا کنا معک

مطمئنا واژه « ریاضیدان » یک اصطلاح تعریف نشده است و این امکان وجود دارد که در این ایام ( و یا همیشه) کسانی که علاقه چندانی به ریاضیات ندارند ، « ریاضیدان » نامیده شوند. یک همسر ناموافق با ریاضیات زمان برابری را از شما طلب می کند ، احساس جرم یک وجدان پدر و مادری موجب می شود که در بعد از ظهر شنبه به جای اینکه سر خود را در برابر دیوار سخت یک مسئله گریزان قرار دهید ، وقت خود را به بازی کودکانه ای با فرزندتان بگذرانید. خانواده ، سرزمین ، پول، راحتی، خوشگذرانی، افتخارات ، و تمامی ملزومات دیگر زندگی برای تمامی ما وجود دارند تا رتبه خود را تغییر دهیم و من نمی گویم که ریاضیدانان همواره تمامی آنها را نادیده می گیرند و به رسمیت نمی شناسند. من نمی گویم که عشق به ریاضیات از عشق به چیزهای دیگر مهمتر است. آنچه که من می گویم این است که با گسترشی که در آن عشق های یک شخص می توانند رتبه بندی و مرتب شوند ، بزرگترین عشق یک ریاضیدان ( به همان شیوه ای که من تمایل دارم این واژه به کار رود) ریاضیات است.من ریاضیدانان بسیاری را ( از کوچک و بزرگ ) می شناسم که آنچه بیان می کنم در مورد آنها صادق است. برای ذکر تعدادی از اسامی معروف ، من بسیار شگفت زده می شدم اگر M.Morse , A.Weil , H.Weyl , O.Zariski با من موافق نمی بودند.
در نظر داشته باشید که من به شما توصیه و یا اصرار نمی کنم که ریاضیات را دوست بدارید. من به شما سفارش نمی کنم که « اگر می خواهید یک ریاضیدان شوید ، بیدرنگ عشق ورزیدن به ریاضیات را آغاز کنید » که بسیار بیمعنی و مضحک خواهد بود. آنچه من می گویم این است که عشق به ریاضیات فرضی است که بدون آن نتیجه حاصل نمی شود. اگر می خواهید یک ریاضیدان شوید ابتدا در وجود خود بنگرید و از خودتان سؤال کنید که به چه اندازه تمایل دارم یکی از آنان شوم. اگر این آرزو خیلی عمیق و خیلی بزرگ نبود ، اگر آن واقعا ماکسیمال نبود ، اگر آرزوی دیگری داشتید که بر آن تقدم داشت ، و یا اگر حتی تمایل دیگری در ردیف آن داشتید ، در این صورت شما نباید برای ریاضیدان شدن تلاش کنید. کلمه « نباید » یک « نباید » اخلاقی نیست ؛ بلکه یک « نباید » عملی و واقع بینانه است. من تصور می کنم که شما احتمالا در این تلاشتان موفق نخواهید شد و ، در هر صورت ، شما احتمالا احساس تباه شدن و ناخوشنودی خواهید داشت
قديمي Saturday 17 March 2007   #34
tirana
یا حسین یا لیتنا کنا معک

همچنانکه پیرامون مفهوم « سخت کار کردن » ، اولین درک و راهنمایی را هنگامی دریافت کردم که کارمیشل مدت زمانی را که طول می کشد تا او یک سخنرانی پنجاه دقیقه ای دعوت شده را آماده کند برای من بازگو کرد، « پنجاه ساعت »؛ یعنی یک ساعت کار برای هر دقیقه از نمایش پایانی. چندین سال بعد ، هنگامی که شش تن از ما مقاله « تاریخ » ( « ریاضیات امریکا از ۱۹۴۰ ... » ) را می نوشتیم ، با محاسبه برایم معلوم شد که سهم من از این کار ۱۵۰ ساعت بوده است. هنگامی که به این اندیشه افتادم که این کار چند نفر ـ ساعت برای کل گروه وقت گرفته است، تنم به لرزه در آمد . تعداد اندکی از ساعت های کاری من صرف آماده کردن سخنرانی ( در نقطه مقابل این مقاله ) شد. من همه چیز را با صدای بلند بیان کردم ، و مجددا همه را در یک دستگاه ضبط صوت گفتم. سپس از ابتدا تا انتهای آن را شش بار گوش کردم. سه بار برای نقاطی که نیازمند ویرایش بودند ( و من قبل از دفعات بعدی گوش دادن، این ویرایش ها را انجام دادم ) و سه بار برای سنجیدن وقت درست آن ( و به طور خاص ، برای اینکه احساسی در مورد سنجش وقت هر بخش پیدا کنم.). یک بار نیز همه چیز پشت سر من قرار داشت، و من کاغذ های ترانسپرانسه را آماده کرده، و تمام مطالب را در طول یک زمان تمرینی نهایی بیان کردم ( خودم این کار را کردم ، نه یکی از دانشجویان ). کار این گونه بود.
ارشمیدس به ما آموخت که یک کمیت اندک هنگامی که به اندازه کافی با خودش جمع شود ، یک کمیت بزرگ می شود ( یا چنانکه در ضرب المثل است ، « هر چیز بسیار کوچک ، یاری رساننده است » ). هنگامی که این آموزه ارشمیدس در مورد انجام کاری در حد و اندازه یک کار جهانی ، و در حالت خاص کار یک ریاضیدان ـ حال خواه اثبات یک قضیه، نوشتن یک کتاب، تدریس واحد درسی، عهده داری کرسی یک بخش از ریاضیات در دانشکده ، و یا ویرایش یک مجله باشد ـ به کار می رود، ادعای من این است که عکس این گزاره نیز برقرار است، یعنی : روش ارشمیدس تنها روش برای انجام برخی کارها است. « یک کار کوچک را انجام دهید ، به طور یکنواخت و پی در پی در هر روز، بدون هیچ استثنا و بدون هرگونه تعطیلی ». به عنوان مثال، اولین ویرایش کتاب مساله فضای هیلبرت خودم را به یاد می آورم ، کتابی که حاوی ۱۹۹ مساله بود. من بیشتر اولین پیش نویس آن را در طول سال حضورم در میامی نوشتم ، و خودم را اجبارا تحت فشار قرار دادم تا در هر روز یک مساله بنویسم. این بدان معنی نیست که نوشتن تمام این کتاب ۱۹۹ روز طول کشید ـ کل زمانی که نوشتن این کتاب گرفت سه برابر این مقدار بود.
قديمي Saturday 17 March 2007   #35
tirana
یا حسین یا لیتنا کنا معک

برای « هرگز دست از کار کردن نکشیدن » ، نیاز به توضیحی وجود ندارد ، و من همواره سعی می کرده ام تا آن را با ذکر حکایتی روشن کنم ، اما در اینجا ، تنها برای تفنن ، داستان کوتاهی را در این زمینه بیان می کنم. در حدود سال ۱۹۸۰ برای ایراد سخنرانی در یک جمع « عمومی » از من دعوت به عمل آمد ، و من پس از انجام سخنرانی، آن را نوشته و برای چاپ در مجله The Mathematics Teacher ارسال کردم. در طول ترم گزارش هایی را از دو داور دریافت کردم؛ بخشی از برداشت های ایشان اینگونه بود : « نویسنده ظاهرا احساس می کند که او از طریق مثال اهتزاز و توان تجرد را نشان می دهد. در حالی که مثال های او پتانسیل چنین کاری را دارند، من احساس نمی کنم که مقاله حاضر آن تاثیر را خلق کرده باشد. ... بیشترین مشکل این مقاله شکل پیچ و خم دار آن است. پیشرفت ایده ها چندان واضح نیست ... موضوعات ریاضی که روی آنها تمرکز شده است جذابیت چندانی ندارند. ». مقاله به طور محکم رد شد. من دست نکشیدم - فقط شانه هایم را بالا انداختم ، و دقیقا همان مقاله را با همان کلمات برای مجله ای که پس از آن The Two-Year College Mathematics Journal نام گرفت فرستادم. مقاله پذیرفته و چاپ شد و یک سال بعد از طرف انجمن جایزه Polya را دریافت کرد.
قديمي Saturday 17 March 2007   #36
tirana
یا حسین یا لیتنا کنا معک

لازم به ذکر است که این ترجمه توسط یکی از استادهای ما در دانشگاه انجام شده که در سایت ایشان امده است
قديمي Sunday 25 March 2007   #37
Teshneh
تشنه

نشان Teshneh

تاريخ ثبت نام: Mar 2007
پاسخ‌ها: 5,408

سلام
جناب tirana واقعا دستتون بابت اون مطالب دردر نكنه جالب بود اتفاقا ما هم يه متني چندين سال پيش در مورد رياضي دان خونديم كه سر فرصت اينجا مي ذاريمش...اون هم به خاطر جبران لطف شما كه اين متنها رو برامون گذاشتين

در ضمن به عنوان خواهر بزرگتر(يعني اگه جرات دارين نه بيارين) يه خواهشي ازتون داشتيم كه احيانا اگه ما به عنوان اعضاي اين انجمن كوتاهي مي كنيم شما نذاريد كه اين غرفه راكد بمونه و مارو از اطلاعات با ارزشتزن بهره مند كنين(يعني ادامه بدين )

ضمن تشكر
منتظر متن ما هم باشيد
Teshneh حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Monday 26 March 2007   #38
tirana
یا حسین یا لیتنا کنا معک

با تشکر از شما می خواستم بگم که مطالب زیاد است ولی خیلی دیگه ریاضی است اما چشم حتما یک سری مطلب تا اخر عید می زارم
در ضمن به عنوان برادر کوچکتر(يعني اگه جرات دارين نه بيارين) اگر مطلبی دارید بزارید

آخرين ويرايش tirana ، Sunday 1 April 2007 در 08:32PM.
قديمي Monday 2 April 2007   #39
tirana
یا حسین یا لیتنا کنا معک

هدف رياضي

«رياضيات علم نظم است و موضوع آن يافتن، توصيف و درك نظمي است كه در وضعيت‌هاي ظاهرا پيچيده‌ نهفته است و ابزارهاي اصولي اين علم ، مفاهيمي هستند كه ما را قادر مي‌سازند تا اين نظم را توصيف كنيم» .

دكتر ديبايي استاد رياضي دانشگاه تربيت معلم تهران نيز در معرفي اين علم مي‌گويد:

«علم رياضي، قانونمند كردن تجربيات طبيعي است كه در گياهان و بقيه مخلوقات مشاهده مي‌كنيم . علوم رياضيات اين تجربيات را دسته‌بندي و قانونمند كرده و همچنين توسعه مي‌دهند.»

دكتر رياضي استاد رياضي و رئيس دانشگاه صنعتي اميركبير نيز در معرفي اين علم مي‌گويد: «رياضيات علم مدل‌دهي به ساير علوم است. يعني زبان مشترك نظريات علمي ساير علوم ، علم رياضي مي‌باشد و امروزه اگر علمي را نتوان به زبان رياضي بيان كرد، علم نمي‌باشد.»
قديمي Monday 2 April 2007   #40
tirana
یا حسین یا لیتنا کنا معک

اهداف گرايش‌هاي مختلف اين رشته عبارتنداز:

1- رياضي كاربردي: هدف از اين شاخه تربيت كارشناسي است كه با اندوخته كافي از دانش رياضي، توانايي تحليل كمي از مسائل صنعتي، اقتصادي و برنامه‌ريزي را كسب نموده، توان ادامه تحصيل در سطوح بالاتر را داشته باشد.

2- رياضي محض: هدف از اين شاخه رياضي، تربيت متخصصان جامع در علوم رياضي است كه آمادگي لازم براي ادامه تحصيل در جهت اشتغال به پژوهش و نيز انتقال علم رياضي در سطوح دانشگاهي را داشته باشند. آشنايي با تجزيه و تحليل مسائل در قالب رياضي و مدل‌سازي رياضي نيز از اهداف ديگر شاخه رياضي محض است.

3- رياضي دبيري: هدف از شاخه دبيري تربيت دبيران و كارشناسان متخصص آموزش رياضي است كه پاسخگوي نيازهاي آموزش و پرورش كشور در سطوح پيش‌دانشگاهي باشند.
قديمي Monday 2 April 2007   #41
tirana
یا حسین یا لیتنا کنا معک

ماهيت :

« رياضيات بر خلاف تصور بعضي از افراد يكسري فرمول و قواعد نيست كه هميشه و در همه‌جا بتوان از آن استفاده كرد بلكه رياضيات درست فهميدن صورت مساله و درست فكر كردن براي رسيدن به جواب است و براي به دست آوردن اين توانايي ، دانشجو بايد صبر و پشتكار لازم را داشته باشد تا بتواند حتي به مدت چندين ساعت در مورد يك مساله رياضي فكر كرده و در نهايت با ابتكار و خلاقيت آن را حل كند»

فارغ‌التحصيلان اين رشته مي‌توانند پس از پايان تحصيلات، در ادارات دولتي براي مسووليتهايي كه به نوعي با تجزيه و تحليل مسائل سروكار دارند، در بخش‌ خصوصي در اموري همانند طراحي سيستمها در امر بهينه‌سازي و بهره‌وري ، در بخش صنعت براي اموري همانند مدل‌سازيهاي رياضي و در آموزش و پرورش و ... ، مسووليتهاي متفاوتي را به عهده گيرند.

گرايش‌‌هاي مقطع ليسانس:

«رئيس اتحاديه بين‌المللي رياضيدانان جهان در يازدهمين اجلاس آكادمي جهان سوم كه اخيرا در تهران برگزار شد، عنوان كرد كه بهتر است بگوييم رياضيات و كاربردهاي آن، نه اينكه رياضيات را به محض و كاربردي تفكيك كنيم چرا كه به اعتقاد رياضيدانها هيچ مقوله رياضي نيست كه روزي كاربردي براي آن پيدا نشود.»

«رياضيات محض بيشتر به قضايا و استدلالها ، منطق موجود در آنها و چگونگي اثباتشان مي‌پردازد اما در رياضيات كاربردي چگونه استفاده كردن و به كارگرفتن قضايا، آموزش داده مي‌شود، به عبارت ديگر در اين شاخه، كاربرد رياضيات در مسائل موجود در جامعه بيان مي‌گردد»

«وقتي صحبت از رياضي محض مي‌شود نبايد تصور كرد كه تنها بايد در گوشه‌اي نشست و به حل مسائل رياضي پرداخت بلكه اين علم ، بخصوص در مدارج بالا، ارتباط نزديكي با طبيعت دارد به عبارت ديگر ايده‌هاي رياضي از ذهن پژوهشگران نمي‌رويد بلكه رياضيدانها غالبا الهام خود را از طبيعت مي‌گيرند و به قول «ژان باپتيت فوريه» رياضيدان مشهور قرن نوزدهم فرانسه «تعمق در طبيعت، پربارترين منابع اكتشافات رياضي است.»

عموما رياضيات كاربردي به شاخه‌اي از رياضي گفته مي‌شود كه كاربرد علمي مشخصي داشته باشد براي مثال در اقتصاد، كامپيوتر،‌فيزيك و يا آمار و احتمال كاربرد داشته باشد و رياضي محض نيز به شاخه‌اي گفته مي‌شود كه به نظريه‌پردازي رياضي مي‌پردازد اما بايد توجه داشت كه امروزه اين دو گرايش آن‌چنان در هم ادغام شده‌اندكه مرزي را نمي‌توان بين آنها مشخص كرد.

زيا گاه يك تئوري كاملا محض وارد مرحله كاربردي شده و چون در عمل با مشكل روبرو مي‌شود، بار ديگر به حوزه تئوري برمي‌گردد و در نهايت پس از رفع نقايص، دوباره وارد مرحله كاربردي مي‌شود. يعني يك تعامل و ارتباط دوجانبه‌اي بين رياضي كاربردي و محض وجود دارد و هريك از اين دو شاخه، از تجربيات شاخه ديگر به بهترين نحو استفاده مي‌كند و به همين دليل يك رياضيدان موفق بايد از هر دو شاخه اطلاع داشته باشد.»

معرفي مختصري از درسهاي تخصصي گرايش رياضي كاربردي
رياضيات گسسته: هدف از اين درس، آشنايي با زمينه‌هاي مختلف رياضيات گسسته و كاربردهاي آن با تاكيد بر اثبات و ارائه الگوريتمهاي مناسب است. سرفصلهاي اين درس عبارتنداز : معادله تفاضلي و رابطه بازگشتي ، تابع مولد، اصل شمول و طرد، گراف و ماتريس، تطابق و ديگر كاربردهاي گراف، جبربول و كاربردهاي آن و آشنايي با طرحهاي بلوكي، مربع لاتين، صفحه‌هاي تصويري ، كدگذاري و رمزنگاري.

برنامه‌سازي پيشرفته : در اين درس، دانشجويان به مباحثي همچون برنامه‌سازي صحيح ،‌ مستند سازي برنامه‌ها ، برنامه‌سازي ساخت يافته، آشنايي با زبان دوم برنامه‌سازي و مقايسه آن با زبان اول، اشكال‌زدايي و آزمايش برنامه، حصول اطمينان از صحت برنامه‌ها ، الگوريتمهاي غير عددي شامل : پردازش رشته‌ها، روشهاي جستجو و مرتب كردن ، آشنايي مقدماتي با كامپايلرها و ديگر برنامه‌هاي مترجم، اجراي طرحهاي بزرگ و ... مي‌پردازند.

آناليز عددي: هدف از اين درس، ارائه الگوريتمهاي عددي و بررسي خطاهاي ايجاد شده از حل عددي مسائل است. در خصوص روشهاي تكراري، بررسي همگرايي و نرخ همگرايي نيز مورد تاكيد مي‌باشند. در اين درس سرفصلهاي موجود عبارتند از : نمايش اعداد حقيقي، انواع مختلف خطاها، آناليز خطاها ، حل معادلات خطي، مشتق و انتگرال‌گيري عددي و حل معادلات ديفرانسيل عددي و ... .

ساختمان داده‌ها: در اين درس، دانشجويان با آرايه‌ها ، بردارها، ماتريسها ، صفها و رديفا، ليستهاي پيوندي ، خطي، حلقوي ، روش نمايش و كاربرد ليستهاي پيوندي ، درختها و پيمايش‌ آنها، روش نمايش و كاربرد درختها، درختهاي تصميم‌گيري ، گرافها و نمايش آنها، تخصيص حافظه به صورت پويا و مسائل مربوط آشنا مي‌شوند.

تحقيق در عمليات: در اين درس ، دانشجويان با زمينه تحقيق در عمليات، انواع مدلها و مدلهاي رياضي، برنامه‌ريزي خطي، شبكه‌ها و مدل حمل و نقل، ساير مدلهاي مشابه، آشنايي با برنامه‌ريزي متغيرهاي صحيح ،‌برنامه‌ريزي پويا، برنامه‌ريزي غيرخطي و مدلهاي احتمالي آشنا مي‌گردند.

آينده شغلي ، بازار كار ، درآمد:

«كاربرد رياضي در علوم مختلف انكارناپذير است. براي مثال مبحث آناليز تابعي در مكانيك كوانتومي، كاربرد بسياري زيادي دارد و يا در بيشتر رشته‌هاي مهندسي معادله «لاپ لاسي» كه يك معادله رياضي است، مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در جامعه‌شناسي نيز نظريه احتمال و نظريه گروهها نقش بسيار مهمي ايفا مي‌كند. در كل بايد گفت كه همه صنايع ،‌زير ساخت رياضي دارند و به همين دليل در همه مراكز صنعتي و تحقيقاتي دنيا، رياضيدانها در كنار مهندسان و دانشمندان ساير علوم حضوري فعال دارند و آنچه در نهايت ارائه مي‌شود، نتيجه كار تيمي آنهاست.»

دكتر رياضي از اساتيد دانشگاه در مورد فرصت‌هاي شغلي موجود در ايران مي‌گويد:

«اگر در جامعه ما مشاغل جنبه علمي داشته باشند، قطعا به تعداد قابل توجهي رياضيدان نياز خواهيم داشت چون يك رياضيدان مي‌تواند مشكلات را به روش علمي حل كند. البته اين به آن معنا نيست كه در حال حاضر هيچ فرصت شغلي براي يك رياضيدان وجود ندارد اما بايد حضور رياضيدانها در مراكز تحقيقاتي و صنعتي پررنگتر باشد.»

هرچقدر كه شغل يك فرد تخصصي‌تر شود، ميزان رياضياتي كه لازم دارد، بيشتر مي‌گردد.

براي مثال يك مهندس الكترونيك از آناليز تابعي و فرآيندهاي تصادفي استفاده مي‌كند و يا يك برنامه‌ريز پروژه‌هاي اقتصادي از مطالب پيشرفته آماري مانند سريهاي زماني ، به عنوان ابزار كار ياري مي‌گيرد. به همين دليل امروزه تربيت متخصصان علم رياضي، يعني افرادي كه قادر هستند رياضيات مورد نياز را آموزش داده و يا توليد كنند، اهميت بسيار زيادي دارد. چرا كه لازمه پيشرفت در تكنولوژي ، توجه به دانش رياضي مي‌باشد.

اما يكي از دانشجويان اين رشته نظر جالبي در مورد توانايي يك فارغ‌التحصيل رشته رياضي دارد:

«درست است كه در جامعه ما مكان مشخصي براي جذب فارغ‌التحصيلان رياضي وجود ندارد اما يك ليسانس رياضي به دليل نظم فكري و بينش عميقي كه در طي تحصيل به دست مي‌آورد، مي‌تواند با مطالعه و تلاش شخصي در بسياري از شغل‌ها ، حتي شغل‌هايي كه در ظاهر ارتباطي با رياضي ندارد موفق گردد.»

توانايي‌هاي مورد نياز و قابل توصيه :

شايد مهمترين توانايي علمي يك دانشجوي رياضي ، تسلط بر درس رياضي دبيرستان ‌باشد كه اين امر صرفا زاييده علاقه شخصي به اين درس است.

«اين رشته نيازمند دانشجوياني است كه از نظر ذهني آمادگي جذب ايده‌هاي جديد را داشته باشند و بتوانند الگوها و نظم را درك كرده و مسائل غيرمتعارف را حل كنند. به عبارت ديگر يك روحيه علمي ، تفكر انتقادي و توانايي تجزيه و تحليل داشته باشند.»

از آنجا كه رياضيات ورود به عرصه‌هاي ناشناخته و كشف قوانين آن است ، علاقمندي به مباحث رياضي از همان دوران تحصيل در دبيرستان مشخص مي‌شود. همين علاقمندي است كه مي‌تواند راه‌هاي بسيار سخت را براي دانشجوي اين رشته هموار سازد.

يك رياضيدان قبل از هرچيز بايد جرات قدم‌گذاري در وادي ناشناخته‌ها را داشته باشد.

بطور كلي دقت ،‌تجزيه و تحليل صحيح و صبر و پشتكار سه عامل اصلي در توفيق داوطلب در اين رشته مي‌باشد
قديمي Monday 2 April 2007   #42
tirana
یا حسین یا لیتنا کنا معک

وضعيت نياز كشور به اين رشته در حال حاضر:

دكتر بابليان معتقد است هر وزارتخانه يا شركتي نياز به افرادي دارد كه علاوه بر دانستن الفباي كامپيوتر، داراي توانايي تجزيه و تحليل و تصميم‌گيري مناسب باشند. در اين زمينه شركتها مي‌توانند فارغ‌التحصيلان رياضي محض و يا كاربردي را جذب نمايند.

رشته‌هاي مختلف رياضي جايگاه وسيعي در جامعه دارند از آن جمله : تمام رشته‌هاي مهندسي ، رشته‌هاي مختلف علوم پايه (فيزيك ، شيمي ،‌زيست‌شناسي، زمين شناسي)، پزشكي، علوم كامپيوتر، اكتشافات فضايي،‌ بازرگاني، برنامه‌ريزيهاي دولتي، غالب رشته‌هاي وابسته به صنعت ، مديريت و رشته‌هاي مختلف كشاورزي به رشته رياضي وابسته‌اند و از آن به طور مستقيم استفاده مي‌كنند؛‌ همچنين بخش بزرگي از فعاليتهاي اقتصادي و توليدي كشور در طرحهاي مختلف نظير: نفت ، پتروشيمي، حمل و نقل و ... ، مستقيم و يا غيرمستقيم از رياضي استفاده مي‌كنند.

نكات تكميلي :

گرايشهاي مختلف مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري

فارغ‌التحصيلان مقاطع كارشناسي رياضي كاربردي مي‌توانند در مقاطع كارشناسي ارشد در گرايشهاي مختلف: تحقيق در عمليات ، آناليز عددي ، بهينه سازي و نظريه كنترل به تحصيل ادامه دهند. فارغ‌التحصيلان كارشناسي رياضي محض و دبيري مي‌توانند در مقاطع كارشناسي ارشد در گرايشهاي مختلف آناليز رياضي، جبر، هندسه و معادلات ديفرانسيل ادامه تحصيل دهند. در هر يك از گرايشهاي ياد شده زير شاخه‌هاي تخصصي‌تري وجود دارد كه در مقطع دكتراي تخصصي (P.h.D) و نيز در رساله دكتري به آن پرداخته مي‌شود.

تواناييهاي فارغ‌التحصيلان مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري

نظر به اين كه در مقاطع تحصيلات تكميلي به جنبه‌هاي پژوهشي، تحقيقاتي و كاربردي با ديدي عميقتر پرداخته مي‌شود، فارغ‌التحصيلان اين مقاطع داراي تواناييهاي علمي و تحقيقاتي و محاسباتي زيادي هستند و در كارهاي اجرايي نقش مهم و ارزنده‌اي دارند. در مقطع دكتري، دانشجويان ضمن افزايش مراتب علمي خود در يك زمينه خاص، قدرت ، توان و صلاحيت خود را در جهت انجام طرحهاي تحقيقاتي در سطح ملي و منطقه‌اي افزايش مي‌دهند و قادر به توسعه مرزهاي دانش و رفع معضلات علمي و اجرايي از طريق پژوهش مي‌باشند. فارغ‌التحصيلان مقاطع تحصيلات تكميلي مي‌توانند با توجه به تخصص ويژه خود، در مراكز علمي و پژوهشي، مراكز تحقيقاتي، دانشگاهها و صنايع و مراكز آموزش عالي به عنوان عضو هيات علمي يا عضو پژوهشي جذب گردند.

خوشبختانه با رويكرد صنايع و موسسات به انجام امور تحقيقاتي، هم‌اكنون امكان جذب بسياري از فارغ‌التحصيلان تحصيلات تكميلي رشته‌هاي رياضي ، فراهم شده است.
قديمي Monday 2 April 2007   #43
tirana
یا حسین یا لیتنا کنا معک

به زودي مطالبي در باره انگاره گلاد باخ مي نويسم
قديمي Thursday 5 April 2007   #44
zbjr
زهرا

نشان zbjr

تاريخ ثبت نام: Feb 2007
مكان: تهران
پاسخ‌ها: 1,990
روزنوشته ها: 6

?rasty en akse neshane shoma ye reiazy dane

آخرين ويرايش zbjr ، Thursday 5 April 2007 در 04:53PM.
zbjr حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Friday 6 April 2007   #45
tirana
یا حسین یا لیتنا کنا معک

نقل قول:
در اصل توسط zbjr نوشته شده است نمايش نوشته
?rasty en akse neshane shoma ye reiazy dane
نه دكتر شريعتي است
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

گفتگوهاي مشابه
گفتگو آغازگر گفتگو تالار پاسخها عنوان آخرين گفتگو
هولوكاست من وتو اخبار و سياست 212 Thursday 24 December 2009 09:55AM
انجمن ضد زنان peeshgooyy آزاد 19 Thursday 5 November 2009 01:04AM
انجمن های تخصصی کوثر www.kowsarr.com رایانه 2 Saturday 10 June 2006 09:54PM
18 تير صبح اخبار و سياست 39 Sunday 13 July 2003 02:00AM
معرفي وبلاگ انجمن طراحان وب webclub رایانه 2 Monday 23 December 2002 02:52AM

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 12:50AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه