بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Thursday 4 December 2014   #1
برتراند راسل
عضو ثابت

نشان برتراند راسل

تاريخ ثبت نام: Nov 2014
پاسخ‌ها: 381
خدا کجاست

يُدَبِّرُ الْأَمْرَ مِنَ السَّمَاء إِلَى الْأَرْضِ ثُمَّ يَعْرُجُ إِلَيْهِ فِي يَوْمٍ كَانَ مِقْدَارُهُ أَلْفَ سَنَةٍ مِّمَّا تَعُدُّونَ

طبق این آیه و سایر آیات قرآن تخت خدا که روی آب قرار دارد به فاصله 1000 سال از ما انسانها قرار دارد .
یا توجه به اینکه سرعت نور از هر چیزی بیشتر هست پس فرض را بر این مینهیم که از کره زمین 1000 سال نوری فاصله بگیریم . در این شعاع یک کره را مجسم کنیم . روی این کره باید تخت الله را بیایم

کهکشان راه شیری 100000 سال نوری قطر دارد .
پس من میتوانم نتیجه بگیرم که خدا در کهکشان خودمان قرار دارد .
برتراند راسل حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Thursday 4 December 2014   #2
برتراند راسل
عضو ثابت

نشان برتراند راسل

ج: خدا کجاست

فرض دوم
تخت خدا جایی است که انسانهای دوران محمد رسول مسلمین 1000 روز طول میکشد تا به آنجا برسند .
طبق اسناد
در بیابان های شبه جزیره عربستان تنها حیوانی که کارامد بود و برای سفر در این بیابانهای زنده میمانده شتر بوده .
و اگر در تاریخ بنگریم اسب و شتر تنها حیوانات آن دوران بودند که برای سفر های طولانی مورد استفاده قرار میگرفته .
طبق اندازه گیری های امروز شتر حدودا در کاروان میتواند با سرعتی برابر با 5 کیلومتر در ساعت حرکت کند.
حال محاسبات نشان می دهد
5 کیلومتر در ساعت ضرب در 24 ساعت شبانه روز میشود 120 کیلومتر در هر روز
حال 120 کیلومتر را در 365 روز ضرب کنیم 43800 کیلومتر در طول یک سال !
حال 43800 را در 1000 سال ضرب کنیم میشود 43800000 کیلومتر . به معنای دیگر تخت خدا در فاصله 43میلیون و 800 هزار کیلومتری زمین قرار دارد .
فاصله خورشید از زمین برابر با 149,545,000 است . پس میتوان گفت تخت الله بسیار به ما نزدیک است . حتا از خورشید هم نزدیکتر هست.
قديمي Thursday 4 December 2014   #3
hosyn
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2008
پاسخ‌ها: 1,716

نقل قول:
در اصل توسط برتراند راسل نوشته شده است نمايش نوشته
يُدَبِّرُ الْأَمْرَ مِنَ السَّمَاء إِلَى الْأَرْضِ ثُمَّ يَعْرُجُ إِلَيْهِ فِي يَوْمٍ كَانَ مِقْدَارُهُ أَلْفَ سَنَةٍ مِّمَّا تَعُدُّونَ
دقت کنید که فاعل یعرج در آیه، ضمیر (الامر) است، یعنی امر در یک واحد زمانی که آن واحد برابر ۱۰۰۰ سال شماست، عروج میکند، و سرعت امر (بر فرض ادبیات شما نه ادبیات اصلی قرآن) هزاران برابر سرعت نور و امواج الکترومنیتیک است، چون امر از سنخ اطلاعات است، و سرعت سیر اطلاعات بسیار فراتر از سرعت نور است، و در آزمایش EPR یک پارتیکل با فاصله میلیاردها سال نوری در یک لحظه از دیگری خبردار میشود:

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%...AE.DA.86.D9.87

وی همچون اینشتین با مفهوم درهم تنیدگی مخالف بود چرا که آشکارا نظریه نسبیت را که در آن سرعت نور، بیشینه سرعت انتقال اطلاعات بود را به چالش می کشید. اینشتین بعدها درهم تنیدگی را تاثیر از فاصله شبح وار نامید و به این ترتیب آن را به سخره گرفت.

.
hosyn حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 4 كاربر از hosyn بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Thursday 4 December 2014   #4
Far far away
یه جایی خیلی دور از زمین !

نشان Far far away

پاسخ‌ها: 137

الان تحلیل کردید مثلا؟!

آخه اون فاصله با فاصله مدّ نظر شما فرق داره،اون عرش با عرش شما شما فرق داره...خدای قرآن با خدای انتزاعی شما فرق داره...اون وقت بر اساس تصورات خودتون فرضیه ارائه میدید؟!
گفتی آن آب را که عرش بر اوست / اشک کروبیان همی یابم... .
قديمي Thursday 4 December 2014   #5
SART
فرزند خراسان

نشان SART

تاريخ ثبت نام: Jun 2008
مكان: دیار سربداران
پاسخ‌ها: 2,832

نقل قول:
در اصل توسط Far far away نوشته شده است نمايش نوشته
الان تحلیل کردید مثلا؟!

آخه اون فاصله با فاصله مدّ نظر شما فرق داره،اون عرش با عرش شما شما فرق داره...خدای قرآن با خدای انتزاعی شما فرق داره...اون وقت بر اساس تصورات خودتون فرضیه ارائه میدید؟!
گفتی آن آب را که عرش بر اوست / اشک کروبیان همی یابم... .

بیخیال دادا
به کردارش نکن
بذار تو حال خودش خوش باشه
باز همینقد که به خدا اعتقاد داره جای شکرش باقیه

شايد اين جمعه بيايد گل نرگس
باید به آن ها که از کربلا درس مذاکره !!! می گیرند یادآوری کرد که تاریخ گواهی میدهد که نه عمر سعد به ملک ری رسید و نه مردم سازش کار کوفه قرن ها رنگ آرامش و امنیت را به خود دیدند.
اما تاریخ مانده است و سرافرازی امام حسین و یارانش

SART حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 4 كاربر از SART بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Thursday 4 December 2014   #6
Far far away
یه جایی خیلی دور از زمین !

نشان Far far away

پاسخ‌ها: 137

نقل قول:
در اصل توسط SART نوشته شده است نمايش نوشته
بیخیال دادا
به کردارش نکن
بذار تو حال خودش خوش باشه
باز همینقد که به خدا اعتقاد داره جای شکرش باقیه
اگه سوال بود یا واقعا اینطور فکر میکرد جای گلایه نداشت!
جالب اینجاست که از اینجور تحلیل های آبکی بعضی ها میخوان عدم وجود خدا رو اثبات کنند
قديمي Thursday 4 December 2014   #7
khalerize
عضو ثابت

نشان khalerize

تاريخ ثبت نام: Jul 2009
مكان: همه جای ایران سرای من است
پاسخ‌ها: 7,857

این تفسیر و تعریفی که شما از این آیه میکنید از پایه مشکل داره و مفهوم آیه اصلا چیزی که شما برداشت کردید نیست.
و اون زمان اصلا به معنی فاصله نیست.
و این زمان ذکر شده در آیه فقط از جهت دید انسانی و مادی دنیا به چیزی اطلاق شده. که من نمیدونم دقیقا منظور چیه.
اما به دلایلی مفهومی که شما برداشت کردید هم غلطه.
در آیه گفته شده که امری که خدا در عرش تدبیر میکنه بر زمین حکم فرما میشه و سرانجام نتیجه در روزی که 1000 سال هست باز میگرده.
طبق چیزی که شما میگید چنین زمانی برای رسیدن اون امر به زمین هم نیازه که چنین چیزی در آیه گفته نشده.
از طرفی برای خدا و امر خدا هیچ محدودیت زمانی و مکانی وجود نداره و هیچ حد و مرزی برای خدا نیست، طبق همه ی ادیان.
در یکی از ترجمه های این آیه برای روز بازگشت نتیجه تمام امور حاکم بر زمین به روز قیامت اشاره شده که منطقی به نظر میاد.
روزی که سرانجام همه امور مشخص میشه خیلی جاها قیامت عنوان شده و همچنین فراتر بودن زمان روز قیامت از مدت زمان این روزی که ما میشناسیم هم در آیات دیگه بیان شده.
و میدونیم که خدا در لحظه به همه امور و نتایجش واقفه و اما اون روزی که تمام نتایج برای تمام موجودات علنی میشه، قیامت هست. پس میتونه منظور روز قیامت باشه.

جدای از تمام اینها جالبی صحبت شما اینجاست که برای تفسیر آیه ی قرآن از سال نجومی استفاده کردید، که اون زمان اصلا همچین تعریفی معنی نداشته و شناخته نشده بوده، پس اگه واقعا قرآن در تعبیری به سال نجومی اشاره کرده بود هم شما باید اعتراف به معجزه بودنش میکردین و قطعا به معجزه بیشتر از عقلی که دچار 1000 خطا میشه، میتوان اعتماد کرد.
قديمي Thursday 4 December 2014   #8
imanagha83
الیس الله بکاف عبده

نشان imanagha83

تاريخ ثبت نام: Apr 2008
مكان: در پناه قادر متعال
پاسخ‌ها: 2,929

زمان و مکان هر دو مخلوق هستند و به همین دلیل از صفات مخلوق «ممکن الوجود» نیز برخوردار می‌باشند که از آن جمله: حرکت، تغییر، حدوث و فنا می‌باشند. لذا زمان و مکان، به خداوند متعال راه ندارد و اگر منظور مکان و زمان طبیعی باشد که همه موجودات غیر مادی، ورای زمان و مکان هستند، چه رسد به خداوند متعال که خود خالق زمان و مکان می‌باشد.
خداوند متعال «واجب الوجود» است، یعنی هستی محض است و هستی محض همان کمال محض است. آن چه هستی دارد، کمال است و آن چه نقص است، همان عدم و نیستی (کمال) است. پس، اطلاق هر گونه «حدّی» به کمال، به مثابه‌ی قائل شدن به راه یافتن نیستی و نقص به کمال است که در این صورت خود به خود او را از کمال خارج و از واجب الوجودی ساقط می‌نماید و در زمره‌ی ممکنات (مخلوقات) قرار می‌دهد.

به عنوان مثال: تجلی کمال الهی در مظاهر مختلفش چون: حیات، علم، حکمت، زیبایی، قوت، قدرت و ... در موجودات عالم، محدود و به تناسب ظرفیت وجودی آنهاست، اما این کمالات در وجود حق تعالی، حدّی ندارد و عین هم و عین ذات هستند، وگرنه ترکیب لازم می‌آید که نشأت گرفته از تجزیه و جزء به جزء بودن است که خود دال بر محدودیت هر یک می‌باشد.

اگر تصریح نمود که او بر همه چیز احاطه دارد، یعنی هیچ چیزی و از جمله «زمان و مکان» بر او احاطه ندارد و حال آن که مکان داشتن، یعنی محاط آن مکان بودن، معلوم است که مکان ندارد:

«أَلَا إِنَّهُمْ فِي مِرْيَةٍ مِّن لِّقَاء رَبِّهِمْ أَلَا إِنَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ مُّحِيطٌ» (فصلت، 54)
ترجمه: آرى آنان در لقاى پروردگارشان ترديد دارند آگاه باش كه مسلماً او به هر چيزى احاطه دارد.

اگر فرمود خداوند متعال «سبحان» است، یعنی منزه و بری از هر عیب، نقص، کاستی و نیستی می‌باشد، یعنی از هر نیازی و از جمله نیاز به مکان نیز مبرا و غنی است، هر چه در آسمان و زمین است (از جمله زمان و مکان)، خلق او و متعلق به اوست و او از این گونه نسبت‌ها [که صفات و نیاز مخلوقات می‌باشد] منزه «سبحان» است.

«لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ إِنَّ اللَّهَ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيد» (لقمان، 26)
ترجمه: آنچه در آسمان‌ها و زمين است از آن خداست در حقيقت‏خدا همان بى‏نياز ستوده[صفات] است.

«سُبْحَانَهُ وَتَعَالَى عَمَّا يَقُولُونَ عُلُوًّا كَبِيرًا» (الإنسان، 43)
ترجمه: او [پاك و] منزه است و از آنچه مى‏گويند بسى والاتر است.

«قَالُواْ اتَّخَذَ اللّهُ وَلَدًا سُبْحَانَهُ هُوَ الْغَنِيُّ لَهُ مَا فِي السَّمَاوَات وَمَا فِي الأَرْضِ إِنْ عِندَكُم مِّن سُلْطَانٍ بِهَذَا أَتقُولُونَ عَلَى اللّهِ مَا لاَ تَعْلَمُونَ» (یونس، 68)
ترجمه: گفتند خدا فرزندى براى خود اختيار كرده است منزه است او او بى‏نياز است آن چه در آسمان‌ها و آن چه در زمين است از آن اوست؛‏ شما را بر اين [ادعا] حجتى نيست آيا چيزى را كه نمى‏دانيد به دروغ بر خدا مى ‏بنديد.

پس اگر فرمود: چیزی مثل او نیست «لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَيْء»، یعنی اگر دیگران جبرها و نیازهایی [از جمله به زمان و مکان] دارند، او ندارد. اگر فرمود هر کجا که باشید او با شماست «وَ هُوَ مَعَکُمْ أَیْنَ ما کُنْتُمْ»، یعنی محدود به مکان نگردیده است - وقتی فرمود: از رگ گردن به شما نزدیک‌تر هستم «وَ نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَیْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَریدِ»، یعنی در مکانی خاص، دور یا نزدیک و جدای از شما مستقر نشده است – وقتی فرمود: شرق و غرب عالم خلق او و از آن اوست و به هر کجا که رو کنید، رو به خدا کردید و جلوه‌ای از وجه او را می‌بینید، یعنی به مکانی خاص تعلق ندارد:

«وَلِلّهِ الْمَشْرِقُ وَالْمَغْرِبُ فَأَيْنَمَا تُوَلُّواْ فَثَمَّ وَجْهُ اللّهِ إِنَّ اللّهَ وَاسِعٌ عَلِيمٌ» (البقره، 115)
ترجمه: و مشرق و مغرب از آن خداست پس به هر سو رو كنيد آنجا روى [به] خداست آرى خدا گشايش‌گر داناست.

imanagha83 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 3 كاربر از imanagha83 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Thursday 4 December 2014   #9
برتراند راسل
عضو ثابت

نشان برتراند راسل

نقل قول:
دقت کنید که فاعل یعرج در آیه، ضمیر (الامر) است، یعنی امر در یک واحد زمانی که آن واحد برابر ۱۰۰۰ سال شماست، عروج میکند، و سرعت امر (بر فرض ادبیات شما نه ادبیات اصلی قرآن) هزاران برابر سرعت نور و امواج الکترومنیتیک است، چون امر از سنخ اطلاعات است، و سرعت سیر اطلاعات بسیار فراتر از سرعت نور است، و در آزمایش EPR یک پارتیکل با فاصله میلیاردها سال نوری در یک لحظه از دیگری خبردار میشود:
امر از جنس اطلاعات هست ! کجا نوشته شده دوست عزیز /؟

پائین اون مقاله گفته شده که
نقل قول:
با این حال برخلاف جذابیت EPR، نقطه ضعف استدلال آن تا سال 1346 (1964 میلادی) آشکار نشد. در آن سال جان استوارت بل اثبات کرد که یکی از فرضیات کلیدی موجود در EPR، یعنی اصل جایگزیدگی، با نظریه کوانتوم در تضاد بوده است.
قديمي Thursday 4 December 2014   #10
برتراند راسل
عضو ثابت

نشان برتراند راسل

نقل قول:
این تفسیر و تعریفی که شما از این آیه میکنید از پایه مشکل داره و مفهوم آیه اصلا چیزی که شما برداشت کردید نیست.
و اون زمان اصلا به معنی فاصله نیست.
و این زمان ذکر شده در آیه فقط از جهت دید انسانی و مادی دنیا به چیزی اطلاق شده. که من نمیدونم دقیقا منظور چیه.
اما به دلایلی مفهومی که شما برداشت کردید هم غلطه.
در آیه گفته شده که امری که خدا در عرش تدبیر میکنه بر زمین حکم فرما میشه و سرانجام نتیجه در روزی که 1000 سال هست باز میگرده.
طبق چیزی که شما میگید چنین زمانی برای رسیدن اون امر به زمین هم نیازه که چنین چیزی در آیه گفته نشده.
از طرفی برای خدا و امر خدا هیچ محدودیت زمانی و مکانی وجود نداره و هیچ حد و مرزی برای خدا نیست، طبق همه ی ادیان.
در یکی از ترجمه های این آیه برای روز بازگشت نتیجه تمام امور حاکم بر زمین به روز قیامت اشاره شده که منطقی به نظر میاد.
روزی که سرانجام همه امور مشخص میشه خیلی جاها قیامت عنوان شده و همچنین فراتر بودن زمان روز قیامت از مدت زمان این روزی که ما میشناسیم هم در آیات دیگه بیان شده.
و میدونیم که خدا در لحظه به همه امور و نتایجش واقفه و اما اون روزی که تمام نتایج برای تمام موجودات علنی میشه، قیامت هست. پس میتونه منظور روز قیامت باشه.

جدای از تمام اینها جالبی صحبت شما اینجاست که برای تفسیر آیه ی قرآن از سال نجومی استفاده کردید، که اون زمان اصلا همچین تعریفی معنی نداشته و شناخته نشده بوده، پس اگه واقعا قرآن در تعبیری به سال نجومی اشاره کرده بود هم شما باید اعتراف به معجزه بودنش میکردین و قطعا به معجزه بیشتر از عقلی که دچار 1000 خطا میشه، میتوان اعتماد کرد.
الله در این آیه به محمد مسلمین گفته که نتایج امور در روزی که مقدارش برای ما 1000 سال هست به سوی خدا میرود
نقل قول:
کار را از آسمان تا زمين سامان می دهد سپس در روزی که مقدار آن هزارسال است چنان که می شماريد به سوی او بالا می رود

ترجمه فولادوند
كار [جهان‏] را از آسمان [گرفته‏] تا زمين، اداره مى‏كند آن گاه [نتيجه و گزارش آن‏] در روزى كه مقدارش- آن چنان كه شما [آدميان‏] برمى‏شماريد- هزار سال است، به سوى او بالا مى‏رود.

ترجمه مجتبوی
كار- وحى يا كار دنيا- را از آسمان تا زمين تدبير مى‏كند، سپس [آن كار] به سوى او بالا مى‏رود در روزى كه اندازه آن هزار است سال از آنچه شما مى‏شمريد.

ترجمه مشکینی
اوست كه امور اين دنيا را از (ابتداء خلقت تا برپايى قيامت، به فرمانى صادر از) آسمان (جلال خود، به سوى اين زمين به دست فرشتگانش) تدبير و تنظيم مى‏كند، سپس (نتايج حاصله تدبير) در روزى كه مقدار آن به اندازه هزار سال از سال‏هايى است كه شما مى‏شماريد به سوى (مقام ربوبى) او بالا مى‏رود (و براى بررسى و داورى در موقف حساب به او عرضه مى‏شود)
به نظر میرسد این آیه اشاره به این داره که نتایج اموری که خدا دستور داده طی یک روز که معادل 1000 روز قابل شمارش مردم آن روزگار هست به سوی او برگردانده میشود .
به عقیده من در این آیه آشکارا فاصله عرش الله را از زمین و مکه قابل محاسبه هست .
البته من در محاسباتم اشتباه کردم
گفته شده در طی یک روز که به اندازه 1000 سال انسان هاست .
ترجمه بهرام پور
امور [جهان‏] را از آسمان به سوى زمين تدبير مى‏كند، سپس [نتيجه آن‏] در روزى كه مقدار آن هزار سال از سال‏هايى است كه شما مى‏شمريد، به سوى او بالا مى‏رود [و دنيا پايان مى‏يابد]
به هر حال فاصله زمین از عرش الله به اندازه 1000 سال هست .
در اینجا بحث سرعت باید لحاظ شود . بنده در بهترین حالت فتون نور را در نظر گرفتم که جناب حسین میگویند نادرست است که آن هم جای بحث دارد.
در باره معجزه بودن آن که غیر منطقی به نظر میرسد .
چیزی که مهم هست این هست که ما این فاصله را میتوانیم حساب کنیم .
به عقیده من که باید یشترین سرعت ممکن برای ذرات که سرعت نور هست رو لحاظ کنیم.

معنی این آیه هم درست همانی هست که من گفتم . ترجمه های مشکینی و فولادند و ... را هم آوردم
قديمي Thursday 4 December 2014   #11
khalerize
عضو ثابت

نشان khalerize

بله همونطور که خیلی جاهای قرآن گفته که بازگشت امور به سوی خداست. مثل:
وَ إِلَیْهِ یُرْجَعُ الْأَمْرُ کُلُّهُ (هود123)
وَ لِلَّهِ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ وَ إِلَى اللَّهِ تُرْجَعُ الْأُمُورُ (آل عمران 109)

این بازگشت حالت های مختلفی داره مثل مرگ و ...
و روزی که روز بازگشت تمامی امور هست قیامت هست، روزی که از نظر مدت برابر با 1000 سال است.
قديمي Thursday 4 December 2014   #12
hosyn
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2008
پاسخ‌ها: 1,716

نقل قول:
امر از جنس اطلاعات هست ! کجا نوشته شده دوست عزیز /؟
دوست گرامی، در آیه ۱۲ سوره فصلت نوشته شده! در آنجا میگوید: و أوحی فی کل سماء أمرها، خدا امر هر آسمان را در آن آسمان وحی کرده، و معلوم است که وحی از سنخ اطلاعات است نه یک جسم فیزیکی یا انرژی!

قرآن که آسمانها را هفت میداند به ما میگوید شما فقط دسترسی به آسمان نزدیک دارید، زینا السماء الدنیا بزینة الکواکب، ما آسمان نزدیکتر را به زینت ستارگان آراستیم! و این را در کنار هفت آسمان میگوید: فقضیهن سبع سماوات ... و زینا السماء الدنیا بمصابیح.

پس آسمان دوم شاید جهان غیر قابل مشاهده است که هنوز نور آن از بیگ‌بنگ تا کنون به ما نرسیده، و شاید بخش ماده تاریک و انرژی تاریک است که ما اطلاعی از آن نداریم، و شاید لایه‌ای از متافیزیک و ملکوت است که دستیابی به آن ابزار مناسب خود را میطلبد!

نقل قول:
پائین اون مقاله گفته شده که
نقل قول:
با این حال برخلاف جذابیت EPR، نقطه ضعف استدلال آن تا سال 1346 (1964 میلادی) آشکار نشد. در آن سال جان استوارت بل اثبات کرد که یکی از فرضیات کلیدی موجود در EPR، یعنی اصل جایگزیدگی، با نظریه کوانتوم در تضاد بوده است.
اینکه تایید عرض من است! در سال ۱۹۶۴ که نامساوی بل عرضه شد رویکرد پذیرش اطلاع یافتن لحظه‌ای پارتیکل از دورترین فاصله دلخواه تقویت شد:

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%...B3.D8.AA.D9.87

نقل قول:
در طول ۳۰ سال گذشته تا کنون، تعداد زیادی از آزمایش‌های بل انجام شده است. این آزمایش ها(تحت چند فرض، که اغلب منطقی فرض شده اند) نظریه کوانتوم را تایید کرده اند و نتایجی داده اند که نمی توانند به وسیله نظریات متغیرهای نهان جایگزیده توضیح داده شوند.
نقل قول:
این گرایش، منجر به ظهور یک زیر شاخه جدید در فیزیک شده که اکنون با عنوان تئوری اطلاعات کوانتومی شناخته می شود. یکی از دست آوردهای مهم این شاخه جدید فیزیک این است که نقض نامساوی‌های بل، به امکان انتقال مطمئن اطلاعات منجر می‌شود که از رمز نگاری کونتومی استفاده می کند. (شامل حالتهای تنیدهٔ جفت ذرات)
.
hosyn حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 3 كاربر از hosyn بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Thursday 4 December 2014   #13
khalerize
عضو ثابت

نشان khalerize

بله الان تفسیر المیزان رو هم مطالعه کردم.
در تفسیر المیزان هم احتمال زیادی داده شده که یوم منظور روز قیامت هست و البته برای روز قیامت در قرآن مدت های مختلفی بیان شده که هرکدوم دلیل و تحلیلی داره.
قديمي Thursday 4 December 2014   #14
khalerize
عضو ثابت

نشان khalerize

در بحث بالا باید بگم که چیزی که روشنه اینه که قطعا امر از جنس نور نیست!
دلیل نداره که چون علم الان بشر سریع ترین چیزی که شناخته نور هست، اصول عالم و علم خدا هم در حد علم الان ما باشه
خیلی حرف ضایعیه جناب برتراند راسل، پا فشاری کنین روی "از جنش نور بودن امر خدا"، بحث دیگه از حالت منطقی و علمی خارج میشه و یه لج بازیه الکی میشه!
قديمي Tuesday 23 December 2014   #15
سید جواد
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Dec 2014
پاسخ‌ها: 1

تفسير الميزان - ج 16 - ص 248:
وأما أن هذا المقدار هل هو مقدار النزول واللبث والعروج أو مقدار مجموع النزول والعروج دون اللبث أو مقدار كل واحد من النزول والعروج أو مقدار نفس العروج فقط بناء على أن ( في يوم ) قيد لقوله : ( يعرج إليه ) فقط كما وقع في قوله : ( تعرج الملائكة والروح إليه في يوم كان مقداره خمسين ألف سنة ) المعارج : 4 . ثم على تقدير كون الظرف قيدا للعروج هل العروج مطلق عروج الحوادث إلى الله أو العروج يوم القيامة وهو مقدار يوم القيامة ، وأما كونه خمسين ألف سنة فهو بالنسبة إلى الكافر من حيث الشقة أو أن الألف سنة مقدار مشهد من مشاهد يوم القيامة وهو خمسون موقفا كل موقف مقداره ألف سنة . ثم المراد بقوله : ( مقداره ألف سنة ) هل هو التحديد حقيقة أو المراد مجرد التكثير كما في قوله : ( يود أحدهم لو يعمر ألف سنة ) البقرة : 96 ، أي يعمر عمرا طويلا جدا وان كان هذا الاحتمال بعيدا من السياقو الآية - كما ترى - تحتمل الاحتمالات جميعا ولكل منها وجه والأقرب من بينها إلى الذهن كون ( في يوم ) قيدا لقوله : ( ثم يعرج إليه ) وكون المراد بيوم عروج الامر مشهدا من خمسين مشهدا من مشاهد يوم القيامة ، والله أعلم
علامه طباطبایی می فرماید: هرچند این احتمال که «الف سنة مقدار روز قیامت باشد» در آیه هست و وجهی هم دارد ولی احتمال اقرب در آیه این است که «روز عروج امر در آیه مبارکه یکی از 50 مشهد روز قیامت است»

آخرين ويرايش سید جواد ، Tuesday 23 December 2014 در 07:50PM.
سید جواد حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از سید جواد بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 01:31AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه