بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Sunday 13 August 2017   #31
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 16,915
ج: معنای تمسک به قرآن ، نفی سنت نیست

پست 27
قل قول:
در اصل توسط ghanet نوشته شده است نمايش نوشته
هرچند در نمازها برسر حرکات و اذکار نماز بین مسلمین اختلافاتی وجود دارد اما در بین مسیحیت بر سر قضیه صلیب هیچ اختلافی وجود ندارد آیا این نشانه صحت آن است؟
من بعنوان کسی که از پشت عینک قرآن به مسیحیت می نگرم این اختلافات را می بینم همچنین وقتی به شیعه و سنی نیز می نگرم انحرافات زیادی نسبت به قرآن می بینم .
پس شما سعی کن از پشت عینک قرآن چشم اندازها را به من نشان بده نه عینک دین مادری.
من از پشت عینک قرآن به شما چهار آیه نشان دادم که به صلات فجر و عشاء ختم می شدند. یعنی یا در آنها عین این دو کلمه بود یا موقعیت زمانیشان. حالا اگر می توانی اشکالش را بگو وگر نه چهار آیه بیاور که به صلات عصر و ظهر ختم شوند و الا دیگر این بحث را ادامه نده.
متمسک به ثقلین
ببینید دوست گرامی، من با استناد به عبارت خودتان که میگویید:
نقل قول:
من هیچ راهی نمی شناسم که از طریق آن مطمئن شویم آیه ای به قرآن تحمیل شده یا خیر.

متمسک به ثقلین
میروم سراغ مهمترین آیه‌ای که به آن استناد میکنید:

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لِيَسْتَأْذِنْكُمُ الَّذينَ مَلَكَتْ أَيْمانُكُمْ وَ الَّذينَ لَمْ يَبْلُغُوا الْحُلُمَ مِنْكُمْ ثَلاثَ مَرَّاتٍ مِنْ قَبْلِ صَلاةِ الْفَجْرِ وَ حينَ تَضَعُونَ ثِيابَكُمْ مِنَ الظَّهيرَةِ وَ مِنْ بَعْدِ صَلاةِ الْعِشاءِ ثَلاثُ عَوْراتٍ لَكُمْ لَيْسَ عَلَيْكُمْ وَ لا عَلَيْهِمْ جُناحٌ بَعْدَهُنَّ طَوَّافُونَ عَلَيْكُمْ بَعْضُكُمْ عَلى‏ بَعْضٍ كَذلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمُ الْآياتِ وَ اللَّهُ عَليمٌ حَكيمٌ (النور 58)

خدمت شما خواهش میکنم از عینک قرآن مادری که دست کردید در تاقچه اتاق خانه مادری برداشتید و صریحا گفتید به آن اطمینان ندارید، نگاه نکنید! بلکه از عینک قرآن الهی (طبق مبنای خودتان)، نگاه کنید و ببینید که در آن قرآن آمده:

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لِيَسْتَأْذِنْكُمُ الَّذينَ مَلَكَتْ أَيْمانُكُمْ وَ الَّذينَ لَمْ يَبْلُغُوا الْحُلُمَ مِنْكُمْ ثَلاثَ مَرَّاتٍ مِنْ قَبْلِ صَلاةِ الْفَجْرِ وَ حينَ تَضَعُونَ ثِيابَكُمْ مِنَ بَعْدِ صَلاةِ الظَّهيرَةِ وَ مِنْ بَعْدِ صَلاةِ الْعِشاءِ ثَلاثُ عَوْراتٍ لَكُمْ لَيْسَ عَلَيْكُمْ وَ لا عَلَيْهِمْ جُناحٌ بَعْدَهُنَّ طَوَّافُونَ عَلَيْكُمْ بَعْضُكُمْ عَلى‏ بَعْضٍ كَذلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمُ الْآياتِ وَ اللَّهُ عَليمٌ حَكيمٌ (النور 58)

دوست گرامی، اگر واقعا عاشق دین مادری و قرآن تاقچه مادری خود نیستید جواب من را بدهید، با فرض اینکه خودتان میگویید اطمینان ندارید، پس شاید افتاده باشد، و اذا جاء الاحتمال بطل الاستدلال.
.
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Monday 14 August 2017 در 11:04PM.
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Sunday 13 August 2017   #32
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 30
http://www.iranclubs.org/forums/show...=155542&page=2
نقل قول:
در اصل توسط طارق نوشته شده است نمايش نوشته
ای کاش به تمام سوالات جواب می دادی وبه آنها گزینشی جواب نمی دادیدتا بهتر به نتیجه برسیم .

متمسک به ثقلین
دوست گرامی، فرصت زیاد داریم، و فروم باقی میماند، بنده سالها قبل اینجا بحث کردیم و هنوز تر و تازه موجود است، هر چه را جواب ندادم تصریحا بفرمایید تا اگر جوابی دارم خدمت شما تقدیم کنم، و گرنه گوش میدهم و از شما استفاده میکنم.

نقل قول:
مسیحیت هم با این همه اختلاف بر سر پسر خدابودن یا خدا بودن عیسی باهم اختلاف چندانی ندارند آیا همگی متفقا از جیب خوددرآوردند ؟

متمسک به ثقلین
هر مسأله‌ای که متواتر میشود همراه با ضمیمه‌های غیر متواتر است، و این را بعدا توضیح خواهم داد، فعلا به طور مختصر برای این حرف شما عرض میکنم که هر چند بپذیریم که مسیحیت در پسر خدا بودن اتفاق دارند اما پسر خدا بودن یک عقیده است نه یک واقعه خارجی، آنچه که واقعیت دارد اینکه همه آنها اتفاق دارند که شخصی به نام مسیح بوده است و به صلیب کشیده شده است(ولو حتی پیامبر هم نباشد چه برسد به پسر خدا)، این یک واقعیت متواتر است، و قرآن کریم هم، در اصل وجود حضرت مسیح ، و اصل وقوع به صلیب کشیده شدن شخصی به عنوان مسیح، با آنها موافق است، فقط میفرماید: آن شخصی که به عنوان مسیح به صلیب کشیده شد، واقعا مسیح نبود، و لکن شبّه لهم، پس واقعه صلیب کشیدن بود ولی تحلیل آنها که خود مسیح بود قبول نیست.

مثالی عرض کنم: زید، ناپدید شده است، و خبر میآورند که شخصی در قایق بوده و در دریا غرق شده است، تمام اهل شهر معتقد میشوند که شخصی که غرق شده همان زید است، و برای او مجلس ختم میگیرند، و نسل در نسل این قضیه غرق شدن زید میماند، اما کسی که دقیقا تحلیل میکند میگوید: اینکه زید گم شده، متواتر است و یک واقعیت، و اینکه شخصی هم در قایق غرق شده، متواتر است و یک واقعیت، اما اعتقاد مردم شهر به اینکه همان غرق شده، زید است، این لازم نیست واقعیت داشته باشد، مسیحیت میگویند: مسیح پسر خدا بود و به صلیب کشیده شد، اینکه مسیح موجود بود، یک واقعیت است، و اینکه شخصی به عنوان مسیح به صلیب کشیده شد، نیز واقعیت است، اما عقیده آنها به اینکه این شخص به صلیب کشیده شده، همان مسیح بود، و اینکه عقیده داشته باشند که او پسر خدا هم بود، این ملازمه با آن دو واقعیت متواتر قبلی ندارد، یعنی لازمه واقعیت موجود بودن مسیح، حقانیت اعتقاد به پسر خدا بودن نیست، و ربطی به هم ندارد.

نقل قول:
در اصل توسط طارق نوشته شده است نمايش نوش
ته
حتی در نماز اختلافات زیادی وجود دارد ولی در قر آن با این همه گستردگی که دارد در بین مذاهب اختلافی وجود ندارد

متمسک به ثقلین

اختلاف در چه چیز نماز است؟ آیا در اصل وجوب نماز ظهر و اینکه این نماز چهار رکعت است، بین احدی از مذاهب اسلامی اختلاف است؟ اگر یک نفر در تاریخ اسلام گفته است نماز ظهر مثلا سه رکعت است، جایزه دارید، و لینک بدهید مراجعه کنیم استفاده کنیم.

اگر این اختلاف در خصوصیات دیگر نماز موجب میشود که بگویید اصل نماز متواتر نباشد، پس عین این اختلاف در قرآن کریم موجود است، آیا میدانید که امروز تمام کشورهای غرب افریقا، مصحف به روایت ورش و قالون دارند؟! تمام قرائت‌ها و نماز جماعت‌های آنها را اگر گوش بدهید تعجب میکنید و میگویید گویا اینها قرآن دیگر دارند! و رمز آن این است که حکومت عثمانی با همراهی خطاط بزرگ حافظ عثمان و اختراع صنعت چاپ، یک نسخه قرآن را به بلاد تحت سیطره خودش فرستاد، و چون حکومت عثمانی، حنفی بودند و حنفیه قرائت حفص عن عاصم را انتخاب میکردند، لذا در کشورهای شرقی از قرن یازدهم این مصحف کنونی، مرسوم شد، اما در غرب افریقا تا کنون مصحف به روایت ورش عن نافع مرسوم بوده و هست، و تمام مردم تونس و الجزایر و مراکش و مغرب همگی مثلا در نماز ملک یوم الدین میخوانند، پادشاه روز جزا، ولی ما همگی مالک یوم الدین میخوانیم، صاحب روز جزا، و همین آقای عثمان طه که اکنون زنده است و مصحفهای کنونی را نوشته است، چند جور مصحف نوشته، یکی روایت حفص عن عاصم است که در کشورهای ما مرسوم است، و دیگری مصحف به روایت ورش و قالون است که در کشورهای غرب افریقا مرسوم است، و همه را هم عربستان سعودی چاپ کرده و در سایت رسمی مصحف قرآن کریم قرار داده، که میتوانید مراجعه کنید و اختلافات را ببییند:

http://qprint.qurancomplex.gov.sa/Da...w&id=22&iso=sa

و هم مصاحبه او آمده در اینجا

و متواتر است که در زمان خلیفه سوم عثمان، که مصحف‌ها را سوزاند، پنج مصحف نوشتند که به مکه و کوفه و بصره و شام فرستاد و یکی در مدینه ماند، و بین این پنج مصحف در مواردی اختلاف بود که به دقت ثبت شده است، و مفسرین در طول تاریخ این مواضع اختلاف مصاحف را تذکر میدادند، و اکنون شما با یک کلیک میتوانید هم در منابع اصلی مربوط به قرون سابق ببینید، و هم خود خط مصحف را در سایتهای مرجع نظاره کنید:

http://www.nquran.com/index.php?grou...khelaf=0&aya=7

http://shamela.ws/browse.php/book-12524#page-654

و تا قبل از سیطره روایت حفص عن عاصم توسط حکومت عثمانی، تمام قرائات، مرسوم عامه مسلمین بود، و با همه آنها مأنوس بودند، در قرن نهم این بیت حافظ، موقعیت آن زمان را برای ما روشن میکند:

عشقت رسد به فریاد گر خود بسان حافظ --- قرآن زبر بخوانی با چهارده روایت!

ببینید حافظ به اینکه حافظ چهارده روایت از چهارده راوی معروف از قراء سبعة است، افتخار میکند!

و چند سال پیش خبرش در منابع خبری آمد که عده‌ای سلفی نادان که علوم قرآن و تاریخ قرائات را نمیدانستند در کشورهای غرب افریقا اقدام به دزدیدن و سوزاندن مصحف‌های موجود در مساجد آن شهرها کردند! به خیال اینکه مصحف آنها تحریف شده است!:

http://www.shariaa.net/play-16411.html

اما فرهیختگان بلاد غرب افریقا اکنون به شدت با این که مصحف‌های ما در آنجا رایج شود مقابله میکنند، و میگویند قرائت نافع که قرائت اهل مدینه است برتر است از قرائت عاصم که قرائت اهل کوفه است، ببینید میگوید: مصحف الجزایر را دریابید!:

http://www.chihab.net/modules.php?na...ticle&sid=1749

اگر به این لینکهایی که گذاشتم مراجعه کنید میبینید که اختلاف اینگونه در قرآن کریم، نه تنها صدمه‌ای به قطعیت و تواتر و به قول شما هماهنگی قرآن بین تمام مذاهب نمیزند، بلکه آن را تقویت میکند، که بعدا توضیح خواهم داد.
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Tuesday 15 August 2017 در 02:02PM.
قديمي Sunday 13 August 2017   #33
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 31
http://www.iranclubs.org/forums/show...=155542&page=3
نقل قول:
منظورت چیست؟
متمسک به ثقلین
مقصود من واضح است، میگویم چون همانطور که تصریح کردید، اعتماد به این قران موجود در تاقچه خود ندارید، پس این قران دین مادری است! پس خیلی عاشق آن نباشید! لذا احتمال بدهید قبل از (الظهیرة) در این آیه، دو کلمه (بعد صلاة) افتاده باشد، و به دست شما نرسیده باشد! پس در این آیه تصریح به نماز ظهر بوده است، و چگونه میخواهید به وسیله این آیه ثابت کنید که نماز ظهر نبوده است؟! اذا جاء الاحتمال بطل الاستدلال!

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Tuesday 15 August 2017 در 02:03PM.
قديمي Monday 14 August 2017   #34
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 36
نقل قول:
بطوری که گفته اند ، حدود هشت درصد آیات قرآن را آيات الاحكام تشکیل می دهند و بدین ترتیب احکام در فرع قرار می گیرند و اصل کتاب همان است که اکثر آیات به تشریح آن اختصاص پیدا کرده اند: توحید.
این است دوای درد بی درمان بشریت اما افسوس که اکثر انسانها این را نمی دانند و توحید را نمی شناسند. درک توحید و التزام به آن به تنهایی می تواند ما را به رستگاری برساند حتی اگر از احکام چیزی سرمان نشود اما اگر تمام احکام را آنگونه که قرآن گفته بدانیم و جامه عمل بپوشانیم ولی توحید را نشناسیم به هیچ کارمان نخواهد آمد.
به همین خاطر بنده سعی می کتم تا آنجا که میسر باشد از پرداختن به احکام تفره روم و بیشتر به اصل بپردازم ولی متأسفانه تا بحث توحید پیش می آید برای رد آن سریع سئوال می شود: دو رکعت بودن نماز صبح در کجای قرآن آمده. تعداد شوطهای طواف چند عدد است و از این حرفها.
وقتی هم که حقیقت احکام را از پشت عینک قرآن به آنها نشان می دهی ، کسانی که عینک دین مادری را بر چشم دارند نمی توانند آن را ببینند و بنابراین زیر بارش نمی روند هر چند که هیچ دلیلی بر رد آن و تایید آنچه نزد خود دارند نداشته باشند.
رسوباتی که در طول قرون متمادی روی چهره حقیقی قرآن را گرفته اند آنقدر ضخیم هستند که به سختی بتوان آنها را کنار زد و حقیقت را برملا ساخت.
و این مشکلی است که تمام انبیاء و شهدا با آن دست به گریبان بوده اند و از سوی پیروان ادیان مادری با انواع القاب همچون : دیوانه ، کاهن، شاعر و غیره مورد خطاب قرار می گرفته اند.
حالا تو بگو عیسی پسر خدا نیست یا او را به صلیب نکشیده اند . بگو نمازهای پنجگانه مربوط به دین مادری هستند نه الهی کو گوش شنوا؟

متمسک به ثقلین

اگر تمام آیات قرآن در دعوت به توحید بود، وتنها یک آیه امر به سجده برای آن خدای واحد بود، کافی بود که همه آن ۶۰۰۰ آیه، مقدمه این ثمره توحید یعنی سجده برای خالق متعال باشد، همه مشرکین از این سجده ناراحت بودند:

وَ إِذا قيلَ لَهُمُ اسْجُدُوا لِلرَّحْمنِ قالُوا وَ مَا الرَّحْمنُ أَ نَسْجُدُ لِما تَأْمُرُنا وَ زادَهُمْ نُفُوراً (الفرقان 60)

و همین به خوبی هدف گرفته شده و گفته میشود: نماز، بی نماز! فقط قرائت قرآن بکنید! اما به اسم توحید و آن ۶۰۰۰ آیات مقدمه نماز!! هزاران آیه توحید بخوانید و موحد شوید! اما مبادا نماز بخوانید و برای خالق متعال سجده کنید، همان قران خواندن، نماز زمان صدر اسلام بوده است، گفته میشود: آیا ۶۰۰۰ آیه میگذاری و سراغ یک آیه فروع دین و سجده میروی؟!:

نقل قول:

آیات قرآن نشان می دهند در روزگار رسول الله نمازهای یومیه به شکل کنونی نبوده اند . مردم عصر رسول الله بجای پنج نماز فقط دو نماز را بجا می آوردند که یکی از آنها به صلاة الفجر و دیگری صلاة العشاء معروف بود . نام این دو نماز در قرآن آمده و زمان آنها بطور دقیق مشخص شده است.
زمان هر یک از این نمازها حدود یک ساعت و نیم بوده و در مسجد اقامه می شده است. مردم در تمام این مدت مشغول شنیدن و فراگیری قرآن بوده اند.
اما همچون اغلب احکام الهی ، شکل و نحوه اقامه نماز نیز در طول زمان دچار تطور و دگرگونی شده تا به چیز مختلفی که امروز شاهد آن هستیم تبدیل گردیده.

نقل قول:
سلام
لطفاً حرف در دهان من نگذارید.
نقل قول:

من هیچ راهی نمی شناسم که از طریق آن مطمئن شویم آیه ای به قرآن تحمیل شده یا خیر.

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Tuesday 15 August 2017 در 10:52PM.
قديمي Monday 14 August 2017   #35
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 39
نقل قول:
در اصل توسط ghanet ن
وشته شده است نمايش نوشته
ممکن است شخص فوق دکترای ادبیات عرب باشد و معنای حقیقی کلمه ای از قرآن را درنیابد. باعت آن نیز رسوبات دین مادری است که روی مفهوم درست کلمه را پوشانده است.
برای حل این مسئله بهتر است آن را در متن قرآن مورد بررسی قرار دهیم و آنچه را در کوچه و بازار راجع به آن شنیده ایم فراموش کنیم.

متمسک به ثقلین
یکی از چیزهایی که تا حدی امروز شناخته شده است ضرورت بحث متدلوژی علوم و مسائل تحقیقی است، در همین بحثهای این تاپیک، اگر متد صحیح تحقیق و پیشرفت بحث، مراعات نشود، جز بیراهه رفتن چیزی نیست.

به چند مثال توجه فرمایید:

۱- نماز ظهر ربطی به اعتقاد به توحید و دوری از شرک، دارد/ندارد -> بحث عقیدتی.

۲- نماز ظهر در شرع، واجب، است/نیست -> بحث فقهی.

۳- نماز ظهر در قرآن واجب، شده/نشده -> بحث تفسیری.

۴- نماز ظهر در زمان پیامبر خوانده، میشده/نمیشده -> بحث تاریخی.

اگر ما استدلالات بحثهای عقیدتی و فقهی و تفسیری را برای بحث تاریخی به کار ببریم، جز تلف کردن وقت خود و دیگران، چیزی نصیبمان نمیشود.

شما میتوانید بگویید: حسین! نماز ظهر بخوان یا نخوان، اما اگر گفتید: حسین! نماز ظهر توسط پیامبر خدا خوانده نمیشده است، در اینجا نباید انتظار داشته باشید با حرفهای عقیدتی و تفسیری من را قانع کنید، چون فضای بحث تاریخی، متد خاص خود دارد، و هرگز با انشانویسی و دکلمه و نظائر اینها، بحث جلو نمیرود، در اینجا باید از متد تشابک شواهد تاریخی استفاده کنید برای نفی یا اثبات اینکه نماز ظهر در زمان پیامبر بوده است یا خیر؟ و این متد، ربطی به مفسّر و فقیه و فیلسوف و متکلم ندارد، بلکه هر کس حتی کمونیست و آتئیست هم در بحث و تحقیق تاریخی میتواند شرکت کند، و نتیجه مشترک با دیگران بگیرد.
.

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Tuesday 15 August 2017 در 10:55PM.
قديمي Tuesday 15 August 2017   #36
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 42
نقل قول:
حسین! ..... اگر چنین نکنی امی خواهی بود و مجبوری دینت را از زبان مردم کوچه و بازار اخذ کنی و به همان دین مادریت اکتفا نمایی.

متمسک به ثقلین
اگر میزان فرهنگ قرآن کریم است باید عرض کنم: دست ما کوتاه و خرما بر نخیل! همانطور که قبلا هم اشاره کردم یکی از مهمترین واژه‌های فرهنگ قرآن همین واژه أمّيّ است که قرآن هم از تمام ظرفیت آن استفاده کرده است، نمیدانم چرا شما فقط از وجه منفی آن استفاده میکنید؟

أمّيّ بودن مقام والا و بالایی است که من اگر یک هزارم آن هم نصیبم شود کلاهم را به فوق عرش برین میاندازم! اصل ماده أمّ به معنای قصد است، و مادر هم أمّ نامیده میشود چون تمام همّ و غمّ و مقصد و مقصود طفل، مادرش است، و أمّ القری مکه است چون تمام مردم اطراف ، آنجا را قصد میکردند و میکنند، و امام را قصد میکنند، و أمّت، گروه دارای قصد و آهنگ واحد هستند، و لذا شخص أمّيّ کسی است که در زندگی دارای قصد و عزم است، دارای هدف و مقصد است، زندگی او هدف‌محور است، و از غافلین نیست، لذا آیه میگوید: هو الذی بعث فی الأمّیّین رسولا منهم! این پیامبر خودش أمّیّ است و برای أمّیّین پیام دارد، یعنی خودش دارای هدف عالی است و پیام دارد برای کسانی که در زندگی هدفمند هستند! اما کسی که خفیف المیزان است، سبک عقل و سبک منطق است پس مقصد او هم سست و ساقط و درک اسفل نار است! چقدر زیبا قرآن کریم میفرماید: و أمّا من خفّت موازینه فأمّه هاویة(القارعة9) چه کسی بالاتر از اول شخص عالم وجود؟ خدای سبحان در قران کریم دو مرتبه پیامبرش را به أمّيّ ستوده است، تا هر کس باید بفهمد بفهمد:

الَّذينَ يَتَّبِعُونَ الرَّسُولَ النَّبِيَّ الْأُمِّيَّ الَّذي يَجِدُونَهُ مَكْتُوباً عِنْدَهُمْ فِي التَّوْراةِ وَ الْإِنْجيلِ ... (157) ... فَآمِنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ النَّبِيِّ الْأُمِّيِّ الَّذي يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ كَلِماتِهِ وَ اتَّبِعُوهُ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ (الأعراف 158)

یک معنای دیگر أمّيّ، کسی است که آن فطرت الهی که با مادرش آورده را کم رنگ نکرده است، فطرة الله التی فطر الناس علیها، آن قرب عهدی که در ایام طفولیت با عالم ألست بربکم داشته، در اثر حشر با عالم خاک، خاک‌آلوده نکرده، و مثل روزی که برای شیر خوردن از سینه مادر، گریه میکرد، همانگونه برای جلب رحمت خالقش، گریه میکند، و فطرت، همان فطرت است، و جانش بسان آیینه پاک، تحویل فرشته مرگ داده میشود.
اما امثال بنده عرض میکنیم: ربّنا ظلمنا أنفسنا و إن لم تغفر لنا و ترحمنا لنکوننّ من الخاسرین.

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Tuesday 15 August 2017 در 10:56PM.
قديمي Tuesday 15 August 2017   #37
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 44

نقل قول:
در آیه وَمِنْهُمْ أُمِّيُّونَ لَا يَعْلَمُونَ الْكِتَابَ إِلَّا أَمَانِيَّ وَإِنْ هُمْ إِلَّا يَظُنُّونَ منظور از امیون اهل کتابی هستند که از کتاب آسمانی خود جز آمال پوچ و توهم و گمان هیچ نمی دانند. شما امیون را در این آیه چگونه ترجمه می کنید ؟
آیا اینجا نیز به مفهوم جماعتی است که هدفمند هستند؟ اگر اینگونه است چه هدفی دارند؟
امی بودن آنها چه ارتباطی با کتاب دارد ؟
چرا در قرآن امی در مقابل اهل کتاب قرار می گیرد؟

متمسک به ثقلین
دوست گرامی، تذکر خدمت شما عرض کردم و تکرار میکنم که قرآن کریم از تمام ظرفیت یک واژه استفاده میکند، و لذا شما نباید در یک فضای آکسیوم، توقع فهمیدن و ترتیب اثر معنای آکسیوم دیگر را داشته باشید، و هرگز بنده منکر نشدم که واژه أمّيّ در مواضع خاص، بار منفی داشته باشد، و در آیه: و منهم أمیّون لا یعلمون الکتاب الا أماني، ظاهر آیه بار منفی دارد، چون در آیات قبلی، فریقی از اهل کتاب را ذکر میفرماید که میتوانند بخوانند و بنویسند، و چون بخش دیگری امی هستند، آن گروه اول از اینها سوء استفاده میکنند، و خودشان کتاب مینویسند و به خدا نسبت میدهند، و یقولون هذا من عند الله لیشترو به ثمنا قلیلا.

البته قبل از اینکه معنای آکسیوم مناسب مقصودم را توضیح دهم چند ترجمه برای ظاهر این آیه ذکر میکنم که از کلمات مفسرین استفاده میشود:

۱- و از اهل کتاب کسانی هستند که از تورات چیزی جز التقاط و دروغ نمیدانند، و تنها اهل گمان هستند.(به حقیقت مطالب کتاب نرسیدند)

۲- و از اهل کتاب کسانی هستند که از تورات چیزی جز آمال و آرزو نمیدانند، و فقط گمان میکنند. (اهل علم به کتاب نیستند)

۳- و از اهل کتاب کسانی هستند که خواندن و نوشتن نمیدانند مگر همان چیزی که از دیگران بشنوند، و فقط اهل ظنّ و گمان هستند.(به علم به مطالب نمیرسند)

۴- و از اهل کتاب گروهی هستند که نوشتن را بلد نیستند مگر اینکه میتوانند بخوانند، و جز گمان در این خواندن بهره‌ای ندارند.

و قبل و بعد این گروه، توصیف کسانی شده است که خواندن و نوشتن میدانند و از این گروه سوء استفاده میکنند، آیات: ۷۵ بقزه و ۷۶ و سپس ۷۹ مراجعه فرمایید.

و اما برگردیم در این آیه که میخواهیم أمّیّون را به معنای افراد صاحب هدف و قصد بگیریم که با معنای لغوی قصد مناسبت داشته باشد، پس چنین ترجمه میکنیم، که کاملا یک معنای تاویلی است، یعنی خلاف ظاهر معنای عرفی وسیاق آیه است، اما در آکسیوم تفسیر انفسی (نه آفاقی) معنای خاص خود دارد:

و از کسانی که اهل اعتقاد به کتاب الهی هستند، گروهی هستند که صاحب هدف و قصد رسیدن به محتوای کتاب هستند، اما نمیدانند از کتاب مگر در حدّ آرمان‌خواهی و برنامه‌ریزی برای رسیدن، و هنوز در حدّ گمان به حقائق هستند و به مرحله شهود نرسیده اند.

یظنون انهم ملاقوا ربهم، فمن کان یرجو لقاء ربه، با: کلّا لو تعلمون علم الیقین لترونّ الجحیم فرق میکند، و همچنین عین الیقین و حقّ الیقین.

و در این فضای آکسیوم، اولا نیاز نیست که به سیاق قبل و بعد نگاه کنیم چون خودکفا است، و ثانیا جالب این است که به سیاق قبل و بعد نگاه میکنیم اما نباید همان معانی مأنوس آکسیوم دیگر که بار منفی داشت اینجا بیاوریم! آیات قبل و بعد هم در نظام جدید تفسیر انفسی، معنای خاص خود پیدا میکند. و الله العالم
.

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Tuesday 15 August 2017 در 10:59PM.
قديمي Tuesday 15 August 2017   #38
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست46
http://www.iranclubs.org/forums/show...=155542&page=4
نقل قول:
در اصلوسط ghanet تنوشته شده است نمايش نوشته
من از این آکسیوم ، نظام جدید تفسیر انفسی و از این قبیل حرفها سر در نمی آورم و فکر نمی کنم در موضوع مورد بحث تاثیر داشته باشد.
موضوع این است که در عصر رسول الله دو طیف عمده عقیدتی وجود داشت که به یکی اهل کتاب و دیگری امی می گفتند.
اهل کتاب ظاهرا پیرو یکی از کتب آسمانی شناخته شده بودند و امی ها بر عکس از هیچ کتاب آسمانی پیروی نمی کردند دقیقا به همین دلیل است که در قران کریم امیین مقابل اهل کتاب قرار می گیرند هرچند بسیاری از اهل کتاب به دلیل عدم آگاهی از کتاب آسمانی خود و پیروی از آموزه های دین مادری، امی به حساب می آمدند و قرآن به این موضوع اذعان داشته است.
به طوری که از تاریخ قران استنتاج می شود امی ها همان قوم و قبیله پیامبر بودند که فرشتگان را دختران خداوند و واسطه های او می پنداشتند.وجه تسمیه امی از آن رو بود که آنها دین مادری خود را حفظ کرده بودند و از هیچ کتاب آسمانی پیروی نمی کردند پیامبر اگر چه در ابتدا خود یک امی و پیرو دین مادری اش بود اما به لطف پروردگار دست از دین مادری خود برداشت و به مقام والای رسالت نایل آمد.
علت این که کلمه امی به درستی ترجمه نمی شود ومفسرین و مترجمین از ذکر معنای حقیقی آن طفره می روند این است که پیامبر عزیز اسلام نیز به امی ملقب شده و در عقیده آنها امکان ندارد پیامبر چه قبل از رسالت و چه بعد از آن مرتکب خطا و اشتباهی شده باشد . شاهد این حقیقت این است که وقتی پای پیامبر در کار نبوده تقریبا همه ی مفسرین و مترجمین قرآن امیین را مشرکین معنا کرده اند چرا که قوم پیامبر دوگانه پرست بودند اما وقتی پای پیامبر در میان بوده ، امی را بی سواد معنا کرده اند در حالی که این کلمه در فرهنگهای لغت ابداً چنین معنایی نمی دهد و اگر فرهنگ لغتی آن را اینگونه ترجمه کرده این معنا را ازمذاهب عاریه گرفته است .

متمسک به ثقلین
دوست گرامی، آیا زیبنده است که انسان بگوید هر چه من میگویم و میفهمم همان صحیح است و کار با احدی ندارم؟ لا اقل اگر به کتب لغت بعد از اسلام اعتماد ندارید، اشعار قبل از اسلام در دست است، یک مورد بیاورید که کلمه أمّيّ به معنای مشرک بوده است، یا به یک معلم تاریخ لائیک که نسبت به مذاهب و ادیان بیطرف است این حرفهای خودتان را نشان دهید اگر تایید کرد جایزه بگیرید، کلمه أمّيّ به معنای مکّيّ یعنی کسی که اهل مکه است به کار میرفته است، چون مکه را أمّ القری میگفتند، لتنذر أمّ القری و من حولها، و همچنین به معنای درس نخوانده به کار میرفته است، و این یک مفهوم اجتماعی بوده نه مذهبی، و کاری با دین نداشته است، مثل امروز که میگویند فلانی بیسواد است اصلا این ربطی به دینش ندارد، و ما کنت تتلو من قبله من کتاب و لا تخطّه بیمینک اذا لارتاب المبطلون.

همانطور که سابق عرض کردم، یک مسأله تاریخی را نمیتوان با متد غیر تاریخی جواب داد، در تحقیق یک امر تاریخی، باید شواهد تاریخی ارائه کرد.

مثلا در مورد اینکه پیامبر اسلام نماز ظهر میخواندند یا خیر؟ این شاهد تاریخی را نشان هر کافر منصف بیطرف بدهید اذعان میکند که حضرت نماز ظهر میخواندند:

دو نزاع در صدر اسلام تاریخ ثبت کرده است:

۱- نزاع بعض صحابه با عثمان، در اینکه چرا در منی نماز ظهر و عصر را تمام خواند، ابن مسعود گفت: إنا لله و إنا الیه راجعون، ما با پیامبر و ابوبکر و عمر و پنج سال از اول خلافت عثمان با او در منی نماز ظهر و عصر را شکسته خواندیم، و اکنون عثمان نماز را بر خلاف سیره پیامبر تمام خواند:

صحيح البخاري (2/ 43)
1084 - حدثنا قتيبة بن سعيد، قال: حدثنا عبد الواحد بن زياد، عن الأعمش، قال: حدثنا إبراهيم، قال: سمعت عبد الرحمن بن يزيد، يقول: صلى بنا عثمان بن عفان رضي الله عنه بمنى أربع ركعات، فقيل: ذلك لعبد الله بن مسعود رضي الله عنه، فاسترجع، ثم قال: «صليت مع رسول الله صلى الله عليه وسلم بمنى ركعتين، وصليت مع أبي بكر الصديق رضي الله عنه بمنى ركعتين، وصليت مع عمر بن الخطاب رضي الله عنه بمنى ركعتين»، فليت حظي من أربع ركعات ركعتان متقبلتان

۲- نزاع مروان و پسر عثمان با معاویه در منی، که ای معاویة! هیچ کس مثل تو بر پسر عمویت عثمان عیب نگرفت قبیح‌تر از آنکه تو عیب بر او گرفتی! پرسید مگر چه کردم؟! گفتند: عثمان در منی نماز ظهر و عصر را تمام خواند ولی تو بر خلاف او شکسته خواندی! گفت: وای بر شما، من خودم با پیامبر نماز ظهر و عصر را شکسته خواندم! گفتند: عثمان تمام خوانده و مخالفت تو با او عیب است! و لذا معاویه وقتی برای نماز عصر حاضر شد نماز عصر را تمام خواند در حالی که نماز ظهر را شکسته خوانده بود!:

مسند أحمد ط الرسالة (28/ 71)
16857 - حدثنا يعقوب، حدثنا أبي، عن ابن إسحاق، حدثنا يحيى بن عباد بن عبد الله بن الزبير، عن أبيه عباد، قال: لما قدم علينا معاوية، حاجا قدمنا معه مكة، قال: فصلى بنا الظهر ركعتين، ثم انصرف إلى دار الندوة، قال: وكان عثمان حين أتم الصلاة، إذا قدم مكة صلى بها الظهر والعصر والعشاء الآخرة أربعا أربعا، فإذا خرج إلى منى وعرفات قصر الصلاة، فإذا فرغ من الحج وأقام بمنى أتم الصلاة حتى يخرج من مكة، فلما صلى بنا معاوية الظهر ركعتين نهض إليه مروان بن الحكم وعمرو بن عثمان، فقالا له: ما عاب أحد ابن عمك بأقبح ما عبته به، فقال لهما: وما ذاك ؟ قال: فقالا له: ألم تعلم أنه أتم الصلاة بمكة، قال: فقال لهما: ويحكما، وهل كان غير ما صنعت؟ " قد صليتهما مع رسول الله صلى الله عليه وسلم ومع أبي بكر وعمر "، رضي الله عنهما قالا: فإن ابن عمك قد كان أتمها ، وإن خلافك إياه له عيب، قال: " فخرج معاوية إلى العصر فصلاها بنا أربعا "

آیا چه انگیزه‌ای در این نقل تاریخی است که شما بی پروا بگویید نماز ظهر نبوده است؟ این دو نقل در ده‌ها کتاب از قرن دوم تا کنون آمده است، که اکنون میتوان لینک مستقیم داد به معتبرترین مرجع و سایت حدیثی و تاریخی.
قديمي Wednesday 16 August 2017   #39
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 48
نقل قول:

وقتی تاریخ نگار قرآن به خوبی مفهوم امی را تشریح نموده اند دیگر چه نیازی به مسند احمد ، صحیح بخاری ، اشعار قبل از اسلام و غیره؟!

متمسک به ثقلین

بلی، گذشت که گفتید وقتی تاریخ نگار قرآن پیامبر را به أمّيّ توصیف میکند یعنی ایشان مشرک بوده‌اند وسپس خود را از دین مشرکین رهانیدند! ملّة ابیکم ابراهیم که جزء قرآن نیست، و اگر هم چشمتان بهش خورد چاره نیست باید یک جوری فرار کرد!

نقل قول:
من تا قرآن مانده به هیچ چیز دیگری احتجاج نمی کنم چرا که این فرمان پروردگار است.

متمسک به ثقلین

پس چگونه است که خود قرآن میفرماید: یضلّ به کثیرا؟!

نقل قول:
آیه بیستم سوره آل عمران را ببین!
پروردگار به فرستاده شان می فرمایند :بگو من فقط تنسلیم الله هستم ( فقط در برابر آنچه او می گوید تسلیمم) و هرکس از من تبعیت می کند باید اینگونه باشد. به اهل کتاب و امیها بگو!

متمسک به ثقلین

همانطور که گفتم، امیها یعنی اهل مکه، لتنذر أمّ القری، و یا به عبارت اصطلاح جاگرفته به فرزندان اسحاق و اسماعیل بگو، چون فرزندان حضرت اسماعیل از اول در مکه ساکن شدند کنار بیت کعبه معظمة، و فرزندان اسحاق که اهل کتاب باشند در منطقه شامات ساکن شدند.

نقل قول:
آیا شما هم تسلیمید؟ اگر تسلیم شوند هدایت می یابند و اگر....

متمسک به ثقلین

بنده اگر سعادت داشته باشم تسلیم قرآن کریم میشوم، نه تسلیم کسانی که احتمال میدهم از آن گروه باشند که خود قران میفرماید: خداوند توسط قرآن گروه زیادی را گمراه میکند، و ما یضلّ به الا الفاسقین.

نقل قول:
دوباره می گویم: امیها قوم پیامبر بودند که خداوند را به عنوان خالق همه چیز می پرستیدند اما فرشتگان را نیز به عنوان مقربین درگاه الهی و دختران او و شفعا و واسطه هایی پرستش می کردند و از این رو مشرک و دوگانه پرست بودند.

متمسک به ثقلین

حرف اشتباه را صد بار هم تکرار کنید اشتباه است، قوم پیامبر مشرک بودند، بت پرست بودند، اما کلمه أمّيّ به معنای مشرک نیست، نه در لغت عرب، و نه در فرهنگ قرآن، و نه حتی نزد یهود که آنها هر کس که نژاد خودشان نبود یعنی از فرزندان حضرت اسحاق نبود را أمّيّ میگفتند، چون تنها علم و سواد را نزد خودشان میدانستند، و فاسألوا اهل الذکر هم چنین معنا میکردند.

نقل قول:
وقتی خداوند می فرمایند به اهل کتاب و امیها بگو منظورشان این نیست که به با سوادان و بی سوادان بگو .
در اینجا خیلی از مترجمین مانند : انصاریان، فولادوند ، مکارم شیرازی ، امیین را مشرکین معنا کرده اند باور نمی کنید خودتان رجوع کنید.
مترجمین به روش تعیین مصداق ترجمه کردند، و درست است، و رجوع کردم و شما صادقانه نقل نکردید، اولی و سومی، به بی سواد معنا کرده و کلمه مشرک را در کروشه برای تعیین مصداق گذاشته‌اند، و فولادوند هم که به مشرکان معنا کرده، مقصود را میخواسته بگوید، و گرنه کاویانپور و گرمارودی و ده‌ها ترجمه دیگر، بیسواد و درس نخوانده معنای کلمه را نوشتند و در کروشه برای توضیح مصداق کلمه مشرک را اضافه کردند.

نقل قول:
آیا در آیه 2 سوره جمعه وقتی می گوید از میان امیها رسولی مثل خودشان را مبعوث کرد معنا می شود از میان بی سوادان بی سوادی مانند خودشان یا از مشرکین یکی مثل خودشان؟

متمسک به ثقلین

حال دیدید که مقصود اصلی شما همین است که بگویید پیامبر قبل از بعثت، مشرک بودند؟ دوست گرامی، محال است با این دست و پا زدنهای پوچ به عنوان تمسک به قران بتوانید ساحت قدس پیامبر اسلام را به شرک آلوده کنید! شرک ظلم عظیم است به نص قران کریم، و لا ینال عهدی الظالمین، از روز اول خدا به حضرت ابراهیم شرط کرد که ظالم از ذریة ایشان به عهد الهی نمیرسد.

نقل قول:
مگر همه قوم پیامبر مثل خودش خواندن نوشتن نمی دانستند؟!

متمسک به ثقلین

بلی، تمام اهل مکه خواندن و نوشتن نمیدانستند، و در تاریخ یکی دو نفر را اسم بردند که استثنا بودند، و علاوه گفتم اساسا قوم پیامبر به معنای دیگر أمّيّ بودند یعنی اهل مکه و امّ القری بودند، یک معنای النبي الأمّيّ یعنی النبيّ المکيّ، یعنی به فرزندان اسحاق بشارت داده شده بود که پیامبری مکی میآید، چون مکه جایگاه فرزندان برادر ناتنی آنها از هاجر بود.

نقل قول:
یا در آیه 75 آل عمران اهل کتاب به چه بهانه ای اموال امیها را پس نمی دادند و برای خود مباه می دانستند؟
چون بی سواد بودند؟!
یا چون بت پرست بودند؟

متمسک به ثقلین

هیچکدام، چون در اصطلاح یهود، هر کس از نژاد آنها نبود أمّيّ بود، مثل مؤمن و کافر که در بین مسلمانها میگویند، لن یجعل الله للمؤمنین علی الکافرین سبیلا، همینطور هم یهود میگفتند: لیس علینا فی الامیین سبیل.

نقل قول:
مَا كُنتَ تَدْرِي مَا الْكِتَابُ وَلَا الْإِيمَانُ نه اینکه تو نمی توانستی کتاب بخوانی بلکه یعنی دین و ایمان سرت نمی شد.
یا وقتی در آیه 48 عنکبوت به رسولش می گوید تو قبل از قرآن کتاب نخواندی و قرآن نیز دست نوشته تو نیست منظور این نیست که تو بی سواد بودی بلکه می خواهد بگوید تو قبلاً کتاب آسمانی نخواندی که مردم شک کنند شاید قرآن را از روی آنها می گویی.

متمسک به ثقلین

[COLOR="Blue"]
در اینکه واژه کتاب در قرآن کریم به چندین معنا به کار رفته شکی نیست، و همین سبب سوء استفاده شماست، و قبلا چند نوبت در این سایت اینها بحث شده، و در اینجا همین آیه را توضیح دادم:

http://www.iranclubs.org/forums/show...65#post2296165
نقل قول:
در اصل توسط hosyn
متمسک به ثقلین
نوشته شده است نمايش نوشته
۱- مرجع ضمیر درتخطه) حرف شما را رد میکند، میفرماید: تو قبلا نوشته‌ای را نمیخواندی و نوشته‌ای را با دستت نمینوشتی، اگر تلاوت کتاب به معنای کتاب آسمانی و اهل کتاب آسمانی بودن بود چه نیازی بود که بفرماید تو با دستت آن کتاب آسمانی را استنساخ نمیکردی! دقت کنید که مرجع ضمیر (ه) در (تخطه) دقیقا همان کتاب در (من کتاب) است.

۲- در آیات شریفه غیر از کاربرد کتاب برای کتاب سابق بر خلق و نیز کتاب اعمال، موارد بسیاری برای کتاب آسمانی به کار رفته که غالبا با الف و لام است، نه تنوین تنکیر، یعنی اگر مقصود کتاب آسمانی بود میفرمود: و ما کنت تتلوا من قبله من الکتاب، کما اینکه در آیه شریفه فسئل الذین یقرؤن الکتاب من قبلک، اینچنین آمده، و کذا و قالت الیهود لیست النصاری علی شیء و قالت النصاری لیست الیهود علی شیء و هم یتلون الکتاب، اینجا الف و لام عهد برای اشاره به اینکه نحوه کتاب چیست لازم است.

۳- غیر از موارد کاربرد سه گانه کتاب که عرض کردم، در قرآن کریم واژه کتاب برای نوشته معمولی که هیچکدام از آنها نیست به کار رفته است: آیا چه کسی احتمال میدهد در آیه شریفه: و لا تعزموا عقدة النکاح حتی یبلغ الکتاب اجله، منظور کتاب آسمانی یا کتاب لوح محفوظ یا کتاب اعمال باشد؟! و یا در آیه مبارکه از زبان حضرت سلیمان اذهب بکتابی هذا، و یا از زبان بلقیس: القي الیّ کتاب کریم؟! همه موارد چهارگانه را بگذارید کنار آیه شریفه: و ما کنت تتلوا من قبله من کتاب، و سپس به مردم عرب بلکه به اطفال عرب‌زبان نشان دهید ببینید از ۱۰۰ نفر چند نفر احتمال میدهند که منظور از کتاب در این آیه کتاب آسمانی است؟! آیا چه کسی احتمال میدهد در آیه شریفه یوم نطوی السماء کطی السجل للکتب، منظور کتاب آسمانی باشد؟! یا کتاب لوح محفوظ یا کتاب اعمال؟!

۴- اگر مقصود از (من کتاب) کتاب آسمانی بود و مقصود نفی اهل کتاب بودن بود هیچ نیازی به ذکر (و لا تخطه بیمینک) نبود، چون اهل کتاب بودن منوط به نوشتن نبود، و در آیه شریفه میفرماید: و منهم امیون لا یعلمون الکتاب الا امانی، که خود توضیح امی بودن است که (در یک وجه) نمیتوانستند بنویسند اما میتوانستند بخوانند، و در عین حال آنها از اهل کتاب بودند.

۵- و از همه مهمتر قرینه اذا لارتاب المبطلون است، چرا شک میکردند؟ چون اگر خواندن و نوشتن میدانستی میگفتند این قرآن را از دیگری توسط خواندن و نوشتنت استنساخ کرده‌ای، اما همه میدانند تو نه خواندن متن میدانستی و نه نوشتن متن، ولی اکنون میخوانی چیزی را که بر حسب عادت جز با قدرت بر خواندن و نوشتن ممکن نیست، اما اگر منظور اهل کتاب بودن باشد اصلا جای شک نبود، آیا اگر حضرت اهل کتاب بودند نمیتوانستند پیامبر شوند و قرآن بر ایشان نازل شود؟ آیا انبیاء بنی اسرائیل که خود جزء جمعیت اهل کتاب بودند نمیتوانستند پیامبر شوند؟ این چه شکی است که اذا لارتاب المبطلون؟
.

نقل قول:
وگرنه در سوره 5 فرقان می خوانیم که قوم پیامبر می گفتند این قران نوشته های پیشینیان است که شب و روز بر ای پیامبر می خوانند و او می نویسد.

متمسک به ثقلین

پس فرق بین کتب با اکتتب چیست؟ این ترجمه انصاریان است:

ترجمه انصاريان، ص: 360
و گفتند: افسانه‏‌هاى مكتوب پيشينيان است كه نوشتن [از روى‏] آنها را از [نويسندگان‏] درخواست كرده است و آن [نوشته‏] ها هر صبح و شام بر او خوانده میشود [تا حفظ كند و بر ما بخواند و بگويد: اين وحى آسمانى است!!] (5)

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Wednesday 16 August 2017 در 09:13AM.
قديمي Thursday 17 August 2017   #40
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

49پست

نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
بلی، گذشت که گفتید وقتی تاریخ نگار قرآن پیامبر را به أمّيّ توصیف میکند یعنی ایشان مشرک بوده‌اند وسپس خود را از دین مشرکین رهانیدند! ملّة ابیکم ابراهیم که جزء قرآن نیست، و اگر هم چشمتان بهش خورد چاره نیست باید یک جوری فرار کرد!

پس چگونه است که خود قرآن میفرماید: یضلّ به کثیرا؟!

همانطور که گفتم، امیها یعنی اهل مکه، لتنذر أمّ القری، و یا به عبارت اصطلاح جاگرفته به فرزندان اسحاق و اسماعیل بگو، چون فرزندان حضرت اسماعیل از اول در مکه ساکن شدند کنار بیت کعبه معظمة، و فرزندان اسحاق که اهل کتاب باشند در منطقه شامات ساکن شدند.

بنده اگر سعادت داشته باشم تسلیم قرآن کریم میشوم، نه تسلیم کسانی که احتمال میدهم از آن گروه باشند که خود قران میفرماید: خداوند توسط قرآن گروه زیادی را گمراه میکند، و ما یضلّ به الا الفاسقین.

حرف اشتباه را صد بار هم تکرار کنید اشتباه است، قوم پیامبر مشرک بودند، بت پرست بودند، اما کلمه أمّيّ به معنای مشرک نیست، نه در لغت عرب، و نه در فرهنگ قرآن، و نه حتی نزد یهود که آنها هر کس که نژاد خودشان نبود یعنی از فرزندان حضرت اسحاق نبود را أمّيّ میگفتند، چون تنها علم و سواد را نزد خودشان میدانستند، و فاسألوا اهل الذکر هم چنین معنا میکردند.

مترجمین به روش تعیین مصداق ترجمه کردند، و درست است، و رجوع کردم و شما صادقانه نقل نکردید، اولی و سومی، به بی سواد معنا کرده و کلمه مشرک را در کروشه برای تعیین مصداق گذاشته‌اند، و فولادوند هم که به مشرکان معنا کرده، مقصود را میخواسته بگوید، و گرنه کاویانپور و گرمارودی و ده‌ها ترجمه دیگر، بیسواد و درس نخوانده معنای کلمه را نوشتند و در کروشه برای توضیح مصداق کلمه مشرک را اضافه کردند.

حال دیدید که مقصود اصلی شما همین است که بگویید پیامبر قبل از بعثت، مشرک بودند؟ دوست گرامی، محال است با این دست و پا زدنهای پوچ به عنوان تمسک به قران بتوانید ساحت قدس پیامبر اسلام را به شرک آلوده کنید! شرک ظلم عظیم است به نص قران کریم، و لا ینال عهدی الظالمین، از روز اول خدا به حضرت ابراهیم شرط کرد که ظالم از ذریة ایشان به عهد الهی نمیرسد.

بلی، تمام اهل مکه خواندن و نوشتن نمیدانستند، و در تاریخ یکی دو نفر را اسم بردند که استثنا بودند، و علاوه گفتم اساسا قوم پیامبر به معنای دیگر أمّيّ بودند یعنی اهل مکه و امّ القری بودند، یک معنای النبي الأمّيّ یعنی النبيّ المکيّ، یعنی به فرزندان اسحاق بشارت داده شده بود که پیامبری مکی میآید، چون مکه جایگاه فرزندان برادر ناتنی آنها از هاجر بود.

هیچکدام، چون در اصطلاح یهود، هر کس از نژاد آنها نبود أمّيّ بود، مثل مؤمن و کافر که در بین مسلمانها میگویند، لن یجعل الله للمؤمنین علی الکافرین سبیلا، همینطور هم یهود میگفتند: لیس علینا فی الامیین سبیل.

در اینکه واژه کتاب در قرآن کریم به چندین معنا به کار رفته شکی نیست، و همین سبب سوء استفاده شماست، و قبلا چند نوبت در این سایت اینها بحث شده، و در اینجا همین آیه را توضیح دادم:

http://www.iranclubs.org/forums/show...65#post2296165

پس فرق بین کتب با اکتتب چیست؟ این ترجمه انصاریان است:

ترجمه انصاريان، ص: 360
و گفتند: افسانه‏‌هاى مكتوب پيشينيان است كه نوشتن [از روى‏] آنها را از [نويسندگان‏] درخواست كرده است و آن [نوشته‏] ها هر صبح و شام بر او خوانده میشود [تا حفظ كند و بر ما بخواند و بگويد: اين وحى آسمانى است!!] (5)
وقتی جواب نداردقانت فرار مثلا محترمانه
.

سلام
به هر حال من نظر خودم را نوشتم و شما نیز همچنین. نه من مجبورم نظر شما را بپذیرم و نه شما نظر مرا
نظر شما برای خودتان و نظر من نیز برای خودم

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Friday 18 August 2017 در 10:45AM.
قديمي Thursday 17 August 2017   #41
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 50
متمسک به ثقلین

بسیار خوب، دوست گرامی، و اگر در ضمن بحث، ناخواسته بی ادبی از من خدمت شما سر زده، عذرخواهی میکنم، و مادامیکه بحث و فکر و نظر باشد، هیچ مشکلی نیست، اما میدانید که در فضای مجازی نمیدانیم چه کسانی و با چه انگیزه‌هائی مشغول کار هستند، در فضای مجازی، هیچ کس معلوم نیست چه کاره است؟ و در حرفهایش و انشا‌های زیبایش، چه قصد و مقصد و مقصودی دارد؟ زمان ما همه (اسب تروا) شنیده‌اند، بهترین فضا برای اسب تروا، فضای مجازی است، اول، همه چیز یک مسلمان را در آن تشکیک میکنند جز قرآن، و وقتی همه چیز را از او گرفتند، بسیار راحت در یکی دو جلسه، قرآن را هم از او میگیرند، و این معنای اسب تروا است که ماسک تمسک قرآن و بازگشت به توحید بر چهره دارد.

خدا عاقبت خیر عنایت فرماید.

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Friday 18 August 2017 در 10:45AM.
قديمي Thursday 17 August 2017   #42
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 54
http://www.iranclubs.org/forums/show...=155542&page=4
نقل قول:

من که این نقشه را زیر و رو کردم اما اسلام را در آن نیافتم هرکس اسلام را پیدا کند جایزه دارد.

متمسک به ثقلین
اما دوست گرامی، من به راحتی اسلام را در این نقشه پیدا کردم، تمام قسمت رنگی این نقشه اسلام است، چرا؟ چون همگی به سوی یک نقطه که کعبه معظمه باشد نماز میخوانند و برای خالق جهان‌ها سجده میکنند، هر چند دو قرآن دارند، همانطور که سابق لینکش را گذاشتم در طرف چپ نقشه یعنی غرب افریقا که مالکیه هستند همگی قرآن ورش و قالون از نافع دارند و به شدت روی آن تعصب به خرج میدهند، اما طرف راست نقشه که کشورهای شرقی هستند قرآن حفص از عاصم دارند و نادان‌های از آنها قرآن غرب افریقا را تحریف شده میدانند، و حال آنکه قرآن غرب افریقا، قرائت اهل مدینة الرسول است، و قرآن حفص، قرائت اهل کوفه است که محل اقامت ابوحنفیه بوده، و حکومت عثمانی هم به خاطر حنفی بودن، روایت حفص را ترویج کردند، ولی اجماع تمام فقهای این فرقه‌هاست که قرائت چهارده‌گانه به نحو چهارده روایت از قاریان هفتگانه همگی صحیح است:

عشقت رسد به فریاد گر خود بسان حافظ --- قرآن زبر بخوانی با چهارده روایت

مثلا اگر در مراکش باشید میشنوید قاری میخواند: سلام علی آل یاسین ، اما اگر در بلاد شرقی باشید میشنوید قاری میخواند: سلام علی الیاسین، و این دو قرائت از حیث لفظ و معنا تفاوت دارد، و طبق نزول قرآن بر هفت حرف، هر دو را فرشته وحی نازل کرده است. و الله الهادی

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Friday 18 August 2017 در 10:46AM.
قديمي Friday 18 August 2017   #43
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 56
نقل قول:
آیا درواقعیت هم چنین است ؟
حتی اگر امامت علی وفرزندانش را قبول نداشته باشند رستگارند ؟
متمسک به ثقلین
دوست گرامی، در دستگاه خداوند متعال، رستگاری تنها و تنها با یک (اگر) است برای تمام مسلمین، و آن این است: اگر روزی بفهمد واقعا باید انتخاب بکند یا راه سقیفه را و یا راه غدیر را، و فهمید پیامبر خدا از طرف خدا در غدیر، خلیفه الهی را نصب کردند، و بعد، حب ریاست بعض صحابه، سبب شد مخالفت نص کنند، اگر این برایش واضح شد و درنگ نکرد و راه غدیر را انتخاب کرد، حتما اهل رستگاری است، و همین (اگر) لحظه به لحظه همراه اشخاص هست، و میزان رستگاری است، و بسیاری از اهل سنت در طول تاریخ در این جهت، از بعض شیعه‌های شناسنامه‌ای جلو زدند! جمله زیبایی از البرادعی سه سال پیش منتشر شد، وقتی خبرنگار مصری درنماز عید فطر که دست باز نماز خواند از او پرسید: مگر شیعه هستی که دست باز نماز میخوانی؟! جواب داد: انا سني الهویة شیعي العقیدة، یعنی شناسنامه من سني است اما نحوه اندیشیدن من شیعی است! ودر مقابل شیعه‌های شناسنامه‌ای دیده‌ام که میگویند چون خلیفه میخواهد بر مردم حکومت کند پس این حق مردم است که او را انتخاب کنند، نه اینکه خدا یا پیامبر که تحت حکومت خلیفه نیستند برای مردم تصمیم بگیرند!، و همینطور بسیاری از اهل سنت هستند که با اینکه یقین دارند در روز پنجشنبه آخر پیامبر فرمودند قلم و دوات بیاورید تا چیزی برای شما بنویسم که هرگز بعد از من گمراه نشوید، و عمر نگذاشت و نزاع شد، و نوشته نشد، اینها میگویند: کار عمر درست بود، و این از کمال فهم و فقه عمر بود، چون ترسید چیزی بنویسند که شاید از انجام آن عاجز شوند و در نتیجه در مخالفت نص واقع شوند! بزرگان علمای اهل سنت میگویند: علماء اتفاق کردند که کار عمر صحیح بود! و وقتی بپرسید که پس چگونه است که ابن عباس از نوشته نشدن این وصیت مثل ابر بهار گریه میکرد؟ میگویند: عمر از ابن عباس افقه و عالم‌تر بود! یعنی ابن عباس چون سرش نمیشد گریه میکرد! دوست گرامی، کسی که واقعا این را قبول داشته باشد اهل رستگاری نیست.
قديمي Friday 18 August 2017   #44
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

دراین صفحه سایر دوستان متمسک به ثقلین ادامه داده اند
http://www.iranclubs.org/forums/show...=155542&page=5

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Friday 18 August 2017 در 11:07AM.
قديمي Friday 18 August 2017   #45
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 87
http://www.iranclubs.org/forums/show...=155542&page=6
نقل قول:
هرکس فکر می کند عبادت غیر از آنچه من گفتم معنا می دهد یا غیر از آن هم معنا می دهد از قرآن نشانم دهد
متمسک به ثقلین
دوست گرامی، اگر واضحات و قطعیات را انکار کردیم، تلفیق و تنسیق واژه‌های قرآن، کار بسیار راحتی است، و هر کس در این رشته‌ها کمی زحمت کشیده باشد میداند.

اساسا عبادت ربطی به اطاعت ندارد، یعنی میتواند لازم ملزوم باشد اما اصل آنها ربطی به هم ندارد، اطاعت مربوط به حوزه رفتار است، و عبادت مربوط به حوزه روان، حضرت ابراهیم خطاب میکنند به بت پرستان: [COLOR="Blue"]أتعبدون [/COLOR]ما تنحتون؟ آیا میپرستید آنچه را که میتراشید؟ چه کسی احتمال میدهد که آنها اطاعت مطلق میکردند از بت؟! مگر بت دستور میداد؟ قوم بلقیس خورشید را میپرستیدند، و صدّها ما کنت تعبد من دون الله، یعنی اوامر خورشید را اطاعت مطلق میکردند؟! إنما تعبدون من دون الله أوثانا و تخلقون إفکا إن الذین تعبدون من دون الله لا یملکون لکم رزقا، ببینید فرق این دو مثال را، به پرستار میگویید:

۱- با مریض به مهربانی رفتار کن.

۲- به محض اینکه چشمت به بیمار افتاد، او را دوست بدار.

تعبیر اول یک دستور رفتاری است، یعنی رفتار اخلاق‌محور یا قانون‌محور داشته باش، اما تعبیر دوم یک دستور روحی روانی است، عبادت یک تضایف روحی است، در عین تقدیس معبود در مقابل او کرنش روحی میکند، هر چند لازمه این کرنش روحی این است که اگر بعدا دستور و فرمانی هم در کار بیاید از او اطاعت میکند، ولی اصل معنای عبادت ربطی به حوزه رفتار ندارد، به خلاف اطاعت، که اصل معنایش مستقیما مربوط به حوزه رفتار است. حال آسان است که بروید و ده‌ها مورد که مشتقات بندگی در اطاعت به کار رفته را ردیف کنید تا مجددا تکرار کنید که عبادت به معنای اطاعت مطلق است، استعمال یک لفظ در لازم معنای آن، بسیار رائج است، در مثال دوم اگر به پرستار بگوییم: مریضت را دوست بدار، هیچ مشکلی عرف عام ندارند که در لازم آن که رفتار مهربانانه است به کار ببرند، چون کسی که به محض نگاه کردن به مریض، او را از صمیم قلب پذیرفت و دوستش داشت، قهرا با او رفتار مهربانانه هم خواهد داشت، اما برعکس آن اینچنین نیست، یعنی ممکن است پرستاری کاملا طبق قانون پرستاری، رفتار کند، که هر کس ببیند او را تحسین کند و پرستار مهربان بداند، اما روح او تمایل به مریض ندارد که دلش برایش بسوزد، و این بسیار نظیر دارد، مثلا حسن خلق، در حوزه رفتار با حوزه سیرت واقعی شخص، تفاوت فاحش دارد، و در مواقع حساس، این تفاوت خود را نشان میدهد.
.
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 09:14AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه