بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Tuesday 3 July 2018   #16
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 16,656
ج: نظر امیرالمؤمنین علیه السلام دربارهء خلفای ثلاثه(ابوبکر ، عمر ، عثمان)

نظر امیرالمؤمنین علی علیه السلام درباره خلیفه اول و دوم و سوم《12》

‍ آگاهى أبوبكر به حقانيت حضرت امير مؤمنان (عليه السلام) براى خلافت

سيد رضى (قدس سرّه) در نهج البلاغة در خطبه معروف شقشقيه از آن‌حضرت نقل مى‌كند:

أمَا واللَّه لَقَدْ تَقَمَّصَهَا فُلَانٌ وإِنَّه لَيَعْلَمُ أَنَّ مَحَلِّي مِنْهَا مَحَلُّ الْقُطْبِ مِنَ الرَّحَى ، يَنْحَدِرُ عَنِّي السَّيْلُ ولَا يَرْقَى إِلَيَّ الطَّيْرُ

آگاه باشيد! به خدا سوگند! أبوبكر ، لباس خلافت را بر تن كرد ، در حالى كه می‌دانست جايگاه من نسبت به حكومت اسلامى ، چون محور آسياب است به آسياب كه دور آن حركت می‌كند. او می‌دانست كه سيل علوم از دامن كوهسار من جارى است ، و مرغان دور پرواز انديشه‏ ها به بلنداى ارزش من نتوانند پرواز كرد.

نهج البلاغة - السيد الرضي - الصفحة ۳۲ - خطبة ۳

حضرت امیر مؤمنان (علیه السّلام) بخوبی در این کلمات مبارک بیان می‌کنند که ابوبکر بن أبی قحافه به قصد دشمنی با رسول خدا (صلّی الله علیه وآله) اوامر آن‌حضرت را نادیده گرفته،
و خلافتی که حق او نبود را غصب کرده است!

یا من هو فی ام الکتاب لدینا لعلی حکیم

یا علی ای یگانه مظلوم ماسوی الله

یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Friday 6 July 2018   #17
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نظر امیرالمؤمنین علی علیه السلام درباره خلیفه اول و دوم و سوم《13》

اعتراض امیر المؤمنين علیه السلام به ابوبکر برای غصب خلافت

این مطلب در صحیح ترین کتب اهل سنت آمده است:

ولكنّك استبددت علينا بالأمر وكنّا نرى لقرابتنا من رسول اللّه صلى اللّه عليه وسلم نصيباً حتّى فاضت عينا أبى بكر...

اميرالمؤمنين علي عليه السلام به ابوبکر فرمود : تو در امر خلافت با ما مستبدانه برخورد نمودي و ما بواسطه قرابت و خويشاونديمان با رسول خدا معتقديم که حق و نصيبي در خلافت بعد از رسول خدا داريم ( اين سخنان را حضرت ادامه دادند) تا اشک از چشمان ابوبکر جاری شد .

البخاري الجعفي، محمد بن إسماعيل أبو عبدالله (متوفاي256هـ)، صحيح البخاري ج 4، ص 1549، ح3998، كتاب المغازي، باب غزوة خيبر، تحقيق: د. مصطفى ديب البغا، ناشر: دار ابن كثير، اليمامة - بيروت، الطبعة: الثالثة، 1407هـ – 1987م.

این روایت در صحيح مسلم هم آمده :

استبددت علينا بالأمر وكنّا نحن نرى لنا حقّاً لقرابتنا من رسول اللّه صلى اللّه عليه وسلم...

اميرالمؤمنين به ابوبکر فرمود : تو در امر خلافت با ما مستبدانه برخورد نمودي و ما بواسطه قرابت و خويشاونديمان با رسول خدا معتقديم که حق خلافت بعد از رسول خدا از آنِ ماست .

صحيح مسلم : ج 5 ص 154، باب قول النبي صلى الله عليه وسلم لا نورث ما تركنا فهو صدقة .

ممکن است گروهی بخواهند حرف را عوض کنند و بگویند منظور از "امر" در این روایت خلافت نیست و ...

اما در عمده القاری در شرح همین روایت آمده :

قوْله: (استبددت) من الاستبداد وَهُوَ الِاسْتِقْلَال بالشَّيْء، ويروى: استبدت، بدال وَاحِدَة وَهُوَ بِمَعْنَاهُ وَهَذَا مثل قَوْله: فظلتم تفكهون، أَي: فظللتم. قَوْله: (بِالْأَمر) أَي: بِأَمْر الْخلَافَة

منظور از امر ، امر خلافت است.

عمدة القاری ج 17 ص 259

شبهه دیگر ممکن است این باشد که در ادامه همین روایت آمده که حضرت از این کار خود پشیمان شده و توبه کرده‌اند!

اما پاسخ ما :

ادامه روایت کذب است و ما به آن اعتقاد نداریم ، دلیل کذب بودن آن هم این است که به نقل صحیح امیرالمؤمنین علی علیه السلام همیشه با حق است و حق همیشه با امام علی است.
لذا اگر امام پشیمان شود لابد باید گفت که امام در یکی از این دو حالت از حق جدا شده ، که باطل است.

به این روایت توجه کنید :

حدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عَبَّادٍ الْمَكِّيُّ، حَدَّثَنَا أَبُو سَعِيدٍ، عَنْ صَدَقَةَ بْنِ الرَّبِيعِ، عَنْ عُمَارَةَ بْنِ غَزِيَّةَ، عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ أَبِي سَعِيدٍ، عَنْ أَبِيهِ قَالَ: كُنَّا عِنْدَ بَيْتِ النَّبِيِّ فِيْ نَفَرٍ مِنَ الْمُهَاجِرِينَ وَالأَنْصَارِ، فَخَرَجَ عَلَيْنَا فَقَالَ: «أَلا أُخْبِرُكُمْ بِخِيَارِكُمْ؟» قُلْنَا: بَلَي. قَالَ: «خِيَارُكُمُ الْمُوفُونَ الْمُطَيِّبُونَ، إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْخَفِيَّ التَّقِيَّ قَالَ: وَمَرَّ عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ فَقَالَ: «الْحَقُّ مَعَ ذَا، الْحَقُّ مَعَ ذَا»

از ابو سعيد نقل شده است كه ما به همراه تعدادی از مهاجران و انصار در كنار خانه رسول خدا صلي الله عليه وآله بوديم كه آن حضرت خارج شد و گفت: آيا به شما خبر بدهم كه چه كسی بهترين شما است؟ گفتيم: بلی. فرمود: بهترين شما كسی است كه به عهد خود وفا كنند، از بوی خوش استفاده كنند، به راستی كه خداوند انسانی را كه در جای مخفی نيز تقوا را رعايت می كند دوست دارد. ابو سعيد گفت: در همين زمان علی بن أبي طالب از آن جا گذشت، پس رسول خدا صلی الله عليه وآله فرمودند:

حق با او است، حق با او است.

أبو يعلي الموصلي التميمي، أحمد بن علي بن المثني (متوفاي307 هـ)، مسند أبي يعلي، ج2، ص318، ح1052، تحقيق: حسين سليم أسد، ناشر: دار المأمون للتراث - دمشق، الطبعة: الأولي، 1404 هـ - 1984م.

✂️✂️ لذا ثابت می شود ادامه روایت از تدلیس های ارادتمندان خلفا است برای توجیه جنایت خلفا

طبق روایتی که در صحیح بخاری و صحیح مسلم آمده امام خلافت را حق خود می دانست و ابوبکر هم غاصب خلافت است.

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Wednesday 11 July 2018   #18
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نظر امیرالمؤمنین علی علیه السلام درباره خلیفه اول و دوم و سوم《14》

دیدگاه امیرالمؤمنین علی علیه السلام درباره عثمان

در شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید چنین آمده است:

فقال علي عليه السلام :لا أجد شرا منه ولا منهم ، ثم قال : هل تعلم عمر يقول : والله ليحملن بنى أبى معيط على رقاب الناس ...

امير المومنين علي عليه السلام فرمود : من افرادی بدتر از عثمان و طايفه اش نيافتم ، سپس فرمود :
آيا می‌دانی عمر در مورد او گفت : قسم به خدا ( اگر خليفه شود ) بني ابي معيط را بر گردن مردم سوار می‌کند

شرح نهج البلاغه، ابن ابى الحديد، ج 3 ، ص 31 ، باب ذكر المطاعن التي طعن بها على عثمان والرد عليها و ج6 ، ص 326 ، باب نبذ من کلام عمرو بن العاص .

به این روایت از منابع شیعی هم توجه کنید:

فقَالَ عُثْمَانُ يَا أَبَا الْحَسَنِ أَ مَا عِنْدَكَ وَ عِنْدَ أَصْحَابِكَ هَؤُلَاءِ حَدِيثٌ فِيَّ فَقَالَ عَلِيٌّ بَلَى سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ يَلْعَنُكَ [مَرَّتَيْنِ‏] ثُمَّ لَمْ يَسْتَغْفِرِ اللَّهَ لَكَ بَعْدَ مَا لَعَنَكَ
فَغَضِبَ عُثْمَانُ ثُمَّ قَالَ مَا لِي وَ مَا لَكَ وَ لَا تَدَعُنِي عَلَى حَالٍ عَهْدَ النَّبِيِّ وَ لَا بَعْدَهُ
فَقَالَ عَلِيٌّ [نَعَمْ‏] فَأَرْغَمَ اللَّهُ أَنْفَك‏

عثمان گفت: اى ابا الحسن، آيا نزد تو و اين اصحابت در باره من حديثى نيست؟

على عليه السّلام فرمود: بلى، از پيامبر شنيدم كه دو بار تو را لعنت كرد و بعد از آنكه ترا لعنت نمود برايت استغفار نكرد.

عثمان غضبناك شد و گفت: مرا با تو چه كار است! هيچ گاه مرا رها نمی‌كنى، نه در زمان پيامبر و نه بعد از او!

على عليه السّلام فرمود : آرى، خداوند بينى‏ ات را بر خاك بمالد.

سلیم بن قیس 241

قديمي 4 هفته پيش   #19
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نظر امیرالمؤمنین درباره خلیفه اول و دوم و سوم 《15》
در جریان شورای انتخاب عثمان ، امیرالمؤمنین علی علیه السلام تصریح میفرمایند که سیره خلیفه اول و دوم را قبول ندارند.

اسد الغابه جزء4ص 106و107

نظر امیرالمؤمنین علی علیه السلام درباره خلیفه اول و دوم و سوم《16》

امیرالمؤمنین علی علیه السلام دروغ بستن عثمان بر رسول خدا صلی الله علیه و آله را اثبات میفرمایند .

.اهل تسنن در کتب خود روایتی را نقل می کنند که رسول خدا صلی الله علیه و آله به ۱۰ نفر از اصحاب خود بشارت بهشت را داده اند ؛

در این فراز تاریخ و استدلال منطقی امیرالمؤمنین علیه السلام تأمل فرمایید و آنگاه در مورد صحت یا عدم صحت این روایت ، خود قضاوت کنید ، روایتی که عثمان یکی از راویان آن است

در کتاب الاحتجاج الطبرسي به نقل از کتاب سلیم بن قیس هلالی آمده است :

و از سليم بن قيس نقل شده كه گفت: هنگام رويارويى حضرت أمير عليه السلام با اهل بصره در كارزار جمل، ایشان با صدايى بلند زبير را فراخوانده و فرمودند : اى أبا عبد الله نزد من بيرون آى، زبير همراه طلحه نزد آن حضرت آمدند، پس روى به آنان نموده و فرمودند :
بخدا سوگند شما دو نفر و صاحبان علم از آل محمد و نيز عائشه همه و همه نيك می ‏دانيد كه تمامى أصحاب جمل در لسان رسول خدا صلى الله عليه و آله لعن شده ‏اند ، و هر كه نسبت افترا به پيامبر بندد از رحمت حق محروم بماند.

آن دو (طلحه و زبیر) گفتند: چگونه چون مائى كه از أصحاب بدر و اهل بهشتيم ملعون هستيم؟

حضرت فرمودند: اگر من تصديق ميكردم كه شما اهل بهشتيد هرگز تن به جنگ با شما نمی ‏دادم،

زبير گفت: مگر حديث سعيد بن عمرو بن نفيل را نشنيده ‏اى كه از رسول خدا صلى الله عليه و آله نقل نموده كه فرمود: «ده نفر از افراد قريش اهل بهشتند»؟

حضرت فرمودند: اين حديث را از عثمان شنيدم كه در ايام خلافت خود نقل می‌كرد!

زبير به او گفت : آيا گمان می كنى بر پيامبر دروغ بسته است؟

حضرت فرمودند: من هيچ نمی ‏گويم تا تك تك آن افراد بهشتى را نام ببرى ..

زبير گفت: أبو بكر، عمر، عثمان، طلحه، زبير، عبد الرحمن بن عوف، سعد بن ابى وقاص، أبو عبيدة بن جراح و سعيد بن عمرو بن نفيل .

حضرت فرمودند:
۹ نفر را نام بردى، دهمى كيست؟

زبير گفت : دهمى شما هستيد.

حضرت به او فرمودند :
تو خود با اين حديث اعتراف نمودى كه من اهل بهشتم ، ولى من به آنچه نسبت به خود و يارانت قائلى منكرم و با بهشتى بودن شما مخالفم.

زبير گفت : آيا فكر مى ‏كنى كه سعيد بر پيامبر صلى الله عليه و آله دروغ بسته است؟

حضرت فرمود: من تنها فكر نمی‌كنم بلكه بخدا سوگند به اين مطلب يقين دارم.

و آنگاه افزودند : بخدا سوگند كه برخى از اين ده نفر را كه نام بردى جايگاهشان به روز قيامت در تابوتى قرار گرفته و آن در گوشه ‏اى از چاهى عميق در پائين‏ترين درجات دوزخ می ‏باشد، و در سر آن چاه سنگى است كه چون بخواهند زبانه آتش دوزخ شعله‏ ور گردد آن سنگ را كنار می ‏كشند ، و از شدت حرارت آن چاه آتشهاى جهنم شعله‏ ور گردد ؛ من اين حديث را از خود پيامبر صلى الله عليه و آله شنيدم ، و اگر دروغ گويم خداوند مرا به شما غالب و مظفر نگرداند و خون مرا به دست شما بريزد ، و اگر راست مى ‏گويم خداوند مرا ظفر و نصرت داده و هر چه زودتر ارواح شما و أصحاب و يارانتان را به آتش نزديك كند !

زبير با شنيدن اين سخنان با ديده ‏اى گريان به سوى يارانش بازگشت.

الإحتجاج على أهل اللجاج (للطبرسي)، ج‏1، ص: 162 .

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، 4 هفته پيش در 03:11PM.
قديمي 4 هفته پيش   #20
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

فرازی_از_تاریخ

نظر امیرالمؤمنین علی علیه السلام درباره خلیفه اول و دوم و سوم《17》

علت صبر امیرالمومنین علی علیه السلام

اگر امیرالمؤمنین تنها ۴۰ یاور داشتند با خلفای سقیفه به جهاد بر می‌خاستند.

فقال لهم علي عليه السلام: لقد وفيتم بصحيفتكم الملعونة التي تعاقدتم عليها في الكعبة : " إن قتل الله محمدا أو مات لتزونهذا الأمر عنا أهل البيت ".
فقال أبو بكر: فما علمك بذلك؟ ما أطلعناك عليها فقال عليه السلام: أنت يا زبير وأنت يا سلمان وأنت يا أبا ذر وأنت يا مقداد، أسألكم بالله وبالإسلام، أما سمعتم رسول الله صلى الله عليه وآله يقول ذلك وأنتم تسمعون: (إن فلانا وفلانا - حتى عد هؤلاء الخمسة - قد كتبوا بينهم كتابا وتعاهدوا فيه وتعاقدوا أيمانا على ما صنعوا إن قتلت أو مت)؟ فقالوا: اللهم نعم، قد سمعنا رسول الله صلى الله عليه وآله يقول ذلك لك: (إنهم قد تعاهدوا وتعاقدوا على ما صنعوا، وكتبوا بينهم كتابا إن قتلت أو مت أن يتظاهروا عليك وأن يزووا عنك هذا يا علي).

قلت: بأبي أنت وأمي يا رسول الله، فما تأمرني إذا كان ذلك أن أفعل؟ فقال لك: إن وجدت عليهم أعوانا فجاهدهم ونابذهم، وإن أنت لم تجد أعوانا فبايع واحقن دمك.

فقال علي عليه السلام: أما والله، لو أن أولئك الأربعين رجلا الذين بايعوني وفوا لي لجاهدتكم في الله، ولكن أما والله لا ينالها أحد من عقبكما إلى يوم القيامة.

كتاب سليم بن قيس الهلالي نویسنده : سليم بن قيس الهلالي جلد : 1 صفحه : 155

كتاب سليم بن قيس الهلالي - سليم بن قيس الهلالي - کتابخانه مدرسه فقاهت

تصویر کتاب(png):
http://l1l.ir/14j9

على(علیه السلام) به آنان (ابوبکر و عمر)گفت:
به راستى كه به آن پيمان نامه لعنتى كه در كنار كعبه منعقد ساختيد وفا كرديد كه در آن نوشته بود اگر خدا محمد را كشت يا كه مرد ، امر خلافت را از ما اهل بيت به زور بگيريد. ابوبكر گفت: آن را از كجا دانستى؟! ما كه تو را بر آن آگاه نساخته بوديم؟ على گفت: تو اى زبير و تو اى سلمان و تو اى ابو ذر و تو اى مقداد، شما را به خدا و اسلام سوگند مى‌دهم ؛
آيا شنيديد كه رسول خدا صلّى اللَّه عليه و اله و سلم اين جريان را فرمود و شما گوش مى‌كرديد كه : فلانى و فلانى، و اين پنج نفر را نام برد، در ميان خويش نامه‌اى نوشته در آن عهد و پيمان بسته‌اند كه اگر كشته شدم يا مُردم، چنين كنند؟ گفتند:
آرى! شنيديم كه رسول خدا صلّى اللَّه عليه و اله و سلم اين جريان را به تو گفت كه آنان پيمان بسته‌اند بر آنچه كرده‌اند و «در ميان خويش نامه‌اى نوشته‌اند كه اگر مردم يا كشته شدم بر تو بشورند و امر خلافت را از تو اى على به زور بگيرند»، و تو گفتى: «اى رسول خدا پدر و مادرم فدايت، هر گاه چنين كردند دستور مى‌دهى چه كنم؟» رسول خدا به تو فرمود:
«اگر ياورانى يافتى با آنان جهاد كن و ستيزه نما و اگر نيافتى بيعت كن و خون خويش حفظ نما.»

على گفت: به خدا سوگند! اگر آن چهل نفر مردى كه با من بيعت كردند، وفا مى‌نمودند هر آينه در راه خدا با شما به جهاد مى‌پرداختم ، ولى به خدا سوگند احدى از نسل شما دو تا تا قيامت به خلافت دست‌ نيابد.

تاريخ سياسى صدر اسلام(ترجمه کتاب سلیم) نویسنده : سلیم بن قیس الهلالی جلد : 1 صفحه : 251

تاريخ سياسى صدر اسلام - سليم بن قيس الهلالي - کتابخانه مدرسه فقاهت

به این کلام مولا در نهج البلاغه خطبه نهج البلاغه خطبه 217 هم توجه کنید:

فنظرت فإذا لیس لی رافد و لا ذاب و لا مساعد إلا أهل بیتی، فضننت بهم عن المنیة فأغضیت على القذى و جرعت ریقی على الشجى و صبرت من كظم الغیظ على أمر من العلقم و آلم للقلب من حز الشفار

امام علی علیه السلام فرمودند دیدم كه كسی را جز اهل بیتم ، یار و یاور ندارم، ترسیدم اگر با اهل بیتم جلو بروم، نسل پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم) برای همیشه از روی زمین برداشته شود، لذا صبر كردم...

http://shiaonlinelibrary.com/الك�...فحة_202#top

قديمي 4 هفته پيش   #21
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نظر امیرالمؤمنین علی علیه السلام درباره خلیفه اول و دوم و سوم 《18》

امیرمومنان علیه السلام میفرماید:

▪️والله لو أنَّ لی رجالاً یَنصَحُونَ لِله عَزَّوَجَل وَ لِرَسُولِه بِعَدَدِ هذهِ الشِّیاه لَأزَلتُ ابنِ آکِلَة الذِّبان عَن مُلکِه

به خدا سوگند اگر برای من مردانی به عدد این گوسفندان بودند که برای خدای عزوجل و رسولش خیر خواهی می کردند ،
قطعاً پسر زن مگس خوار را از فرمانروایی و ریاستش بر کنار می‌کردم.

کافی شریف

قديمي 4 هفته پيش   #22
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نظر امیرالمؤمنین علی علیه السلام درباره خلیفه اول و دوم و سوم 《18》

رد سيره ابوبكر و عمر

در قضيه شوراى شش نفره،
سه بار به حضرت پيشنهاد قبول خلافت به شرط عمل به سيره شيخين مطرح می‌شود ؛ ولى حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام با قاطعيت تمام رد نموده واعلام می‌دارند معيار و ملاك حكومت من فقط كتاب خدا و سنّت پيامبر است و با وجود اين دو ،
نيازى به ضميمه كردن سيره ديگرى نيست.

عبد الرحمن بن عوف با حضرت به طور خصوصي به گفتگو نشست ؛
پس گفت تو را در مورد خودمان به خدا قسم مي دهم که آيا در بين ما به کتاب خدا و سنت رسول او و روش ابو بکر و عمر عمل می‌کنی ؛ پس حضرت فرمودند :
کتاب خدا و سنت پيامبر او تا می‌توانم .
پس با عثمان خلوت کرده و به او نيز همين را گفت اما او پاسخ داد : برای شما تضمين می‌کنم که به کتاب خدا و سنت پيامبر او و روش ابو بکر و عمر عمل نمايم !!
دوباره با علي خلوت کرده و کلام اول را تکرار کرد اما حضرت مانند همان دفعه به او پاسخ گفتند ؛
و سپس فرمودند : با کتاب خدا و سنت پيامبرش به نظر هيچ کس احتياج پيدا نمی‌کنيم . تو مي کوشی که خلافت را از من دور کنی ( و گرنه سيره ابوبکر و عمر را شرط نمی‌کردی ) .
پس دوباره به نزد عثمان رفته وهمان کلام را تکرار کرد ؛ پس همان جواب اول را داد ؛ او نيز با عثمان بيعت نمود .

تاريخ اليعقوبي ج 2 ص 162
شرح نهج البلاغة ج 1 ص 188
الفصول في الأصول ج 4 ص 55
أسد الغابة ج 4 ص 32
تاريخ الطبري ج 3 ص 297
تاریخ ابن خلدون ج 2 ص 126
الشافي في الامامة ج 4 ص 209

و عاص بن وائل گويد:

به عبد الرحمان گفتم: چگونه با وجود شخصيتى مانند على با عثمان بيعت كرديد؟
پاسخ می‏دهد: گناه من چيست كه سه مرتبه به على پيشنهاد كردم كه خلافت را به شرط عمل به كتاب خدا و سنت پيامبر و سيره ابوبكر وعمر بپذيرد ولى قبول نكرد.
ولى عثمان زير بار اين پيشنهاد رفت.

مسند أحمد بن حنبل ج1 ص560

و نكته جالب اينجاست كه حضرت به عبد الرحمان می‌فرمایند:
تو با طرح اين پيشنهاد، تلاش می‏كنى كه مرا از خلافت محروم سازى؛ چون بخوبى مى‏دانى كه سيره شيخين مورد تأييد من نيست.
«أنت مجتهد أن تزوي هذا الأمر عنّي».

قديمي 2 هفته پيش   #23
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نظر امیرالمومنین علی علیه السلام درباره خلیفه اول و دوم و سوم《19》

غضب امیرالمومنین علی علیه السلام بر خلیفه دوم و او را غاصب خلافت دانستن.

به این فراز تاریخ دقت کنید:

عمر نزد ابن عباس می‌رود و از مولا علی علیه سلام شکايت می‌کند :

أشكو اليك ابن عمّك، سألته أن يخرج معي فلم يقبل، ولم أزل أراه واجداً فيم تظنّ موجدته ... قلت : يا أمير المؤمنين إنّك تعلم، قال: أظنّه لا يزال كئياً لفوت الخلافة! قلت: هو ذاك .

شرح نهج البلاغه، ابن ابى الحديد، ج 12، ص 78 ، باب نکت من کلام عمر و سيرته و أخلاقه.

از پسر عمويت شکايت دارم ، از او درخواست نمودم (در جنگ) به همراه من بيايد قبول نکرد ، و دائما او را غضبناک مي بينم ، به نظر تو چرا از من غضبناک است ... ابن عباس مي گويد :
خودت مي داني ،
عمر گفت :‌گمان می‌کنم غضب او بخاطر امر خلافت باشد !
ابن عباس می‌گويد : همينطور است .

امیرالمؤمنین علی علیه السلام خلیفه اول و دوم را ظالم و فاجر می‌دانند!

ثمَّ أَقْبَلَ عَلَى عَلِيٍّ ، وَالْعَبَّاسِ وَأَنْتُمَا تَزْعُمَانِ أَنَّهُ كَانَ فِيهَا ظَالِمًا فَاجِرًا وَاللَّهُ يَعْلَمُ أَنَّهُ صَادِقٌ بَارٌّ تَابِعٌ لِلْحَقِّ ثُمَّ وُلِّيتُهَا بَعْدَ أَبِي بَكْرٍ سَنَتَيْنِ مِنْ إِِمَارَتِي فَعَمِلْتُ فِيهَا بِمِثْلِ مَا عَمِلَ فِيهَا رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم وَأَبُو بَكْرٍ وَأَنْتُمَا تَزْعُمَانِ أَنِّي فِيهَا ظَالِمٌ فَاجِرٌ.

عمر گفت: شما دو نفر علی و عباس اعتقاد داشتيد که ابوبکر در اين قضيه ظالم و فاجر است؛
در حالی که خدا می‌داند او صادق‌، نيکوکار و پيرو حق بود .
بعد از ابوبکر دو سال اداره فدک و .. در اختيار من بود و من همان رفتاری را داشتم که رسول خدا و ابوبکر داشت ؛ اما شما اعتقاد داشتيد که من هم ظالم و فاجر هستم .

الباني در آخر روايت تصريح می‌کند که سند اين روايت صحيح است.

الباني ، محمد ناصر الدين (متوفاي 1420هـ)، التعليقات الحسان علي صحيح إبن حبان ، ج9 ، ص319 ـ 320.

پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 03:53AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه