بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > اخبار و سياست

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو ارزيابي گفتگو
قديمي Friday 28 September 2018   #16
Freedom1
عضو

نشان Freedom1

تاريخ ثبت نام: Nov 2002
پاسخ‌ها: 6,789
روزنوشته ها: 6
ج: نماینده اصلاح طلب /رئیس کمیسیون بودجه: شک ندارم برخی ارکان دولت ماموریت دارند اوضاع را خراب‌تر کنند

نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
یادمه شما یک زمان طرفدار مدل دولت های سوشیالیست اسکاندیناوی بودید. چین در طرز ادارۀ داخل و به شکل لیبرال الگو نیست. نتیجۀ لیبرالیسم مدل 1-99 هست و عامۀ مردم از این وضعیت ناراضی/مجبور/ناچار/افسرده هستند. حالا چه خود آمریکا باشه چه چین! با این مدل (پیشرفت صنعتی) حاصل میشه اما هنوز عامۀ مردم گرفتار باقی می‌مونن چون ثروت اقلیت هزاران برابر ثروت عامه باقی می مونه. مشکل اینه که لیبرالیسم به مردم مثل واحدهای روبوتیک اقتصادی نگاه می‌کنه و هدفش صرفا (جامدات) هست، اما سوسیالیسم به مردم به عنوان انسان نگاه می‌کنه و محوریّت اون با انسانیت هست و از این لحاظ شباهت‌هائی به اسلام داره. این تفاوت عامل میشه که لیبرالیسم اصولا مشکلی با مدل 1-99 نداشته باشه! همین که هست و اگر زورت می‌رسه جزو (یک)، یا همون اقلیت پولدار حاکم باش! این همون اقتصاد آزاد و رقابت آزاد هست! این خلاف عدالت و آسایش مردم هست.

برای هزار و سومین بار، سیاستی که ما داریم، برای نجات خودمون از تاریخ دویست سالۀ تجربه شدۀ استعماری هست. غیر این سیاست رو تجربه کردیم و بدبخت و عقب مانده شدیم و اصولا جزو آدم حساب نشدیم و بیشتر شبیه به سرخپوست‌های محکوم به ذوب شدن در سیاست و اقتصاد و فرهنگ و جامعۀ بیگانه بودیم. مسلّمه که متوقف ماندن و سرنوشت رو به محدودیت‌های بیگانه دادن یعنی بازگشت به این تاریخ بیچارگی، حالا یک روز هم ممکنه جیره و سهمیه زنده ماندن برسه یک روز هم اگر لازم باشه نمی‌رسه و نصف مردم مثل قحطی 1918 در ایران می‌میرن.

به هر حال این نظریه داره پررنگ میشه که (تحریم) رو مشکل کوچک حساب کردند آقایون و اینطور خواستن که تا تحریم هست بیایم و مشکل عمیق بانک‌ها رو حل کنیم و بحران بانکی سونامی اقتصاد ما تلقی شده که داره با این گرانی دلار و تخلیۀ نقدینگی به سکّه و دلاری که صاحب و فروشنده‌ش دولته، حل میشه و این وضعیت ربطی به تحریم نداره! و در واقع این جراحی داره با پوشش عنوان «تحریم» انجام میشه. و علت بی‌خیالی و گمان تعمّد دولت هم اینه که مشکل داره به روش همون چیزی که در سند توسعۀ دهۀ هفتادشون نوشتند حل میشه: له شدن عامۀ متوسط و ضعیف بین چرخدنده‌های توسعه بی‌اشکال هست.

خیلی لازم نیست متخصص اقتصاد هم باشیم، از دور هم معلومه که ارزش پول کشوری با این بنیه‌های اقتصادی و توان و سواد نمی‌تونه یک دهم عراقی باشه که حتی برق 24 ساعته نداره که کارگاه بزنه! این یک جعل و دروغ آشکار در اقتصاد هست و من فکر می‌کنم این اعوجاج آشکار نمی‌تونه بیش از یکی دو سه سال دوام بیاره. اگر فکر نکنیم که قرار نیست از این فرصت کلا به عنوان سرکوب و از بین بردن جمهوری اسلامی به فکر فتح در سکوت استفاده بکنند.

گفته میشه که دلار نه به 4200 تومان بلکه به 8000 تومن بر خواهد گشت، اما وقتی که عملیات سرکوب نقدینگی تموم بشه، اونوقت، واردات هم قابل کنترل کردن خواهد بود. این 8000 تومن دیگه اثر تحریم‌های ترامپ هست.

بالاخره این یک نظریه ست که به چهرۀ دولت می خوره و با صرفنظر کردن از آسیب هائی که به مردم می‌زنه، آخرش خوبه! و وجاهت و منطق داره. اگر این نظریه ای که اخیرا شایع شده درست باشه وای به حال جمع کنندگان ارز و جنس در بحران! بیمارستان‌ها باید آماده باشن!
عراق و افغانستان و هیچ کشور دیگه ای تحت تحریم نیستن و مثل ما سیبل حملات اقتصادی و سیاسی امریکا و اسرائیل و اعراب نیستن.
من هم موافقم در نهایت وقتی از این بحران گذشتیم، قیمت دلار حداکثر ۱۲ تومن میشه و بعد سطح حقوق و دستمزد هم دست کم دو برابر امروز میشه. ولی این برای بعد از بحرانه و نه امروز.

اقتصاد ما لیبرال نیست و اگر لیبرال بود اینهمه حاشیه های حمایتی دولتی و رانت و فساد ناشی از اون رو نداشتیم، اگر لیبرال بود دولت هیچ‌ ارز ارزونی نمیداد و کلش رو واگذار میکرد به بازار و اونوقت اینهمه دزد دلار ۴۲۰۰ تومنی به وجود نمیومد. اونوقت میشد یارانه دهک های ضعیف رو هم زیاد کرد برای جبرانش. اما اقتصاد ما دولتی هم نیست، اقتصاد ما یه مدل بی مدل و عجیب و غریبه شاید بشه بهش گفت هردمبیلیسم، که بر اساس قانون مشخصی نیست و حتی نهادها و اشخاص هم در اون مداخله دارن.

در سوسیالیسم مدل اسکاندیناوی هم بازار آزاد وجود داره و میشه ثروتمند شد فقط مالیات درست و حسابی میگیره و صرف تامین اجتماعی میکنه، من همچنان این مدل رو ترجیح میدم و دوست دارم در ایران اجرا بشه (که با وضعیت فعلی محاله) اما این با تصدی گری دولتی متفاوته. اینکه بگیم دولت باید ارز ۴۲۰۰ بده و مدعی بشیم که لیبرالیسم داره اجرا میشه و مشکلات ما ناشی از لیبرالیسم هستش درست نیست.
نظریاتی که درباره علت عملکرد دولت گفتین رو من هم شنیدم و ضعف هایی هم داره، مثلا ۷ میلیون سکه رو دولت با قیمت پایین فروخت و خیلی بعیده که سکه هایی که امروز مثلا ۵ میلیون فروخته میشن توسط دولت فروخته بشن، اینها همون سکه هایی هست که مردم با قیمت بسیار کمتر خریدن، و دولت اون موقع فکر کرد با این اقدام میتونه نقدینگی و هجوم به بازار ارز رو مهار کنه. یا دلار جهانگیری که به وارد کنندگان دادن ولی الان کالاهای وارد شده رو گروگان گرفتن تا تفاوت قیمت دلار رو از واردکنندگان بگیرن، دولت تلاشش رو کرد با این حرکات جلوی این بحران رو بگیره اما مجموع عوامل از فشار خارجی تا مافیاهای داخلی و ملت همیشه در صحنه وضعیت رو از کنترل خارج کردن، و البته دولت هم اشتباه کرده که همه چیز رو در نظر نگرفته، با این حال باید قبول کرد دولت ما نمیتونه بیاد واقعیت رو به مردم بگه، و همیشه باید وانمود کنه که اوضاع تحت کنترله.

اگر با خمس و کمک های مردمی و بازاری ها میشه حزب الله و حشد الشعبی و سپاه بدر و انصار الله و ... رو تامین کرد پس چرا نگران قانون مبارزه با تروریسم و پولشویی هستیم؟ بازاری ها و مردم خودشون پول نقد رو خارج از شبکه بانکی توی گونی جمع میکنن و میفرستن برای اونها. البته درسته در ردیف بودجه دولت چیزی به نام کمک به اینها نداریم اما پاسخ این رو هر دوی ما می دونیم و من فکر میکنم این بحث جالب نیست. به هرحال مسلمه که تا این وضعیت هست، امکان شفافیت اقتصادی و مالی نداریم و بنابراین مبارزه با فساد هم غیر ممکنه.
و اما اینکه داستان دویست سال استعمار و غیره رو تعریف می کنین و می گین همه راهها رو قبلا رفتیم و جواب نداده و حالا این راه رو میریم تا جواب بگیریم، بله، برای رفتن به سمت شمال اگر‌ به سمت شرق یا غرب حرکت کرده باشیم اشتباه رفتیم، اما برای اصلاح این اشتباه اگر به سمت جنوب حرکت کنیم اشتباه بزرگتری مرتکب شدیم. شرکت ماشین سازی دانگ فنگ چین حدود ۶۰ میلیارد دلار درآمد داشته، اندازه درآمد نفت و گاز ما فقط از خودرو سازی، اما شما می‌خواین صرفا با پول نفت خیلی کارها بکنین که هیچکس در دنیا نمیکنه.

آخرين ويرايش Freedom1 ، Saturday 29 September 2018 در 05:48AM.
Freedom1 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Tuesday 2 October 2018   #17
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 33,807
روزنوشته ها: 10
ج: نماینده اصلاح طلب /رئیس کمیسیون بودجه: شک ندارم برخی ارکان دولت ماموریت دارند اوضاع را خراب‌تر کنند

نقل قول:
در اصل توسط Freedom1 نوشته شده است نمايش نوشته
عراق و افغانستان و هیچ کشور دیگه ای تحت تحریم نیستن و مثل ما سیبل حملات اقتصادی و سیاسی امریکا و اسرائیل و اعراب نیستن.
من هم موافقم در نهایت وقتی از این بحران گذشتیم، قیمت دلار حداکثر ۱۲ تومن میشه و بعد سطح حقوق و دستمزد هم دست کم دو برابر امروز میشه. ولی این برای بعد از بحرانه و نه امروز.

اقتصاد ما لیبرال نیست و اگر لیبرال بود اینهمه حاشیه های حمایتی دولتی و رانت و فساد ناشی از اون رو نداشتیم، اگر لیبرال بود دولت هیچ‌ ارز ارزونی نمیداد و کلش رو واگذار میکرد به بازار و اونوقت اینهمه دزد دلار ۴۲۰۰ تومنی به وجود نمیومد. اونوقت میشد یارانه دهک های ضعیف رو هم زیاد کرد برای جبرانش. اما اقتصاد ما دولتی هم نیست، اقتصاد ما یه مدل بی مدل و عجیب و غریبه شاید بشه بهش گفت هردمبیلیسم، که بر اساس قانون مشخصی نیست و حتی نهادها و اشخاص هم در اون مداخله دارن.

در سوسیالیسم مدل اسکاندیناوی هم بازار آزاد وجود داره و میشه ثروتمند شد فقط مالیات درست و حسابی میگیره و صرف تامین اجتماعی میکنه، من همچنان این مدل رو ترجیح میدم و دوست دارم در ایران اجرا بشه (که با وضعیت فعلی محاله) اما این با تصدی گری دولتی متفاوته. اینکه بگیم دولت باید ارز ۴۲۰۰ بده و مدعی بشیم که لیبرالیسم داره اجرا میشه و مشکلات ما ناشی از لیبرالیسم هستش درست نیست.
نظریاتی که درباره علت عملکرد دولت گفتین رو من هم شنیدم و ضعف هایی هم داره، مثلا ۷ میلیون سکه رو دولت با قیمت پایین فروخت و خیلی بعیده که سکه هایی که امروز مثلا ۵ میلیون فروخته میشن توسط دولت فروخته بشن، اینها همون سکه هایی هست که مردم با قیمت بسیار کمتر خریدن، و دولت اون موقع فکر کرد با این اقدام میتونه نقدینگی و هجوم به بازار ارز رو مهار کنه. یا دلار جهانگیری که به وارد کنندگان دادن ولی الان کالاهای وارد شده رو گروگان گرفتن تا تفاوت قیمت دلار رو از واردکنندگان بگیرن، دولت تلاشش رو کرد با این حرکات جلوی این بحران رو بگیره اما مجموع عوامل از فشار خارجی تا مافیاهای داخلی و ملت همیشه در صحنه وضعیت رو از کنترل خارج کردن، و البته دولت هم اشتباه کرده که همه چیز رو در نظر نگرفته، با این حال باید قبول کرد دولت ما نمیتونه بیاد واقعیت رو به مردم بگه، و همیشه باید وانمود کنه که اوضاع تحت کنترله.

اگر با خمس و کمک های مردمی و بازاری ها میشه حزب الله و حشد الشعبی و سپاه بدر و انصار الله و ... رو تامین کرد پس چرا نگران قانون مبارزه با تروریسم و پولشویی هستیم؟ بازاری ها و مردم خودشون پول نقد رو خارج از شبکه بانکی توی گونی جمع میکنن و میفرستن برای اونها. البته درسته در ردیف بودجه دولت چیزی به نام کمک به اینها نداریم اما پاسخ این رو هر دوی ما می دونیم و من فکر میکنم این بحث جالب نیست. به هرحال مسلمه که تا این وضعیت هست، امکان شفافیت اقتصادی و مالی نداریم و بنابراین مبارزه با فساد هم غیر ممکنه.
و اما اینکه داستان دویست سال استعمار و غیره رو تعریف می کنین و می گین همه راهها رو قبلا رفتیم و جواب نداده و حالا این راه رو میریم تا جواب بگیریم، بله، برای رفتن به سمت شمال اگر‌ به سمت شرق یا غرب حرکت کرده باشیم اشتباه رفتیم، اما برای اصلاح این اشتباه اگر به سمت جنوب حرکت کنیم اشتباه بزرگتری مرتکب شدیم. شرکت ماشین سازی دانگ فنگ چین حدود ۶۰ میلیارد دلار درآمد داشته، اندازه درآمد نفت و گاز ما فقط از خودرو سازی، اما شما می‌خواین صرفا با پول نفت خیلی کارها بکنین که هیچکس در دنیا نمیکنه.

شکل اقتصاد ما لیبرال هست حالا دولت هم گاهی ممکنه در بحران ورود پیدا کنه. همچنان که دولت آمریکا و فرانسه و غیره در بحران اقتصادی حاصل از سقوط ارزش مسکن تمام قد وارد شدن و مشکل رو به شکل نسبی حل کردن. این دلیل نمیشه که اقتصاد لیبرال نباشه. اقتصاد اونها حتی به اندازۀ وضعیت ما ول و بی صاحب نیست ... ما فکر می کنم سوپر لیبرال محسوب باشیم حتی مالیات درست و حسابی نمی گیریم و خوب این به دلیل وجود فساد هست.

بله در سوسیالیسم اسکاندیناوی اقتصاد آزاد هست، مثل ماجرای آزادی بیان! که می‌گن آزادی بیان داری ولی آزادی پس از بیان مهمه! آزادی پس از بیان یا همون مالیات های سنگین دست ثروتمندان رو می بنده که (اربابی کنند) و این فاصلۀ طبقاتی رو کم می کنه. فرق دقیقا تو مالیات و عوارض هست پول متعلق به ملت هست نه به ثروتمندان اقلیت و فساد اینجاست که تمام منافع یک ملت در اقتصاد لیبرال در انحصار اقلیت ثروتمند قرار می گیره. حالا بحثش مفصله که زیاد مجالش اینجا نیست.

در مورد خمس و حزب الله، روشنه که اگر مثلا آیت الله مکارم بره تو لیست حامیان به قول استعمارگرها "تروریست" خوب این آقا حق داشتن حساب بانکی نخواهد داشت. دلیل این که FATF نباید امضا بشه همینه که اتباع کشور ما با دیدگاه و نظر خود کشور ما حق حیات و زندگی در کشور خود ما ندارن و از بیرون توسط بیگانه و فهم و نظر اون مدیریت میشیم. و الا همچنان میشه پول رو با گونی به کادر مرکزی حزب الله لبنان داد! مشکل اینه که من دیگه نمی تونم برم تو سایت از طریق ارتباط بانکی به کسی که فکر می کنم به نفع استقلال و مقاومت ملت من و همنوعانم خدمت می کنه انتقال پول بدم.

من نمی دونم شما چی رو می دونید اما چیزی که مسلّمه این پول از «بیت المال» نیست. این پول غیر از قطره قطره جمع گردد خمس، حاصل تجارت‌های شرکت‌ها و افرادی هستند که دولتی حساب نیستند یا مسیر گردش پول اونها دولتی نیست و در حیطۀ «دولت» محسوب نیست. این که بگیم پول مردم داره میره برای لبنان مثلا، اولا اگر بر خلاف حقیقت بگیم کل بودجۀ نظامی ما برای این کار بره، کل بودجۀ نظامی ما 5 درصد هست ... که این نمیشه سرمایه‌های ما ... ثانیا مبلغ اندک و بسیار کارآمدی که میره اصولا از ناحیۀ بودجه نیست. اکثرش اینطوره مگر در حضور رسمی ما در سوریه که عیان هست از همون پنج درصد میره. با این حال این دروغ بزرگی هست که بگیم ما همۀ پولهامون رو داریم می فرستیم و بخاطر این فقیر شدیم.

حالا «شمال» شما گویا همین «برجام» بود که حاصل اون رو هنوز در تماشاخانه به تماشا نشستیم! اگر موفق می‌شد که فبها، ما راضی بودیم ... ما اصراری به جنوب و شرق و غرب رفتن نداریم هر مسیری که زودتر ما رو به حقوقمون می‌رسونه قبوله، مهم این بود که اصلا این هدف گذاری شما واقع بینانه نبود. حالا اگر شما جادوی دیگه‌ای غیر از برجام دارید نشون بدید. البته جادوی تسلیم کردن موشک‌ها یا تسلیم اشغالگری آمریکا در در منطقه شدن قابل قبول نیست چون بعدش مَرگه و مثل برجام انرژی‌هسته‌ای بعد از اون زنده نخواهیم موند و نمونه‌های عیانی مثل صدام و قذافی در این مورد وجود دارن.

آخرين ويرايش صبح ، Tuesday 2 October 2018 در 01:48PM.
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
پاسخ

Bookmarks

کلیدواژه ها
اقتصاد, جنگ اقتصادی

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو
ارزيابي اين گفتگو
ارزيابي اين گفتگو:

قوانين ارسال نوشته
شما می توانید سرنگار جدید ارسال کنید.
شما می توانید پاسخ ارسال کنید.
شما می توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 09:45PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه