بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Thursday 18 January 2018   #1
مجیدماجد
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Dec 2008
پاسخ‌ها: 982
روزنوشته ها: 2
«راحت بخواب عثمان!»

نوشته ای در خور تعمق و تدبر فقط امیدوارم پاسخ منطقی داشته باشد

آخرين ويرايش مجیدماجد ، Thursday 18 January 2018 در 11:29PM.
مجیدماجد حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Thursday 18 January 2018   #2
مجیدماجد
عضو ثابت

ج: «راحت بخواب عثمان!»

قديمي Sunday 21 January 2018   #3
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 33,542
روزنوشته ها: 10

[Forwarded from مکتوبات]
«راحت بخواب عثمان!» | #روح‌الله_اکبری

«یا ایهاالذین آمنوا ان کثیرا من الاحبار و الرهبان لیأکلون اموال الناس و یصدون عن سبیل الله. الذین یکنزون الذهب و الفضة و لاينفقونها في سبيل الله، فبشرهم بعذاب اليم» آیه‌ای که ابوذر غفاری در اعتراض به خلیفه سوم می‌خواند که اموال و امارت‌ها را به‌دست بنی‌امیه و فاسقان می‌داد و بیت‌المال را بین عده‌ای خاص تقسیم می‌کرد تا آن‌که اعمال او مردم را برانگیخت و نابودش ساخت؛ چنان‌که حضرت علی در خطبه شقشقیه فرمود.

۱۴۰۰ سال بیایید جلوتر. جایی که در مملکت شیعه حدود ۴۰ سال بعد از انقلاب مستضعفان، عده‌ای جای خوابشان در گورهاست و نان شب ندارند که سیر شوند. مردم از گرسنگی و بی‌پولی به خیابان‌ها می‌ریزند و تحصن و تجمع می‌کنند. معادن و کارخانه‌ها به بخش خصوصی و سرمایه‌داران واگذاشته می‌شوند و کارگران کارخانه‌ها و معادن به‌خاطر مطالبه حقوق عقب‌افتاده‌شان کتک می‌خورند. مجتمع‌های تجاری و برج‌های بلندمرتبه فضای حیاتی شهر را به‌خطر انداخته‌اند.

و در آن سوی ماجرا، برخی روحانیون -احبار و رهبان-‌ به‌جای دفاع از حقوق مستضعفان و پشتیبانی از آن‌ها، از قرآن‌های مطلا رونمایی می‌کنند و سفینه نجات طلایی می‌سازند.

راحت بخواب عثمان، که ما بیداریم!
@maktubat
قديمي Sunday 21 January 2018   #4
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

نقل قول:
در اصل توسط مجیدماجد نوشته شده است نمايش نوشته
نوشته ای در خور تعمق و تدبر فقط امیدوارم پاسخ منطقی داشته باشد
سلام. متن ارسالی دیده نمیشد آوردمش، متن شما همین بود؟
قديمي Sunday 21 January 2018   #5
مجیدماجد
عضو ثابت

نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
سلام. متن ارسالی دیده نمیشد آوردمش، متن شما همین بود؟
سلام بله ممنون
نمیدونم چرا متن نمایش داده نمیشد .از تلگرام کپی پیست کرده بودم .مدتی هست با کانال مکتوب آشنا شدم .کلا باهاشون موافقم هرچند احساس میکنم رگه هایی ازدیدگاه سوسیالیستی دارند
قديمي Wednesday 24 January 2018   #6
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

نقل قول:
سلام بله ممنون
نمیدونم چرا متن نمایش داده نمیشد .از تلگرام کپی پیست کرده بودم .مدتی هست با کانال مکتوب آشنا شدم .کلا باهاشون موافقم هرچند احساس میکنم رگه هایی ازدیدگاه سوسیالیستی دارند
استاندارد نوشته‌های تلگرام متفاوت هست، باید قبلا در "NotePad" کپی کنید و بعد از نوتپد به اینجا کپی کنید.

به هر صورت اباذر از تبعیض می‌گفت و ریخت و پاش، و این کشتی مطلا با هزینۀ شخصی چندان دخلی به بیت المال و غنائم و اینها ندارد. در عدالت طلبی باید «عدالت» و «انصاف» داشت.

می توان در ذیل امر به معروف و نهی از منکر نظری بر این مبنا داد که در این شرایط چه خوب بود خرج این کشتی، از سوی صاحب خرج صرف فقرا می شد، ولی می‌گویند این کشتی به خیرین فروخته می شود و صرف کار خیر می شود. در چنین وضعیتی دیگر حرفی برای گفتن باقی نمی ماند و می‌توان گفت که این یک کار دو وجهی هنری/خیریه است.

عدالت‌طلبی با رگ‌های عصبی و برآمده در حدی که در مال شخصی مردم هم دخل و تصرّف کند، راه به جائی نمی‌برد و کار را خراب‌تر می‌کند.

البته به نظرم موضوع اصلا این کشتی دکوری نیست، من هم اصلا با هنر و موضوع ساخت آن هم سلیقه نیستم بلکه اکراه هم دارم اما نمی‌توان دیگری را مجبور به امیال و سلایق خود کرد و تنها در حد تذکر می‌توان افاقه کرد. اما موضوع دیگری که درست است، روحانیت است که مورد تهاجم است. و گروه‌هائی مثل کانال «مکتوبات» تلاش می‌کنند به هر بهانه‌ای روحانیت را محکوم کنند. و روحانیت هم باید از موضع تهمت خود را برهاند. این صحیح است و نمی‌توان سقف در حال چکه را که ایدۀ حکومت اسلامی ماست رها کرد و برای گوشۀ اتاق آباژور‌های قشنگ قشنگ خرید ولو با پول شخصی باشد. این انتقاد کلی وارد است.

از سوی دیگر، هزینۀ این کشتی از مقدار کمترین قرارداد بازیکن لیگ فوتبال داخلی کمتر است. دولت جمهوری اسلامی هم از بیت المال صدها برابر هزینۀ این خرج «فوتبال» با این وضعیت فاسد و حتی ناکارآمد و بلکه ویرانگر آن می‌کند و این بیت المال است که از جیب من و شما و نه جیب فلان شخص می‌رود. در این حمله به آن‌چیزی که به اسلام و قرآن ربط دارد، رمز و رازهائی هم نهفته است که البته من «مکتوبات» را متهم نمی‌کنم اما متاثر از این فضا می‌دانم. تحت فشار قرار دادن و مو از ماست کشیدن آن‌چه که مربوط به «قم» است ولو اگر شخصی باشد و ندیدن سوراخ گشاد چپاول بیت‌المال برای عناوینی مثل فوتبال، یا حتی عوض‌دادن 11 هزار میلیارد تومان (چهار برابر اختلاس 3000 میلیاردی) به متضررین موسسات اعتباری که به طمع سه درصد یا چهاردرصد سود بیشتر به این موسساتی که از اول هم معلوم بود شل و ولند، اینها خیلی درشت تر از این یک قلم کشتی مسمی به هنری از پول شخصی است! و کسی از آن نمی‌پرسد و مقصّر این وضعیت را بازخواست نمی‌کند، مقصّرینی که کاملا بر خلاف «قم» بر اساس نگرش‌های لیبرالی این بلاها را ذیل اسم حکومت اسلامی بر سر مردم می‌آورند.

در این میان حس می‌شود که مردم تحمیق می‌شوند که موضوعاتی کوچک‌تر اینقدر بزرگ و موضوعاتی آنقدر کلان، نادیده گرفته می‌شوند و آهسته می‌روند تا گربه شاخشان نزند!

آخرين ويرايش صبح ، Wednesday 24 January 2018 در 11:44AM.
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Saturday 27 January 2018   #7
مجیدماجد
عضو ثابت

سلام مجدد
ممنون از راهنمایی که کردید .
بطور کلی با حرفتان موافقم .
یک زمانی بطور جدی در سایت اسک دین از دلیل طلا کاری گنبد مثلا امام رضا علیه السلام پرسیدم و نهایتا متوجه شدم طلا کاری درب کعبه یا ناودان کعبه یا گنبد ائمه کوچکترین دلیل نقلی ندارد و از دلایل عقلی هم تنها میتوان به مقاوم بودن طلا در برابر محیط و آسیب کمتر بنا گفت که آنهم امروزه با مواد ساختمانی جدید مثل کاربرد پلاستیک اساسا موجه نیست .
و آنچه که بیشتر مرا متعجب میکرد این بود که علما در اینباره یا سکوت میکنند و یا تشویق .
نهایتا به جواب سئوالم رسیدم و آن آیه گفته شده در باره رهبان و احبار را بر بسیاری از علمای فعلی منطبق میدانم .
جالب اینکه مرحوم شهید بهشتی هم در یک سخنرانی از طلا کاری گنبد و بارگآه انتقاد کرده بود
قديمي Saturday 27 January 2018   #8
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

نقل قول:
سلام مجدد
ممنون از راهنمایی که کردید .
بطور کلی با حرفتان موافقم .
یک زمانی بطور جدی در سایت اسک دین از دلیل طلا کاری گنبد مثلا امام رضا علیه السلام پرسیدم و نهایتا متوجه شدم طلا کاری درب کعبه یا ناودان کعبه یا گنبد ائمه کوچکترین دلیل نقلی ندارد و از دلایل عقلی هم تنها میتوان به مقاوم بودن طلا در برابر محیط و آسیب کمتر بنا گفت که آنهم امروزه با مواد ساختمانی جدید مثل کاربرد پلاستیک اساسا موجه نیست .
و آنچه که بیشتر مرا متعجب میکرد این بود که علما در اینباره یا سکوت میکنند و یا تشویق .
نهایتا به جواب سئوالم رسیدم و آن آیه گفته شده در باره رهبان و احبار را بر بسیاری از علمای فعلی منطبق میدانم .
جالب اینکه مرحوم شهید بهشتی هم در یک سخنرانی از طلا کاری گنبد و بارگآه انتقاد کرده بود
سلام
حرم یا کعبه که مال شخصی کسی نیست ، در حکم یک سایت اجتماعی هست.
یک سایت اجتماعی می‌تواند یک پارک باشد، یک سینما، یک استادیوم و غیره باشد. خوب، حرم یک سایت از نوع اجتماعی-مذهبی هست و مدل آرایشش این طور است که می‌بینید. و اگر چه اسمش «طلاست» اما هزینه‌اش خیلی فرقی با یک پردیس سینمائی که امروز ما در تهران می‌سازیم ندارد و طبق معمول فقط سر و صدای اختصاصی بر سر دین و دینداران است.

شما می‌توانید هر حکومتی و حاکمیتی بر هر ملک و مالکیتی را متهم کنید که برای فلان سازه خرج بسیار کرده است. و متهمش کنید که مشغول سوء استفاده است. مثلا می‌توانیم حکومت را متهم کنیم که استادیومی با چند برابر خرج گنبد یک حرم یا یک ضریح ساخته که مردم را به سمت خود و اهداف خود جلب کند. اما خوب زیست اجتماعی بشر مستوجب این هست که تاسیساتی درخور نیازهای اجتماعی بسازد و این الزاما در بهینه‌ترین شرایط نیست. مثلا می‌توانیم بگوئیم که شهرداری می‌تواند پایه‌های پل‌ها را همینطور با ظاهر سیمانی باقی بگذارد، و نورپردازی یا معماری آن‌ها ضرورتی ندارد. پل پل است و کارش را می‌کند. این قضاوت البته از نظر من صحیح نیست و جامعه نیاز به زیبائی و حس زیبائی، هنر، پاکیزگی دارد.

بیائیم سر این بحث کنیم که بله سرسره‌های پارک‌ها را اگر با فلز بسازند یا با پلاستیک، یا کف پارک‌های کودکان را سنگریزه بریزند یا فوم بگذارند خرج چقدر تفاوت می‌کند. یا مثلا چه لزومی دارد که موزه درست بشود، یا چه لزومی دارد که میلیاردها تومان خرج شهرکتاب بشود، یا چه لزومی دارد که شهرداری پردیس‌های سینمائی بسازد که ظاهر و طراحی و ساختار و مواد مدرن داشته باشند، و آیا یک چهاردیواری و تعدادی صندلی کافی نبود؟ اینها همه بعنوان سایت‌های اجتماعی قابل بحث است که چرا باید اصلا ساخته شود، و چگونه ، با چه خرجی؟

حالا چطور شد فقط سایت دینی و تاسیسات دینی باید در محدودترین وجه باشد؟ به نظرم این حمله که ما متدینین هم گاهی در دام آن می‌افتیم حمله به زیست اجتماعی دین است. تازه‌ این حرم‌هائی است که نه با پول بیت المال، که عمدتا با پول‌ها و نذورات از اموال شخصی ساخته می‌شود.

این نوع قضاوت و انگشت اختصاصی و ویژه گذاشتن روی دین و متدینین البته اقتضای فضای دین‌ستیزانۀ کنونی است. که آنقدر فشار وجود دارد که ما این‌همه را نبینیم و فقط تاسیسات دینی را ببینیم.

این کلیشه هم که بگوئیم فقط این مدعیان خدا و رسول هستند که مدعای مردم و معاش را دارند پس دیگران فوتبالیست‌ها سینماگران هنرمندان هر خرجی که دوست داشتند بکنند، کلیشۀ تکراری همیشه غلط است. بلکه همه مسئولند. مسئولیت آخوندها، ورزشکارها، هنرمندان در خصوص همنوع خیلی فرقی با هم نمی‌کند.

در خصوص اغراق در ساختن حرم‌ها و طلاکاری‌شان و اگر چرائی سکوت علما را بیشتر جستجو کنیم، یک مبحث مهم تاریخی مبارزۀ علویون وجود دارد، از جنس (این جمله را باید با طلا نوشت). حرم‌های آباد امروز و در سایۀ امنیت را نبینید در طول 1400 سال این حرم‌ها تحت حمله و ویرانگری حاکمان بوده‌اند و در مقابل توسط مردم ساخته‌ و پرداخته شده‌اند. یک مبارزه تمام عیار در بنا کردن این تاسیسات وجود داشته و بخاطر همین همواره در «شکوهمند کردن» این حرمها با ارزشمندترین چیزها اصرار و نوعی «لجبازی با حاکمان ستمگر» صورت گرفته است. حرمهائی که بارها خراب شده و به آنها حمله شده و دوباره «با طلا نوشته شده اند» و این تلویحی از محتوای اجتماعی این حرم‌ها و پیام صاحبان آن است. ولی حالا به دلیل امنیت و قدرت موجود فهم مردم امروز ما از این «مبارزه» به زیارت و دریافت حاجت و محل رفت و آمد عادی محدود شده و این شبهه‌ها ایجاد می‌شود. در حالی که آن گنبد و آن طلا تاریخی تماما دراماتیک و سیاسی و پرمعنا دارد.

من جستجوئی کردم در خصوص آنچه که به شهید بهشتی نسبت دادید، چیزی نیافتم. ممکن است نشانی بدهید؟

بنده شخصا به طور عام با خرج بیش از حد مورد نیاز موافق نیستم اما نه دیگر آنقدر که به حد تکفیر و طرد این و آن برسد. بعید هم نمی‌دانم روزی حضرت حجت ظهور کند و همۀ این گنبدها و طلاها را جمع آوری کند و بفروشد، کاسبی از دین به هر صورت محکوم است اما قطعیت و تندی ما در متهم کردن هم درست نیست. و این نرخ تعیین کردن وسط دعوای امروز اجتماعی و سیاسی، خیلی هم متوجه همۀ جوانب این قصه به نظر نمی‌رسد.

آخرين ويرايش صبح ، Saturday 27 January 2018 در 11:07AM.
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Monday 29 January 2018   #9
مجیدماجد
عضو ثابت

نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
سلام

این کلیشه هم که بگوئیم فقط این مدعیان خدا و رسول هستند که مدعای مردم و معاش را دارند پس دیگران فوتبالیست‌ها سینماگران هنرمندان هر خرجی که دوست داشتند بکنند، کلیشۀ تکراری همیشه غلط است. بلکه همه مسئولند. مسئولیت آخوندها، ورزشکارها، هنرمندان در خصوص همنوع خیلی فرقی با هم نمی‌کند.

سلام صبح جان
به نظرم عمده اختلاف دیدگاه ما این عبارت شماست .
یعنی چه که مسئولیت آخوند و ورزشکار فرق نمیکند .
بهتر است ببینیم مردم در برابر چه چیز مسئولند ؟!
اگر بگوییم خدا برخی خدا را قبول ندارند .اگر بگویم ملیت برخی آنرا نژاد پرستی دانسته قبول ندارند و خلاصه هرچه بگوییم برخی میتوانند آنرا رد کنند مگر یک چیز و آن مسئولیت در برابر ادعا هست !
آیه لم تقولون ما لا تفعلون همین معنا را میدهد .
ما در برابر ادعای خود مسئولیم .
حالا اگر کسی گفت من در برابر ادعای خود مسئول نیستم کسی آنرا قبول نمیکند و اساسا حتی افراد لاابالی هم ادعا دارند که در برابر ادعای خود مسئولند و بقول معروف پای کار میمانند.و اتفاقا افراد کلاهبردار بیشتر خود را مسئول به ادعای خود میدانند تا اعتماد فرد را جلب کنند .
خب حالا بفرمایید ادعای اسلام عدالت اجتماعی و رفاه و دوری از اسراف و تبذیر و تکاثر هست یا نه ،!؟
مگر خدا در قرآن نفرموده اگر گمراهی تمام مردم نمیبود برای کافران قصرهایی از طلا و نردبانهایی از نقره میساختم .!
مشکل اساسی آن عالمی که میگوید 100 کیلو طلا نبوده 100 گرم بوده اینستکه اصلا فراموش کرده بکار بردن طلا بعنوان ظرف حرام است چه برسد به در و دیوار !
واقعا اگر یک نفر در نیمه شعبان برای شادی مومنین شراب نذر کرد و به مردم مجانی داد شما بر چه اساسی او را نهی میکنید ؟!
صوت شهید بهشتی را پیدا کردم همینجا میگذارم .من در سایت الف چند سال پیش شنیدم .
قديمي Tuesday 30 January 2018   #10
مجیدماجد
عضو ثابت

http://www.khabaronline.ir/detail/470576
قديمي Tuesday 30 January 2018   #11
مجیدماجد
عضو ثابت

پاسخ شهید بهشتی به انحراف طلاکوبی در حرم ها و نذری/ این چه چهره ای است که از حضرت عباس ساخته اید؟☝☝☝
قديمي Thursday 1 February 2018   #12
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

نقل قول:
سلام صبح جان
به نظرم عمده اختلاف دیدگاه ما این عبارت شماست .
یعنی چه که مسئولیت آخوند و ورزشکار فرق نمیکند .
بهتر است ببینیم مردم در برابر چه چیز مسئولند ؟!
اگر بگوییم خدا برخی خدا را قبول ندارند .اگر بگویم ملیت برخی آنرا نژاد پرستی دانسته قبول ندارند و خلاصه هرچه بگوییم برخی میتوانند آنرا رد کنند مگر یک چیز و آن مسئولیت در برابر ادعا هست !
آیه لم تقولون ما لا تفعلون همین معنا را میدهد .
ما در برابر ادعای خود مسئولیم .
حالا اگر کسی گفت من در برابر ادعای خود مسئول نیستم کسی آنرا قبول نمیکند و اساسا حتی افراد لاابالی هم ادعا دارند که در برابر ادعای خود مسئولند و بقول معروف پای کار میمانند.و اتفاقا افراد کلاهبردار بیشتر خود را مسئول به ادعای خود میدانند تا اعتماد فرد را جلب کنند .
خب حالا بفرمایید ادعای اسلام عدالت اجتماعی و رفاه و دوری از اسراف و تبذیر و تکاثر هست یا نه ،!؟
مگر خدا در قرآن نفرموده اگر گمراهی تمام مردم نمیبود برای کافران قصرهایی از طلا و نردبانهایی از نقره میساختم .!
مشکل اساسی آن عالمی که میگوید 100 کیلو طلا نبوده 100 گرم بوده اینستکه اصلا فراموش کرده بکار بردن طلا بعنوان ظرف حرام است چه برسد به در و دیوار !
واقعا اگر یک نفر در نیمه شعبان برای شادی مومنین شراب نذر کرد و به مردم مجانی داد شما بر چه اساسی او را نهی میکنید ؟!
صوت شهید بهشتی را پیدا کردم همینجا میگذارم .من در سایت الف چند سال پیش شنیدم .
ظاهرا بستر بیان من نقطۀ دیگری است.
بله، هر کس مدعائی دارد باید به آن عمل کند.
ولی رسمیت دادن و مشروعیت بخشیدن به گروه‌هائی از جامعه که تعهدی به هیچ ندارند، اینجا دچار اختلال است. بگوئیم در تمدن اسلامی ما، آخوند مدعی، به حرفهایش عمل کند، و رسمیت بدهیم به این‌که غیرمدعیان، غیرمدعی بمانند و همۀ الزامات انسانی و اخلاقی را کنار بگذارند، در این شرط این فکر ادارۀ جامعه دچار اعوجاج است. یعنی همۀ ابناء یک جامعه ملزم به اخلاق و رعایت اصولند و این مختص روحانیون و آخوندها نیست.

منظور این بود. یعنی توقع ما فقط از کسی است که می گوید! خوب نتیجه این که این هم خودش را راحت کند و دیگر حرف از اصول و اخلاق نزند تا مثل بقیۀ جامعه باشد. و همرنگ جماعت بشود. چه تعهدی است که در جامعه‌ای اینچنین او دن‌کیشوت‌وار، دنبال اهداف خاص خودش باشد و کسی هم تمایلی به آن هدف نداشته باشد.

یعنی ما بعنوان طرف سوم، وقتی به این «ادعا» معتقدیم، که توقع اجرای آن را از همه داشته باشیم. و کسی که اصلا حاضر به تن دادن به این اصول نیست، حق نشستن در جایگاه سوال را ندارد، مگر اینکه خود نیز وارد دایرۀ مدعیان این اصول شده باشد.

به طور منطقی کسی از اصولی سوال و بازخواست می‌کند که خود بدان معتقد و مدعی است.

نقل قول:
ببینید من این حرفها رو با قطعیت نمی‌گم، قبلا هم اشاره کردم. بخاطر همین خیلی هم رو به قضاوت و حکم دادن در مورد افراد و این مکانها نیاوردم و حرف برای پیشرفت و فهم بیشتر بحث گفته می شود.

و قبلا هم تاکید کردم که این جزو اموال شخصی کسی نیست. این مربوط و متعلق به «همۀ مردم» است و کسی از آن استفاده و منفعت روزمرۀ شخصی ندارد، حتی این ملک شخصی صاحب قبر هم نیست که قابل مصادره باشد. این تفاوت حکم چنین جائی را با اموال شخصی یک شخص نشان می‌دهد. آن‌چه که شما در خصوص احکام فهرست می‌کنید چیزی مربوط به منافع شخصی افراد است. نه یک موضوع اجتماعی و بی‌صاحب‌حقیقی مثل حرم.

طبعا «شراب» حرام است ولی از لحاظ فقهی طلااندود کردن یا خرج کردن و زیباکردن یک قبر به عنوان «گرامیداشت شعائر الهی» حرام نیست، ما با دو چیز «حرام» مواجه نیستیم. این نظر علمای دین است و به همین علت ساکتند و این کار را گناه و حرام نمی‌دانند. حکم خرج برای یک موسسۀ مربوط به «منفعت عمومی» با حکم خرج برای گروه و شخص خاص، دو چیز مختلف است، همانطور که سینما یا زیباسازی شهری را مثال زدیم. طبعا هر یک از زیباسازی‌های شهرداری اگر در خانۀ شخصی ما می‌بود، صدها میلیون تومان خرج می‌برد که زیبندۀ خانۀ شخصی نبود، اما این‌که برای مردم و در خیابان است موضوع را کاملا متفاوت و موجه می‌سازد.

در مورد فیلم شهید بهشتی البته ایشان در ذیل بحث نذر برای شخص امام معصوم طلااندود کردن را مذمت می‌کنند. (که طلا می‌کنم که امام خوشش بیاید و دعای مرا مستجاب کند)، که البته این خرافه و خارج از دین است، اما این سوال در سخنرانی ایشان شرح داده نشده، که طلااندود کردن به جهت همین موضوع بحث ما، یعنی «گرامیداشت شعائر الهی» هم آیا درست نیست؟
قديمي Friday 2 February 2018   #13
مجیدماجد
عضو ثابت

"به طور منطقی کسی از اصولی سوال و بازخواست می‌کند که خود بدان معتقد و مدعی است. "
نه این اصلافخ منطقی نیست .
اگر کسی ادعای برداشتن وزنه 200 کیلویی را داشته باشد و به نمایندگی گروهی به مسابقه برود باید در برابر ادعایش بازخواست شود .
اساسا مشکل ما عدم مسئولیت پذیری مدعیان هست وگرنه کسانی که ادعایی ندارند تقریبا مشکلی ایجاد نمیکنند .
همانطور که گفتم آیه لم تقولون ما لا تفعلون همین است .
احسب الناس ان یترکوا ان یقولو آمنا و هم لایفتنون یعنی همین .
چون فکر میکنم گفتگو در اینباره به نتیجه نمیرسد پیشنهاد میکنم آقای hosyn را به قضاوت انتخاب کنیم .
"طلااندود کردن به جهت همین موضوع بحث ما، یعنی «گرامیداشت شعائر الهی» هم آیا درست نیست؟"
اساس اختلاف دیدگاه ما همین است .
من طلا را گرامیداشت شعائر نمیدانم بلکه اقامه دستورات را مطابق با گفته قرآن و معصوم و عقل گرامیداشت میدانم و شما بدون داشتن کوچکترین دلیل عقلی و نقلی بر رسمی پافشاری میکنید که نه رسم زندگی معصومین بلکه رسم پادشاهان است .قرآن برای خواندن را طوری بنویسند که نشود خواند و بر خلاف دستور قرآن مال را به جای انفاق ذخیره کنند و تازه مدعی باشند که قربتا الی الله کار میکنند .
بیخود نیست گفته شده در زمان ظهور حضرت صاحب چنانطلااندود کردن به جهت همین موضوع بحث ما، یعنی «گرامیداشت شعائر الهی» هم آیا درست نیست؟وارونه شده مردم میگویند دین جدید آمده است .
قديمي Friday 2 February 2018   #14
مجیدماجد
عضو ثابت

"به طور منطقی کسی از اصولی سوال و بازخواست می‌کند که خود بدان معتقد و مدعی است. "
نه این اصلا منطقی نیست .
اگر کسی ادعای برداشتن وزنه 200 کیلویی را داشته باشد و به نمایندگی گروهی به مسابقه برود باید در برابر ادعایش بازخواست شود .
اساسا مشکل ما عدم مسئولیت پذیری مدعیان هست وگرنه کسانی که ادعایی ندارند تقریبا مشکلی ایجاد نمیکنند .
همانطور که گفتم آیه لم تقولون ما لا تفعلون همین است .
احسب الناس ان یترکوا ان یقولو آمنا و هم لایفتنون یعنی همین .
چون فکر میکنم گفتگو در اینباره به نتیجه نمیرسد پیشنهاد میکنم آقای hosyn را به قضاوت انتخاب کنیم .
"طلااندود کردن به جهت همین موضوع بحث ما، یعنی «گرامیداشت شعائر الهی» هم آیا درست نیست؟"
اساس اختلاف دیدگاه ما همین است .
من طلا را گرامیداشت شعائر نمیدانم بلکه اقامه دستورات را مطابق با گفته قرآن و معصوم و عقل گرامیداشت میدانم و شما بدون داشتن کوچکترین دلیل عقلی و نقلی بر رسمی پافشاری میکنید که نه رسم زندگی معصومین بلکه رسم پادشاهان است .قرآن برای خواندن را طوری بنویسند که نشود خواند و بر خلاف دستور قرآن مال را به جای انفاق ذخیره کنند و تازه مدعی باشند که قربتا الی الله کار میکنند .در دین اسلام طلا ارزش نیست .طلا تعظیم شعائر نیست .اگر طلا ارزش بود خدا به دوستانش طلا میداد نه اینکه بگوید به کفار قصر طلا و نقره میدآدم اگر خطر انحراف همه مردم نبود !
بیخود نیست گفته شده در زمان ظهور حضرت صاحب دین چنان وارونه شده که مردم میگویند دین جدید آمده است .

آخرين ويرايش مجیدماجد ، Friday 2 February 2018 در 02:40PM.
قديمي Friday 2 February 2018   #15
hosyn
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2008
پاسخ‌ها: 1,585

شاید خوب باشد که مسأله را مصداقی مطرح نکنیم، بلکه ریشه‌ای بحث کنیم، سؤال ریشه‌ای این است که اساسا وقتی کسی مرد، آیا بهتر این است که آثار مادی و فیزیکی او محو شود و فقط آثار معنوی او باقی بماند، یا خیر، بهتر این است که هم آثار فیزیکی و هم آثار معنوی او باقی بماند؟

آیا روش حکیمانه این است که مثل حضرت زهراء سلام الله علیها باشد، فقط نام ایشان را مردم میدانند اما قبر ایشان معلوم نیست، یا اینکه مثل پدر و شوهر و فرزندان ایشان صلوات الله علیهم باشد؟ آیا اگر قبر سایر معصومین ع هم معلوم نبود امروز چنین بحثی در این انجمن مطرح میشد؟
.
hosyn حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از hosyn بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 02:35AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه