بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Friday 2 February 2018   #16
مجیدماجد
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Dec 2008
پاسخ‌ها: 982
روزنوشته ها: 2
نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
شاید خوب باشد که مسأله را مصداقی مطرح نکنیم، بلکه ریشه‌ای بحث کنیم، سؤال ریشه‌ای این است که اساسا وقتی کسی مرد، آیا بهتر این است که آثار مادی و فیزیکی او محو شود و فقط آثار معنوی او باقی بماند، یا خیر، بهتر این است که هم آثار فیزیکی و هم آثار معنوی او باقی بماند؟

آیا روش حکیمانه این است که مثل حضرت زهراء سلام الله علیها باشد، فقط نام ایشان را مردم میدانند اما قبر ایشان معلوم نیست، یا اینکه مثل پدر و شوهر و فرزندان ایشان صلوات الله علیهم باشد؟ آیا اگر قبر سایر معصومین ع هم معلوم نبود امروز چنین بحثی در این انجمن مطرح میشد؟
.
حسین آقا قدم رنجه کردید منت بر من نهادید و این گفتگو را مزین کردید .
به روی چشم .
اصل ایجاد مقبره و بارگاه برای معصومین قطعا از دیدگاه شیعه پسندیده هست و زیارت آن مقابر هم توصیه شده هست .در این مورد بنابر نصوص وارده از معصومین شکی ندارم .ندانستن قبر حضرت ام ابیها به درخواست خود ایشان بوده و برای آنهم نص وجود دارد .من میگویم کارهای ما یا باید براساس قرآن و سنت باشد و یا عقل .
مطلا کردن گنبد و بارگاه و قرآن اگر به قصد قربت باشد مطلقا مطابق قرآن سنت و عقل نیست و اگر صرفا کار هنری هم باشد در برخی موارد مانند گنبد و بارگاه خلاف شرع و در باره قرآن چون بعنوان اثر هنری قابل فروش هست و از فروش آن میتوان به مردم خصوصا شیعه کمک کرد مباح هست و شاید مستحب .اما چون فروخته میشود نه اینکه در موزه گذاشته شود .
مجیدماجد حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Saturday 3 February 2018   #17
hosyn
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2008
پاسخ‌ها: 1,585
ج: «راحت بخواب عثمان!»

نقل قول:
در اصل توسط مجیدماجد نوشته شده است نمايش نوشته
حسین آقا قدم رنجه کردید منت بر من نهادید و این گفتگو را مزین کردید .
به روی چشم .
اصل ایجاد مقبره و بارگاه برای معصومین قطعا از دیدگاه شیعه پسندیده هست و زیارت آن مقابر هم توصیه شده هست .در این مورد بنابر نصوص وارده از معصومین شکی ندارم .ندانستن قبر حضرت ام ابیها به درخواست خود ایشان بوده و برای آنهم نص وجود دارد .من میگویم کارهای ما یا باید براساس قرآن و سنت باشد و یا عقل .
مطلا کردن گنبد و بارگاه و قرآن اگر به قصد قربت باشد مطلقا مطابق قرآن سنت و عقل نیست و اگر صرفا کار هنری هم باشد در برخی موارد مانند گنبد و بارگاه خلاف شرع و در باره قرآن چون بعنوان اثر هنری قابل فروش هست و از فروش آن میتوان به مردم خصوصا شیعه کمک کرد مباح هست و شاید مستحب .اما چون فروخته میشود نه اینکه در موزه گذاشته شود .
نسبت من با نظر لطف شما، نسبت صفر به انبوه است.

أحسنت، مطالب خوبی فرمودید، اما مقصود من این است که اگر بحث به صورت ریشه‌ای پیش رود، مبادی آن روشن میشود، و قضاوت در فروعات آن، آسانتر میگردد، لذا حتی میتوانیم از یک وهابی سؤال کنیم:

وهابیت میگوید: وقتی کسی مرد، او را دفن کنید، و تنها یک سنگ‌نشانه بر قبر او بگذارید و بروید، میپرسیم: مگر شما نمیگویید سدّ ذرائع یکی از اصول فقه است؟ یعنی کاری که وسیله میشود برای کار حرام و بد، باید جلوی این کار وسیله را گرفت تا نتواند وسیله شود برای گناه، خوب، شما که اجازه میدهید یک سنگ بر قبر بگذاریم، بر خلاف سدّ ذرائع عمل کردید، چون اثر قبر باقی میماند و همین را دیگری میآید به یک سنگ تمام تبدیل میکند، و سومی چهار انگشت قبر را بالا میاورد، و همینطور در بستر زمان چهارمی و پنجمی، به سنگ نیم‌متری و صندوق قبر و ضریح و گنبد میکشاند.

آیا اصلا اثر قبر، محو شود بهتر است و سدّ ذرائع شده است، یا خیر، اثرش باقی بماند بهتر است؟ عقل و شرع چه میگوید؟ با توجه به اینکه هر حدیثی مخالف قرآن باشد اعتبار ندارد.
.
hosyn حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از hosyn بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Saturday 3 February 2018   #18
مجیدماجد
عضو ثابت

نقل قول:

آیا اصلا اثر قبر، محو شود بهتر است و سدّ ذرائع شده است، یا خیر، اثرش باقی بماند بهتر است؟ عقل و شرع چه میگوید؟ با توجه به اینکه هر حدیثی مخالف قرآن باشد اعتبار ندارد.
.
سلام مجدد برای اینکه وقت شمآ کمتر گرفته شود بطور مختصر و مفید میگویم براساس روایات شیعه زیارت قبور ائمه ثواب دارد و توصیه شده و حتی زیارت قبر پدر و مادر هم برای استجابت دعا موثر دانسته شده .
پس نگاه داشتن قبر و زیارت قبور بطور کل و تعظیم قبور ائمه علیهم السلام بنابر روایات کار درستی است
تعداد 2 كاربر از مجیدماجد بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Saturday 3 February 2018   #19
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
سلام مجدد برای اینکه وقت شمآ کمتر گرفته شود بطور مختصر و مفید میگویم براساس روایات شیعه زیارت قبور ائمه ثواب دارد و توصیه شده و حتی زیارت قبر پدر و مادر هم برای استجابت دعا موثر دانسته شده .
پس نگاه داشتن قبر و زیارت قبور بطور کل و تعظیم قبور ائمه علیهم السلام بنابر روایات کار درستی است
سلام علیکم
در این عبارت شما، کلمه زیارت را تا حدی میفهمم، اما کلمه تعظیم، کمی مبهم است، تعظیم یعنی چه؟
.
قديمي Saturday 3 February 2018   #20
مجیدماجد
عضو ثابت

نقل قول:
سلام علیکم
در این عبارت شما، کلمه زیارت را تا حدی میفهمم، اما کلمه تعظیم، کمی مبهم است، تعظیم یعنی چه؟
.
منظور من از تعظیم در اینجا احترام گذاشتن هست .مثل اینکه در مجلسی مثلا جلوی بزرگتر پای خود را دراز نمیکنیم یا کاری که ممکن است موجب ناراحتی یا تکدر خاطر ایشان شود انجام نمیدهم
قديمي Sunday 4 February 2018   #21
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
منظور من از تعظیم در اینجا احترام گذاشتن هست .مثل اینکه در مجلسی مثلا جلوی بزرگتر پای خود را دراز نمیکنیم یا کاری که ممکن است موجب ناراحتی یا تکدر خاطر ایشان شود انجام نمیدهم
سه واژه داریم که با هم مرتبط هستند: تعظیم، احترام، هتک.

هتک احترام یا بی احترامی کردن، نوعی اهانت است که همگی انجام دادن کاری است، و در مقابل، کسی که آنها را ترک کند به طور مسامحة میگوییم احترام کرده است، مثالهایی که شما فرمودید همگی ترک کاری است، نه انجام کاری: (پای خود را دراز نمیکنیم یا کاری که ممکن است موجب ناراحتی یا تکدر خاطر ایشان شود انجام نمیدهم)، و اینها یعنی هتک احترام نمیکنیم، آیا تعظیم یعنی اینکه هتک احترام نکنیم؟

مثالی عرض کنم:

واژه‌های سه‌گانه نسبت به یک معلم، سه حالت میتواند ایجاد کند:

۱- هتک احترام: پا را نزد او دراز کند و یا لم بدهد، و یا کلمات رکیک به کار ببرد.

۲- احترام: نزد ورود او در کلاس، تمام قد بایستد، و یا دست بر سینه بگذارد.

۳- تعظیم: تعظیم از ماده عظم به معنای بزرگی است، و معادل آن در فارسی بزرگداشت است، تعظیم یک معلم این نیست که جلوی پای او بایستد، این احترام کردن اوست، بزرگداشت او بیش از احترام کردن اوست، اگر مجلس خاصی را به عنوان یادواره زحمات او، و تجلیل و ثناگویی او به پا کنند، آنگاه میتوانند بگویند که بزرگداشت او کردند.

آیا قبور اولیاء الهی ع را باید هتک احترام نکرد، یا باید احترام اثباتی کرد، یا باید تعظیم کرد؟
.
قديمي Sunday 4 February 2018   #22
مجیدماجد
عضو ثابت

نقل قول:

۳- تعظیم: تعظیم از ماده عظم به معنای بزرگی است، و معادل آن در فارسی بزرگداشت است، تعظیم یک معلم این نیست که جلوی پای او بایستد، این احترام کردن اوست، بزرگداشت او بیش از احترام کردن اوست، اگر مجلس خاصی را به عنوان یادواره زحمات او، و تجلیل و ثناگویی او به پا کنند، آنگاه میتوانند بگویند که بزرگداشت او کردند.

آیا قبور اولیاء الهی ع را باید هتک احترام نکرد، یا باید احترام اثباتی کرد، یا باید تعظیم کرد؟
.
خیلی ممنون از معانی کاربردی که به خوبی توضیح دادید .
بله به نظر من باید قبور ائمه معصومین را تعظیم کرد به همان معنایی که شما فرمودید

آخرين ويرايش مجیدماجد ، Sunday 4 February 2018 در 11:58PM.
قديمي Tuesday 6 February 2018   #23
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
خیلی ممنون از معانی کاربردی که به خوبی توضیح دادید .
بله به نظر من باید قبور ائمه معصومین را تعظیم کرد به همان معنایی که شما فرمودید
بسیار خوب، پس تا کنون فرمودید که طبق شرع باید قبور معصومین ع را علاوه بر احترام، تعظیم کرد، سؤال این است که آیا خود شرع، تعریفی برای تعظیم، ارائه داده است یا واگذار به عرف عمومی کرده است؟
.
قديمي Tuesday 6 February 2018   #24
مجیدماجد
عضو ثابت

نقل قول:
بسیار خوب، پس تا کنون فرمودید که طبق شرع باید قبور معصومین ع را علاوه بر احترام، تعظیم کرد، سؤال این است که آیا خود شرع، تعریفی برای تعظیم، ارائه داده است یا واگذار به عرف عمومی کرده است؟
.
تا جاییکه من اطلاع دارم خود شرع با دستوراتی از قبیل صدای خود را نزد پیامبر بلند نکنید ارائه کرده .اگر در روایات چیزی هست من نمیدانم و البته واگذاری به عرف هم در شرع وجود دارد .تا جاییکه من میدانم شرع چندان با عرف مخالفتی نمیکند و مخالفتهایی شرع با عرف محدود است مثلا ازدواج با همسر پسر خوانده که شرع با عرف مخالفت کرد یا زنده به گور کردن دختران یا بکار گیری طلا و نقره بعنوان ظرف غذا یا پوشیدن ابریشم برای مرد !
خلاصه اینکه شرع بطور کلی با عرف مخالفتی ندارد اما در برخی جزییات مخالفت میکند
البته اینها که گفتم در باره تعظیم بود وگرنه دستورات شرعی از قبیل اهداء نماز روزه صدقه به ارواح معصومین وجود دارد و ممکن است اینها در دسته احترام قرار دهید و نه تعظیم.

آخرين ويرايش مجیدماجد ، Tuesday 6 February 2018 در 11:25PM.
قديمي Wednesday 7 February 2018   #25
ناقد
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2013
پاسخ‌ها: 3,176

آن چه ما در احترام و به قول شما تعظیم ائمه اطهار می بینیم کاملا عرفی و برخاسته از فرهنگ ایرانی به ویژه از دوران صفویه تا کنون است؛ دوره ای که در آن، موضوع تکریم و تعظیم از محتوا به قالب های صوری و بصری تنزل یافت.

نه در سیره و سنت و نه نصوص دینی، نشانی دال بر مثلا مطلا کردن قبور وجود ندارد. بنا بر این، ارزیابی این عرف بر اساس آموزه های دینی کار ساده ای نیست و به قرائت های متفاوت مذهبی بازمی گردد. لذا برخی مانند اهل سنت آن را بدعت می خوانند و برخی مانند وهابی ها شرکش می شمرند و البته شیعه با نوعی اجتهاد و البته مبتنی بر خمیرمایه ای از غلو، آن را کاملا موجه و بلکه شرعی می داند...
ناقد حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Wednesday 7 February 2018   #26
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 15,946

به به وهابی عزیز خوبه ؛حرف زدی از مامانی وبابائی اجازه گرفتی ؟
ماشالله به اینهمه علمیت وتتبع ونصبی که داری
ابن دشمنی که با خدا وال الله داری یادت نره دعاگوی مامانت باش
اون این خمیر مایه رو بهت عنایت فرموده
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Wednesday 7 February 2018   #27
ناقد
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2013
پاسخ‌ها: 3,176

نقل قول:
در اصل توسط عبدالعلی69 نوشته شده است نمايش نوشته
به به وهابی عزیز خوبه ؛حرف زدی از مامانی وبابائی اجازه گرفتی ؟
ماشالله به اینهمه علمیت وتتبع ونصبی که داری
ابن دشمنی که با خدا وال الله داری یادت نره دعاگوی مامانت باش
اون این خمیر مایه رو بهت عنایت فرموده

سابقه مشعشع شما در این تالار بر همه معلوم است!
با مداخلات خارج از بحث و فارغ از نزاکت، تنها عِرض خود می بری و زحمت ما می داری.
من یک ادعا کردم و گفتم برای مطلا کردن مقابر و مقامات سند منصوص نداریم.
اگر مرد معرکه و مدعی علم و فضلی، جواب بده.
وگرنه کنار بایست و مزاحم بحث دوستان نشو...
ناقد حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Wednesday 7 February 2018   #28
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:
در اصل توسط ناقد نوشته شده است نمايش نوشته
سابقه مشعشع شما در این تالار بر همه معلوم است!
با مداخلات خارج از بحث و فارغ از نزاکت، تنها عِرض خود می بری و زحمت ما می داری.
من یک ادعا کردم و گفتم برای مطلا کردن مقابر و مقامات سند منصوص نداریم.
اگر مرد معرکه و مدعی علم و فضلی، جواب بده.
وگرنه کنار بایست و مزاحم بحث دوستان نشو...
بچه جان تو اومدی بحث رو منحرف کنی بحث خوب پیش می رفت مرحله به مرحله منتهی بخاطر ناصبی بودن تحمل نداشتی بحث پیش بره
سابقه ناصبی بودن شما ده ها مورد هست که چن ماه قبل اوردم از رو رفتی
سرت رو زیر برف کردی فکر می کننی دیگران هم شما رو نمی بینند
دروغ گفتن برات از اب خوردن راحت تره
این عبارت که نوشتی ومشی علی الاعمیاء کردی چه ربطی به طلاکاری داره ؟

1....کاملا عرفی و برخاسته از فرهنگ ایرانی به ویژه از دوران صفویه تا کنون است

2و البته شیعه با نوعی اجتهاد و البته مبتنی بر خمیرمایه ای از غلو، آن را کاملا موجه و بلکه شرعی می داند...

شما اگه حیوان نیستی وانسان هستی دو خط بالا رو مستندا ثابت کن
نتوسنی ثابت کنی تشریف ببرید تالار سیاست وکشکی بافی هاتون رو اونجا بفرمائید
منتظرم ادعایت رو ثابت کنی بشرط اینکه مثل اخرین بار پیامت رو پاک نکی
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Wednesday 7 February 2018 در 07:21PM.
قديمي Wednesday 7 February 2018   #29
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:
در اصل توسط ناقد نوشته شده است نمايش نوشته
آن چه ما در احترام و به قول شما تعظیم ائمه اطهار می بینیم کاملا عرفی و برخاسته از فرهنگ ایرانی به ویژه از دوران صفویه تا کنون است؛ دوره ای که در آن، موضوع تکریم و تعظیم از محتوا به قالب های صوری و بصری تنزل یافت.

نه در سیره و سنت و نه نصوص دینی، نشانی دال بر مثلا مطلا کردن قبور وجود ندارد. بنا بر این، ارزیابی این عرف بر اساس آموزه های دینی کار ساده ای نیست و به قرائت های متفاوت مذهبی بازمی گردد. لذا برخی مانند اهل سنت آن را بدعت می خوانند و برخی مانند وهابی ها شرکش می شمرند و البته شیعه با نوعی اجتهاد و البته مبتنی بر خمیرمایه ای از غلو، آن را کاملا موجه و بلکه شرعی می داند...
اوردم که مثل اخرین بار خائنانه وبا ترس حذف نکنی یادت هست که چی نوشتی برا وضو ؟.................وبعد دیدی مایه رسوائیه پاک کردی
جناب منافق دروغگو حتما حذف را منکرید ؟
قديمي Thursday 8 February 2018   #30
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
تا جاییکه من اطلاع دارم خود شرع با دستوراتی از قبیل صدای خود را نزد پیامبر بلند نکنید ارائه کرده .اگر در روایات چیزی هست من نمیدانم و البته واگذاری به عرف هم در شرع وجود دارد .تا جاییکه من میدانم شرع چندان با عرف مخالفتی نمیکند و مخالفتهایی شرع با عرف محدود است مثلا ازدواج با همسر پسر خوانده که شرع با عرف مخالفت کرد یا زنده به گور کردن دختران یا بکار گیری طلا و نقره بعنوان ظرف غذا یا پوشیدن ابریشم برای مرد !
خلاصه اینکه شرع بطور کلی با عرف مخالفتی ندارد اما در برخی جزییات مخالفت میکند
البته اینها که گفتم در باره تعظیم بود وگرنه دستورات شرعی از قبیل اهداء نماز روزه صدقه به ارواح معصومین وجود دارد و ممکن است اینها در دسته احترام قرار دهید و نه تعظیم.
بلی، همینطور است، این جمله طبیعی و ناخودآگاه شما بود که فرمودید: (پس نگاه داشتن قبر و زیارت قبور بطور کل و تعظیم قبور ائمه علیهم السلام بنابر روایات کار درستی است)، و چون پرسیدم که (..اما کلمه تعظیم، کمی مبهم است، تعظیم یعنی چه؟) محتاج به بررسی آن شدیم، و در این پست هم تعبیر (صدا بلند نکنید) آوردید که باز ترک یک کار است، نه انجام یک کار، یعنی باید ببینیم منظور ارتکازی و ناخودآگاه شما از واژه تعظیم که ابتدا به کار بردید چه بود؟ خود شما میفهمید که منظور لطیف و عرفی از این تعبیر داشتید، اما تطبیق آن محتاج کنکاش بیشتر است.
.
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 07:23AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه