بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Tuesday 21 May 2019   #1
ساز دهنی
سازی مخالف

نشان ساز دهنی

تاريخ ثبت نام: Jan 2009
مكان: ايالت آويزونا
پاسخ‌ها: 14,273
روزنوشته ها: 8
آیا پترا قبله اول مسلمین بوده است ؟

اهل تفکر ، اندیشه ، تحقیق و قلم قضیه این پترا که میگن قبله اول مسلمین بوده چیه ؟
منظورم کتاب جغرافیای قران دن گیبسونه

::.:.....................من به هيشكي امضاء نميدم .................... .:.::
عقل حکم میکنه دل

.......... اپلیکیشن صد رمان برتر جهان ..........

آخرين ويرايش ساز دهنی ، Tuesday 21 May 2019 در 01:58PM.
ساز دهنی حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Tuesday 21 May 2019   #2
hosyn
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2008
پاسخ‌ها: 1,763
ج: آیا پترا قبله اول مسلمین بوده است ؟

نقل قول:
در اصل توسط ساز دهنی نوشته شده است نمايش نوشته
اهل تفکر ، اندیشه ، تحقیق و قلم قضیه این پترا که میگن قبله اول مسلمین بوده چیه ؟
منظورم کتاب جغرافیای قران دن گیبسونه
واقعش این پست شما را دیدم و آمدم دو سه کلمه بنویسم اما دوباره نگاهم به عبارت شما افتاد: (اهل تفکر ، اندیشه ، تحقیق و قلم..) خجالت کشیدم که چرا به ذهنم آمده جواب بدهم، بهتر است منتظر بمانم از جواب دیگران استفاده کنم.
hosyn حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 4 كاربر از hosyn بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 21 May 2019   #3
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 19,334

سلام علیکم اقاجون ایشون می خاسته رعایت ادب کنه این الفاط رو بکار برده شما آنچه بذهنتان بود بفرمائید تابا دوستان استفاده کنیم
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از عبدالعلی69 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 22 May 2019   #4
ساز دهنی
سازی مخالف

نشان ساز دهنی

نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
واقعش این پست شما را دیدم و آمدم دو سه کلمه بنویسم اما دوباره نگاهم به عبارت شما افتاد: (اهل تفکر ، اندیشه ، تحقیق و قلم..) خجالت کشیدم که چرا به ذهنم آمده جواب بدهم، بهتر است منتظر بمانم از جواب دیگران استفاده کنم.
یعنی تا حالا این همه اینجا مطلب نوشتی بدون تفکر ، اندیشه و تحقیق بوده دوست عزیز که الان بهت برخورده ؟

عقل حکم میکنه دل

قديمي Wednesday 22 May 2019   #5
ساز دهنی
سازی مخالف

نشان ساز دهنی

نقل قول:
در اصل توسط عبدالعلی69 نوشته شده است نمايش نوشته
سلام علیکم اقاجون ایشون می خاسته رعایت ادب کنه این الفاط رو بکار برده شما آنچه بذهنتان بود بفرمائید تابا دوستان استفاده کنیم
چقدر شما دین و دنیاییها حساس و زودرنجین

عقل حکم میکنه دل

تعداد 2 كاربر از ساز دهنی بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 22 May 2019   #6
hosyn
عضو ثابت

جالب شد! من تو چه حال و هوایی هستم و برداشت شما عزیزان چه شده! ابتدا که پست را دیدم فقط به مقصود اصلی توجه کردم و جوابی به ذهنم رسید، اما وقت نوشتن جواب، دوباره به عبارت نگاه کردم دیدم دوستمان نوشته: (اهل تفکر ، اندیشه ، تحقیق و قلم قضیه این پترا که میگن قبله اول مسلمین بوده چیه؟) یعنی اهل تحقیق را مخاطب کرده و سؤال مطرح کرده، و اگر من اولین کسی باشم که جواب میدهم یعنی خودم را جزء اهل تحقیق حساب کرده‌ام وحال آنکه همانطور که دوستمان گفتند هر چه این چند سال نوشتم از اهل تحقیق و تفکر نبوده! هر چند بدون فکر ننوشته بودم، چون فرق است بین (اهل تحقیق) بودن با چیزی را نوشتن هر چند زحمتی کشیده باشد.

اما دوست دیگر تعبیر کردند ایشان ادب کرده! بلی ادب کرده برای اهل تحقیق، نه برای هر کسی که اهل تحقیق نیست شروع کند جواب بدهد.

و خلاصه برایم دو تعبیر دوستمان: (بهت برخورده) (حساس و زودرنجین) از همه جالبتر بود، چون اصلا واکنش برخوردن و رنجیدن در قاموس من نیست، یعنی از لطف خدا نبوده و ان شاء الله نخواهد بود، به هر حال از اینکه عبارت من نارسا بود و وقت شما دو عزیز را گرفتم معذرت میخواهم.
تعداد 3 كاربر از hosyn بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 22 May 2019   #7
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 19,334

این پترا رو بنده بار اول عبارت رو می بینم وتا بحال بگوشمم نخورده

خوب بنده اولین نفر که یه چیزی گفتم

شما اونچه بذهنتون اومد وقتی عنوان تایپیک رو دیدید بفرمائید
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از عبدالعلی69 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 22 May 2019   #8
ساز دهنی
سازی مخالف

نشان ساز دهنی

نقل قول:
جالب شد! من تو چه حال و هوایی هستم و برداشت شما عزیزان چه شده! ابتدا که پست را دیدم فقط به مقصود اصلی توجه کردم و جوابی به ذهنم رسید، اما وقت نوشتن جواب، دوباره به عبارت نگاه کردم دیدم دوستمان نوشته: (اهل تفکر ، اندیشه ، تحقیق و قلم قضیه این پترا که میگن قبله اول مسلمین بوده چیه؟) یعنی اهل تحقیق را مخاطب کرده و سؤال مطرح کرده، و اگر من اولین کسی باشم که جواب میدهم یعنی خودم را جزء اهل تحقیق حساب کرده‌ام وحال آنکه همانطور که دوستمان گفتند هر چه این چند سال نوشتم از اهل تحقیق و تفکر نبوده! هر چند بدون فکر ننوشته بودم، چون فرق است بین (اهل تحقیق) بودن با چیزی را نوشتن هر چند زحمتی کشیده باشد.

اما دوست دیگر تعبیر کردند ایشان ادب کرده! بلی ادب کرده برای اهل تحقیق، نه برای هر کسی که اهل تحقیق نیست شروع کند جواب بدهد.

و خلاصه برایم دو تعبیر دوستمان: (بهت برخورده) (حساس و زودرنجین) از همه جالبتر بود، چون اصلا واکنش برخوردن و رنجیدن در قاموس من نیست، یعنی از لطف خدا نبوده و ان شاء الله نخواهد بود، به هر حال از اینکه عبارت من نارسا بود و وقت شما دو عزیز را گرفتم معذرت میخواهم.
آقااااااااااااااا غلطططط کردیم گفتیم اهل تحقیق و فلان و امان ، شما اگه چیزی میدونین پاسخ بدین

عقل حکم میکنه دل

قديمي Wednesday 22 May 2019   #9
hosyn
عضو ثابت

دور از غلط!

آنچه به ذهن من میرسد اینکه آقای گیبسون از دو چیزی که باید به عنوان مکمل یکدیگر استفاده کند، تنها یکی را گرفته است، مثالی که به ذهنم میرسد این کلیپ‌هایی است که امروزه همه با آن آشنا هستند، یک همبافته است که دو چیز با تکمیل یکدیگر، نقش ایفامیکنند، یکی تصویر و دیگری صوت، صوت و تصویر به عنوان دو مکمل، یک کلیپ را تشکیل میدهند که اگر نقش هر کدام را کمرنگ کنیم، خروجی کار خیلی تفاوت میکند، همگی کلیپ‌های طنز که صدای روی آن گذاشتند را دیده‌اند.

فرض بگیرید یک محقق اجتماعی کاملا بی خبر، یک کلیپ فقط تصویری ببیند از روز عاشورای تهران، و سپس در صدد تحقیق برآید که این مردم چه میکنند؟ چرا خود را میزنند؟ این شخص چه گزینه‌هایی را در ذهنش ممکن است ردیف کند؟ دنبال زلزله‌های تهران میرود، سیل‌های تهران را بررسی میکند، خلاصه میخواهد پیدا کند که چه مصیبتی به اینها رسیده که عزاداری میکنند؟

آیا اگر فقط بلایای طبیعی تهران و تمام امور مربوط به مختصات جغرافیایی تهران را رصد کند میتواند به واقع مطلب برسد؟ خیر، چرا؟ به خاطر اینکه غیر از مسائل جغرافیایی، در اینجا اطلاعات تاریخی هم شرط کار است، باید بیاید در جوار مردم تهران و از نزدیک ببیند برای چه عزاداری میکنند؟

اول باری که حرف او را دیدم خیلی تعجب کردم که آیا میشود کسی چنین چیزی بگوید؟! تئوری توطئه هم که همه جا فعال است! اما با خود گفتم اگر در دراز مدت این آقای گیبسون اطلاعات متواترات تاریخی را اندوخته بود محال بود چنین نظری بدهد، یعنی قطع نظر از مسأله توطئه، شخص عملا خجالت میکشد بعض چیزها را بگوید، ولی وقتی متواترات را نمیداند، با گردن کشیده چیزی را میگوید به عنوان تحقیقی که انجام داده است.

اینکه تحقیقات باستان شناسی و اطلاعات تاریخی دو مکمل هستند، در همه کشورها صادق است، مثلا اگر شخصی نام یک امپراطور ژاپن که در شهر خاصی پایتختش بوده بشنود و در صدد تحقیق برآید، اگر فقط از باستانشناسی استفاده کند و بگوید مردم ژاپن اشتباه میکنند که پایتخت او این شهر بوده، نمیتواند نتیجه مطلوبی را تحصیل کند، اما آنچه میخواهم بر آن تاکید کنم اینکه دو خصیصه در امت اسلامی هست که در سایر ملل نیست، و این دو خصوصیت سبب شده است که هر کس بیاید از نزدیک نگاه کند یقین میکند که متواترات امت اسلامی با متواترات سایر ملل تفاوت میکند.

یکی اینکه علم رجال در مسلمین بسیار نقش پر رنگی دارد، کسی که با علم رجال آشنا نیست واقعا باور نمیکند که چه خبر است، تک تک استاد و شاگرد به صورت منظم و دقیق معلوم است، هزاران کتاب چاپی و خطی در دسترس است که هر محقق تاریخ میتواند به آنها مراجعه کند.

دوم که بسیار مهم است اینکه از روز اول در اسلام دو جناح سیاسی رقیب شکل گرفت به نام شیعه و سنی، به طوری که هر دو گروه، چهار چشمی مواظب هم بودند، و حسابی برای همدیگر مچ‌گیری میکردند، اینها را باید فقط از نزدیک دید، به محض اینکه یک کاری یا حرفی را یک طرف شیعه یا سنی، نوآوری میکرد، به سرعت طرف دیگر بر او میتاخت که بدعت آوردی، و میدانیم که در بستر اصطکاک اجتماعی، منشأ پیدایش امور، روشن‌تر ثبت میشود.

اما قطع نظر از این دو خصوصیت، متواترات تاریخ مسلمین، با موقعیت جغرافیایی مکه، جوش خورده است، هر شخص غیر مسلمان هم که به تاریخ مراجعه کند شکی برایش نمیماند، مثلا هجرت از مکه به مدینه، آیا توهم است؟ فتح مکه و سپس قضایای مسلمان شدن ابوسفیان پس از فتح مکه، و جریانات بنی امیه و ریز به ریز قضایای مثلا جنگ جمل و صفین و... کسی که همگی را اطلاع داشته باشد میبیند که در قضاوت یافته‌های باستانشناسی چاره‌ای جز ملاحظه اینها نیست، و اینها مکمل هم هستند.
تعداد 4 كاربر از hosyn بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Thursday 23 May 2019   #10
justbluem
محموت

نشان justbluem

تاريخ ثبت نام: Aug 2007
مكان: تهران-هاشمی
پاسخ‌ها: 9,889
روزنوشته ها: 2
ارسال پيام توسط Yahoo به justbluem

تو این تالار دین دنیا حتی با تعارف کردنم دعوا میشه
قديمي Thursday 23 May 2019   #11
ساز دهنی
سازی مخالف

نشان ساز دهنی

نقل قول:
در اصل توسط justbluem نوشته شده است نمايش نوشته
تو این تالار دین دنیا حتی با تعارف کردنم دعوا میشه
همینا میخوان کاخ سفید رو حسینیه کنن

عقل حکم میکنه دل

كاربران ذيل از ساز دهنی بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Thursday 23 May 2019   #12
ساز دهنی
سازی مخالف

نشان ساز دهنی

در مكه و مدينه هيچ بناي تاريخي اي وجود نداره. در گودبرداري براي ساخت هتل ها، هيچ دفينه اي پيدا نشده. حتي يه سكه يا خشت هم در سرتاسر مكه پيدا نشده. هيچ اثاري از يه ديوار دور شهر مكه وجود نداره.
ايا يهوديان در اون منطقه خشك بودند؟ ايا واقعاً ابراهيم به اين مكه رفته بوده؟

ايا از اين مكه به دمشق ميرفتند براي تجارت؟ باغهاي مكه چي شدند؟ چرا هيچ اثاري از بت پرستي در كوههاي اطراف مكه نيست؟ ايا محمد در جايي دور از همه پيامبران ظهور كرده؟
اسناد ميگه: امام حسين مراسم حج ر نيمه كاره ميزاره و به سمت كوفه ميره، ولي كربلا تو مسير مكه به كوفه نيست

ايا قبله ي اولين مساجد اسلامي، همگي تصادفي رو به جاي ديگري هستند، علمِ جهت يابي در ١٣٥٠ سال پيش خيلي پيشرفته بوده، چطور ممكنه همه منجمان در تعيين قبله اشتباه كرده باشند.
باستان شناسان با سالها تحقيقات متوجه شدند كه قبله اولين مساجد رو به قدس نيست.

مسلمانان باور دارن كه در ابتدا اورشليم/ قدس قبله بوده، چون تاريخدان محمد بخاري/بخارايي گفته. ايشون ٢٠٠ سال بعد از پيدايش اسلام و در دوره خلافت عباسيان زندگي ميكرده.
چرا هيچ اثري از تاريخدانهاي دوره بني اميه كه نود ٩٠ سال حكومت كردند، وجود نداره؟

چرا خلفاي بني اميه كه از نسل ابوسفيان بودند، دمشق ر پايتخت خلافت خود برگزيدند، كه خيلي دور بوده از كعبه امروزي؟
امروز ميدونيم كه خلفاي راشدين(ابوبكر عمر عثمان علي) و خلفاي بني اميه(معاويه، يزيد، ،،،،مروان بن حكم، مروان بن محمد) روي هم رفته صد سال حكومت كردند.

امروز ميدانيم بني عباس بيش از پونصد ٥٠٠ سال حكومت كردند.
در صد سال اول(خلفاي راشدين و امويان) پايتخت دمشق بوده،
و پونصد سال بعد(عباسيان) پايتخت شهرهاي عراق(بغداد، سامرا، كوفه) بوده.
قلمرو امويان از مرز چين بوده تا جنوب فرانسه، قلمرو ساسانيان فقط بخشي از ان بوده.

چرا هيچ تاريخداني از اون دوره وجود نداره، چرا هيچ بناي تاريخي از اون دوره در شهر مكه يا مدينه نيست.
اسناد ميگه: ثروتمندان مكه و مدينه در كاخهاي بزرگ با باغهاي سرسبز زندگي ميكردند، چرا حتي يه خشت پيدا نشده در گودبرداري هاي مكه و مدينه؟ علم خاكشناسي هم ميگه: مكه خشك بوده

ايا ممكنه كه محمد اهل شهر باستاني پترا petra بوده باشه، شهري كه باستان شناسان ميگن ١٤٠٠ سال پيش در ناز و نعمت بوده، كلي اثار باستاني داره، شهري كه ديوار داشته، كعبه داشته، رودخانه از وسطش رد ميشده، باغهاي سرسبز داشته. نزديك اورشليم/قدس هست. نزديك دمشق هست.

عقل حکم میکنه دل

قديمي Thursday 23 May 2019   #13
ساز دهنی
سازی مخالف

نشان ساز دهنی

اگر بخواي از شهر باستاني پترا بري كوفه بايد از كربلا رد بشي، ايا ممكنه حسين با يارانش از اين شهر به سمت كوفه رفته باشند؟
ايا پونصد سال خلافت عباسيان، كافي هست كه تاريخ ر هر جور دوست دارند بنويسند. ايا خلاف منطق هست كه بگيم جعل تاريخ كردند. اين قلمرو امويان هست،

دوستای دین و دنیایی ایم مطالب کپی شده از لینک زیره :
https://twitter.com/freedom92979546/...13400689147904

عقل حکم میکنه دل

قديمي Thursday 23 May 2019   #14
ساز دهنی
سازی مخالف

نشان ساز دهنی

نقل قول:
دور از غلط!

آنچه به ذهن من میرسد اینکه آقای گیبسون از دو چیزی که باید به عنوان مکمل یکدیگر استفاده کند، تنها یکی را گرفته است، مثالی که به ذهنم میرسد این کلیپ‌هایی است که امروزه همه با آن آشنا هستند، یک همبافته است که دو چیز با تکمیل یکدیگر، نقش ایفامیکنند، یکی تصویر و دیگری صوت، صوت و تصویر به عنوان دو مکمل، یک کلیپ را تشکیل میدهند که اگر نقش هر کدام را کمرنگ کنیم، خروجی کار خیلی تفاوت میکند، همگی کلیپ‌های طنز که صدای روی آن گذاشتند را دیده‌اند.

فرض بگیرید یک محقق اجتماعی کاملا بی خبر، یک کلیپ فقط تصویری ببیند از روز عاشورای تهران، و سپس در صدد تحقیق برآید که این مردم چه میکنند؟ چرا خود را میزنند؟ این شخص چه گزینه‌هایی را در ذهنش ممکن است ردیف کند؟ دنبال زلزله‌های تهران میرود، سیل‌های تهران را بررسی میکند، خلاصه میخواهد پیدا کند که چه مصیبتی به اینها رسیده که عزاداری میکنند؟

آیا اگر فقط بلایای طبیعی تهران و تمام امور مربوط به مختصات جغرافیایی تهران را رصد کند میتواند به واقع مطلب برسد؟ خیر، چرا؟ به خاطر اینکه غیر از مسائل جغرافیایی، در اینجا اطلاعات تاریخی هم شرط کار است، باید بیاید در جوار مردم تهران و از نزدیک ببیند برای چه عزاداری میکنند؟

اول باری که حرف او را دیدم خیلی تعجب کردم که آیا میشود کسی چنین چیزی بگوید؟! تئوری توطئه هم که همه جا فعال است! اما با خود گفتم اگر در دراز مدت این آقای گیبسون اطلاعات متواترات تاریخی را اندوخته بود محال بود چنین نظری بدهد، یعنی قطع نظر از مسأله توطئه، شخص عملا خجالت میکشد بعض چیزها را بگوید، ولی وقتی متواترات را نمیداند، با گردن کشیده چیزی را میگوید به عنوان تحقیقی که انجام داده است.

اینکه تحقیقات باستان شناسی و اطلاعات تاریخی دو مکمل هستند، در همه کشورها صادق است، مثلا اگر شخصی نام یک امپراطور ژاپن که در شهر خاصی پایتختش بوده بشنود و در صدد تحقیق برآید، اگر فقط از باستانشناسی استفاده کند و بگوید مردم ژاپن اشتباه میکنند که پایتخت او این شهر بوده، نمیتواند نتیجه مطلوبی را تحصیل کند، اما آنچه میخواهم بر آن تاکید کنم اینکه دو خصیصه در امت اسلامی هست که در سایر ملل نیست، و این دو خصوصیت سبب شده است که هر کس بیاید از نزدیک نگاه کند یقین میکند که متواترات امت اسلامی با متواترات سایر ملل تفاوت میکند.

یکی اینکه علم رجال در مسلمین بسیار نقش پر رنگی دارد، کسی که با علم رجال آشنا نیست واقعا باور نمیکند که چه خبر است، تک تک استاد و شاگرد به صورت منظم و دقیق معلوم است، هزاران کتاب چاپی و خطی در دسترس است که هر محقق تاریخ میتواند به آنها مراجعه کند.

دوم که بسیار مهم است اینکه از روز اول در اسلام دو جناح سیاسی رقیب شکل گرفت به نام شیعه و سنی، به طوری که هر دو گروه، چهار چشمی مواظب هم بودند، و حسابی برای همدیگر مچ‌گیری میکردند، اینها را باید فقط از نزدیک دید، به محض اینکه یک کاری یا حرفی را یک طرف شیعه یا سنی، نوآوری میکرد، به سرعت طرف دیگر بر او میتاخت که بدعت آوردی، و میدانیم که در بستر اصطکاک اجتماعی، منشأ پیدایش امور، روشن‌تر ثبت میشود.

اما قطع نظر از این دو خصوصیت، متواترات تاریخ مسلمین، با موقعیت جغرافیایی مکه، جوش خورده است، هر شخص غیر مسلمان هم که به تاریخ مراجعه کند شکی برایش نمیماند، مثلا هجرت از مکه به مدینه، آیا توهم است؟ فتح مکه و سپس قضایای مسلمان شدن ابوسفیان پس از فتح مکه، و جریانات بنی امیه و ریز به ریز قضایای مثلا جنگ جمل و صفین و... کسی که همگی را اطلاع داشته باشد میبیند که در قضاوت یافته‌های باستانشناسی چاره‌ای جز ملاحظه اینها نیست، و اینها مکمل هم هستند.
باستان شناسان دنبال ثابت كردن چيزي نيستن، اون مذهبيون هستند كه دنبال ربط دادن اثار باستاني به گفته هاي تورات و قران و انجيل هستند.
باستان شناس دنبال كشف حقيقت هست. حالا هر چي كه ميخواد باشه.

عقل حکم میکنه دل

قديمي Thursday 23 May 2019   #15
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 33,971
روزنوشته ها: 10

نقل قول:
در اصل توسط ساز دهنی نوشته شده است نمايش نوشته
همینا میخوان کاخ سفید رو حسینیه کنن
حسینیۀ خوبی میشه ...

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 01:08AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه