بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Thursday 31 August 2017   #2581
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 16,849
ج: یا علی

اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن واخذل واهلک من عاداهم
قال امیرالمومنبن علیه السلام " "أَنَا الَّذِي بِي اهْتَدَيْتُمْ "
مولای انبیاء والمرسلین ومولی عوالم وجودی از ازل تا ابد زمانی ورتبی فرمود " منم ان کسی که بواسطه من هدایت یا فتید"
اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن واخذل واهلک من عاداهم
یا علی یا الیا یا حیدر
فضائل شاذان بن جبرئیل ___
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Friday 1 September 2017   #2582
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

[CENTER][COLOR="RoyalBlue"]

۹ روز به عید غدیر خم ، روز جشن ملائک در آسمان ها باقی است ..(۱)

در روز شنبه ۹ ذی الحجه سال ۱۰ ھ۔ق ؛ ۲۱ اسفند سال ۱۰ ھ۔ش ، ۹ مارس سال ۶۳۲ میلادی ؛ چه اتفاقی افتاد

.. امروز ، روز خودشناسی ، روز باز خوانیِ کرده ها ؛
روز اعتراف به گناهان و راز و نیاز با خداوند ،
و روز معرفت نسبت به ✨حجت خداست ؛

...امروز ، روز عرفه است و جایی که ما از آن سخن می گوییم : صحرای عرفات...

عرفات ، در روزگار ما ، مشخص ترین مکانی است که حجت خدا و جانشین پیامبر ،
حضرت حجت بن الحسن العسكري عجل الله تعالی فرجه الشریف در آن حضور می یابند و به جمع حاجیان گرما می بخشند ؛
با آن حضور مقدس ، اگر حاجیان رسول خدا را در کنار خود نبینند ،
مولای متقیان را نیابد ، وجود امام مجتبی را احساس نکنند ، زمزمهء دعای سیدالشهداء را نشنوند و امام سجاد را و حضرت باقر را و ....
به حق که حج شان نا تمام است ؛

..عجب صحرایی است عرفات و عجب روزی است عرفه ❗️

در چنین روزی ، پیامبر خدا صلی الله علیه و آله تا طلوع آفتاب در مِنا حضور داشتند و سپس به عرفات تشریف فرما شدند ؛

رسول خدا در این میان ، سوار بر شتر خویش ،
مسلمانان را مخاطب قرار داده ، بار دیگر به اهل بیت خویش سفارش می کنند و حدیث ثقلین را باز می خوانند :

من دو چیز در میان شما باقی می گذارم که اگر آن دو را رها نکنید ، گمراه نخواهید شد : قرآن
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Friday 1 September 2017   #2583
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

[CENTER][COLOR="Blue"]۹ روز به عید غدیر خم ، روز جشن ملائک در آسمان ها باقی است ..(۱)

در روز شنبه ۹ ذی الحجه سال ۱۰ ھ۔ق ؛ ۲۱ اسفند سال ۱۰ ھ۔ش ، ۹ مارس سال ۶۳۲ میلادی ؛ چه اتفاقی افتاد ⁉️

قديمي Saturday 2 September 2017   #2584
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

السلام علیک ایهاالصراط المستقیم
اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
لعن الله قاتلیک وظالمیک یا فاطمة الزهراء سلام الله
لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم
وعلی علیه السلام هو صراط المستقیم
السلام عليك يا اول مظلوم يااميرالمومنين ياعلي بن ابيطالب
امیرالمومنین علیه السلام

#روز_شمار_غدیر

. ۹ روز به عید غدیر خم ، روز جشن ملائک در آسمان ها باقی است ..(۱)

در روز شنبه ۹ ذی الحجه سال ۱۰ ھ۔ق ؛ ۲۱ اسفند سال ۱۰ ھ۔ش ، ۹ مارس سال ۶۳۲ میلادی ؛ چه اتفاقی افتاد ⁉️

... امروز ، روز خودشناسی ، روز باز خوانیِ کرده ها ؛
روز اعتراف به گناهان و راز و نیاز با خداوند ،
و روز معرفت نسبت به ✨حجت خداست ؛

...امروز ، روز عرفه است و جایی که ما از آن سخن می گوییم : صحرای عرفات...

عرفات ، در روزگار ما ، مشخص ترین مکانی است که حجت خدا و جانشین پیامبر ،
✨ حضرت حجت بن الحسن العسكري عجل الله تعالی فرجه الشریف در آن حضور می یابند و به جمع حاجیان گرما می بخشند ؛
با آن حضور مقدس ، اگر حاجیان رسول خدا را در کنار خود نبینند ،
مولای متقیان را نیابد ، وجود امام مجتبی را احساس نکنند ، زمزمهء دعای سیدالشهداء را نشنوند و امام سجاد را و حضرت باقر را و ....
به حق که حج شان نا تمام است ؛

..عجب صحرایی است عرفات و عجب روزی است عرفه ❗️

در چنین روزی ، ✨ پیامبر خدا صلی الله علیه و آله تا طلوع آفتاب در مِنا حضور داشتند و سپس به عرفات تشریف فرما شدند ؛

✨رسول خدا در این میان ، سوار بر شتر خویش ،
مسلمانان را مخاطب قرار داده ، بار دیگر به اهل بیت خویش سفارش می کنند و حدیث ثقلین را باز می خوانند :

من دو چیز در میان شما باقی می گذارم که اگر آن دو را رها نکنید ، گمراه نخواهید شد : قرآن ، کتاب خدا و خاندان و اهل بیتم . (۲)

..نیک که بنگریم در محلی به نام
" نَمره " ، خيمهء ✨ رسول خدا را خواهیم دید و چون در سخنان حضرتش دقت کنیم ، بوی خداحافظی را استشمام خواهیم کرد ؛
آفتاب عمر ✨حبیب خدا اندیشهء غروب دارد ....
و واپسین سفر این ✨ سفیر الهی با ابلاغ آخرین تکلیف رسالتش به انجام می رسد.

✨پیامبر برگزیدهء خدا می داند که باید در واپسین روزهای حیات ،
جانشین خود را به شکل آشکار و در حضور همگان به مردم بشناساند ؛

جبرییل در شامگاه روز قبل ، بار دیگر پیام معبودش را به وی ابلاغ کرده بود که اگر چنین نکند گویی رسالتش را به انجام نرسانده است .

1⃣ اشاره به روایتی از امام رضا عليه السلام : عوالم العلوم ۲۲۲/۱۵
2⃣ صحیح ترمذی ۶۶۳/۵ ( این منبع معتبر سنی اشاره دارد که حدیث مذکور در عرفه بیان شده است.)

#خطابهء_غدیر

این سخن را باید حاضران به غایبان تا برپایی روز رستاخیز برسانند.

9 روز تا غدیر باقیست…

فراز《۵۲》:

✨ معاشِرَ النّاسِ ، وَ كُلُّ حَلالٍ دَلَلتُكم عَليهِ وَ كُلُّ حَرامٍ نَهَيتُكم عَنهُ فَإنّي لَم أرجِعُ عَن ذلكَ و لَم اُبَدِّل ، ألا فَاذكُروا ذلك و احفَظوهُ و تَواصَوْا بِهِ و لاتُبَدِّلوهُ و لاتُغَيِّروهُ . ألا وَ إنّي اُجَدِّدُ القَولَ : ألا فَأقيموا الصَّلوةَ و آتوا الزَّكاةَ و امُروا بِالمَعروفِ و انهَوا عَنِ المُنكَرِ ؛ ألا و إنَّ رَاسَ الأمرِ بِالمَعروفِ أن تَنتَهوا إلي قَوْلي و تُبَلِّغوهُ مَن لَم يَحضُر و تَأمُرُهُ بِقَبولِهِ عَنّي و تَنهَوهُ عَن مُخالَفَتِهِ ، فإنَّهُ أمرٌ مِنَ اللّهِ عَزّوجلّ و مِنّي و لا أمرَ بِمَعروفٍ و لا نَهيَ عَنِ المُنكَرِ إلّا مَعَ إمامٍ مَعصومٍ.…

▪️هان مردمان !
شمایان را بہ هر روا و ناروا (حلال وحرام) رهنمایی کردم و از آن برنمےگردم ؛
هان !
آنها را یاد آورید و نگہ دارید و یکدیگر را بہ آن توصیه کنید و احکام خدا را دگرگون نسازید ؛
هشدار !
دوباره یاد مےآورم:هان !
نماز بہ پا دارید و زکات بپردازید و بہ معروف فرمان دهید و از منکر باز دارید ؛
هشدار !
برترین بخشِ امر به معروف این است کہ بہ گفتهء من - دربارهء امامت و ولایت علے و فرزندان او - برسید ،
و سخنم را بہ دیگران برسانید ،
و غایبان را بہ پذیرش فرمان من توصیه کنید و آنان را از ناسازگارے با من بازدارید کہ این سخنان ،
فرمان خدا و من است .
(هان) هیچ امر بہ معروف و نهے از منکرے جز با امام معصوم تحقق و کمال نمےیابد .…

مبلغ غدیر باشیم!

سند شماره 93

جزري دمشقي متوفای سال ٨٣٢ هجری قمری ، از حضرت صدیقهء کبری سلام الله علیها در روایتی که سلسله راویان آن همه فاطمه دختران معصومین علیهم السلام هستند(فواطم) چنین نقل می‌کند:

عبدالحیدر, [۳۱.۰۸.۱۷ ۰۳:۳۶]
از فاطمه(سلام الله علیها) دختر رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمودند:
آیا گفتار رسول خدا در روز غدیر خم را فراموش کردید که هرکس من صاحب اختیار او هستم پس علی نیز صاحب اختیار او است ؟
و گفتهء ایشان به علی(علیه السلام) :
تو برای من همانند هارون هستی نسبت به موسی (علیهماالسلام)

أسنى المناقب فی تهذیب أسمي المطالب في مناقب الإمام اميرالمؤمنين علي بن أبي طالب ، شمس الدين ابي الخير محمد بن محمد بن الجزري الدمشقي ، ص٣٢ و ٣٣

سند شماره 94

نسائی چنین روایت می‌کند :

41_از بریده از پدر خود گفت :
رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمودند :
که هرکس من مولای او هستم پس علی نیز مولای او است.

42_از بریده گفت:
با علی(علیه السلام) به یمن خارج شدم که از او جفا و نامهربانی به خود دیدم ؛ وقتی نزد رسول خدا(صلی الله علیه و آله) بازگشتم ، از علی(علیه السلام) به کوچکی یاد کردم و او را کوتاه شمردم ، از این سخن من رنگ رخسار رسول خدا(صلی الله علیه و آله) متغیر گشت و فرمودند :
ای بریده مگر من به مومنان سزاوارتر و صاحب اختیار تر از آنها نیستم ؟
گفتم بله ای رسول خدا
پس فرمودند : هر کس من صاحب اختیار او هستم پس علی نیز صاحب اختیار او است.

فضائل الصحابه ، للإمام الحافظ الحجة أبي عبدالرحمان احمد بن شعيب المعروف بالنسائي، ص١٤

#نقد_مولوی

⚠️ مولوی می‌گوید : عمَر محدَّث است و از عالم غیب مُلْهَم!

جلال الدین مانند غلاة اهل سنت ،
عمر را شخصى معرفى مى کند که به خزانه ى غیب الهى متصل است و به او الهام مى شود.
هر گاه نیاز است از عالم غیب به او پیامى مى رسانند و او به این امر عادت دارد، به گونه اى که خود وقتى بى موقع خوابش مى گیرد مى گوید حتماً از عالم غیب خبرى در راه است!!

آن زمان حق بر عمر خوابى گماشت

تا که خویش از خواب نتوانست داشت

در عجب افتاد کاین معهود نیست

این ز غیب افتاد بى مقصود نیست

سر نهاد و خواب بردش خواب دید

کامدش از حق نداجانش شنید[1]

او پس از نقل مطالبى درباره الهام عمر مى گوید:

بانگ آمد مر عمر را کاى عمر

بنده ى ما[2] را ز حاجت بازخر

بنده اى داریم خاص و محترم

سوى گورستان تو رنجه کن قدم

اى عمر بر جه ز بیت المال عام

هفت صد دینار در کف نه تمام

پیش او بر کاى تو ما را اختیار

این قدر بستان کنون معذور دار[3]

«آوازى به گوش عمر رسید که بنده ى ما را دریاب و حاجتش را برآور، بنده ى خاص و محترمى داریم که اکنون در گورستان است تو به آن جا برو و هفت صد دینار از بیت المال برداشته بنزد او ببر و بگو این نقد را بگیر و عذر ما را بپذیر…»[4]

خلاصه عمر پیش آن شخصى که باید مى رود، جلال الدین مى گوید عمر به او گفت:

حق سلامت مى کند مى پرسدت

چونى از رنج و غمان بى حدت

خواننده ى عزیز مى داند، اولاً مانند اغلب داستانهاى مثنوى، این داستان هم خیالى است منتها جلال الدین هر جا بحث از فضیلت است،
آنان را که دوست دارد به آن نعمت متنعم مى سازد و هر جا رذیلت است، هر که را دوست ندارد به آن نقمت دچار مى کند و مثلاً در این مورد عمر سلام خداوند را دیگران مى رساند.
هر چند در مجامع روایى اهل سنت روایت محدَّث بودن عمر و گفت وگوى او با ملایکه آمده[5] اما بزرگان شیعه جعلى بودن آنها را ثابت کرده اند.[6]

⁉️‼️آیا واقعاً یک شیعه خالص چنین سخن گزافى مى گوید؟[7]

[1] دفتر اول مثنوى بیت 2104 تا 2106

[2] جالب این جا است که این «بنده ى خدا» مطربى است که پیر شده و دیگر ساز و آوازش خریدار ندارد نه یک عابد یا عارف بالله!!! رک: به کل داستان دفتر اول بیت 2100 به بعد.

[3] دفتر اول مثنوى بیت 2162 به بعد.

[4] شرح مثنوى موسى نثرى ج 2 ص 150.

[5] صحیح بخارى ج 4 ص 200 حتى در مواردى خداوند سخن او را بر سخن پیغمبرش ترجیح داده!!! رک: صحیح بخارى ج 1 ص 105.

[6] الغدیر ج 8 ص 91 به بعد – ابوهریرة اثر علامه شرف الدین ص 136 و شوارق النصوص علامه میر حامد حسین – در ضمن اگر او ملهم به الهام ملائکه و خداوند بود، چرا این همه اشتباه کرد؟ دقت کنید

چرا هم در زمان رسول خدا و هم پس از او وقتى آب نبود تیمم نمى کرد و نماز نمى خواند؟ رک: صحیح مسلم ج 1 ص 193.

چرا به رسول خدا نسبت هذیان داد؟ رک: ج 7 ص 9.

چرا بارها در مورد امام على گفت اگر على نبود عمر هلاک مى شد؟ رک: فتح البارى ج 13 ص 286.

چرا…
براى تفصیل در مورد عمر به کتاب عمر بن الخطاب نوشته عبدالرحمن احمد البکرى و سبعة من السلف اثر فیروزآبادى، احتهاد در مقابل نص شرف الدین و… مراجعه کنید.

[7] در ضمن جلال الدین در ادامه ى این داستان خیالى در بیت هاى 2199 تا 2205 عمر را حکیمى معرفى مى کند که بنده اى از بندگان خالص خدا را به فنا فى اللَّه دعوت مى کند.

☑️ کانال برهان و نقد آثار و عقاید و بزرگان صوفیه

@borrhan

کانال برهان, [۳۰.۰۸.۱۷ ۲۲:۱۲]
[ Photo ]
سلسله پست های #نقد_تصوف هر روز در کانال برهان در ماه شهریور
@borrhan

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Saturday 2 September 2017 در 05:39AM.
قديمي Sunday 3 September 2017   #2585
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

گریه رسول خدا صلی الله علیه وآله بر مسلم بن عقیل

شیخ صدوق از ابن عباس روایت کرده که امیرالمؤمنین علیه السلام به رسول خدا صلی الله علیه وآله عرضه داشت: یا رسول الله! شما برادرم عقیل را زیاد دوست می دارید؟ فرمود: آری به خدا سوگند! من او را بطور مضاعف دوست دارم، هم برای خودش و هم برای محبتی که ابوطالب به او داشت، و فرزندش نیز به خاطر دوستی فرزند تو کشته خواهد شد، فرزندی که چشم مؤمنان بر او اشک می ریزد و فرشتگان مقرّب الهی بر او درود می فرستند. سپس رسول خدا صلی الله علیه وآله گریه کرد تا اشک بر سینه مبارکش جاری شد، سپس فرمود: بسوی خدا شکایت می کنم از آنچه اهل بیتم پس از من می بینند.

قال علی علیه السلام لرسول الله صلی الله علیه وآله وسلم: یا رسول الله إنک لتحب عقیلاً، قال ای و الله إنی لأحبه حبین حباً له و حباً لحب أبی طالب له و إن ولده لمقتول فی محبة ولدک فتدمع علیه عیون المؤمنین و تصلی علیه الملائکة المقربون، ثم بکی رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم حتی جرت دموعه علی صدره، ثم قال إلی الله أشکو ما تلقی عترتی من بعدی

امالی م۲۷ ح۳

@dareakherat

مقام حضرت ابراهیم علیه السلام و اهمیت دین

آیت الله وحید خراسانی:

اعظم تمام مطالب دین است. عظمت دین به این اندازه است: ابراهیم خلیل کیست؟ قرآن بخوان تا بفهمی ابراهیم کیست: وَإِذِ ابْتَلَى إِبْرَاهِيمَ رَبُّهُ بِكَلِمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قَالَ إِنِّي جَاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِمَامًا. مقام ابراهیم فوق تصور است. یک کار که او کرده: وقتی به پسرش گفت: إِنِّی أَرَی فِی الْمَنَامِ أَنِّی أَذْبَحُکَ؛ من در خواب می بینم که تو را سر می برم. تا این کلمه را این پسر شنید، گفت: یَا أَبَتِ افْعَلْ مَا تُؤْمَرُ سَتَجِدُنِی إِن شَاء اللَّهُ مِنَ الصَّابِرِینَ. غوغائی است، عقل مبهوت است. پدر نسبت به همچو فرزندی، مثل پاره ماه آماده شده، سر از بدن این بچه جدا کند، پسر بی تأمل می گوید، نگفت: پدرم من را سر ببر، گفت: هر چه ماموری بکن، یعنی ذره ذره ام بکنی در آتش بسوزانی، یَا أَبَتِ افْعَلْ مَا تُؤْمَرُ، همچو پدری همچو پسری وقتی خانه کعبه را می ساختند دعایشان چیست؟ این است دین: رَبَّنَا وَاجْعَلْنَا مُسْلِمَيْنِ لَكَ وَمِن ذُرِّيَّتِنَا أُمَّةً مُّسْلِمَةً لَّكَ. این است اهمیت دین. إِنَّ الدِّینَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلام. (۳۰ خرداد ۱۳۹۲)
شیخ مفید، شیخ طوسی و دیگران از امیرالمؤمنین علیه السلام روایت کرده اند که به حارث بن اعور همدانى فرمود: به تو بشارت می دهم اى حارث! دوست من و دشمن من در چند موطن مرا خواهد شناخت: هنگام مرگ، نزد پل صراط، نزد حوض كوثر و هنگام مقاسمه.

وأُبَشِّرُكَ يَا حَارِثُ لَيَعْرِفُنِي وَلِيِّي وَ عَدُوِّي فِي مَوَاطِنَ شَتَّى لَيَعْرِفُنِي عِنْدَ الْمَمَاتِ وَ عِنْدَ الصِّرَاطِ وَ عِنْدَ الْحَوْضِ وَ عِنْدَ الْمُقَاسَمَة

الأمالی للمفید ص۷۳
الأمالی للطوسی ص ۶۲۵
بشارة المصطفی ج ۱ ص ۲۱
بحارالأنوار ج ‌۶۵ ص ۱۲۰

امام صادق علیه السلام فرمود: هيچ مومنی نيست كه مرگش فرا رسد مگر آنكه رسول خدا و امیرالمؤمنین‌ را ‌ببيند و چشمش روشن شود، و هیچ مشرکی نیست که بمیرد مگر آنکه آن دو بزرگوار را ببیند و ناراحت شود.

ما مِنْ‏ مُؤْمِنٍ‏ يَحْضُرُهُ‏ الْمَوْتُ‏ إِلَّا رَأَى مُحَمَّداً وَ عَلِيّاً حَيْثُ تَقَرُّ عَيْنُهُ، وَ لَا مُشْرِكٌ يَمُوتُ إِلَّا رَآهُمَا حَيْثُ يَسُوؤُه
بحار الانوار ج۷۹ ص۱۷۴

بزرگداشت دهه غديريه/۱

آیت الله وحید خراسانی:

يكی از اسماء روز قيامت در قرآن مجيد، روز حسرت است، روزی كه درجات بهشت وابسته به كمیّت و كيفیّت اعمال صالحه و اخلاق فاضله و مراتب علم و ايمان است: «يرْفَعِ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَالَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ، وَلِكُلٍّ دَرَجَاتٌ مِمَّا عَمِلُوا». اشقياء در حسرت حرمان از سعادت، و سعادتمندان در حسرت درجات برتر و مقامات بالاترند. شيخ مفيد روايتی از امام حسن نقل می كند كه فرمود: «كسی كه به قلبش دوست ما و به دست و زبانش ياور ما باشد با ماست در آن غرفه ای كه ما در آن هستيم». مقامی برتر از مقام خاتم و وصیّ خاتم نيست كه تمام انبيا و اوليا در قيامت كبری در سايه ی لوای حمد آن صدر نشين مقام محمودند كه خدا فرمود: «عَسَى أَنْ یَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقَامًا مَحْمُودًا»، و رسول خدا فرمود: «آدم فمن دونه من الأنبياء تحت لوائی».‌ محبّ خاندان عصمت به قلبش و ياور آنان به دست و زبانش، همنشين شمس و قمر و نجوم آسمان نبوت و امامت است.

اميد است در ايام غدير - از پانزدهم تا بيست و پنجم ذی الحجه - اين توفيق نصيب خدمتگزاران آن خاندان بشود و در همه مساجد و مجالس، وقايع آن ايام تبيين و گويندگان و شنوندگان مشمول دعای صادق آل محمد شوند كه فرمود: «رحم الله من أحيی أمرنا».
در اين ايام به فرمان خدا به خاتم انبياء رسول خدا فدك را به صديقه كبری داد، و در اين ايام آيه تطهير در شأن خاتم انبيا و سيد اوليا و سيدة النساء و دو زیـنت عرش خدا نازل شد. اختصاص طهارت از هر رجس و پليدی به اهل بيت عصمت به اين آیـه كريمه: «إِنَّمَا یُرِيدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا» ثابت می كند كه عقل مستمدّ از علم خدا و منزّه از هوی، و اراده فانی در رضای خدا كه غرض از خلقت عالم و خلافت آدم است نورٌ علی نوری است كه نفوس قدسيه اين پنج تن به آن منوّر است. صحّت روايت و اراده در اختصاص مصداق آيه هنگام نزول به اين پنج تن، مورد اتفاق اهل تفسير و حديث است.

در اين ايام خاندان امامت از كبير و صغير برای وفای به نذر، روزه گرفتند و قوت افطار را شب اول به مسكين و شب دوم به يتيم، و روز سوم با آن كه بدن ها از گرسنگی می لرزيد، راضی نشدند اسير كافری كه دست به درگاهشان دراز كرده بود، نااميد برگردد و به آن ايثار، رحمت رحمانيه خدا را بر مسلمان و كافر نشان دادند. چون رسول خدا ديد حسنين از گرسنگی می لرزند و دخترش با چشمان به گودی نشسته، در حال نماز به راز و نياز با خداوند متعال است، در همان حال جبرئيل سوره ی انسان را نازل كرد. اعاظم علمای مسلمين و محدثين معترف هستند كه «وَیُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَى حُبِّهِ مِسْكِينًا وَیَتِيمًا وَأَسِيرًا، إِنَّمَا نُطْعِمُكُمْ لِوَجْهِ اللَّهِ لَا نُرِيدُ مِنْكُمْ جَزَاءً وَلَا شُكُورًا» در شأن اين خاندان نازل شد. خداوند در اين سوره كه سوره انسان ناميده شده است، غرض از خلقت انسان را كه حامل امانت خداوند سبحان است، در عمل اين ابرار نشان داد كه چگونه از خود گذشته، با خلق خدا برای رضای خدا منتهای رأفت و رحمت را نشان دادند و به عروج به مقام «إِنَّمَا نُطْعِمُكُمْ لِوَجْهِ اللَّه» به جايی رسيدند كه خدا در اين سوره به رسول خدا فرمود: «وَإِذَا رَأَیْتَ ثَمَّ رَأَیْتَ نَعِيمًا وَمُلْكًا كَبِيرًا».

بزرگداشت دهه غدیریه/۲

روز بيست و چهارم اين ماه به نقل شيخ طوسی، روز خاتم بخشی امير المؤمنين است كه اعيان علمای خاصه و عامه از مفسرين و محدثين، شأن نزول آيه ی كريمه «إِنَّمَا وَلِیُّكُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ یُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَیُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ» را انگشتر بخشی آن حضرت در حال ركوع دانستند. به نقل روايتی از أبی ذر غفاری از تفاسير عامه اكتفا می كنيم كه گفت: روزی با رسول خدا نماز ظهر را خواندم. سائلی در مسجد سؤال كرد. كسی چيزی به او نداد. دست به آسمان بلند كرد و گفت: بار الها! شاهد باش در مسجد پيغمبر سؤال كردم، احدی به من عطايی نكرد. علی در نماز در حال ركوع دست راستش را به جانب او دراز كرد. سائل انگشتر را از انگشت او گرفت. و آن واقعه در مرأی و منظر رسول خدا بود. آن حضرت رو به آسمان با خدای خود گفت: برادرم موسی از تو سؤال كرد و گفت: رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی، وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی، وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانِی، یَفْقَهُوا قَوْلِی، وَاجْعَلْ لِی وَزِيرًا مِنْ أَهْلِی، هَارُونَ أَخِی، اشْدُدْ بِهِ أَزْرِی، وَأَشْرِكْهُ فِی أَمْرِی، بر او نازل كردی: سَنَشُدُّ عَضُدَكَ بِأَخِيكَ، بارالها! من محمّد نبیّ تو و برگزيده تو هستم اشرح لی صدری ويسّر لی أمری واجعل لی وزيرا من أهلی علیِاً اشدد به أزری. ابی ذر گفت: دعای آن حضرت تمام نشده بود كه جبرئيل نازل شد، گفت: يا محمد بخوان: «إِنَّمَا وَلِیُّكُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ یُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَیُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ».

خداوند متعال در اين آيه ولايتی را كه برای خدا و رسول خداست برای علی مرتضی قرار داد. اين مقام را كه حق خدا و خاتم انبياست به كسی داد كه با استغراق در عظمت خداوند علی عظيم، هنگام امتثال امر «فَسَبِّحْ بِاسْمِ رَبِّكَ الْعَظِيمِ» از خطاب «وَأَمَّا السَّائِلَ فَلَا تَنْهَر» غافل نمی شود و در حال محو در لاهوت، محيط بر ناسوت است و در اوج ملكوت مُلك را زير نظر دارد، و اين آيت «لا يشغله شأن عن شأن» است كه مقام رابط بين خالق و خلق، و ولی الله علی الاطلاق است. كتاب خدا و سنت رسول خدا كه فرمود: «ألا ترضى أن تكون منّی بمنزلة هارون من موسى إلاّ أنّه ليس نبیّ بعدی»، حجت بالغه الهيه بر خلافت بلافصل علی بن ابی طالب(علیه السلام) است.

بیست و پنجم اين ماه روز مباهله است كه روز اتمام حجت خدا بر رسالت خاتم النبيين و خلافت بلافصل اميرالمؤمنين و اثبات عصمت آل عبا است. اجماع علمای امت بر آن است كه در مباهله أَبْنَاءَنَا منحصر در حسن و حسين(علیه السلام) و تنها مصداق نِسَاءَنَا فاطمه زهرا(سلام الله علیها) است و مراد از أَنْفُسَنَا رسول خدا(صلی الله علیه واله وسلم) و علی مرتضی(علیه السلام) است. زمخشری می گويد: در مباهله دليلی است كه قوی تر از آن نيست به فضل اصحاب كساء و در آن برهان واضحی است به صحت نبوّت نبیّ، چون احدی از موافق و مخالف روايت نكرده است كه نصاری دعوت آن حضرت را اجابت كرده باشند.

پس از آن كه رسول الله(صلی الله علیه واله وسلم) علمای نصاری را به توحيد خداوند لَم يلِد ولَم يولَد دعوت كرد و آنان از ايمان به «إِنَّ مَثَلَ عِيسَى عِنْدَ اللَّهِ كَمَثَلِ آدَمَ خَلَقَهُ مِنْ تُرَابٍ ثُمَّ قَالَ لَهُ كُنْ فَیَكُونُ» سر باز زدند، آن ها را به مباهله دعوت كرد تا حق از باطل به لعنت خدا بر دروغگويان روشن شود. رسول خدا حسين(علیه السلام) را در آغوش كشيد و دست حسن(علیه السلام را گرفت و پشت سر آن حضرت، فاطمه زهرا(سلام الله) و پس از آن، علی مرتضی(علیه السلام) برای دعا آمدند. اسقف اعظم چون آن منظره را ديد، گفت: چهره هايی را می بينم كه اگر از خدا بخواهند كوه را از جا بردارد، خدا اجابت می كند، اگر با آنان مباهله كنيد تا قيامت از نصاری كسی روی زمين نخواهد بود. ذلّت تسليم و اداء جزيه را پذيرفتند و خط بطلان بر آئين مسيحيت كشيدند.

به نزول اين آيه ثابت شد كه به جز اين پنج تن آبرومندی به درگاه خدا نبود كه شايسته اجابت دعا در مباهله باشد. هنگامی كه رسول خدا فرمود: هر گاه دعا كردم شما آمين بگوييد، به مقتضای تلازم بين شرط و جزاء، روشن شد كه دعاء خاتم انبيا در آن عرصه بايد با آمّين آن چهار برگزيده خدا باشد. کتاب الله و سنّت رسول الله ثابت كرد كه علی مرتضی(علیه السلام) نفس رسول خداست و با وجود نفس پيغمبر در ميان امّت، خلافت بلافصل، حق آن حضرت است و تخلّف از اين حق مخالفت با قرآن و سنت، و حكم عقل به بطلان ترجيح مرجوح بر راجح است.

ابن عباس از رسول خدا صلی الله علیه وآله روایت کرده که فرمود: قسم به آنکه مرا به حق مبعوث کرد، غضب آتش بر دشمن و مبغض علی شدیدتر است از مشرکی که قائل به فرزند برای خداوند باشد. ای ابن عباس! اگر ملائکه مقربین و پیامبران و رسولان بر بغض و دشمنی او اجتماع کنند - که هرگز چنین نمی کنند - هر آینه خداوند ایشان را با آتش عذاب می کند.

گفتم: یا رسول الله! آیا کسی هست که بغض او را داشته باشد؟ فرمود: ای ابن عباس! از امت من کسانی هستند که بغض او را دارند و خداوند آنها را از اسلام هیچ بهره ای نداده است. ای ابن عباس! از نشانه های بغض ایشان برتری دادن دیگران بر او است. قسم به آنکه مرا به حق مبعوث کرد، خداوند هیچ پیامبری را گرامی تر از من مبعوث نکرد و هیچ جانشینی گرامی تر از وصی من علی قرار نداد.

یابن عباس والذی بعثنی بالحق نبیاً إن النار لأشد غضباً علی مبغض علی(علیه السلام) منها علی من زعم أن لله ولدا، یابن عباس لو أن الملائکة المقربین و الأنبیاء المرسلین اجتمعوا علی بغضه و لن یفعلوا لعذبهم الله بالنار، قلت: یا رسول الله و هل یبغضه أحد؟ قال: یابن عباس نعم یبغضه قوم یذکرون أنهم من أمتی لم یجعل الله لهم فی الإسلام نصیباً، یابن عباس إنّ من علامة بغضهم له تفضیلهم من هو دونه علیه، والذی بعثنی بالحق ما بعث الله نبیا أکرم علیه منی ولا وصیاً أکرم علیه من وصیی علی

أمالی شیخ طوسی ص۱۰۴
بحارالانوار ج۱۸ ص۳۷۰

بزرگداشت دهه غدیریه/۳

زيد بن ارقم گفت: چون رسول خدا از حجة الوداع برگشت، در غدير خم امر كرد سايبان هايی به پا داشتند. پس از آن گفت: «گويا من دعوت شدم و اجابت كردم، همانا دو چيز سنگين نفيس در ميان شما گذاشتم كه يكی از آن دو از ديگری بزرگتر است: كتاب خدا و عترت خودم. پس بنگريد چگونه با اين دو رفتار می كنيد. و اين دو از هم جدا نمی شوند تا بر من در حوض وارد شوند» و بعد گفت: «همانا خداوند - عزّ وجل - مولای من است و من مولای هر مؤمنی هستم»، بعد دست علی را گرفت و گفت: «هر كس من مولای او هستم، اين ولی اوست».

اين حديثی است كه صحت آن نزد اصحاب حديث و علمای رجال مسلم است و هر مسلمانی كه به قرآن و سنت معتقد است بايد به حكم «مَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ» آن را بپذيرد. در اين حديث رسول خدا ماتَرَكِ خود را برای امت، قرآن و عترت قرار داد و ملاك اثبات مولویّت خود را برای اميرالمؤمنين جدا نشدن عترت از قرآن قرار داد و ثابت كرد كه قرآنی كه تبيان هر چيزی است «وَنَزَّلْنَا عَلَیْكَ الْكِتَابَ تِبْیَانًا لِكُلِّ شَیْءٍ» از علی جدا نيست و علی از كتابی كه «لَا یَأْتِيهِ الْبَاطِلُ مِنْ بَیْنِ یَدَیْهِ وَلَا مِنْ خَلْفِهِ» جدا نيست. چنان كه در حديث صحيح نزد عامه و خاصه فرمود: «علی مع القرآن والقرآن مع علیّ لن يتفرقا حتّی يردا علیّ الحوض»، كسی كه دارای چنين علم و عصمتی است بايد به علمش مفسّر كتاب خدا و به عملش مجری احكام خدا باشد، تا غرض از نزول قرآن كه اخراج بشریّت از ظلمات فكری و اخلاقی و عملی است و رساندن به نور سعادت ابد است، محقق شود، «كِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ إِلَیْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ».

وظيفه هر مسلمانی كه خود را پيرو كتاب و سنت می داند با اين آيات بیّنات چيست؟

بزرگداشت دهه غدیریه/۴

ختام سخن حديثی است كه محدثين عامه به صحت آن اعتراف كرده اند و خلاصه آن، اين است كه جمعی نزد ابن عباس آمدند كه به اميرالمؤمنين ناسزا می گفتند. ابن عباس گفت: به كسی ناروا می گوييد كه دارای ده فضيلت است و آن فضايل در احدی نيست: 1⃣در جنگ خيبر كه ديگران رفتند و عاجزانه برگشتند، رسول خدا فرمود: كسی را می فرستم كه هرگز خدا او را ذليل نكرده است، خدا و رسول محبوب او و او محبوب خدا و رسول است. اصحاب همگی در انتظارند كه چنين كسی كيست؟ فرمود: علی كجاست؟ آن حضرت با چشم رَمد ديده آمد و بعد از شفا به دست رسول خدا، رسول الله رايت را سه مرتبه به اهتزاز در آورد و به دست علی داد و خيبر را فتح كرد. 2⃣دوم رسول خدا ابابكر را با سوره توبه، به جانب مشركين فرستاد. پس از آن علی را فرستاد و سوره را از او گرفت و فرمود: «سوره را كسی نمی برد مگر كسی كه او از من است و من از اويم» 3⃣رسول خدا فرمود: كداميك از شما با من در دنيا و آخرت موالات می كند؟ كسی نپذيرفت. پس به علی فرمود: تو ولیّ من هستی در دنيا و آخرت. 4⃣و علی اول كسی بود از رجال صحابه كه ايمان آورد. 5⃣رسول خدا جامه خود را بر چهار نفر انداخت علی و فاطمه و حسن و حسين و فرمود: «إِنَّمَا یُرِيدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا» 6⃣و علی آن كسی بود كه جامه رسول خدا را پوشيد و به جای رسول خدا خوابيد، و مشركين به گمان اين كه او پيغمبر است او را سنگباران كردند «وَمِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْرِی نَفْسَهُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ اللَّهِ» 7⃣در غزوه تبوك، پيغمبر علی را به جای خود در مدينه گذاشت. چون از فراق رسول خدا گريه كرد، فرمود: منزلت تو به من منزلت هارون است به موسی،‌ مگر آن كه بعد از من پيغمبری نيست، سزاوار نيست من بروم مگر اين كه تو خليفه من باشی. 8⃣و نيز فرمود: «تو بعد از من، ولیّ هر مؤمن و مؤمنه ای هستی» 9⃣رسول خدا تمام درهايی را كه به مسجد آن حضرت باز می شد، بست به جز در خانه علی و همچنين فرموده است «من كنت مولاه فهذا علیّ مولاه».

با اين آيات بیّنات - كه هر يك تاج افتخاری است كه بر سر آن سرور دنيا و دين چون خورشيد درخشان می تابد و مسلمانی نيست كه تحت الشعاع آن آفتاب نباشد - حجت بر اهل دانش و دين بر خلافت بلافصل اميرالمؤمنين تمام است، و به حكم عقل و كتاب و سنت تقديم مفضول بر فاضل و ترجيح مرجوح بر راجح مردود است و بر حكيم علی الاطلاق محال،‌ و ساحت دينی كه بر مبنای «إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ» و رسالتی كه بر اساس «وَیُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ» استوار است، از آن منزه است. قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ، قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الْأَعْمَى وَالْبَصِيرُ أَمْ هَلْ تَسْتَوِي الظُّلُمَاتُ وَالنُّور.

تا اين جا روی سخن با هر مسلمانی بود كه به خدا و كتاب خدا و رسول خدا و سنت او ايمان دارد. اما وظيفه كسانی كه خود را شيعه آن حضرت می دانند، نسبت به ايام غدير و حق آن اول المظلومين چيست؟ اميد است اين مملكت كه افتخار انتساب به آن حضرت را دارد در ايام غدير مزیّن به زينت نشر آن فضايل و مناقب باشد، و هر كسی كه دم از محبّت او می زند، به دست و زبانش و مال و مقامش برای احقاق آن حق ضايع شده، آن چه در توان دارد، انجام دهد. «ولم أر مثل ذاك اليوم يوما، ولم أر مثله حقّا أضيعا» (ذی الحجه الحرام ۱۴۳۱)

علی مع القران و القرآن مع علی/ المستدرك علی الصحيحين ج۳ ص۱۳۴

ابن عباس می گوید: چون بعد از شش روز که از رحلت رسول خدا گذشت ابوبکر و علی برای زیارت قبر رسول خدا آمدند علی به ابوبکر گفت: بفرما، ابوبکر گفت: من هیچگاه جلوتر از مردی قدم نمی گذارم که از رسول خدا شنیدم که درباره او می فرمود: نسبت علی به من همانند نسبت من به خداست.

لما جاء ابوبکر و علی لزیاره قبر النبی صلی الله علیه و آله و سلم بعد وفاته بسته ایام، قال علی لابی بکر: تقدم، فقال ابوبکر: لا اتقدم رجلا سمعت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم یقول فیه: علی منی کمنزلتی من ربی

الصواعق المحرقه ص۱۰۸
ذخائر العقبی ص۶۴
احقاق الحق ج۷ ص۲۱۷

غدیر خم در کلام حضرت زهرا سلام الله علیها

1⃣ ابوالخیر محمد جزرى شافعى (از علمای اهل سنت و متوفّاى ۸۳۳ ق) در كتاب «أسنى المطالب فى مناقب سیّدنا علىّ بن ابى ‏طالب» با سند بسیار زیبایى، حدیث غدیر را از حضرت فاطمه علیها السلام چنین نقل مى ‏كند: فاطمه، دختر امام علىّ بن موسى الرّضا علیه ‏السلام از عمه‏ هایش فاطمه، زینب و ام كلثوم، دختران امام موسى بن جعفر علیه‏ السلام نقل مى ‏كند كه آنان فرمودند: فاطمه دختر امام صادق علیه‏ السلام از عمه ‏اش فاطمه، دختر امام محمدباقر علیه ‏السلام و او از عمه ‏اش فاطمه دختر امام زین العابدین علیه‏ السلام نقل مى ‏كند كه فاطمه و سكینه دختران امام حسین علیه ‏السلام از عمه‏ شان ام ‏كلثوم دختر امیر مؤمنان علیه‏ السلام نقل مى‏ كند كه مادرش فاطمه زهرا علیها السلام دختر مكرم رسول خدا صلى‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله خطاب به مردم فرمود: آیا كلام رسول خدا صلى‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله‏ را فراموش كردید كه در روز غدیر خم فرمود: هركس را كه من مولاى او باشم، پس على نیز مولاى اوست. و كلام دیگر رسول خدا صلى ‏الله‏ علیه‏ و‏آله‏ كه فرمود: یا على! جایگاه تو نسبت به من همانند موقعیت هارون نسبت به موسى علیه‏ السلام مى ‏باشد.
أنسیتم قول رسول الله صلى‏ الله ‏علیه ‏و‏آله‏ یوم غدیر خم: من كنت مولاه فعلىّ مولاه و قوله صلى‏ الله‏ علیه‏ و ‏آله‏: أنت منى بمنزلة هارون من موسى

2⃣ در کتاب دلائل الإمامة مرحوم طبری (ص ۱۲۲) می خوانیم: بعد از این كه حضرت زهرا علیها السلام آن خطبه غرّا را ایراد فرمود، در هنگام بازگشت از مسجد، رافع بن رفاعه به دنبال حضرت آمد و خطاب به ایشان عرضه داشت: اى سرور زنان! اگر ابوالحسن علی علیه‏ السلام قبل از این كه مردم با ابوبكر بیعت كنند، با آنان سخن مى ‏گفت و روشنگرى مى‏ نمود، ما از او روی گردان نمى ‏شدیم، و با فرد دیگرى بیعت نمى‏ كردیم! حضرت زهرا علیها السلام فرمود: مرا به حال خود بگذار، كه خداوند بعد از جریان غدیر خم براى هیچ كس عذر و بهانه ‏اى قرار نداده است.

إلَيْكَ عَنِّي، فَمَا جَعَلَ‏ اللَّهُ‏ لِأَحَدٍ بَعْدَ غَدِيرِ خُمٍّ مِنْ حُجَّةٍ وَ لَا عُذْر

@dareakhera
یا علی یا اول مظلوم ای یگانه مظلوم

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Monday 4 September 2017 در 05:30AM.
قديمي Monday 4 September 2017   #2586
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

.. ۶ روز به عید غدیر خم ، روز زینت برای رضای خدا باقی است ..(۱)

در روز سه شنبه ۱۲ ذی الحجه سال ۱۰ ھ۔ق ؛ ۲۴ اسفند سال ۱۰ ھ۔ش ، ۱۲ مارس سال ۶۳۲ میلادی ؛ چه اتفاقی افتاد ⁉️

...امروز آخرین روز توقف در مِنا است و آخرین مراحل حج در حجة الوداع به پایان خواهد رسید ؛

✨ پیامبر خدا صلی الله علیه و آله بار دیگر در سخنرانی خویش در
"مسجد خِيف" حدیث "منزلت" و "ثقلین" (۲) را می خوانند و صریحاً از مسلمانان می خواهند که حاضران به غایبان برسانند . (۳)

...✨ پیامبر اکرم امروز یکی از تکالیف مهم خود در این سفر
- که آموزش عملی اعمال و مناسک حج ابراهیمی به مسلمانان است -
تمام و کمال به پایان می رسانند و در هر مورد ، واجبات و مستحبات آن را برای مردم بیان می فرمایند ؛

..بدین ترتیب اعمال حج به پایان خواهد رسید ؛

..پس از پایان مراسم حج ، دستور الهی بر ✨ پیامبر چنین نازل می شود :
نبوت تو به پایان رسیده و روزگارت کامل شده است ؛ اسم اعظم و آثار علم و میراث انبیاء را به ✨ علے بن ابیطالب بسپار که او اولین مؤمن است ؛ من زمین را - بدون عالِمی که اطاعت من و ولایتم با او شناخته شود و حجت بعد از پیامبرم باشد - رها نخواهم کرد . (۴)

... یادگار انبیاء ، صُحُف آدم و نوح و ابراهیم علیهم السلام ، تورات و انجیل ؛ عصای موسی علیه السلام ، انگشتری سلیمان علیه السلام و سایر میراث های ارجمند - که فقط در دست حجج الهی است و نزد انبیای پیشین و اوصیای ایشان دست به دست گشته و هم اکنون نیز خاتم انبیاء حافظ آن است - اینک باید به وصی آن حضرت منتقل گردد .

✨ پیامبر ، ✨ امیر مؤمنان را فرا می خواند و مجلسی خصوصی ترتیب می دهد تا ودایع الهی را به آن حضرت بسپارد ؛

...بدین سان به اعجاز نبوی ،
میراث هزاران سالهء انبیاء علیهم السلام به حضرت ✨ امیرالمؤمنین سپرده می شود و این امانت ها از مولای متقیان به امامان بعد انتقال می یابد ....

و اینک ، .... در دست مبارک آخرین حجّت پروردگار حضرت ✨ بقیة الله أرواحنا له الفداء است ....

1⃣ اشاره به روایتی از امام رضا عليه السلام : عوالم العلوم ۲۲۴/۱۵
2⃣ بحارالانوار ۱۱۴/۳۷ و ۱۲۹/۳۷
3⃣ بر طبق شواهد تاریخی خطبهء بسیار مهمی دربارهء مقام امیرالمومنین در مسجد خیف ایراد شده است : بحارالانوار ۶۹/۲۷ و ۱۱۴/۳۷ و ۱۳۵/۳۷
4⃣ بحارالانوار ۹۶/۲۸ و ۲۰۲/۳۷ و ۲۱۶/۴۰

با کاروان آخرین رسول الهے ، هم دوش خیل عظیم حاجیان راهے " آبگیر خُم " مےشویم؛

در این سفر با ما همراه شوید....

#خطابهء_غدیر

6⃣ روز تا غدیر باقیست…

فراز《۵۵》:

✨ معاشِرَ النّاسِ إنَّكُم أكثَرُ مِن أن تُصافِقوني بِكَفٍّ واحِدٍ في وَقتٍ واحِدٍ و قَد أمَرَني اللّهُ عَزّوجلّ أن آخُذَ مِن ألسِنَتِكمُ الاِقرارَ بِما عَقَّدتُ لِعَليّ أميرِالمُؤمِنينَ وَ لِمَن جاءَ بَعدَهُ مِنَ الأئِمَّةِ مِنّي و مِنهُ ، عَلي ما أعلَمتُكُم أنَّ ذُرِّيَّتي مِن صُلبِهِ .…

▪️هان مردمان !
شمار شما بیش از آن است که در یک زمان با یک دست با من بیعت کنید ،
از این روے خداوند عزوجل دستور فرموده کہ از شما اقرار زبانے گیرم ،
و پیمان سرپرستے علے امیرالمؤمنین را محکم کنم ؛
و نیز بر امامان پس از او که از نسل من و اویند ؛
چرا که گفتم:
فرزندان من از نسل اویند….

ملبغ غدیر باشیم!

کانال برهان
@borrhan

ارائهء 110 سند از کتب اهل سنت در اثبات ولایت امیرالمؤمنین علیه‌السلام

سند شماره 99

ابن عساکر متوفای سال ۵۷۱ هجری قمری چنین روایت می‌کند :

از هشام ابن حسان گفت :
رزیق خادم علی ابن ابیطالب(علیهما السلام) به نزد عمر ابن عبدالعزیز رفت ؛ او حافظ کل قرآن و فرائض بود
گفت : ای امیرالمومنین من مردی از مدینه هستم و حافظ کل قرآن و فرائض هستم و برای من دیوانی (جایی) نیست ؛
عمر گفت برای چه خدا رحمتت کند ؟ درحالیکه در بنی امیه کسی قادر نبود کنار آنها نامی از علی ببرد , به آرامی در گوش عمر بن عبدالعزیز گفت : ای امیرالمومنین من رزیق خادم علی(علیه السلام) هستم ؛
گفت عمر ابن عبدالعزیز به شدت گریست به حدی که اشک های او بر زمین ریخت.
آنگاه عمر بن عبدالعزیز گفت : برای من کتابت کن که من خادم علی هستم و سعید بن مسیب از سعد ابن ابی وقاص گفت که پیامبر فرمودند :
هرکس من صاحب اختیار او هستم پس علی نیز صاحب اختیار او هست؛
و سپس جایزه ای برای او نوشت , از طریقی دیگر ذکر شده که نام او یزید بن عمرو بن مورق است و خدا داناتر است.

تاریخ مدينة دمشق ؛ الإمام الحافظ أبي قاسم علي بن الحسن بن هبةالله بن عبدالله الشافعي،ج۱۸ ص۱۳۸

عمربن عبدالعزیز از دشمنان اهل بیت علیهم السلام و اعتراف به حدیث غدیر

سند شماره 100

سیوطی متوفای سال ۹۱۱ هجری قمری چنین روایت می‌کند :

...و ترمذی از ابو سریحه یا زید ابن ارقم از پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله) نقل کرد که ایشان فدمودند :
هرکس من مولای او هستم پس علی نیز مولای او است؛

و احمد از علی و ابو ایوب انصاری و زید ابن ارقم و عمرو ذی مر و ابو یعلی از ابو هریره و طبرانی از ابن عمر و مالک ابن حویرث و حبشی بن جناده و جریر و سعد ابن ابی وقاص و ابو سعید خدری و انس و البزار از ابن عباس و عماره و بریده ، اضافه تر از این روایت کرده اند که پیامبر در ادامه نیز فرموده است :
خدایا یاورانش را یاری کن و دشنمنش را دشمن بدار.

و از احمد از ابو طفیل نقل شده که :

علی(علیه السلام) مردم رحبه را در سال ۳۵ هجری جمع نمود و سپس به آنها فرمود :
به خدا قسمتان میدهم آیا شنیدید که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) در روز غدیر خم چه فرمودند؟
تا این جمله را فرمودند، سی مرد برخاستند و شهادت دادند که ایشان فرمود:
هرکس من مولای او هستم پس علی نیز مولای او است خدایا یاورانش را یاری کن و دشنمنش را دشمن بدار.

تاریخ الخلفاء ، جلال الدین عبدالرحمان سیوطی ؛ ص۱۳۶

اشاره به حدیث غدیر و احتجاج امیرالمؤمنین علی علیه السلام به حدیث غدیر و شهادت ۳۰ تن از صحابه بر آن

#نقد_تصوف
#نقد_مولوی

⚠️ مولوی میگوید : شیطان از سایهء عمر فرار میکند!!
معلوم استاد رو که می بینه خجالت میکشه
⚠️ مولوی میگوید : عمر در جستجوی ایمان انبیا است!!

افلاکى از میان دست نوشته هاى جلال الدین این جمله را نقل کرده که او نوشته است:
«الشیطان یفرّ من ظل عمر و من ظل الشیخ»[1] یعنى شیطان از سایه عمر و سایه شیخ فرار مى کند.
حال چرا شیطان از رسول خداصلى الله علیه وآله وسلم فرار نمى کند و در حضور او صحابه را اغوا مى کند؟!!!

همان ص 270 و توجیه آن ص 302.

جلال الدین در فیه ما فیه داستان مفصلى آورده که در آن عمر براى آن که شیطان درونش را بکشد کاسه زهرى مى خورد که براى کشتن صد هزار نفر کافى است (ولى او نمى میرد) ؛
جلال الدین مى گوید:

❌ «غرض عمر از آن ایمان عام نبود او آن را دارا بود و زیادت، بلکه ایمان صدیقان داشت اما غرض او را ایمان انبیا و صالحان و عین الیقین بود و آن توقع داشت[2]!!!»
او در مثنوى نیز مى گوید:

دوست شو و ز خوى ناخوش شو برى

تا ز خمره ى زهر هم شکر خورى

ز آن نشد فاروق را زهرى گزند

که بد آن تریاق فاروقیش قند

〰〰〰〰

[2]فیه ما فیه ص 118 و 119 و 311 چاپ امیرکبیر.

☑️ کانال برهان و نقد آثار و عقاید و بزرگان صوفیه

@borrhan

کانال برهان,
صوفیه همگی مخالف ما هستند و راه و طریقه ی ایشان مخالف طریقه ی ماست

تصویر ۲ تن از اقطاب ملعون سلسله صوفیه گنابادی
@borrhan

کانال برهان,
#اخلاق_شیعه

برای پند آموزی و تقوا و شغل ...

قال رسول الله صلی الله علیه و اله و سلم :كفي بالموت واعظا وكفي بالتقي غني وكفي بالعبادة شغلا وكفي بالقيامة موئلا وبالله مجازيا

پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله فرمود: مرگ براى پندآموزى و تقوا براى بى نيازى و عبادت براى شغل كافى است. و رستاخيز را همين بس كه پناهگاه آينده و خداوند تنها جزابخش مى باشد.

تحف العقول ص ۳۲

کانال برهان : سلسله روایات اخلاقی کتاب شریف تحف العقول عن آل الرسول صلی الله علیه و اله

با محبت رفتار دیگران را نسبت به خود تغییر دهید ...

#داستان_های_بحار_الانوار

این قسمت : چگونه دعا کنیم ؟

شخصی در محضر امام زین العابدین علیه السلام عرض کرد:
- الهی! مرا به هیچ کدام از مخلوقاتت محتاج منما!
امام علیه السلام فرمود: هرگز چنین دعایی مکن! زیرا کسی نیست که محتاج دیگری نباشد و همه به یکدیگر نیازمندند.
بلکه همیشه هنگام دعا بگو:
- خداوندا! مرا به افراد پست فطرت و بد نیازمند مساز!

بحارالانوار الجامعة لدرر اخبار الائمة الاطهار ج ۷۸، ص ۱۳۵

✔️داستان های بحارالانوار در کانال برهان

#امام_زمان علیه السلام

#مکیال_المکارم

بخش چهارم 1️⃣4️⃣
❇️ویژگی هایی که در امام زمان عجل اللَّه فرجه هست و مایه لزوم دعا برای آن حضرت است

♦️حتی اگر یکی از این امور در شخصی باشد، سبب می شود تا ما برای آن شخص دعا کنیم؛ چه برسد به امام زمان علیه السلام که تمام این ویژگی ها در ایشان جمع است.

حکم آن حضرت به حقّ

✅قال أبو عبد الله، سيأتي في مسجدكم ثلاثمائة وثلاثة عشر رجلا، يعني مسجد مكة، يعلم أهل مكة أنه لم يلدهم آباؤهم ولا أجدادهم، عليهم السيوف، مكتوب على كل سيف كلمة تفتح ألف كلمة، فيبعث الله تبارك وتعالى ريحا، فتنادي بكل واد: هذا المهدي يقضي بقضاء داود وسليمان عليهما السلام ولا يريد عليه بينة.

✅عن أبي بصير عن أبي جعفر (عليه السلام) قال يقضي القائم بقضايا ينكرها بعض أصحابه ممن قد ضرب قدامه بالسيف وهو قضاء آدم فيقدمهم فيضرب أعناقهم ثم يقضي الثانية فينكرها قوم آخرون ممن قد ضرب قدامه بالسيف، وهو قضاء داود (عليه السلام) فيقدمهم فيضرب أعناقهم، ثم يقضي الثالثة فينكرها قوم آخرون ممن قد ضرب قدامه بالسيف وهو قضاء إبراهيم (عليه السلام)، فيقدمهم فيضرب أعناقهم، ثم يقضي الرابعة وهو قضاء محمد (صلى الله عليه وآله) فلا ينكرها أحد عليه.

✔️حضرت ابوعبداللَّه صادق علیه السلام فرمود : در مسجد شما - یعنی مسجد مکّه - سیصد و سیزده مرد خواهد آمد ، که اهل مکّه می دانند آنها از پدران و اجدادشان نیستند . بر آنها شمشیرهایی است که بر هر شمشیر کلمه ای نوشته شده که هزار کلمه می گشاید ، پس خداوند تبارک و تعالی بادی می فرستد که به هر وادی ندا می کند : این مهدی است که به قضاوت داوود و سلیمان علیهما السلام قضاوت می کند؛ و بر آن بیّنه و شاهد نمی طلبد.

✔️از امام ابوجعفر باقر علیه السلام منقول است که فرمود : در قضایایی حضرت قائم علیه السلام قضاوت می کند بعضی از کسانی که در خدمتش شمشیر زده اند ، آن را رد و انکار می نمایند ، و آن قضاوت آدم است ، پس دستور می دهد آنها را بیاورند و گردنشان را می زنند . سپس دوباره قضاوتی می کند که قضاوت داوود علیه السلام است و عدّه ای از کسانی که همراه آن حضرت شمشیر زده اند ، اعتراض و انکار می کنند که آنها را پیش می آورد و گردنشان را می زند . سپس بار سوم قضاوتی می کند و آن قضاوت ابراهیم علیه السلام است ، پس گروه دیگری از کسانی که در پیشاپیش آن حضرت شمشیر زده اند ، اشکال و رد می کنند . پس آنها را جلو می آورد و گردنشان را می زند . آنگاه مرتبه چهارم قضاوتی می کند که قضاوت محمد صلی الله علیه وآله وسلم می باشد ، پس هیچ کس علیه او انکار نمی‌نماید.

[آیا آن عزیزی که تمام زمین را از دشمنان خدا پاک می کند، سزاوار دعا نیست؟]

مکیال المکارم فی فوائد الدعاء للقائم ( عجل الله فرجه الشریف) / جلد اول / بخش چهارم / ص۱۵۵

: روایات زیبای مهدوی

مولاي من به یاد مهربانی هایت که می افتم به آرزوی دیدن دوران ظهورت نفس خنکی میکشم و می گویم خدایا فرجش را برسان ....

#ادعیه‌

زیارت امام زمان علیه السلام بعد از نماز صبح

دوست عزیز ، هرگز این زیارت روزانه را از دست نده

همه با هم آن وجود مقدس را زیارت کنیم

این زیارتى است كه هر روز بعد از نماز صبح، مولاى ما صاحب الزمان علیه السلام با آن زیارت مى‌شود و آن زیارت این است :

اللّهُمَّ بَلِّغْ مَوْلاىَ صاحِبَ الزَّمانِ صَلَواتُ اللَّهِ عَلَیْهِ عَنْ جَمیعِ

خدایا برسان به مولاى من حضرت صاحب الزمان كه درودهاى تو بر او باد از طرف همه

الْمُؤْمِنینَ وَالْمُؤْمِناتِ فى مَشارِقِ الاَْرْضِ وَ مَغارِبِها وَ بَرِّها

مردان و زنان با ایمان كه در شرق‌ها و غرب‌هاى زمینند و در خشكى

و بَحْرِها و َسَهْلِها وَ جَبَلِها حَیِّهِمْ وَ مَیِّتِهِمْ وَ عَنْ والِدَىَّ وَ وَُلَْدى وَ عَنّى

و دریا هستند و در هموارى زمین و كوهند، زنده‌شان و مرده‌شان و از طرف پدر و مادر و فرزندان و خود من

منَ الصَّلَواتِ وَالتَّحِیّاتِ زِنَةَ عَرْشِ اللَّهِ وَ مِدادَ كَلِماتِهِ وَ مُنْتَهى

درودها و تحیت‌هایى هم وزن عرش خدا و به شماره كلمات و سخنانش و نهایت مرتبه

رضاهُ وَ عَدَدَ ما اَحْصاهُ كِتابُهُ وَ اَحاطَ بِهِ عِلْمُهُ اَللّهُمَّ اِنّى اُجَدِّدُ لَهُ

خشنودیش و به شماره آنچه برشمرده است آن را دفتر و كتابش و احاطه دارد بدان دانشش خدایا من نو مى‌كنم براى آن

فى هذَا الْیَوْمِ و َفى كُلِّ یَوْمٍ عَهْداً وَ عَقْداً وَ بَیْعَةً فى رَقَبَتى اَللّهُمَّ

جناب در این روز و در هر روز عهد و پیمان و بیعتى را در گردنم

كما شَرَّفْتَنى بِهذَا التَّشْریفِ وَ فَضَّلْتَنى بِهذِهِ الْفَضیلَةِ وَ خَصَصْتَنى

چنانچه مرا مفتخر ساختى بدین افتخار و برتریم دادى به این فضیلت و مخصوصم داشتى

بهذِهِ النِّعْمَةِ فَصَلِّ عَلى مَوْلاىَ وَ سَیِّدى صاحِبِ الزَّمانِ وَاجْعَلْنى

بدین نعمت پس درود فرست بر مولا و آقایم حضرت صاحب الزمان و قرارم ده

منْ اَنْصارِهِ وَ اَشْیاعِهِ وَالذّآبّینَ عَنْهُ وَاجْعَلْنى مِنَ الْمُسْتَشْهَدینَ

از یاران و پیروان و دفاع كنندگان آن حضرت و بگردانم از شهادت یافتگان

بیْنَ یَدَیْهِ طائِعاً غَیْرَ مُكْرَهٍ فِى الصَّفِّ الَّذى نَعَتَّ اَهْلَهُ فى كِتابِكَ

در پیش رویش از روى میل و رغبت بدون اكراه و ناراحتى در آن صفى كه اهل آن را در كتاب خود (قرآن) توصیف كرده

فقُلْتَ صَفّاً كَاَنَّهُمْ بُنْیانٌ مَرْصوُصٌ عَلى طاعَتِكَ وَ طاعَةِ رَسوُلِكَ

و فرمودى: "صفى كه گویا بنائى استوارند" در راه فرمانبردارى تو و فرمانبردارى رسول تو

و َآلِهِ عَلَیْهِمُ السَّلامُ اَللّهُمَّ هذِهِ بَیْعَةٌ لَهُ فى عُنُقى اِلى یَوْمِ الْقِیمَةِ .

و آل رسولت كه بر تمامى آنها سلام باد خدایا این بیعتى است از آن جناب در گردن من تا روز قیامت .

مفاتیح الجنان

کانال برهان :مرکز نشر ادعیه ی‌ مهدوی

@borrhan

#روز_شمار_غدیر

.. ۵ روز به عید غدیر خم ، روز اجتماع مؤمنین به جهت جشن و سرور باقی است ..(۱)

در روز چهارشنبه ۱۳ ذی الحجه سال ۱۰ ھ۔ق ؛ ۲۵ اسفند سال ۱۰ ھ۔ش ، ۱۳ مارس سال ۶۳۲ میلادی ؛ چه اتفاقی افتاد ⁉️

..آخرین ساعات حضور ✨ پیامبر صلی الله علیه و آله در مکه است و به زودی کاروان حجاج به قصد بازگشت به دیار خویش ، حرکت خواهد کرد ؛

....امروز نیز افتخاری دیگر برای شاه جوانمردان به همراه دارد ؛ ...

..آری ، .... امروز است که جبرییل بر پیامبر خدا نازل می گردد و از جانب پروردگار ، عنوان افتخار آمیز
✨ "امیرالمؤمنین"
را اختصاصا برای ابوالحسن علی بن ابی طالب علیه السلام به همراه می آورد ؛

....پیامبر خدا صلی الله علیه و آله نیز دستور می دهند تا یکایک یاران شان ✨صاحب ذوالفقار را ملاقات کنند و ایشان را با عنوان "امیر اهل ایمان" بخوانند و بر او چنین سلام کنند :

ألسَّلامُ عَلَيكَ يا أميرَالمُؤمِنينَ (٢)

این دستور پیامبر ، بعضی از صحابه را خوش نمی آید و ناخرسندانه می پرسند :

آیا این عنوان از سوی خداوند و رسول اوست ⁉️

✨ پیامبر رحمت آزرده خاطر و غضبناک می فرمایند :

این حقی است از طرف خدا و رسولش ؛ خداوند این دستور را به من داده است .

..به راستی این چنین مسلمانانی در فرداهای نزدیک چگونه سر تسلیم در برابر فرمان عظیم پروردگار فرود خواهند آورد ⁉️

⚠️▪️نطفهء نخستین توطئه ها در همین روزها در مکه بسته شده است ؛

...گفته های ✨ پیامبر ، از رحلت قریب‌الوقوع حضرتش خبر می دهد و همه چیز از جانشینی ✨ امیرمؤمنان بعد از ایشان حکایت دارد ؛
آنان که سال های سال در اندیشه و آرزوی تکیه زدن بر جایگاه حكومتِ بعد از پیامبر ، دندان طمع تیز کرده بودند ،
اینک حلقهء فتنه آراسته می کنند و برای فرداها ، هم قسم می شوند که :

❌ اگر محمد از دنیا رفت یا کشته شد ، نمی گذاریم خلافت و جانشینی او در اهل بیتش مستقر شود . (۳)
..این متن پیمانی بود که ۵ نفر (*) از یاران نقاب به چهره و نفاق پیشهء ✨ پیامبر ،
نوشته و در میان کعبه در زیر خاک نهان کرده بودند ؛

پیمانی که با عنوان "صحیفهء ملعونه " (نوشتار شوم) از آن یاد می شود ؛
و ✨ پیامبر بزرگ در خطبهء غدیر نسبت به آن هشدار می دهند .

....آیا مسلمانان به این هشدار توجه کردند⁉️

1⃣ اشاره به روایتی از امیرالمؤمنین علیه السلام : عوالم العلوم ۲۰۹/۱۵
2⃣ حلیة الأولياء ۶۳/۱
تاریخ بغداد ۱۲۲/۱۳ (هر دو از مدارک اهل تسنن)
3⃣ بحارالانوار ۲۹/۱۷ و ۸۵/۲۸ و ۱۱۴/۳۷
(*) : ابوبکر ، عمر ، ابوعبیده جراح ، معاذ بن جبل ، سالم مولی ابو حذیفه

کانال برهان,
#خطابهء_غدیر

5 روز تا غدیر باقیست…

فراز《۵۶》:

✨فقولوا بِأجمَعِكُم : "إنّا سامِعونَ مُطيعونَ راضونَ مُنقادونَ لِما بَلَّغتَ عَن رَبِّنا وَ رَبِّكَ في أمرِ إمامِنا عَليٍّ أميرِالمُؤمِنينَ وَ مَن وُلِدَت مِن صُلبِهِ مِنَ الأئِمَّةِ ، نُبايِعُكَ عَلي ذلِكَ بِقُلوبِنا وَ أنفُسِنا وَ ألسِنَتِنا وَ أيدينا . عَلي ذلكَ نَحيي و عَليهِ نَموتُ و عَليهِ نُبعَثُ وَ لانُغَيِّرُ و لانُبَدِّلُ و لانَشُكُّ و لانَجحَدُ و لانَرتابُ و لانَرجِعُ عَنِ العَهدِ و لانَنقُضُ الميثاقَ . وَعَظتَنا بِوَعظِ اللّهِ في عَليٍ أميرِ المُؤمِنينَ و الأئِمَّةِ الّذينَ ذَكَرتَ مِن ذُرِّيَّتِكَ مِن وُلدِهِ بَعدَهُ الحَسَنِ و الحُسَينِ وَ مَن نَصَبَهُ اللّهُ بَعدَهُما . فَالعَهدُ و الميثاقُ لَهُم مَأخوذٌ مِنّا مِن قُلوبِنا و أنفُسِنا و ألسِنَتِنا و ضَمائِرِنا و أيدينا . مَن أدرَكَها بِيَدِهِ و إلّا فَقد أقَرَّ بِلِسانِهِ و لانَبتَغي بذلكَ بَدَلاً و لايَرَي اللّهُ مِن أنفُسِنا حِوَلاً ، نَحنُ نُؤَدّي ذلكَ عَنك الدّاني و القاصي مِن أولادِنا وَ أهالينا و نُشهِدُ اللّهَ بِذلكَ و كَفي بِاللّهِ شَهيداً وَ أنتَ عَلَينا به شَهيدٌ ".…

▪️پس همگان بگویید:
" البتہ کہ سخنان تو را شنیده ، پیروے مےکنیم و از آن خشنود و بر آن گردن گذاریم ؛
و بر آنچہ از سوے پروردگارمان و پروردگار تو در امامت اماممان علے امیرالمؤمنین و دیگر امامان
- از صلب او - بہ ما ابلاغ کردے ،
با تو پیمان مےبندیم ؛
پیمانے با دل و با جان و با زبان و با دستانمان ؛
با این پیمان زنده ایم و با آن خواهیم مُرد و با این اعتقاد برانگیختہ مےشویم ؛
و هرگز آن را دگرگون نکرده ، شک و انکار نخواهیم داشت و هرگز از عھد خود برنگشتہ ، پیمان نشکنیم .
(ای رسول خدا !) ما را بہ فرمان خدا پند دادے دربارهء علے امیرالمؤمنین و امامان پس از او ،
از فرزندانت از نسل او ،
حسن و حسین و پیشوایانِ پس از آن دو ،
که خداوند برپایشان کرده ؛
اینک براے آنان عھد و پیمان از ما گرفته شد ،
از دلھا و جان ها و زبان ها و درون ها و از دستانمان ؛
هر کس توانست با دست ، وگر نہ با زبان بیعت نمود ؛
دیگر پیمان نخواهیم شکست و خداوند دگرگونے از ما نبیند ؛
و از این پس فرمان تو را بہ نزدیک و دور از فرزندان و خویشان خواهیم رساند ؛
و خداوند را بر آن گواه گیریم و او بر گواهے کافے است و تو نیز بر ما گواه باش".…

مبلغ غدیر باشیم!

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Tuesday 5 September 2017 در 06:08AM.
قديمي Tuesday 5 September 2017   #2587
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی
قديمي Tuesday 5 September 2017   #2588
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

آیت الله وحید خراسانی:
حدیث علیٌ مع القرآن والقرآنُ مع علی.. ،برهان قاطع بر بطلان خلافت اول و دوم و سوم است

اما متن که برهان قاطع بر بطلان خلافت اول و دوم و سوم است، و دلیل قطعی بر خلافت بلا فصل علی بن ابی طالب است، این متن است
مهر ۱۳۹۴
آیةالله العظمی وحید خراسانی مد ظله العالی
روز غدیر روزی بود که قرآن ناطق برای خلافت بلا فصل نصب شد

به گزارش «شیعه نیوز»، آیت الله وحید خراسانی در جلسه درس خود در مسجد اعظم به تشریح این روایت از رسول خدا -صلی الله علیه وآله وسلم- که فرمودند: " علیٌّ مع القرآن والقرآن مع علیّ " پرداختند و به نکات دقیق و عمیقی از آن اشاره فرمودند. معظم له در ابتدای سخنانشان ضمن اشاره به برخی از منابع معتبر روایی که این روایت را نقل کرده اند و نزد مخالفین مذهب اعتبار ویژه ای دارد، فرمودند: اعتبار سند و مدرک آن به حدی است که بر همه مبانی رجال عامّه و با بیست میزان، این حدیث وزن شده و از تمام مناقشات تهذیب شده است؛ از این رو از نظر همه مذاهب عامّه این روایت در حد اعلای از صحت است.

ایشان در بیان جایگاه رفیع رسول خدا -صلی الله علیه وآله وسلم-فرمودند: این روایت از زبان کسی صادر شده که به پایه او در عقل، نه اولین از مخلوقات و نه آخرین از آنها نمی رسند، و در فصاحت و بلاغت، جمیع امم به آن نائل نمی شوند؛ همچون کسی حرف می زند. او عقل کل و کل عقل است لذا باید دید در بیان او چه اسراری نهفته است.

آیت الله وحید خراسانی پس از بیان برخی از لطائف این روایت، فرمودند: پیامبر اکرم -صلی الله علیه وآله وسلم- با این بیان(علی با قرآن و قرآن با علی است) خواست به بشر بفهماند آن کتاب مکنونی که قرآن می فرماید: جز پاكان نمي توانند به آن دست يابند، حقیقت علویه است و همان هم حامل قرآن است. و از این مطلب، سر بیان حضرت امیر المؤمنین علیه السلام روشن می شود آن زمانی که فرمود: من کتاب گویای خدا هستم.
معظم له در فرازی دیگر از بیاناتشان ضمن اشاره به آیه شریفه " وَتَعِيَهَا أُذُنٌ وَاعِيَةٌ "(و گوشهاى شنوا آن را نگاه دارد)فرمودند: همه مفاخر علم تفسیر نوشتند که آن گوش شنوا علی بن ابی طالب-علیهما السلام- است؛ او گوش شنوای هر چیزی شد که بر عقل کل نازل گشت ، همانی که عصاره اش قرآن شد و بر زبان خاتم النبیین-صلی الله علیه وآله-جاری گردید، و نتیجه این شد که علی با قرآن است و قرآن با علی.

ایشان در پایان فرمودند: باید دید قلب علی علیه السلام با چه قرآنی است. این قرآن همان قرآنی است که خداوند بر نزول آن خودش را حمد نمود و بر آن تبارک فرمود، این همان قرآنی است که به آن کوه ها از جا کنده می شود و مرده ها به سخن می آیند، این همان قرآنی است که قدرت یک حرف آن تخت بلقیس را برای سلیمان حاضر کرد و این همان قرآنی است که بیانگر هر چیزی است.

مشروح بیانات معظم له را در ادامه ملاحظه نمایید:

بِسمِ اَللهِ الرحَمن الرحَیم
اَلحَمدُللهِ رَبِّ العالَمَین وَ صَلَّی اللهُ عَلَی سِیدَنا مُحَمَّد وَ آلهِ الطاهِرِین، سِیَّما بَقیةِ اللهِ فِی اَلارَضین وَ العنُ عَلَی اَعَدائِهم اِلی یَومِ الدین.

این حدیث: «علیٌ مع القرآن والقرآن مع علی»، اولاً سند حدیث، ثانیاً فقه الحدیث. اول، روایت؛ بعد ، درایت؛ آن وقت روشن خواهد شد غدیر یعنی چه، و این روز چه روزی بود که الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ ، و این تعبّد نیست، عین تحقیق دقیق بر مبنای ادّق براهین است، چون امتیاز این مذهب این است، نیازی به تعصب نیست، اساس بر حکمت است و منطق و استدلال و عقل و کتاب و سنت. چون چنین است، حدیث سنداً ملاحظه بشود، تا به دلالتش.

اعتبار روایت "علی مع القرآن" نزد مخالفین مذهب
المعجم الصغیر، جلد اول؛ المجعم الأوسط جلد پنجم؛ الجامع الصغیر، جلد دوم؛ کنز العمّال جلد اول. فیض الغدیر جلد چهارم؛ سبیل الهدی والرشاد جلد اول؛ ینابیع الموده جلد اول؛ مستدرک حافظ حاکم نیشابوری جلد سوم؛ تلخیص امام المنقدین ذهبی؛ این قسمتی از مدارک است. اما سند روایت در کمال صحت است، به حدّی که بر جمیع مبانی رجال عامّه با بیست میزان این حدیث وزن شده و از تمام مناقشات رجالیّه تهذیب شده است. نتیجه این است که از نظر تمام مذاهب عامّه این روایت در حد اعلای از صحت است. این روایت.

باهم بودن و مشارکت وجودی علی علیه السلام و قرآن

اما متن که برهان قاطع بر بطلان خلافت اول و دوم و سوم است، و دلیل قطعی بر خلافت بلا فصل علی بن ابی طالب است، این متن است؛ متن این است:
علیٌ مع القرآن والقرآنُ مع علی، لن یتفرقا حتی یردا علیَّ الحوض.
این متن حدیث است، اما فهم حدیث. اضافه دو قسم است: یک قسم اضافات مختلفة الأطراف، مثل ابوّت و بنوّت؛ مقوله، اضافه است اما طرفین اضافه مختلف است. یک قسم اضافه متفقة الأطراف، مثل أخوّت. این طرف و آن طرف یک مفهوم است، نه دو مفهوم.
این روایت از زبان کسی است که عقل کل است و کل العقل است؛ از جهت مغزش. از جهت پوستش و قشرش: افصح من نطق بالذات است. نه به پایه او در عقل، اولین و آخرین می رسند، نه به حد او در فصاحت و بلاغت، جمیع امم نائل می شوند؛ همچو کسی حرف می زند. اضافه ای که به کار برده است- آن کسی که « وَمَا يَنْطِقُ عَنِ الْهَوَى » - اضافۀ متحدةُ الاطراف است، و آن معیت است.
نکته مهم این است که در این اضافه، یک طرف مغنی از طرف دیگر است. وقتی گفتند: زید برادر عمرو است، محتاج نیست که باز بگویند : عمرو برادر زید است. قدرت علمی اینجاست. فرمود: علیٌ مع القرآن، کافی بود که القرآن مع علی، اما در عین حال در این اضافه متفقة الأطراف، به یک طرف اکتفا نکرد، فرمود: علیٌ مع القرآن، باز برگرداند: والقرآن مع علی؛ سرّش چیست؟ آنچه ما استقصا کردیم، هفت مطلب است ولی به قدری که بشود گفت.
سرّ اول این است: ترکیب این چنین است: علیٌ مع القرآن والقرآن مع علی. اول علی، آخر علی. در این اولیت و آخریت بحثی است. علی با قرآن، قرآن با علی. شروع به علی، ختم به علی. قرآن...، قرآن، وسط واقع شده است؛ قلب، شده است قرآن. قلب این دو کلمه چیست؟ والقرآن مع علی. القرآن... باز در آن "القرآن" و در آن "والقرآن" بحث مفصلی است. غوغایی است این حدیث.

علی علیه السلام قرآن ناطق است

قرآن را در وسط گذاشته است، باید دید آنچه در وسط است، چیست؟ آنچه در قلب علی است، چیست؟ علی دو قسمت شد، در وسط، قرآن قرار گرفت. قرآن چیست؟ « وَإِنَّكَ... » - این ها را خوب دقت کنید- « وَإِنَّكَ لَتُلَقَّى الْقُرْآَنَ مِنْ لَدُنْ حَكِيمٍ عَلِيمٍ »، قرآن تجلی علم لا یتناهی است. قرآن بروز حکمت غیر متناهی است. این چه غوغایی است؟! در این سینه چه گذاشته شده است؟! « إنَّهُ لَقُرْآَنٌ كَرِيمٌ ، فِي كِتَابٍ مَكْنُونٍ ». خواست بفهماند به بشر- اما بشر، نه صورت بشر- که این، همان کتاب مکنون است. « إنَّهُ لَقُرْآَنٌ كَرِيمٌ ،فِي كِتَابٍ مَكْنُونٍ ،لَا يَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ ». گفت: أنا کتاب الله الناطق. اما کی فهمید که او چه گفت؟ پیغمبر در اینجا نشان داد به علیٌ مع القرآن والقرآنُ مع علی، که آن کتاب مکنون، حقیقت علویه است که حامل قرآن است.

علی علیه السلام گوش شنوا و حافظ قرآن است

آن وقت سرّ اعلای بحث این است که: علی، شده ظرف؛ مظروف چیست؟ قرآن. قرآن در وسط است؛ دو طرف، علی. بعد ریشه این مطلب باز خود قرآن است: « وَتَعِيَها أُذُنٌ واعِيَةٌ». آن وعا چیست؟ آن وعایی که خدا در آن آيه فرموده: «وَتَعِيَها أُذُنٌ واعِيَةٌ»، آن وعا و ظرف كیست؟- چون ما در این بحث، از مذهب شیعه هیچ استفاده نمی کنیم، فقط مبنا کتاب و سنتی است که چهار مذهب بیچاره اند، بپذیرند. اساس این است- آن ظرف که در اینجا شده علی. « وَتَعِيَهَا أُذُنٌ وَاعِيَةٌ »، آن اذن واعیه کیست؟
تفسیر ابن جریر، جار الله زمخشری، هیثمی، فخر رازی، ابن عساکر، حلیة الأولیاء، درّ المنثور، کنز العمّال، نور الأبصار، تمام این اساطین تفسیر عامّه، همه [نوشتند]: « وَتَعِيَهَا أُذُنٌ وَاعِيَةٌ » آن اذن واعیه علی بن ابی طالب است. همان اذن واعیه که فرا گرفت همه آنچه را که بر عقل کل نازل شد، همان شد عصاره اش از قرآن؛ تنزّل کرد به لسان خاتم؛ نتیجه این شد: علیٌ مع القرآن والقرآنٌ مع علی.

همراهی جدایی ناپذیر علی علیه السلام وقرآن

آن وقت آیا آنهایی که این روایات را ضبط کردند، فهمیدند این معیت به کجا منتهی می شود؟ این معیتی که...- مهم این است، بعد از معیت - چون معیت اعم است: تارة تنتهی به تفرق، تارة لا تنتهی. برای دفع دخل مقدّر فرمود: لن یتفرقا، این معیتی است که این دو از هم هرگز جدا شدنی نیستند حتی یردا عَلَیَّ الحوض.

قرآنی که همراه علی علیه السلام است

اگر مطلب این است، اینجا جای این بحث هست. علیٌ مع القرآن، چه قرآنی ؟! دو کلمه است. خوب دقت کنید. خدا اگر خودش را حمد کند باید دید مورد حمد چیست؟ اگر خودش به خودش تبارک بگوید، باید دید آن مورد چیست؟ « الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَى عَبْدِهِ الْكِتَابَ »؛ این قرآنی است که خدا به نزول آن، خودش را حمد کرده است؛ این قرآنی است که خدا خودش به خودش در نزول این قرآن تبارک گفته است: « تَبَارَكَ الَّذِي نَزَّلَ الْفُرْقَانَ عَلَى عَبْدِهِ »؛ این چیست؟ چون این قرآن، عصاره علم صد و بیست و چهار هزار پیغمبر است مع شئ زائد، و آن شی زائد، لا یدرک ولا یوصف است. فقط اشاره ای شده است: « وَلَوْ أَنَّ قُرْآَنًا... »- در قلب او این است. این است فقه حدیث، علیٌ مع القرآن والقرآن مع علی. چه قرآنی با علی است؟ چه علی با قرآن است؟ - اما آن قرآنی که با علی است، این قرآن است:« وَلَوْ أَنَّ قُرْآَنًا سُيِّرَتْ بِهِ الْجِبَالُ أَوْ قُطِّعَتْ بِهِ الْأَرْضُ أَوْ كُلِّمَ بِهِ الْمَوْتَى بَلْ لِلَّهِ الْأَمْرُ جَمِيعًا »؛ قرآنی که به آن قرآن کوه ها از جا کنده می شود، قرآنی که به آن قرآن مرده ها به سخن می آیند، قرآنی که یک حرف آن قرآن، قدرتش این بود: قَالَ الَّذِي عِنْدَهُ عِلْمٌ مِنَ الْكِتَابِ ... تخت بلقیس را حاضر می کنم به یک حرف از این کتاب قبل از این که پلک بالای چشمت به پلک پایین برسد. یک حرف پیش آصف بود اما « وَنَزَّلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ تِبْيَانًا لِكُلِّ شَيْءٍ » در قلب علی بن ابی طالب است. این است قرآنی که با علی است.

انتهای پیام/ 434

برچسب ها: ایت الله وحید ، خراسانی ، غدیر ، رسول خذا ، پیامبر
http://www.iranclubs.org/forums/show...149838&page=16
http://www.iranclubs.org/forums/show...149838&page=17
قديمي Friday 8 September 2017   #2589
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی
لسلام علیک ایهاالصراط المستقیم
لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم
امیرالمومنین علیه السلام

#فرازی_از_تاریخ
#روز_شمار_غدیر
. ۲ روز به عید غدیر خم ، روز صلوات و برائت از دشمنان باقی است ..(۱)

در روز شنبه ۱۶ ذی الحجه سال ۱۰ ھ۔ق ؛ ۲۸ اسفند سال ۱۰ ھ۔ش ، ۱۶ مارس سال ۶۳۲ میلادی ؛ چه اتفاقی افتاد ⁉️

..قافلهء عظیم غدیر همچنان در حرکت است و از "مَرُّ الظَّهران" گذشته و به آبادی بعدی یعنی "عُسفان" رسیده است ؛

...تا جایگاه موعود راهی باقی نیست....

جایی که خداوند مقدر داشته است تا رسولش ، ولایت ✨ امیرمؤمنان و یازده فرزند او علیهم السلام را به مردم ابلاغ کند ؛
و پس از اتمام حجت با مسلمانان ، ✨ علے را به فرمانروایی آنان منصوب کند ؛ چرا که چند روزی بیشتر از عمر مبارکش باقی نمانده است ؛

..آری ، ... خداوند هیچ گاه زمینش را بدون حجت باقی نمی گذارد و پس از ✨ رسول خدا صلی الله علیه و آله ، امیرمؤمنان و فرزندانش حجت روی زمین خواهند بود ؛
..از طرف دیگر ، بنیان گذاران سقیفه مقارن جریان غدیر ، پیمان نامه ای امضاء کرده و به نظام دادن لشکر خود پرداخته اند تا از رسیدن خلافت به امیرمؤمنان علیه‌السلام جلوگیری کنند

....در حقیقت ..... در این روز است که صف آرایی جمل ، صفین و نهروان شکل می گیرد و آیین نوپای اسلام به جای آنکه انسان های خاکی را با دستورات الهی به افلاک ببرد ، گرفتار جهنم هوا و هوس می شود ؛

...شماری دنیا طلب در بوستان دین لانه می کنند و گروهی منافقانه به بهانهء دفاع از دین ، تیشهء جاهلیت به ریشهء دین می زنند ؛ ...

تمام کج اندیشی ها در تاریخ اسلام ، از این جا ریشه دارد ؛
و یکی از آثار این پیمان نامهء ناپاک و صحیفهء شوم ، آنانی هستند که ✨ صاحب غدیر را به نام اسلام در محراب عبادت شهید می کنند و آب به آسیاب مال پرستان و شهوترانانی می ریزند که از عدالت علوی گریزانند ؛

...هم چنین در صحیفهء ملعونه خطوط نا نوشته ای است که غدیر را تا قربانگاه کربلا ، می کشاند ....

چه آگاهانه فرمود ✨ امام صادق عليه السلام :
آنگاه که آن پیمان نامه نوشته شد ، حسین به شهادت رسید .(۲)

و چه زیبا مَثلی آورد ✨ امام رضا علیه السلام :
مثل اهل ایمان در قبول ولایت امیرمؤمنان در روز غدیر خم ، همانند ملائکه در سجود شان مقابل حضرت آدم است و مَثل کسانی که در روز غدیر از ولایت امیرمؤمنان سرباز زدند ، مَثل شیطان است .(۳)

1⃣ اشاره به روایتی از امام صادق عليه السلام : بحارالانوار ۱۷۱/۳۷
2⃣ بحارالانوار ۳۶۶/۲۴ و ۱۲۳/۲۸
3⃣ عوالم العلوم ۲۲۴/۳/۱۵

با کاروان آخرین رسول الهے ، هم دوش خیل عظیم حاجیان راهے " آبگیر خُم" مےشویم؛

در این سفر با ما همراه شوید...

#خطابهء_غدیر

2 روز تا غدیر باقیست…
فراز《۵۹》:

✨معاشِرَ النّاسِ ، إنَّ فَضائِلَ عَلِيَّ بنِ أبيطالِبٍ عِندَ اللّهِ عَزّوجلّ - و قَد أنزَلَها فِي القُرآنِ - أكثَرُ مِن أن اُحصِيَها في مَقامٍ واحِدٍ ، فَمَن أنبَأكُم بِها و عَرَفَها فَصَدِّقوهُ . مَعاشِرَ النّاسِ ، مَن يُطِعِ اللّهَ و رَسولَهُ و عَلياً و الأئمَّةِ الّذينَ ذكَرتَهم فَقَد فازَ فَوزاً عَظيماً .…

▪️هان مردمان !
برترے هاے علے بن ابیطالب نزد خداوند عزوجل
- کہ در قرآن نازل فرموده - بیش از آن است که من یکباره برشمارم ؛
پس هر کس از مقامات او خبر داد و آن ها را شناخت ، او را باور کنید ؛
هان مردمان !
فرمان بردارِ از خدا و فرستادهء او و از علے و امامان کہ نام بردم ،
بہ رستگارے بزرگ دست یافته است.…

مبلغ غدیر باشیم!

ارائهء 110 سند از کتب اهل سنت در اثبات ولایت امیرالمؤمنین علیه‌السلام
سند شماره 107

عبدالقادر بغدادی متوفای سال ۱۰۹۳ هجری قمری چنین روایت می‌کند :

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند:
هرکس من مولای او هستم پس علی نیز مولای او است.

خزانة الادب و لب لباب لسان العرب ، عبدالقادر بن عمر البغدادي ، تحقيق و شرح عبدالسلام محمد هارون ، ج٦ ص٧١

سند شماره 108

نویری متوفای سال ۷۳۳ هجری قمری چنین می‌نگارد:
از بریده و ابوهریره و جابر و براء و زید از همه نقل شده که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) در روز غدیر خم فرمودند :
هرکس من مولای او هستم پس علی نیز مولای او است ؛
و در بعضی روایات آمده است :
خدایا یاورانش را یاری کن و دشنمنش را دشمن بدار.

نهاية الأرب في فنون الأدب ، شهاب الدين محمد بن عبدالوهاب النويري ، ج٢٠ ص٦

اشاره به حدیث غدیر به نقل از گروهی از صحابه

#نقد_تصوف
#نقد_مولوی

⚠️جلال الدین و معاویه

جلال الدین در طرح داستان پردازى خود، داستان مهم دیگرى نقل مى کند که اگر آن را به نام شخصى غیرحقیقى به کار مى برد بسیار نکات ظریفى در آن نهفته بود اما صد حیف که او هر چند جملات ارزشمندى گفته ولى به دروغ[1] این واقعه را به معاویه ربط داده است.

ماجرا از این قرار است که:

«معاویه در گوشه اى از کاخ خود خوابیده بود.درهاى ورودى کاخ از اندرون بسته بود تا کسى مزاحم خواب او نشود. او در خوابى ژرف فرو رفته بود که ناگهان، شبحى او را از خواب بیدار مى کند معاویه سرآسیمه از خواب بیدار مى گردد ولى کسى را نمى بیند، پیش خود مى گوید: همه درهاى کاخ که بسته است، پس این شخص موهوم از کجا به اندرون درآمده است؟ بر مى خیزد و به جستجو مى پردازد. و بالاخره با شبحى برخورد مى کند به او مى گوید: کیستى؟ پاسخ مى دهد ابلیس، معاویه مى پرسد:

چرا مرا بیدار کردى مى گوید: وقت نماز است. تو را بیدار کردم تا فوراً به مسجد بروى.

معاویه مى گوید: مى دانم که تو حیله اى در کار دارى؛ والاّ خواهان عبادت و طاعات بندگان خدا نیستى.
ابلیس سخنان فریبنده ى[2] بسیارى بر زبان مى آورد ولى نمى تواند وى را فریب دهد.
سرانجام غرض خود را چنین بازگو مى کند: مى دانى چرا از خواب بیدارت کردم؟ براى این که به نماز جماعت حاضر شوى. اگر خواب بر تو چیره شود و نمازت فوت گردد از شدت ناراحتى و حسرت،
جهان در مقابل دیدگانت تیره و تار مى شود و احساس درد و اندوه سراپاى وجود تو را فرا مى گیرد و سیلاب اشک از چشمانت فرو مى ریزد. همین حال ندامت و سوز درون از دهها نماز بالاتر و ارجمندتر است. پس تو را بیدار کردم تا به این حال لطیف نرسى.»[3]

❌ جلال الدین در این داستانِ [4] شاخ دار معاویه را که سراسر عمر خود را به گناه و منحرف کردن مردم و تحریف دین و جعل سنت و شریعت صرف کرد، شخصى معرفى مى کند که فریب شیطان را نمى خورد و بلکه او را وادار به اعتراف مى کند،
در حالى که خود او شیطانى بزرگ است:

گفت امیر اى راهزن، حجّت مگو

مر تو را ره نیست در من ره مجو

جلال الدین از قول معاویه به شیطان مى گوید :
«اى راهزن طریق حق بهانه تراشى نکن، زیرا تو نمى توانى در من راه پیدا کنى پس سعى نکن مرا فریب دهى.»

جلال الدین در جاى دیگر نیز معاویه را که گویى مؤید به عقل سلیم از جانب الهى است، در مبارزه با شیطان متفطن نمایانده از قول او به شیطان مى گوید:

گفت: نى نى این غرض نَبْود تو را

که به خیرى رهنما باشى مرا

و خلاصه در داستان جلال الدین، معاویه لحظه اى به اطاعت شیطان حتى در خواندن نماز در نمى آید.
لازمه ى کلام جلال الدین این است که معاویه از بندگان خاص خدا و مخلَصین باشد که شیطان را بر او راهى نیست.[5]

《1》

[1] تمام شارحان مثنوى به بى سند بودن و دروغ بودن این داستان تصریح کرده اند:
شرح کریم زمانى ج 2 ص 646 شرح دکتر شهیدى ج 6 ص 508 شرح علامه جعفرى ج 5 ص 202 حتى نیکلسون غیر مسلمان از این که جلال الدین شخصى چون معاویه را براى این داستان برگزیده است تعجب مى کند (رک: شرح کفانى ج 2 ص 534) استاد فروزانفر نیز در مأخذ قصص و تمثیلات مثنوى ص 72 به بعد داستان مناسب این ماجرا را نمى یابد چه برسد به سند این تاریخ جعلى.

[2] جلال الدین از قول ابلیس او را عاشق حق معرفى مى کند که در برابر جز او سرخم نمى کند و نسبت به خدا غیرت دارد ودر ضمن مى گوید این سرنوشتى بود که من مجبور بودم نقش ابلیس را بازى کنم تا سنگ محک ایمان مردم باشم رک: بیتهاى 2617 تا 2651 و بیت 2720 و 2648 و 2674 و مخصوصاً 2655.

[3] کریم زمانى شرح جامع بر مثنوى ج 2 ص 645.

[4] این داستان در دفتر سوم مثنوى بیت 2604 به بعد آمده است.

[5] اشاره به آیه ى قرآن که خداوند به شیطان فرمود:
تو بر بندگان خاص من تسلط ندارى (سوره اسرا آیه 65) بلکه تسلط شیطان بر کسانى است که او را دوست دارند و به خدا شرک مى ورزند. (سوره نحل آیه 100)
در حالى که معاویه از خبیث ترین انسانهایى است که به عرصه وجود گام نهاده اند، بعضى از جنایت هاى او که بین همه ى فرق اسلامى شهره است عبارتست از:

الف) او به دلیل عدم اطاعت از پیامبر، مورد لعن آن حضرت قرار گرفت.[6]

ب) خلافت را تغییر شکل داد و اولین پادشاه بعد از پیامبر لقب گرفت.[7]

ج) با امام على علیه السلام جنگید که طبق روایات متواتر قطعى موجب جنگیدن با خدا و رسول صلى الله علیه وآله وسلم و در نتیجه نفاق و کفر است.[8]

د) جنگیدن اودر صفین با امام على از زبان پیامبر پیش بینى شده بود.[9]

ه) آرزو کرد روزى شهادت بر وحدانیت خدا و رسالت پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم را از مأذنه ها حذف کند.[10]

آن قدر این خبیث، بد کاره است که انسان نمى داند از کجا شروع کند.[11]

〰〰〰〰
[6] صحیح مسلم ج 8 ص 27.

[7] مسند احمد ج5 ص220 و عمر او را به خاطر تشریفات و تجملات کسرای عرب نامید.
(رک‌ : استیعاب‌ ج3 ص 1417)

《2》

[8] بهفرهنگ سخنان رسول خدا ص 273 تا 275 و ص 341 تا 351 رجوع فرمایید.

[9] رک: فرهنگ سخنان رسول خدا ص 351 تا 352 (براى قتل عمار) و روایات متواترى که او و یارانش از جانب پیامبر قاسطین نامیده شدند. (رک: الغدیر ج 10 ص 47 تا 384)

[10] این داستان معروف را افرادى چون زبیر بن بکار که با على علیه السلام کینه توز بود نقل کرده اند. (الموفقیات ص 576 به بعد).

[11] ابن عقیل شافعى در النصائح الکافیه با این که خود سنى شافعى است معاویه را به طور کامل شناسانده است. در الموفقیات ص 574 روایتى از حسن بصرى در مذمت معاویه دارد که همان یک روایت هم گویا است.

من نمى دانم جلال الدین چگونه شیعه اى است!!! که معاویه براى او مظهر تسلیم نشدن در برابر شیطان است.
اصلاً چرا این داستان خیالى را براى معاویه مى سازد؟!!
چه غریب است معاویه بر ضد على علیه السلام حدیث مى سازد[12] و جلال الدین به نفع معاویه داستان!!!

غریب تر این که معاویه ى جلال الدین اهل کشف و شهود و مباحثه با عالم غیر خاک و دیدن حقایق عالم و شبح شیطان و اقرار گرفتن از ابلیس است!!

تأسف بارتر این که جلال الدین براى دوستانش نقل مى کند: روزى شیطان به زیارت رسول صلى الله علیه وآله وسلم آمد و او را موعظه کرد که مبادا مغرور شوى تا جایگاهت را از دست بدهى، رسول نیز با آن که پیامبر خداست بسیار مى گرید و موعظه ى شیطان را مى پذیرد.[13]

جواب این تقابل چیست؟!!!

[12] مانند نقل شأن نزول آیه ى لیلة المبیت براى ابن ملجم رک: الغدیر ج 11 ص 30.

[13] مناقب العارفین ج 1 ص 253 و 254.

#نقد_مولوی
#نقد_تصوف

عنوان : بی شرمی های جنسی در آثار مولوی

⛲️ سخنران : #دکتر_حسین_فریدونی

استماع این کلیپ را از دست ندهید

کانال برهان : نقد علمی سران و بزرگان تصوف

#درس_های_امالی

راه نجات از چهار مشکل با چهار ذکر کاربردی

(حتما این اذکار را یاد بگیریم و عمل کنیم ان شاء الله)
حدَّثَنَا جَعْفَرُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ مَسْرُورٍ رَحِمَهُ اللَّهُ قَالَ حَدَّثَنَا الْحُسَيْنُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ عَامِرٍ عَنْ عَمِّهِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَامِرٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِي عُمَيْرٍ قَالَ حَدَّثَنِي جَمَاعَةٌ مِنْ مَشَايِخِنَا مِنْهُمْ أَبَانُ بْنُ عُثْمَانَ وَ هِشَامُ بْنُ سَالِمٍ وَ مُحَمَّدُ بْنُ حُمْرَانَ عنِ الصَّادِقِ علیه السلام قَالَ:
‼️عجِبْتُ لِمَنْ فَزِعَ مِنْ أَرْبَعٍ كَيْفَ لَا يَفْزَعُ إِلَى أَرْبَعٍ عَجِبْتُ لِمَنْ خَافَ كَيْفَ لَا يَفْزَعُ إِلَى قَوْلِهِ- حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَكِيلُ فَإِنِّي سَمِعْتُ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ بِعَقَبِهَا فَانْقَلَبُوا بِنِعْمَةٍ مِنَ اللَّهِ وَ فَضْلٍ لَمْ يَمْسَسْهُمْ سُوءٌ وَ عَجِبْتُ لِمَنِ اغْتَمَّ كَيْفَ لَا يَفْزَعُ إِلَى قَوْلِهِ- لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ فَإِنِّي سَمِعْتُ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ بِعَقَبِهَا- وَ نَجَّيْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَ كَذلِكَ نُنْجِي الْمُؤْمِنِينَ وَ عَجِبْتُ لِمَنْ مُكِرَ بِهِ كَيْفَ لَا يَفْزَعُ إِلَى قَوْلِهِ- وَ أُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِيرٌ بِالْعِبادِ فَإِنِّي سَمِعْتُ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ بِعَقَبِهَا- فَوَقاهُ اللَّهُ سَيِّئاتِ ما مَكَرُوا وَ عَجِبْتُ لِمَنْ أَرَادَ الدُّنْيَا وَ زِينَتَهَا كَيْفَ لَا يَفْزَعُ إِلَى قَوْلِهِ- ما شاءَ اللَّهُ لا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ فَإِنِّي سَمِعْتُ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ بِعَقَبِهَا- إِنْ تَرَنِ أَنَا أَقَلَّ مِنْكَ مالًا وَ وَلَداً. فَعَسى‏ رَبِّي أَنْ يُؤْتِيَنِ خَيْراً مِنْ جَنَّتِكَ وَ عَسَى مُوجِبَةٌ ..
〰❇️〰〰〰〰〰
امام صادق (علیه السلام) فرمود :
‼️در شگفتم از كسى كه از چهار چيز بهراسد چگونه به چهار چيز نگرايد (و پناه نمی برد؟!) در شگفتم از کسی که بترسد چرا نگرايد به گفته خدای متعال⁉️:
1⃣《حسبنا الله و نعم الوکیل》 (آل عمران 173) (یعنی :بس است ما را خدا و چه خوب وكيلى است )
كه شنيدم خدا دنبالش فرمود:
(فَانْقَلَبُوا بِنِعْمَةٍ مِنَ اللَّهِ وَ فَضْلٍ لَمْ يَمْسَسْهُمْ سُوءٌ)
(یعنی: با نعمت خدا و فضل او بازگشتند و بد نديدند)
و در شگفتم براى آنكه غم زده است چگونه نگرايد بگفته او:
2⃣《 لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِين》
(یعنی :نيست معبود حقى جز تو منزهى براستى من از ستمكارانم )
كه شنيدم خداى عز و جل دنبالش می فرمايد 《وَ نَجَّيْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَ كَذلِكَ نُنْجِي الْمُؤْمِنِين》
(یعنی :نجاتش داديم از غم و همچنين نجات دهيم مؤمنان را )
و در شگفتم از آنكه به او نیرنگ زده اند چرا نگرايد بگفته حق (غافر- 44)
3⃣《وَ أُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِيرٌ بِالْعِباد》
(یعنی :كار خود به خدا واگذارم زيرا خدا به بندگان بينا است )
زيرا شنيدم خدا دنبالش فرمايد:
《فَوَقاهُ اللَّهُ سَيِّئاتِ ما مَكَرُوا 》
نگهداشت او را خدا از كردارهاى بد آنچه نيرنگ زدند،
و در شگفتم از كسى كه دنيا و زيورش را خواهد چرا نگرايد به گفته او (كهف 39)
4⃣《ما شاءَ اللَّهُ لا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّه》
(یعنی : آنچه هست كه خدا خواهد نيست توانى جز بخدا )
زيرا شنيدم خداى عز و جل دنبالش فرمايد:
《 إِنْ تَرَنِ أَنَا أَقَلَّ مِنْكَ مالًا وَ وَلَداً و ....》
اگر میبینی که دارایی و فرزند من کمتر از توست شاید پروردگار من مرا بهتر از باغ تو دهد و اميد به خدا نتيجه مثبت دارد.

امالی صدوق مجلس دوم ح ۲

کانال برهان :نشر دروس اعتقادی و اخلاقی کتب محدث کبیر شیعه شیخ صدوق رحمت الله علیه

قديمي Saturday 9 September 2017   #2590
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی
لسلام علیک ایهاالصراط المستقیم
لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم
امیرالمومنین علیه السلام

غدیر ابلاغ واعلان ولایت نه شروع ولایت ولی الله الأعظم
بسم الله الرحمن الرحیم

آری خواستیم از مولای مظلوممان حرفی نوشته باشیم؛مولائی که در روز هیجدهم ذی الحجة عید غدیر خم ابلاغ واعلام ولایت اوشد بفرمان خداوند تبارک وتعالی توسط گُل سرسبد وجود .

جبرئیل شرفیاب محضر مبارک مخاطب خطاب لولاک لما خلقت الأفلاک شد،عرض نمود حق می فرماید :یا ایها الرسول بلّغ ما انزل الیک من ربک وان لم تفعل فما بلّغت رسالته والله یعصمک من الناس ان الله لا یهدی القوم الکافرین.(آیه شریفه67سوره مبارکه مائده).

ای رسول ابلاغ فرما آنچه را نازل نموده شد بسوی تو از جانب پرودگارت واگر انجام ندهی ابلاغ رسالت ننموده ای، خداوند ترا از مردم حفظ می نماید، بدرستیکه خداوند تعالی گروه کافران را هدایت نمی فرماید.

قصه ابلاغ ولایت مولا علیه السلام در غدیر خم بعد از حجة الوداع روشنتر از خورشید است لذا دشمنان مولا علیه السلام چون نمی توانند منکر شوند به تحریف معنای مولا و ولی پرداختند .

مطلب از لحاظ سندی در بین شیعه وغیر شیعه آنقدرواضح است که دهها جلد کتاب در باب طروق سند حدیث غدیر نوشته شد .رجوع شود بتفاسیر شیعه وغیر شیعه ذیل آیه شریفه ؛والغدیر، عبقات ،احقاق؛ و........

قصه، قصه ابلاغ واعلان است . نه اینکه از غدیر ببعد مولا ولی شد.

علی علیه السلام ولی الله است قبل از اینکه عوالم امکانیه وجود پا به عرصه وجود بگذارند.

لذا خاتم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود:لو یعلم الناس متی سمّی علي امیرالمؤمنین

ما انکروا فضله سمّی امیرالمؤمنین وآدم بین الروح والجسد.(تأویل الآیا ت ص186،احقاق الحق ج3ص307؛ینابیع المودة ص197چ بمبئی؛وذیل آیه شریقه 172سوره مبارکه اعراف تفاسیر روائی بحارج39ص290ببعدو...).

پیامبراکرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود :اگر مردم می دانستنداز چه زمانی علي علیه السلام امیر المؤمنین نامیده شد انکارفضل اورا نمی نمودند،نامیده شد امیر المؤمنین درحالی که آدم (علی نبینا وآله وعلیه السلام )بین روح وجسد بود .ودربعضی روایات بین آب وگل.

در روایات کثیره از شیعه وغیرشیعه نقل شده که بعث انبیاء بر ولایت امیر المؤمنین علیه

السلام بوده است (رجوع شود به ذیل آیه شریفه وسئل من ارسلنامن قبلک من رسلنا.......45سوره مبارکه زخرف به تفاسیر روائی

شیعه مثل برهان، نورالثقلین، تأویل الآیات، لوامع النورانیه؛و کافی ج1ص437بحارو... وغیرشیعه مثل شواهد التنزیل وسایر کتب مثل مناقب خوارزمی، ینابیع المودة قندوزی

ذیل الئالی سیوطی، غرائب قران یاتفسیرنظام نیشابوری، حلیةالأولیاء أبونعیم ، درالمنثور سیوطی و.........)

وبالاتر از همه اینها آیه شریفه43سوره مبارکه زخرف که خطاب فرمود به پیامبراکرم صلی الله علیه وآله وسلم؛ فاستمسک بالذی اوحی الیک انک علی صراط مستقیم .

حبیب ما چنگ بزن بآ نچه بتو وحی شد(درموردعلي علیه السلام)بدرستکه تو (درولایت علي)بر صراط مستقیم هستی .(وعلي علیه السلام صراط مستقیم است)

با اینکه شخص خاتم صلی الله علیه وآله وسلم صاحب ولایت است به او گفته شد تمسک کن بولایت علي علیه السلام که علي راه مستقیم است .کافی ج1ص416امالی طوسی مجلس13ح11مناقب شهر آشوب، تفسیر برهان، نور الثقلین ،تأویل الآیات،لوامع ،بحار و........وازغیر شیعه شواهد التنزیل حاکم حسکانی ذیل آیه شریفه،ینابیع المودة ،مناقب ابن مغازلی و.......

لذا در روایات کثیره از شیعه وغیر شیعه امده که منکر ولایت علي علیه السلام کافر است ودرقعر جهنم جای دارد تنها بنقل راویتی از غیر شیعه اکتفاء می کنیم.

قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم لعلي علیه السلام :

یا علي: لو انّ عبداً عبد الله عزوجل مثل ما قام نوح فی قومه وکان له مثل احد ذهباً فأنفقه فی سبیل الله ومدّ فی عمره حتی حجّ الف عام علی قدمیه ثم قتل مظلوماً بین الصفاءوالمروه ثم لایوالک یا علي لم یشم رائحة الجنةولم یدخلها.

یای علي: اگر بنده ای باندازه عمر نوح بندگی خدا کند وباندازه کوه احد طلا از مال خودش انفاق فی سبیل الله کند وآنقدر عمرش طولانی شود که هزار حج پیاده رود وبین صفاومروه مظلومانه کشته شود ؛امّا معتقد بولایت وامامت تو نباشد بوی بهشت به مشام او نمی رسد وداخل بهشت نمی شود (در بعض روایات دیگراست که از صورت پرتاب در جهنم می شود).مناقب خوارزمی ص67،ینلبیع المودةص209و.........واز شیعه عقاب الاعمال صدوق بحار39/256و280وج27/166که71روایت نقل شده ،وسائل الشیعه ج1باب29امالی صدوق مجلس51آخرین حدیث وم73ح12،امالی مفید م1ح2،و.....
یا علی
مددی 1001اللهم العن الجبت والطا غوت وابنتیهما ومحبیهما بعدد ما احاط به علمک http://www.iranclubs.net/forums/showthread.php?t=3899
قديمي Monday 11 September 2017   #2591
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی
لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم
امیرالمومنین علیه السلام
قديمي Monday 11 September 2017   #2592
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

کانال برهان
#فرازی_از_تاریخ
#روز_شمار_غدیر

.. ۲ روز ... پس از عید الهی غدیر خم

در روز چهارشنبه ۲۰ ذی الحجه سال ۱۰ ھ۔ق ، ۳ فروردین سال ۱۱ ھ۔ش ، ۲۰ مارس سال ۶۳۲ میلادی چه اتفاقی افتاد ⁉️

... مراسم بیعت و تبریک رو به پایان است که واقعه ای شگرف ، عظمت الهی ✨ صاحب غدیر و حکایت فردی را که از ولایت روی گردان است ، چنین گزارش می دهد :

.... روز سوم بیعت ، در آخرین ساعت های توقفِ در غدیر ، "حارث فِهرى" با دوازده نفر از اطرافیانش نزد ✨ پیامبر صلی الله علیه و آله می آید و چنین می گوید :

" ای محمد ! سه سوال از تو دارم :
آیا شهادت بر یگانگی خداوند و پیامبری خودت را از جانب پروردگار آورده ای یا از پیش خودت گفتی ؟
آیا نماز ، زکات ، حج و جهاد را از جانب پروردگار آوردی و از پیش خود گفتی ؟
آیا این که دربارهء علی بن ابی طالب گفتی " مَن كُنتُ مَولاهُ فَعَليّ مَولاهُ " از جانب پروردگار بود یا از پیش خود گفتی ؟"

رسول خدا در جواب هر سه سوال فرمودند :

خداوند بر من وحی کرده است و واسطهء بین خدا و من جبرییل است و من إعلان کنندهء پیام خداوندم و بدون اجازهء پروردگار خبری را اعلان نمی کنم .

....مرد نگون بختِ بد نهاد می غرد :

" خدایا ! اگر آنچه محمد می گوید حق و از جانب توست ، سنگی از آسمان بر من بیفکن و عذابی دردناک فرو فرست! "

همین که سخن حارث تمام می شود ، خداوند سنگی از آسمان بر او فرو می فرستد که وی را در دم هلاک می کند (۱)

..و بسان ماجرای اصحاب فیل ، آیتی آسمانی برابر دیدگان بیش از ۱۲۰ هزار حاضر در وادی غدیر ، مجسم می گردد ؛
آنگاه فرشتهء وحی فرود می آید که :

سألَ سائِلٌ بِعَذابٍ واقِعٍ * لِلكافِرينَ لَيسَ لَهُ دافِعٌ .

سوال کننده ای ، عذابی را که وقوعش حتمی است طلب می کند ، (او بداند که این عذاب) کافران را در بر می گیرد و هیچکس را توان دفع آن نیست .(معارج/۱،۲)

..با این معجزه ، بار دیگر بر همگان روشن می شود که "غدیر" از منبع الهی سرچشمه گرفته است .....

..بدین ترتیب .... این همایش ۳ روزه ، پایان پذیرفت و در ذهن ها به عنوان "ایّام الولاية" نقش بست...(۲)

1⃣ تفسیر قرطبی در تفسیر آیات سورهء معارج
الفصول المهمه ص۲۶
تذکره ابن جوزی ص۱۹
مناوی شافعی ۲۱۸/۶ ( همه از مدارک اهل تسنن)
2⃣ بحارالانوار ۲۲۸/۴۱

#پاسخ_به_شبهات

⚠️بررسی آیه ولایت( مائده55) و دلالت آن بر ولایت امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه السلام(5)

#قسمت_پنجم

1⃣ #شبهه_اول:دادن زكات در هنگام نماز با خشوع و عبادت نمي‌سازد آن هم در حق كسي مثل امام علي عليه السلام كه در هنگام نماز غرق در ذكر و ياد خدا و از همه چيز بريده و رهاشده بوده است.

✅ #پاسخ_شبهه:

اولا اگر طرح این شبهه برای رد نزول آیه در حق امیر المومنین (علیه السلام ) است که قبلا اثبات کردیم که آیه در حق امام علی (علیه السلام ) نازل شده است و چنین تلاش هایی بیهوده است و اگر جهت رد فضیلت است که خداوند در آیه مولاعلی (علیه السلام ) را مدح فرموده اند❗️
يكى از فضائل و مناقب اختصاصى امامان عليهم السلام، انجام عبادت در حال عبادت ديگر مى باشد و به نظر می رسد که آیه ی #ولایت هم در مقام بیان این نکته باشد که سرپرست شما تنها کسانی هستند که توانایی ارتباط همزمان با خالق و مخلوق را داشته باشند .

شهاب الدین آلوسى مى نويسد :
وبلغني أنّه قيل لابن الجوزي رحمه الله تعالى: كيف تصدّق علي كرم الله تعالى وجهه بالخاتم وهو في الصلاة والظن فيه ـ بل العلم الجازم ـ أن له كرم الله تعالى وجهه شغلا شاغلا فيها عن الالتفات إلى ما لا يتعلق بها، وقد حكى مما يؤيد ذلك كثير؟ فأنشأ يقول :
يسقي ويشرب لا تلهيه سكرته * عن النديم ولا يلهو عن الناس
أطاعه سكره حتّى تمكن من * فعل الصحاة فهذا واحد الناس

به من خبر رسيده كه از ابن جوزى سؤال شد: چگونه على عليه السلام در حال نمازانگشتر خود را تصدق فرمود؟ و گمان درباره ايشان ـ و بلكه علم قطعى ـ آن است كه او به امرى اشتغال داشته كه او را از توجه به امور غير متعلق به آن باز مى داشته است و مواردى كه اين امر را تأييد مى كنند، فراوان است. ابن جوزى بالبداهه سرود :
مى نوشد و مى نوشاند ولى سُكر آن او را غافل نمى كند از محبوب و نديم خود و نيز از مردم او را غافل نمى كند
سُكر وى از او اطاعت مى كند تا اين كه براى او ممكن بود فعل هوشياران، پس او در ميان مردم يگانه است
تفسیر الآلوسی - ج 6 ص 169
http://shiaonlinelibrary.com/الكتب/2...لصفحة_168

جصاص حنفی می نویسد :
فإن كان المراد فعل الصدقة في حال الركوع فإنه يدل على إباحة العمل اليسير في الصلاة , وقد روي عن النبي صلى الله عليه وسلم أخبار في إباحة العمل اليسير فيها , فمنها أنه خلع نعليه في الصلاة , ومنها أنه مس لحيته وأنه أشار بيده , ومنها حديث ابن عباس أنه قام على يسار النبي صلى الله عليه وسلم فأخذ بذؤابته وأداره إلى يمينه , ومنها أنه كان يصلي وهو حامل أمامة بنت أبي العاص بْن الربيع , فإذا سجد وضعها وإذا رفع رأسه حملها

اگر مراد از و هم راکعون در آیه ی ولایت ، دادن صدقه در حال رکوع باشد ، پس دلالت می کند بر مباح بودن کار اندک در نماز ، و روایت شده است درباره ی پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم اخباری در مباح بودن عمل اندک در نماز ، از جمله اینکه آن حضرت در نماز ، کفش هایشان را در آوردند و...

أحکام القرآن للجصاص - ج 2 ص 625
http://library.islamweb.net/hadith/d...=4120&startno=

♻️ روایات پرداختن نبی مکرم در نماز به کارهای دیگر ، در معتبرترین کتابهای اهل سنت از جمله در صحیحین آمده است که می توانید در آدرس زیر ، تعدادی از آنها را ببینید
http://www.al-milani.com/farsi/libra...=216&pgid=2598

2⃣ #شبهه_دوم:
⭕️زکات در آیه به معنای زکات واجب است نه صدقه ی مستحب و می دانیم که حضرت علی (علیه السلام ) آنقدر فقیر بودند که به ایشان زکات تعلق نمی گرفت ، علاوه بر آن ، دادن زکات در نماز ، جای تأمل دارد .

#پاسخ_شیعه:

اطلاق زكات بر زكات مستحبّ در قرآن مجيد فراوان است ، در بسيارى از سوره هاى مكى ، كلمه زكات آمده كه منظور از آن ، همان زكات مستحبّ است زيرا وجوب زكات ، مسلما بعد از هجرت پيامبر صلي الله عليه وآله به مدينه ، بوده است .

آيات : 3 نمل ، 39 روم ، 4 لقمان و 7 فصلت ، مكي هستند و زكات در اين آيات ، مستحبي است .

قرطبی مفسر بزرگ اهل سنت هم زکات در آیه ی ولایت را ، صدقه ی مستحبی دانسته است :

وقوله : ويؤتون الزكاة وهم راكعون يدل على أن صدقة التطوع تسمى زكاة . ; فإن عليا تصدق بخاتمه في الركوع ، وهو نظير قوله تعالى : وما آتيتم من زكاة تريدون وجه الله فأولئك هم المضعفون وقد انتظم الفرض والنفل ، فصار اسم الزكاة شاملا للفرض والنفل ، كاسم الصدقة وكاسم الصلاة ينتظم الأمرين

تفسیر القرطبی - ج 6 ص 161-162
http://library.islamweb.net/newlibra..._no=48&ID=1202

کانال برهان و پاسخگویی مستدل و مستند به شبهات و سوالات

#امام_زمان علیه السلام

روایت فوق العاده زیبا از امام حسن مجتبی سلام الله علیه در بشارت به آمدن امام زمان علیه السلام و چندی از ویژگی های ایشان

حدَّثَنَا الْمُظَفَّرُ بْنُ جَعْفَرِ بْنِ الْمُظَفَّرِ الْعَلَوِيُّ السَّمَرْقَنْدِيُّ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ حَدَّثَنَا جَعْفَرُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ مَسْعُودٍ عَنْ أَبِيهِ قَالَ حَدَّثَنَا جَبْرَئِيلُ بْنُ أَحْمَدَ عَنْ مُوسَى ‏بْنِ جَعْفَرٍ الْبَغْدَادِيِّ قَالَ حَدَّثَنِي الْحَسَنُ بْنُ مُحَمَّدٍ الصَّيْرَفِيُّ عَنْ حَنَانِ بْنِ سَدِيرٍ عَنْ أَبِيهِ سَدِيرِ بْنِ حُكَيْمٍ عَنْ أَبِيهِ عَنْ أَبِي سَعِيدٍ عَقِيصَا
قَالَ: لَمَّا صَالَحَ الْحَسَنُ بْنُ عَلِيٍّ علیهما السلام مُعَاوِيَةَ بْنَ أَبِي سُفْيَانَ دَخَلَ عَلَيْهِ النَّاسُ فَلَامَهُ بَعْضُهُمْ عَلَى بَيْعَتِهِ فَقَالَ علیه السلام وَيْحَكُمْ مَا تَدْرُونَ مَا عَمِلْتُ وَ اللَّهِ الَّذِي عَمِلْتُ خَيْرٌ لِشِيعَتِي مِمَّا طَلَعَتْ عَلَيْهِ الشَّمْسُ أَوْ غَرَبَتْ أَ لَا تَعْلَمُونَ أَنَّنِي إِمَامُكُمْ مُفْتَرَضُ الطَّاعَةِ عَلَيْكُمْ وَ أَحَدُ سَيِّدَيْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ بِنَصٍّ مِنْ رَسُولِ اللَّهِ ص عَلَيَّ قَالُوا بَلَى قَالَ أَ مَا عَلِمْتُمْ أَنَّ الْخَضِرَ ع لَمَّا خَرَقَ السَّفِينَةَ وَ أَقَامَ الْجِدَارَ وَ قَتَلَ الْغُلَامَ كَانَ ذَلِكَ سَخَطاً لِمُوسَى بْنِ عِمْرَانَ إِذْ خَفِيَ عَلَيْهِ وَجْهُ الْحِكْمَةِ فِي ذَلِكَ وَ كَانَ ذَلِكَ عِنْدَ اللَّهِ تَعَالَى ذِكْرُهُ حِكْمَةً وَ صَوَاباً أَ مَا عَلِمْتُمْ أَنَّهُ مَا مِنَّا أَحَدٌ إِلَّا وَ يَقَعُ فِي عُنُقِهِ بَيْعَةٌ لِطَاغِيَةِ زَمَانِهِ إِلَّا الْقَائِمُ الَّذِي يُصَلِّي رُوحُ اللَّهِ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ علیه السلام خَلْفَهُ فَإِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يُخْفِي وِلَادَتَهُ وَ يُغَيِّبُ شَخْصَهُ لِئَلَّا يَكُونَ لِأَحَدٍ فِي عُنُقِهِ بَيْعَةٌ إِذَا خَرَجَ ذَلِكَ التَّاسِعُ مِنْ وُلْدِ أَخِي الْحُسَيْنِ ابْنِ سَيِّدَةِ الْإِمَاءِ يُطِيلُ اللَّهُ عُمُرَهُ فِي غَيْبَتِهِ ثُمَّ يُظْهِرُهُ بِقُدْرَتِهِ فِي صُورَةِ شَابٍّ دُونَ أَرْبَعِينَ سَنَةً ذَلِكَ لِيُعْلَمَ أَنَّ اللَّهَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ.

ابو سعيد عقيصا گويد: وقتى امام حسن عليه السّلام با معاويه مصالحه كرد، مردم به نزد او آمدند و بعضى از آنها امام را به واسطه بيعتش مورد سرزنش قرار دادند، امام عليه السّلام فرمود: واى بر شما، چه مى‏ دانيد كه چه كردم؟ به خدا سوگند اين‏ عمل براى شيعيانم از آنچه كه آفتاب بر آن بتابد و غروب كند بهتر است، آيا نمى‏دانيد كه من امام مفترض الطّاعه بر شما هستم و به نصّ رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم يكى از دو سروران جوانان بهشتم؟ گفتند: آرى، فرمود: آيا مى ‏دانيد كه وقتى خضر عليه السّلام كشتى را سوراخ كرد و ديوار را بپا داشت و آن جوان را كشت، اين اعمال موجب خشم موسى بن عمران گرديد چون حكمت آنها بر وى پوشيده بود؟ امّا آن اعمال نزد خداى تعالى عين حكمت و صواب بود؟ آيا مى ‏دانيد كه هيچ يك از ما ائمّه نيست جز آنكه بيعت سركش زمانش بر گردن اوست مگر قائمى كه روح اللَّه عيسى بن مريم پشت سر او نماز مى‏خواند؟ خداوند ولادت او را مخفى مى ‏سازد و شخص او نهان مى‏شود تا آنگاه كه خروج كند بيعت احدى بر گردن او نباشد. او نهمين از فرزندان برادرم حسين است و فرزند سرور كنيزان، خداوند عمر او را در دوران غيبش طولانى مى ‏گرداند، سپس با قدرت خود او را در صورت جوانى كه كمتر از چهل سال دارد ظاهر مى‏ سازد تا بدانند كه خداوند بر هر كارى توانا است.

کمال الدین ج ۱باب ۲۹ ح ۲

با کانال برهان و احادیث اصیل مهدوی
@borrhan

سالروز ولادت نورانی آقا امام موسی بن جعفر الکاظم سلام الله علیه مبارک باد
@borrhan
یا علی

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Wednesday 13 September 2017 در 06:29AM.
قديمي Monday 11 September 2017   #2593
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

مناظره امام کاظم (علیه السلام)
با هارون الرشید

روزی هارون الرشید، خلیفه مقتدر عباسی به امام کاظم (علیه السلام) گفت چرا اجازه می دهید مردم شما را به پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) نسبت بدهند؟
به شما بگویند فرزندان پیامبر، با اینکه فرزندان علی (علیه السلام) هستید، نه فرزندان پیامبر؟
البته مسلم است شخص را به پدرش نسبت می دهند و مادر به منزله ظرف است و نسل را پدر تولید می کند نه مادر.

امام کاظم (علیه السلام) در پاسخ فرمود خلیفه، اگر پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) زنده شود و دختر تو را خواستگاری کند به او می دهی؟
گفت سبحان الله، چرا ندهم، البته که می دهم و بدینوسیله بر عرب و عجم افتخار می کنم.
امام فرمود پیامبر هرگز از من خواستگاری نمی کند و من نیز دخترم را به او تجویز نمی کنم.
هارون گفت چرا؟
امام فرمود چون پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) پدربزرگ من است.

هارون گفت احسنت، آفرین، پس چگونه خود را فرزند پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) می دانید با اینکه پیامبر فرزند پسری نداشت و نسل از پسر است، نه از دختر.
شما فرزند دختر هستید که فرزند دختر نسل به شمار نمی رود.
امام فرمود تو را به حق قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و کسی که در آن مدفون است سوگند، مرا از پاسخ این سؤال معذور بدار.
هارون گفت غیر ممکن است، باید بر گفتار خود دلیل بیاوری و اثبات کنی که شما فرزندان رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) هستید.
تا از قرآن دلیل بیان نکنید، عذرتان پذیرفته نیست و شما به همه علوم قرآن آشنایید.

امام فرمود حاضری پاسخ این پرسش تو را بدهم؟
هارون گفت بگو.
امام فرمود:

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ، وَ مِنْ ذُرِّيَّتِهِ داوُدَ وَ سُلَيْمانَ وَ أَيُّوبَ وَ يُوسُفَ وَ مُوسی‏ وَ هارُونَ وَ کَذلِکَ نَجْزِی الْمُحْسِنينَ وَ زَکَرِيَّا وَ يَحْیی‏ وَ عيسی»
«و از فرزندان او (ابراهیم)، داود و سلیمان و ایوب و یوسف و موسی و هارون و این چنین نیکوارن را پاداش می دهیم، هم چنین زکریا و عیسی».

آنگاه امام علیه السلام پرسید پدر حضرت عیسی (علیه السلام) کیست؟
هارون گفت حضت عیسی (علیه السلام) پدر نداشت.
امام فرمود در این آیه خداوند از طرف مادر حضرت عیسی (علیه السلام)، حضرت مریم (سلام الله علیها) که فاصله زیاد با حضرت ابراهیم (علیه السلام) دارد، در عین حال حضرت عیسی (علیه السلام) را از فرزندان حضرت ابراهیم (علیه السلام) شمرده است.
هم چنین ما نیز از طرف مادرمان حضرت فاطمه (سلام الله علیها)، فرزند پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) هستیم.

متأسفانه هنوز هم این طرز تفکر غلط در بعضی مردم و در فرهنگ برخی جوامع حکم فرماست و نسل پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) را منحصر در نسل پسری می دانند و سلسله نسل دختری را نسل پیامبر نمی دانند و منشأ اصلی موضوع آن بوده است که مادر را در تولید فرزند سهیم نمی دانستند؛ در صورتی که این تفکر نادرست از نظر حدیث و علم روز و همچنین از لحاظ قضاوت عرف مردود است، زیرا که پدر و مادر در تولید نسل سهیم هستند.
فرزندان دختر و پسر از لحاظ نسل بودن یکسانند، بنابراین کسانی که نسبتشان از جانب مادر حتی مادربزرگ به پیامبر می رسند، همگی از فرزندان آن حضرت بوده و با نسل پسری فرقی ندارند و مسئله خمس که یک قانون الهی است، مورد توجه فقهای اسلام بوده و در جای خود در پیرامون آن بحث و گفتگو شده است.
به طوری که بعضی از بزرگان فقها معتقدند نسل دختری نیز همانند نسل پسری، می توانند از خمس (سهم سادات) استفاده کنند.

منابع:
1. سوره انعام، آیات 84 و 85
2. بحارالانوار، جلد 48، صفحه 127
3. بحارالانوار، جلد 96، صفحه 240

قديمي Wednesday 13 September 2017   #2594
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی
لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم
امیرالمومنین علیه السلام

وقایع امروز

☑️22 ماه ذی الحجّه :

1⃣ شهادت میثم تمّار رَحِمَهُ الله :

در این روز در سال 60 هـ میثم تمّار به دلیل وفاداری به امام حسین علیه السلام به دست ابن زیاد به دار آویخته شد و به شهادت رسید.

تاریخ شهادت میثم 19 ذی الحجّه و روز عاشورا نیز نقل شده است.

ابو مسلم میثم تمّار بن یحیی التمار عجمی، چون خرما فروش بود ملقب به «تمّار» شد. از یاران و صحابی با وفا و دوستان و شیعیان خاص حضرت امیر المؤمنین علیه السلام بود، صاحب علم منایا و بلایا بود، و دارای علم تفسیر، و ایمانی کامل بود.

او زاهد و عابد بود، و شب ها به قیام و روزها را به روزه می گذراند. دارای بیانی فصیح بود و نزد رسول خدا صلّی الله علیه و آله مقامی جلیل داشت.

هنگامی که قصد حجّ داشت امّ سلمه به او گفت :

خیلی از اوقات در دل شب رسول خدا صلّی الله علیه و آله به علی بن ابی طالب علیهما السلام سفارش شما را می فرمود.

منزلت میثم در نزد امیر المؤمنین علیه السلام مانند منزلت سلمان در نزد رسول خدا صلّی الله علیه و آله بود. ابن زیاد ملعون این بزرگوار را به شهادت نرساند مگر به خاطر مصاحبت و ولای امیر المؤمنین علیه السلام.

آن حضرت نیز علاقه وافری به او داشت، حتّی گاهی اوقات از مسجد جامع خارج می شد و درمغازه میثم می نشست و با او صحبت می کرد و گاهی که حضرت علیه السلام میثم را برای کاری می فرستاد و برای میثم خرما می فروخت.

میثم از امیر المؤمنین علیه السلام و از امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام علم را فراگرفته بود، تا اینکه آن بزرگوار را گرفتند و به دار زدند با اینکه دست و پای او را قطع کرده بودند امّا فضائل و مناقب امیر المؤمنین علیه السلام را می گفت تا او را به شهادت رساندند.

7 نفراز خرما فروشان کوفه شبانه او را از دار پایین آورده، بدن او را درمحل فعلی قبر شریف دفن کردند.

تقویم شیعه ص 385_386
@rendane14
قديمي Wednesday 13 September 2017   #2595
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی
لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم
امیرالمومنین علیه السلام

جوابها وسوالات اقای حسین از غانت هالک بهائی ملحد شیطان پرست مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران
http://www.iranclubs.net/forums/showthread.php?t=155695

جوابهای اقای حسین به معاندین در باره شبهه تحریف کلام الله مجید
http://www.iranclubs.net/forums/showthread.php?t=154217

پاسخ های بی جواب اقای حسین به احتجاج امیرالمومنین علیه السلام به غدبر
http://www.iranclubs.net/forums/showthread.php?t=154652

جمع اوری جوابهای اقای حسین به منکر غدیر
http://www.iranclubs.net/forums/showthread.php?t=154435

جوابها بی پاسخ اقای حسین به منکر توسل
http://www.iranclubs.net/forums/showthread.php?t=154538

پیامبر دروغین وابلهان شقی طرفدارش
http://www.iranclubs.net/forums/showthread.php?t=132142
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

گفتگوهاي مشابه
گفتگو آغازگر گفتگو تالار پاسخها عنوان آخرين گفتگو
علی اللهی ها !!!! zxcv دين و دنيا 266 Sunday 28 June 2009 12:15PM
درباره «تجاوز» چه می‌دانیم؟ (حتمن بخونيد!) mahdi1060 سلامت و پزشكي 16 Monday 22 September 2008 08:46PM
همگی بخونند !!!!!! (فتوای ...) امیر دين و دنيا 187 Tuesday 3 April 2007 01:40PM
برادری پیامبر (ص) و علی (ع) دلیلی روشن بر خلافت او -آزاد- دين و دنيا 0 Sunday 1 January 2006 04:53PM

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 02:15AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه