بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > اخبار و سياست

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو ارزيابي گفتگو
قديمي 4 هفته پيش   #1
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 33,460
روزنوشته ها: 10
تاثیراتِ خارج‌نشینی: حمزه غالبی (مشاور و رئیس ستاد جوانان مهندس میرحسین موسوی)

[Forwarded from خشتِ خام | حسین دهباشی (تاریخ آنلاین)]
تاثیراتِ خارج‌نشینی/ حمزه غالبی (مشاور و رئیس ستاد جوانان مهندس میرحسین موسوی)

۱. ‏زندگی در متن جامعه در فرانسه نه فقط شناخت من رو فرانسه به عنوان یک جامعه غربی تغییر داد که حتی روی فهم‌ام از مناسبات کشورخودمان هم تغییر داد. به دلایل مختلف از اینکه اوایل سفر به دلایل شخصی خیلی در مورد تاریخ ایران خواندم. دوم که در جامعه فرانسه هم سیاسی و هم اقتصادی فعال بودم.

۲. ‏زندگی دور از ایران حساسیتم رو اتفاقا بین‌المللی. تغیرات تاریخی بیشتر کرد و شکاف‌های سیاسی داخلی برای در مقابل سرنوشت کلی آن واحت تمدنی/ سرزمینی کمتر کرد. برای همین هم حساسیتم به سیاست خارج و مسائل منطقه‌ای بیشتر شد. از طرف حساسیتم به تبعیض اجتماعی و اقتصادی ( عدالت) بیشتر شد.

۳. ‏یکی سری چیزهای که در کشور می‌گذرد برایم زشتی اش بیشتر شد مثل پدیده ای مثل «گشت ارشاد» از طرفی کاهش توسعه سیستم بهداشتی و آموزشی و توسعه عجیب و غریب ایران در یک قرن گذشته مخصوصا جهش آن بعد از انقلاب بیشتر به چشمم آمد.

۴. ‏در مواجه با سیاست در غرب هم هرچی نگاهم به جامعه و مردم مثبت‌تر شد. متوجه شدم چقدر تصویری که از جهان آزاد و دولت‌های دموکراتیک در ایرن توسط روشنفکران فروخته شده دروغین است. حجم جنایتی که دولت‌های اروپایی و آمریکا در اشل جهانی کرده اند هر دیکتاتوری را رو سفید می‌کند.

۵. ‏حجم دخالت‌های نظامی غربی‌ها، کشت و کشتارهای دخالت در کشور‌های مختلف حمایت از دولت‌های استبدادی برنامه ریزی عمدی برای بی‌ثباتی در کشورهای دیگر اینقدر زیاده که قبلا چون همه رو پروپاگندای جمهوری اسلامی می‌دیدم بهش بی‌اعتماد بودم.

۶. ‏بعد از مدتی از دوری از ایران برای مضحک می‌آید وقتی رفقا همه تحولات جهان رو از دریچه دعوای داخلی می‌بیند. اگر در مورد انگلستان تحلیل می‌کنند حواس‌شان هست که به نفع اصولگران است یا اصلاح‌طلبان به نفع رژیم یا به ضرر رژیم!

۷. ‏شرایط اقتصادی اجتماعی ایران رو که با آمار و ارقام بانک جهانی یا مطالعات غربی‌ها می بینم در اکثر شاخص های توسعه جزو ۲۰ اول کشور جهان هستیم در حالی احساس فلاکت در ایران در حد این است که در ۲۰ تای آخر هستیم. الان برایم روشن است که این میزان احساس فلاکت ریشه در واقعیات اقتصادی ندارد.

۸. ‏تاریخی که نگاه می‌کنم خیلی متاسفم می‌شوم که انقلاب نتوانست نهاد سلطنت را کاملا از بین ببرد و سلطنت در قالب نهاد ولایت‌فقیه دوباره بازسازی شد اما از همان منظر وقتی به شاهان تاریخ ایران نگاه می‌کنم واضح است که آیت‌الله خامنه‌ای با فاصله یکی از مدبرترین شاهان/حاکمان ایران است.

۹. ‏یکی از توهم‌هایی که ایران داشتم این بود ریشه مشکلات ما در جهان به خاطر «تنش زایی» است که و اگر «تنش زدایی» کنیم مشکلات ما حل می شود. دیدن و خواندن گفتگو با سیاستمدار غربی و خارجی شدن از چهارجوب رقابت های داخلی به من این فرصت رو داد که متوجه عمق این توهم‌ام بشوم.

۱۰. ‏یکی از رفقا بهم گفت این حرفهایی که میزنی به نفع جمهوری اسلامی. گفتم باشه! من نه مخالف جمهوری اسلامی هستم نه طرفدارش! منافع ملی و توسعه ایران برام مهمه بر اساس اون موضع خودم رو مشخص می‌کنم. جهان برای من به موافقان و مخالفان جمهوری اسلامی تقسیم نشده!

Channel | @IRANoralhistory
Channel | @tarikhonline
قديمي 4 هفته پيش   #2
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 33,460
روزنوشته ها: 10
ج: تاثیراتِ خارج‌نشینی: حمزه غالبی (مشاور و رئیس ستاد جوانان مهندس میرحسین موسوی)

باید ده بیست سالی خارج زندگی می‌کردید تا بعضی چیزهائی که ما از همین داخل حرصش را می‌زنیم ببینید
یک دو سه قدم دیگر مانده تا صورت مساله کامل شود و بهتر بتوان دوشادوش و فارغ از «استعمار» کشور را ساخت!

آخرين ويرايش صبح ، 4 هفته پيش در 04:13PM.
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
پاسخ

Bookmarks

کلیدواژه ها
حمزه غالبی

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو
ارزيابي اين گفتگو
ارزيابي اين گفتگو:

قوانين ارسال نوشته
شما می توانید سرنگار جدید ارسال کنید.
شما می توانید پاسخ ارسال کنید.
شما می توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 11:23AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه