بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Saturday 10 February 2018   #1
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 16,828
پیشگویی رسول خدا صلی الله علیه و آله و مرتد شدن تمام عرب و صحابه و برگشتن به دوران جاهلیت بعد از شهادت رسول اکرم صلی الل

پیشگویی رسول خدا صلی الله علیه و آله و مرتد شدن تمام عرب و صحابه و برگشتن به دوران جاهلیت بعد از شهادت رسول اکرم صلی الله علیه و آله

6099-عَنْ أَبِی هُرَیْرَةَ عَنْ النَّبِیِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ بَیْنَا أَنَا قَائِمٌ إِذَا زُمْرَةٌ حَتَّى إِذَا عَرَفْتُهُمْ خَرَجَ رَجُلٌ مِنْ بَیْنِی وَبَیْنِهِمْ فَقَالَ هَلُمَّ فَقُلْتُ أَیْنَ قَالَ إِلَى النَّارِ وَاللَّهِ قُلْتُ وَمَا شَأْنُهُمْ قَالَ إِنَّهُمْ ارْتَدُّوا بَعْدَکَ عَلَى أَدْبَارِهِمْ الْقَهْقَرَى ثُمَّ إِذَا زُمْرَةٌ حَتَّى إِذَا عَرَفْتُهُمْ خَرَجَ رَجُلٌ مِنْ بَیْنِی وَبَیْنِهِمْ فَقَالَ هَلُمَّ قُلْتُ أَیْنَ قَالَ إِلَى النَّارِ وَاللَّهِ قُلْتُ مَا شَأْنُهُمْ قَالَ إِنَّهُمْ ارْتَدُّوا بَعْدَکَ عَلَى أَدْبَارِهِمْ الْقَهْقَرَى فَلَا أُرَاهُ یَخْلُصُ مِنْهُمْ إِلَّا مِثْلُ هَمَلِ النَّعَمِ

پیامبر فرمود:من، فردای قیامت در کنار حوض ایستاده ام و تعدادی از صحابه می خواهند نزد من بیایند، ولی آنها را از طرف حوض بر می گردانند به سوی دیگر. گفتم: اینها را کجا می برید؟ می‌گویند: به خدا قسم! اینها را به سمت آتش جهنم می بریم. عرضه می کنم: مگر اینها چه کار کرده اند؟ خطاب می آید:اینها بعد از تو مرتد شدند و بدعت‌ها گذاشتند و به دوران جاهلیت برگشتندسپس گروه دیگری را اینگونه به سمت آتش می برند.می گویم: اینها را کجا می برید؟ می‌گویند: به خدا قسم! اینها را به سمت آتش جهنم می بریم. عرضه می کنم: مگر اینها چه کار کرده اند؟ خطاب می آید:اینها بعد از تو مرتد شدند و بدعت‌ها گذاشتند و به دوران جاهلیت برگشتند.، و از اینها هیچکس از آتش نجات پیدا نمی کند، مگر به اندازه همل نعم. (یکی؛ دو ؛سه ،شتری که بعد از چرا وبازگشت شتران گم می شوند )

صحیح بخاری حدیث6099

بخاری در صحیحش از نبی مکرم صلی الله علیه و آله نقل می کند:
یُؤْخَذُ بِرِجَالٍ مِنْ أَصْحَابِی ذَاتَ الْیَمِینِ وَذَاتَ الشِّمَالِ فَأَقُولُ أَصْحَابِی فَیُقَالُ إِنَّهُمْ لَمْ یَزَالُوا مُرْتَدِّینَ عَلَى أَعْقَابِهِمْ مُنْذُ فَارَقْتَهُمْ

فردای قیامت صحابه من را از راست و چپ می گیرند و من عرضه می دارم که اینها صحابه من هستندگفته می شود از روزی که تو از آنها جدا شدی، ‌اینها به ارتداد و دوران جاهلیت برگشتند

صحیح بخاری ج2ص 490 حدیث 3447 المطبعه السلفیه
http://s2.picofile.com/file/76689639...8%A7%D9%84.png

ابن کثیر دمشقی به نقل از عایشه:
لما قبض رسول الله صلى الله علیه و سلم إرتدت العرب قاطبة و اشرأبت النفاق.

تمام عرب‌، بعد از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله مرتد شدند و نفاق میان مردم برخاست.

البدایة و النهایة لإبن کثیر ج9ص422 للطباعه و النشر و التوزیع والاعلان
http://s3.picofile.com/file/76690450...8%D9%87_1_.png

ازبراء بن عازب - نقل شده:
3852 - حَدَّثَنِی أَحْمَدُ بْنُ إِشْکَابٍ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ فُضَیْلٍ عَنْ الْعَلَاءِ بْنِ الْمُسَیَّبِ عَنْ أَبِیهِ قَالَ لَقِیتُ الْبَرَاءَ بْنَ عَازِبٍ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُمَا فَقُلْتُ طُوبَى لَکَ صَحِبْتَ النَّبِیَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ وَبَایَعْتَهُ تَحْتَ الشَّجَرَةِ فَقَالَ یَا ابْنَ أَخِی إِنَّکَ لَا تَدْرِی مَا أَحْدَثْنَا بَعْدَهُ

من(علاءبن مسیب از پدرش) رفتم خدمت براء بن عازب و گفتم: خوشا به حالت! تو توفیق و سعادت صحابه پیامبر اکرم را به دست آوردی و در زیر شجره رضوان در صلح حدیبیه با پیامبر اکرم بیعت کردی. براء می‌گوید: ای برادر زاده ام! تو خبر نداری که ما چه بدعت هایی بعد از پیامبر اکرم گذاشتیم.

صحیح البخاری، ج3، ص130- حدیث4170 کتاب المغازی، باب غزوة الحدیبیة المطبعه السلفیه
http://s1.picofile.com/file/76691752...B%8C%D9%85.png

به صحابی پیامبر أبو سعید خُدری گفتند:هنیئا لک برؤیة رسول الله صلی الله علیه و سلم و صحبته!

خوشا به حالت که پیامبر را دیدی و جزء صحابه پیامبر بودی.
گفت:إنک لا تدری ما أحدثنا بعده.تو خبر نداری که ما صحابه بعد از پیامبر چه بدعت‌هایی را گذاشتیم.

الإصابة فی تمییز الصحابة لإبن حجر العسقلانی، ج4، ص167http://s3.picofile.com/file/7669174294/%D8%A7%D8%A8%D9%88%D8%B3%D8%B9%DB%8C%D8%AF_%D8%AE%D8%AF%D8%B1%DB%8C_%D9%85%D8%A7_%D8%A7%D8%AD%D8%AF%D8%AB%D9%86%D8%A7_%D8%A8%D8%B9%D8%AF%D9%87.png

یا علی حبک ایمان وتقوی وبغضک کفر ونفاق

یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Wednesday 14 February 2018   #2
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

ج: پیشگویی رسول خدا صلی الله علیه و آله و مرتد شدن تمام عرب و صحابه و برگشتن به دوران جاهلیت بعد از شهادت رسول اکرم صلی

ابن تیمیه (پایه گذار اعتقادی وهابیت) را بهتر بشناسیم:

او نسبت نفاق به وجود مقدس صدیقهء کبری سلام الله علیها می دهد!

غصب فدک از حضرت صدیقه کبری سلام الله علیها و اهانت خلیفهء اول به ساحت ایشان و غضب حضرت زهرا سلام الله علیها بر دستگاه خلافت به حدی واضح و آشکار است ،
که فردی مانند ابن تیمیه حَرانی ، از نواصب و دشمنان اهل بیت علیهم السلام ، پیرامون درخواست فدک از جانب حضرت صدیقهء طاهره سلام الله علیها،
وقاحت را به سر حد خود می رساند ،
و برای تبرئه ابوبکر از جسارت به آن حضرت چنین می نویسد:

هر انسان عاقلی به خوبی می داند اگر زنی از حاکم جامعه ، مالی را درخواست کند و او را به خاطر عدم استحقاق آن زن (!!) ، مال را به او ندهد ، بلکه آن را بین همه مسلمانان تقسیم کند(!!) و آن وقت گفته شود این زن بر حاکم خشمگین شده ، مشخص است که خشم او به خاطر ندادن مال به او بوده و حاکم هم می گوید این مال از آن تو نیست ؛ پس، در چنین صورتی حتی اگر واقعا این زن مورد ظلم واقع شده باشد (!!) آیا خشم او که تنها برای مال دنیا بوده ، برای او امتیازی به شمار می‌رود؟...
حال آیا کسی که موضوع خشم فاطمه را طرح کرده و از روی نادانی آن را از مناقب وی به شمار می آورد آیا می داند که خداوند در مذمت منافقان (!!) فرموده :
و در میان آنها کسانی هستند که در تقسیم غنایم به تو خرده می گیرند اگر از آن غنایم ، سهمی به آنها داده شود ، راضی می شوند و اگر داده نشود ، خشم می گیرند .
می بینیم که خداوند در این آیه از کسانی(منافقان) یاد کرده که چون مالی به آنها داده شده خرسند و چون به آنها داده نمی شود خشمگین می گردند و بدین شکل خداوند این گروه (منافقان) را مذمت نموده است؛
حال با چنین توصیفی اگر کسی فاطمه را در حالی که شبهی از نفاق در او بود (!!!) ، مدح او به شمار می‌رود؟
منهاج السنة، ج4، ص244-246

این سخن ابن تیمیه به حدی تند و زننده و بی منطق است و آنقدر این جسارت قبیح بوده که علمای اهل سنت نیز به وی حمله ور شده و این حرف را دال بر ناصبی بودن وی دانسته اند.

1⃣ محمد زکی الدین ابراهیم:

او از علمای الازهر مصر در این مورد می نویسد :

وسمها بالنفاق، مع أن ابن تیمیة انحرافات شتی،‌ فلعل من اوقحها هذا الإنحراف.

حضرت فاطمه زهراء سلام الله علیها را متهم به نفاق کرده است، با اینکه ابن تیمیه انحرافات متعدد دارد، شاید یکی از وقیحترین انحرافات ابن تیمیه، همین جسارت به حضرت فاطمه زهراء سلام الله علیها است.

کلمة الرائد، ج2، ص546

2⃣ حسن سقاف شافعی:

او از علمای طراز اول اهل سنت اردن که کتاب‌های متعددی در نقد ابن تیمیه نوشته ، نسبت به این قضیه ، عکس العملی تند دارد و می‌نویسد:

و ابن تیمیة یحتج کثیر من الناس بکلامه و یسمیه بعضهم شیخ الإسلام و هو ناصبی عدو لعلی کرم الله وجهه، و اتهم فاطمة علیها السلام بأن فیها شعبة من النفاق.

ابن تیمیه که بسیاری از مردم به کلام او احتجاج می‌کنند و بعضی او را شیخ الاسلام می‌نامند ، او ناصبی است و دشمن حضرت علی علیه السلام ، و حضرت فاطمه زهراء سلام الله علیها را متهم کرده که در ایشان شعبه‌ای از نفاق است.

التنبیه و الرد، ص7

قضاوت در مورد ابن تیمیه و منطق بی اساس و ناجوانمردانهء او درباره سیده زنان اهل بهشت ، سلام الله علیها،
با وجدان های بیدار

کانال برهان و نقد علمی ادیان و فرق ضاله

افضل مقول فی فضائل افضل رسول ص2
غِماری و اعتراض شدید او به جسارت ابن تیمیه خبیث به ساحت بانوی دو عالم سلام الله علیها.

غِماري یکی دیگر از علماي اهل سنت نیز در هنگام‌ نقل این جسارت ، ضمن مذمت شدید ابن تیمیه، کتاب او را "منهاج البدعة" معرفی میکند!

یا علی حبک ایمان وتقوی وبغضک کفر ونفاق
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Saturday 24 February 2018   #3
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

ج: پیشگویی رسول خدا صلی الله علیه و آله و مرتد شدن تمام عرب و صحابه و برگشتن به دوران جاهلیت بعد از شهادت رسول اکرم صلی

اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن واخذل واهلک من عاداهم

حضرت فاطمهٔ زهرا -صلوات الله علیها- یا ابوبکر⁉️

مطابق روایت کتاب «صحیح مسلم» -که اهل‌سنّت آن را صحیح‌ترین کتاب پس از قرآن معرفی می‌کنند و بر صحّت تمامی روایاتش اجماع دارند- برای مسلمان جایز نیست که بیش از سه روز با برادر دینی خود قهر کند و از او دوری گزیند، و در جای دیگر همین کتاب نقل شده است از عائشه که گفت: فاطمه رضی الله عنها بر ابوبکر رضی الله عنه خشم گرفت و از او دوری گزید و تا زمان وفات با او سخن نگفت! ...
هنگامی که وفات کرد، شوهرش علی رضی الله عنه او را شبانه دفن کرد و ابوبکر رضی الله عنه را آگاه نکرد و خود بر او نماز [جنازه] خواند.

حال طرح سوالاتی که پاسخ صریح می‌طلبد:

چرا حضرت فاطمهٔ زهرا -صلوات الله علیها- سخن ابوبکر مبنی بر ارث نگذاشتن رسول‌خدا -صلّیٰ الله علیه وآله- را قبول نکرده است؟
آیا قبول نکردن ایشان دلیل بر جعلی بودن این سخن دروغین نسبت به حضرت رسول‌اکرم -صلّیٰ الله علیه وآله- نیست؟

اگر بخواهیم که بگوییم ابوبکر به درستی این سخن را از حضرت رسول‌اکرم -صلّیٰ الله علیه وآله- به درستی نقل کرده است؛
پس باید ناچار هستیم که قبول کنیم حضرت فاطمهٔ زهرا -صلوات الله علیها- در برابر سخن حضرت رسول‌اکرم -صلّیٰ الله علیه وآله- سر تعظیم فرو نیاورده است و نمی‌خواستند که حق را قبول کنند! که چنین فعلی قطعاً از شأن و جلالت و عصمت آن‌حضرت بدور است!

آیا حضرت فاطمهٔ زهرا -صلوات الله علیها- سرور زنان بهشتی،
ابوبکر را دروغگو می‌دانسته است که اگر چنین باشد و ابوبکر سخنی را به دروغ به رسول‌خدا -صلّیٰ الله علیه وآله- نسبت دهد، عذاب بدی برای او آماده شده است!

آیا می‌دانید جایگاه کسی که به دروغ بر رسول‌اکرم -صلّیٰ الله علیه وآله- سخنی می‌بندد چیست؟
منْ كَذَبَ عَلَيَّ مُتَعَمِّدًا فَلْيَتَبَوَّأْ مَقْعَدَهُ من النَّارِ

رسول‌خدا -صلّیٰ الله علیه وآله- فرمودند: کسی که از روی قصد بر من دروغ ببندد، باید که جایگاه خویش را در دوزخ آماده کند.

صحيح البخاري، جلد ۱، صفحه ۵۲، حدیث ١١٠

http://library.islamweb.net/newlibra...=0&bookhad=110

نکتهٔ مهمی که از این روایت استنباط می‌شود این است که آیا حضرت فاطمهٔ زهرا -صلوات الله علیها- ابوبکر را مسلمان می‌دانست یا خیر که تا آخر عمر مبارک‌شان با ابوبکر قهر بودند ؛
و با او سخنی نگفته‌اند! آیا اگر ابوبکر در نظر حضرت فاطمهٔ زهرا -صلوات الله وسلامه علیها- مسلمان بود، شایسته بود که آن‌حضرت بیش از سه روز با برادر دینی خود قهر کند؟

حال باید انتخاب کنیم که آيا حضرت فاطمهٔ زهرا -صلوات الله علیها-، ابوبکر را مسلمان می‌دانسته است یا خیر؟
یا اینکه حضرت فاطمهٔ زهرا -صلوات الله علیها- به سخن حضرت رسول‌اکرم -صلّیٰ الله علیه وآله- توجهی نکرده‌اند!

حضرت زهرا -علیها السّلام- یا ابوبکر؟! انتخاب با شماست!

لینک دانلود کیفیت اصلی:
http://bit.ly/2BJ1mcS

لینک دانلود -پشتیبانی- کیفیت اصلی:
http://bit.ly/2GCGjYZ

یا علی یا الیا یا حیدر
کرکس دون پنجه زد بر روی طاووس ازل
عالمی از حسرت آن جلوه مستانه سوخت
آتشی آ تش پرستی در جهان افروخته
خرمن اسلام ودین را تا قیامت سوخته
اللهم صل علی محمد وآ ل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم

لعن الله ظالمیک وقاتلیک یا فاطمه
قديمي Tuesday 6 March 2018   #4
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پیشگویی رسول خدا صلی الله علیه و آله از بروز فتنه ها بعد از ایشان و ارتداد جمع کثیری از صحابه

اعتراف عایشه به نفاق و ارتداد کل عرب!

اعتراف خود صحابه به بروز بدعت ها بعد از رسول خدا صلی الله علیه و آله توسط صحابه
نقدی بر نظریه #عدالت_صحابه(۱۰)

۱- ابن کثیر دمشقی ـ از استوانه‌های علمی وهابیت ـ از عایشه نقل می‌کند:

لما قبض رسول الله صلى الله علیه و سلم إرتدت العرب قاطبة و اشرأبت النفاق.

"تمام" عرب‌، بعد از رحلت پیامبر مرتد شدند و نفاق میان مردم برخاست.

البدایة و النهایة لإبن کثیر ج9ص422 للطباعه و النشر و التوزیعوالاعلان

http://s3.picofile.com/file/76690450...7%D8%A8%D9%87_

۲- به این‌ روایت هم به نقل از صحیح بخاری توجه کنید:

6099-عَنْ أَبِی هُرَیْرَةَ عَنْ النَّبِیِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ بَیْنَا أَنَا قَائِمٌ إِذَا زُمْرَةٌ حَتَّى إِذَا عَرَفْتُهُمْ خَرَجَ رَجُلٌ مِنْ بَیْنِی وَبَیْنِهِمْ فَقَالَ هَلُمَّ فَقُلْتُ أَیْنَ قَالَ إِلَى النَّارِ وَاللَّهِ قُلْتُ وَمَا شَأْنُهُمْ قَالَ إِنَّهُمْ ارْتَدُّوا بَعْدَکَ عَلَى أَدْبَارِهِمْ الْقَهْقَرَى ثُمَّ إِذَا زُمْرَةٌ حَتَّى إِذَا عَرَفْتُهُمْ خَرَجَ رَجُلٌ مِنْ بَیْنِی وَبَیْنِهِمْ فَقَالَ هَلُمَّ قُلْتُ أَیْنَ قَالَ إِلَى النَّارِ وَاللَّهِ قُلْتُ مَا شَأْنُهُمْ قَالَ إِنَّهُمْ ارْتَدُّوا بَعْدَکَ عَلَى أَدْبَارِهِمْ الْقَهْقَرَى فَلَا أُرَاهُ یَخْلُصُ مِنْهُمْ إِلَّا مِثْلُ هَمَلِ النَّعَمِ.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: من، فردای قیامت در کنار حوض ایستاده‌ام و تعدادی از صحابه می‌خواهند نزد من بیایند،
ولی آنها را از طرف حوض بر می گردانند به سوی دیگر. گفتم: اینها را کجا می‌برید؟ می‌گویند:
به خدا قسم! اینها را به سمت آتش جهنم می بریم. عرضه می کنم: مگر اینها چه کار کرده اند؟ خطاب می آید:
اینها بعد از تو مرتد شدند و بدعت‌ها گذاشتند و به دوران جاهلیت برگشتند. سپس گروه دیگری را اینگونه به سمت آتش می برند.
می گویم: اینها را کجا می‌برید؟ می‌گویند: به خدا قسم! اینها را به سمت آتش جهنم می بریم.
عرضه می کنم: مگر اینها چه کار کرده اند؟ خطاب می آید:
اینها بعد از تو مرتد شدند و بدعت‌ها گذاشتند و به دوران جاهلیت برگشتند.، و از اینها هیچکس از آتش نجات پیدا نمی کند، مگر به اندازه هَمَل نعم.

صحیح بخاری حدیث 6099

(پ.ن: همل نعم یعنی:چهارپایان بازیگوشی که معمولا از گله جدا می‌شوند و مشغول بازیگوشی هستند و سرگردان می‌شوند ؛ یا دو ، سه شتری که از قافله گم می‌شود ؛ و این نشان قِلَّتْ و کمی تعداد آنهاست )

اشکال اهل سنت بر این حدیث: توجیه‌شان این است که در روایت آمده:
بینا انا قائم، فإذا زمرة«زمره» :
یعنی یک گروه و طائفه کوچک،
و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله 120 هزار صحابه داشت منظور از «زمره»، گروه کوچکی است از صحابه، نه تمام صحابه.

پاسخ : در صحیح بخاری، ج7، ص40 حدیث 6542 روایتی را می آورد در رابطه با اینکه «زمره» چقدر است.

روایت از ابوهریره است که می‌گوید پیامبر فرمود:

یدْخُلُ الْجَنَّةَ مِنْ أُمَّتِی زُمْرَةٌ هُمْ سَبْعُونَ أَلْفًا

گروهی از أمت من که آمارشان 70 هزار نفر است، وارد بهشت خواهند شد.

http://s2.picofile.com/file/76689561...9%81%D8%A7.png

در روایت حوض هم آمده که:
دو گروه وارد آتش می‌شوند پس هر گروهی که 70 هزار نفر باشد،جمع دو گروه میشود: 140 هزار نفر

۳- بخاری در صحیحش از نبی مکرم صلی الله علیه و آله نقل می کند:

یؤْخَذُ بِرِجَالٍ مِنْ أَصْحَابِی ذَاتَ الْیَمِینِ وَذَاتَ الشِّمَالِ فَأَقُولُ أَصْحَابِی فَیُقَالُ إِنَّهُمْ لَمْ یَزَالُوا مُرْتَدِّینَ عَلَى أَعْقَابِهِمْ مُنْذُ فَارَقْتَهُمْ.

فردای قیامت صحابه من را از راست و چپ می گیرند و من عرضه می دارم که اینها صحابه من هستند، گفته می شود از روزی که تو از آنها جدا شدی، ‌اینها به ارتداد و دوران جاهلیت برگشتند.

صحیح بخاری ج2ص 490 حدیث 3447 المطبعه السلفیه

http://s2.picofile.com/file/76689639...8%A7%D9%84.png
کرکس دون پنجه زد بر روی طاووس ازل
عالمی از حسرت آن جلوه مستانه سوخت
آتشی آ تش پرستی در جهان افروخته
خرمن اسلام ودین را تا قیامت سوخته
اللهم صل علی محمد وآ ل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم

لعن الله ظالمیک وقاتلیک یا فاطمه
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 04:18AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه