بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Friday 13 February 2015   #16
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 16,391
ج: ***ایام حزن آل الله وخانه نشینی مولا وشهادت ام ابیها سلام الله علیهما تسلیت ***

قال المهدی وعجل الله تعالی فرجه الشریف
وفی ابنة رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم لی اسوة حسنة
عین الحیوة ویهدی الله لنوره من یشاء فرمود "
الگوی واسوه نیکوی من فاطمه است
بحار 53/180
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Friday 13 February 2015   #17
جوجو
صاحب خانه

نشان جوجو

تاريخ ثبت نام: May 2006
مكان: ایوان نجف
پاسخ‌ها: 2,295
ج: ***ایام حزن آل الله وخانه نشینی مولا وشهادت ام ابیها سلام الله علیهما تسلیت ***

ان فاطمه سلام الله علیها صدیقه الشهیده
بحار ج71
جوجو حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از جوجو بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Saturday 14 February 2015   #18
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

روی أنّ فاطمة تمنّت وکیلا ً عند غزاةعلی علیه السلام فنزل : ربّ المشرق والمغرب لا اله الا هوفاتخده وکیلا
روایت شده که حضرت صدیقه طاهره فاطمة الزهراء آروز فرمود که درغزواتی که مولا علی امیرالمومنین جنگ فی فرمایند شخصی هم به وکالت وبه جای آن حبیبه ذات اقدس الهی بجنگند ؛ پس نازل شد ایه کریمه شریفه "
پرودگار مشرق ومغرب الهی جز اونیست جل جلاله وعم نواله پس او را وکیل خود به گیر
مناقب شهر آشوب ج3ص325و عنه البحار ج43ص43ح43
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Tuesday 17 February 2015   #19
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم یا سلمان من أحب فاطمه ابنتی فهو فی الجنه معی و من ابغضها فهو فی النار ؛ یا سلمان حب فاطمه ینفع فی مائة من المواطن ایسر تلک المواطن ، الموت ، والقبر ، والمیزان ، والحشر ، والصراط ، والمحاسبة ، فمن رضیت عنه ابنتی فاطمه رضیت عنه و من رضیت عنه رضی الله عنه ، ومن غضبت علیه ابنتی فاطمه غضبت علیه و من غضبت علیه غضب الله علیه یا سلمان ویل لمن یظلمها و یظلم بعلها امیرالمومنین علیا و ویل لمن یظلم ذریتها و شیعتها .

نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله وسلم فرمود که ای سلمان هرکس دوست بدارد فاطمه سلام الله علیها دختر مرا پس او در بهشت با من است (دوستدار دخترم فاطمه همنشین من در بهشت است ) هر کس دشمنی بورزد با فاطمه پس در آتش جهنم است , ای سلمان محبت به فاطمه نفعی میرساند در صد موطن که راحتترین ان مواطن عبارتند از مرگ , قبر , میزان , حشر , صراط و محاسبه پس هر کسی که راضی باشد از او دخترم فاطمه من هم از او راضی هستم و هرکسی که من از او راضی باشد خدا از او راضی است و هرکسی که غضبناک شود براو دخترم فاطمه من هم بر او غضب می کنم و هرکه را من براو غضب کنم خدا هم بر او غضب می کند ای سلمان ویل (چاهی در پایین ترین درکه جهنم ) برای کسی است که ظلم کند به فاطمه و ظلم کند به همسر فاطمه امیرالمومنین علیه السلام و ویل از آن کسی است که ظلم کند ذریه فاطمه وشیعه فاطمه را

فرائد السمطین صفحه 67 جلد دوم حدیث 391- مقتل جلد یک صفحه 60 - مودة القربی صفحه 16- ینابیع المودة 263
قديمي Thursday 19 February 2015   #20
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

عن ابن عباس قال قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم لعبد الرحمن ابن عوف یا عبدالرحمن انتم اصحابی و علی بن ابیطالب منی و انا من علی فمن قاسه بغیره فقد جفانی و من جفانی آذانی , ومن آذانی فعلیه لعنة ربی یا عبدالرحمن ان الله انزل علی کتابا مبینا وامرنی ان ابین للناس ما نزل الیهم ما خلا علی بن ابی طالب فانه لم یحتج الی بیان لان الله تعالی جعل فصاحته کفصاحتی و درایته کدرایتی و لو کان الحلم رجلا لکان علیا و لو کان العقل رجلا لکان حسنا و لو کان السخاء رجلا لکان حسینا و لو کان الحسن شخصا لکان فاطمه بل هی اعظم ان فاطمة ابنتی خیر اهل الارض عنصرا و شرفا و کرما
نبی اکرم صلی الله علیه وآله وسلم به عبدالرحمن بن عوف فرمود ای عبدالرحمن شماها اصحاب منید و اما علی بن ابیطالب از من است و من هم از علی هستم پس هر کس مقایسه کند علی را به غیر او پس بتحقیق جفا کرده است به من و هر کس جفا بر من کند پس به تحقیق مرا اذیت و آزار نموده و هر کس مرا آزار دهد و اذیت کند پس بر او باد لعنت پروردگارم. ای عبدالرحمن بدرستی که خداوند نازل کرد برمن کتابی مبین و امر کرد مرا این که بیان کنم و توضیح بدهم برای مردم آنچه را که نازل شده است بسوی ایشان غیر از علی بن ابیطالب پس بخاطر اینکه علی علیه السلام احتیاجی به بیان و توضیح من ندارد به علت اینکه خداوند تبارک و تعالی فصاحت علی را مثل فصاحت من قرارداده و فهم و درایت او را مثل فهم و درایت من قرار داده و اگر تمامی حلم و صبر رجلی و انسانی شود هر آینه اوعلی است و اگر تمامی عقل مجسم شود به شکل انسانی هر آینه او حسن است و اگر تمامی سخاء جلوه یابد به شکل مردی هر آینه او حسین است و اگر تمامی حسن جمع شود و مجسم شود در شخصی هرآینه آن شخص فاطمه است بلکه او اعظم است و بالاتر است از حسن و تمامی حسن بدرستی که فاطمه دختر من بهترین اهل زمین است از لحاظ عنصر وشرف و کرم .

فرائد السمطین جلد 2 صفحه 68 حدیث 392 - مقتل خوارزمی جلد 1 صفحه 60

قديمي Friday 20 February 2015   #21
جوجو
صاحب خانه

نشان جوجو

تاريخ ثبت نام: May 2006
مكان: ایوان نجف
پاسخ‌ها: 2,295

نقل قول:
در اصل توسط عبدالعلی69 نوشته شده است نمايش نوشته

پس هر کس مقایسه کند علی را به غیر او پس بتحقیق جفا کرده است به من

سبحان الله......
جان عالم به فدای دهان اباذرش که تا قیام قیامت راه را از چاه برای حلالزادگان مشخص نمود
اللهم العن ظالمی حقوقهم و مخربی شریعتهم و مدعی مقاماتهم و مناصبهم .....
بحار ج71
جوجو حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از جوجو بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 22 February 2015   #22
یاس سپید
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Oct 2014
پاسخ‌ها: 12

سلام آقایون
ببخشید آل الله یعنی چی؟
یاس سپید حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Sunday 22 February 2015   #23
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

علیک
سوالی است غیر قابل هضم برای وهابیها ؛ جوابش .
بفرما ئید بیت الله وروح الله ونفخت فیه من روحی به چه معناست ؟
تا معنای آل الله و معلوم گردد .
قديمي Monday 23 February 2015   #24
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

عن النبی صلی الله علیه و اله وسلم انه قال:
لما خلق الله تعالی آدم ابوالبشر و نفخ فیه من روحه التفت آدم یمنة العرش فاذا فی النور خمسة اشباح سُجّدا و رُکّعا
قال آدم :
یا رب هل خلقت احدا من طین قبلی ؟
قال لا یا آدم
قال : فمن هولاء الخمسة الاشبحاح الذین أراهم فی هیئتی و صورتی ؟
قال : هولاء خمسة من ولدک لو لاهم ما خلقتک . هولاء خمسة اسماء من اسمائی لولاهم ما خلقت الجنة ولا النار , ولا العرش و لا الکرسی و لا السماء و, لا الأرض , و لا الملائکة و لا الناس و لاالجن فانا المحمود و هذا محمد , وانا العالی و هذا علی و انا الفاطر و هذه فاطمه و انا الحسان و هذا الحسن و انا المحسن و هذا الحسین .
آلیت بعزتی انه لا یاتینی احد بمثقال ذرة من خردل من بغض احدهم الا أدخلتُه ناری و لا ابالی .
یا آدم هولاء صفوتی من خلقی بهم أُِنجیهم و بهم اُهلکهم فذا کان لک الیّ حاجة فبهولاء توسّل .
فقال النبی صلی الله علیه و آله وسلم :
نحن سفینة النجاة , من تعلق بها نجا و من حاد عنها هلک فمن کان له الی الله حاجة فلیسئل بنا اهل البیت .
وجود مقدس نبی اکرم صلی الله علیه و آله وسلم فرمود هنگامی که خلق نمود خداوند تبارک و تعالی آدم ابوالبشر را و دمید در او از روحش توجه کرد آدم به یمین عرش را پس در این هنگام دید در نور پنج شبح درحال سجده و رکوع بودند آدم عرض نمود ای پروردگارم آیا کسی را قبل از من از گِل آفریدی خداوند خطاب فرمود نه ای آدم؛ آدم عرض نمود پس کیستند این اشباح خمسه که می بینم آنها را به صورت وشگل وهئیت خودم ؟
خداوند فرمود آنها پنج نفر از فرزندان تو هستند که اگراین خمسه طیبه نبود ما تو را خلق نمی نمودیم آنها پنج نفرند که اشتقاق نمودم برای این ایشان پنج اسم از اسماء خودم را؛ اگر ایشان نبودند (خمسه طیبه ) من (خدا) بهشت را خلق نمی نمودم و نه عرش ونه کرسی را و نه آسمان و نه زمین را و نه ملائکه و نه انسان ونه جن را پس بدرستی که من محمودم و این محمداست , و من عالی هستم و این علی است ومن فاطرم و این فاطمه است و من احسانم و این حسن است و من محسن هستم و این حسین سوگند یاد نمودم به عزتم اینکه نیاید مرا فردای قیامت احدی در حالی که به اندازه مثقال ذره ای از خردل بغض یکی از این پنج نفر را داشته باشد الا اینکه او را داخل آتش کنم و هیچ باکی ندارم . ای آدم آنان برگزیدگان از خلق من هستند که به واسطه اینها نجات می دهند بندگانم را ( به واسطه محبت و پیروی ) و به اینها هلاک می کنم ( به سبب بغض و دشمنی با آل الله ) پس هنگامی که بود برای تو آدم ابوالبشر به من خدا حاجتی پس به این خمسه طیبه توسل کن پس پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم فرمود ما هستیم کشتی نجات هرکس چنگ زد به این کشتی نجات یابد و هر کس دور شد از این کشتی هلاک یافت پس هرکس برای او حاجتی است برای خدا پس خدا را بخواند بواسطه ما اهل البیت .

فرائد السمطین جلد یک صفحه 36 و37 - وعنه غایة المرام ج1 صفحه 15و16
قديمي Thursday 26 February 2015   #25
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

برقی عن زکریا بن آدم رضوان الله تعالی علیه : انی لعند الرضا علیه السلم اذجی ء بابی جعفر علیه السلام و سنه أقل من أربع سنین , فضرب بیده الی الارض و رفع راسه الی السماء فاطال الفکر فقال له الرضا علیه السلام : بنفسی فلم طال فکرک فقال : فیها صُنع بامی فاطمه أما والله لأخرجنهما ثم لأحرقنهما ثم لأذرینهما ثم لأنفسنهما فی الیم نسفاء فستدناه و قبّل بین عینیه ثم قال بابی انت وامی انت لها یعنی الامامه
زکریا بن آدم گوید :
خدمت علی بن موسی الرضا علیه السلام بودم که جواد الائمه علیه السلام پیش پدر اورده شد در حالی که سن مبارک او کمتر از چهار سال بود پس از آنکه نشست دستش را به زمین زد و سر مبارک خود را به سوی آسمان بلند کرد پس طول داد فکر کردن را پس علی بن موسی الرضا علیه السلام به جوادش فرمود جانم فدایت چرا طولانی شد فکرتو حضرت جواد علیه السلام فرمود در آنچه که برخورد شد با مادرم فاطمه ؛آگاه باش به خدا قسم هر آینه آن دو خبیث ازل و ابد را از قبر خارج می کنم سپس آنها را آتش می زنم سپس آنها را ذره ذره می کنم سپس خاکستر آنهابه باد داده و در دریا می ریزم پس علی بن موسی الرضا امام جواد را خواست وبین دو چشم او را بوسید سپس فرمود پدر و مادرم فدای تو با د تو برای این امر (امامت) هستی .

دلائل الامامه طبری صفحه 212 در معجزات امام جواد علیه السلام

بحار جلد 50 صفحه 59 – بیت الحزان صفحه 100
قديمي Saturday 28 February 2015   #26
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

.......وعن ابی جعفر الباقر علیه السلام انه اذا وعک استعان بالماء البارد ثم ینادی حتی یسمع صوته علی باب الدار : فاطمه بنت محمد صلی الله علیه و آله وسلم .......

هنگامی که تب وجود مقدس امام باقر علیه السلام را می گرفت کمک می گرفت از آب سرد سپس بلند ندا می داد بطوری که صدای وجود مقدس از در منزل هم شنیده می شد و صدای آن حضرت این بود فاطمه بنت محمد

روایت بسیار طولانی است و فقط قسمتی از آن نقل شد مرحوم مجلسی فرموددر مرآة شاید یا فاطمه گفتن امام باقر علیه السلام برای استشفا بوده مرحوم محدث قمی در بیت الاحزان گوید چون همیشه ائمه علیهم السلام نسبت به مصیبات مادرشان ناراحت بودند و همانطور که تب در جسم مطهر لطیف آن حضرت اثر می گذاشت ،همینطور اثر کتمان حزن ائمه بر مادرمظلومشان در قلب شریفشان بود پس همانطور که حرارت جسم را به وسیله آب سرد خاموش می کردند آتش جراحت درونی قلب حزینشان هم به واسطه نام مقدس فاطمه سلام الله علیها مقداری تسلی می یافت
کافی جلد 8 صفحه 109 حدیث 87 -عوالم جلد 11 صفحه 567 - بحار جلد 59 صفحه 102 – بیت الاحزان صفحه 100 – مرآة جلد 25 صفحه 265 - روایت بسیار طولانی است که قسمتی از آن ذکر شد
قديمي Monday 2 March 2015   #27
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

عن جعفر ابن محمد عن آبائه علیهم السلام قال :
لما حضرت فاطمه الوفاة بکت فقال لها امیر المومنین علیها السلام یا سیدتی ما یبکیک ؟
قالت:أبکی لما تلقی بعدی فقال لها لا تبکی فو الله ان ذلک لصغیر عندی فی ذات الله قال واوصته ان لا یوذن بها الشیخین ففعل .

پس هنگامی که شهادت صدیقه طاهره رسید آن حضرت گریست پس امیرالمومینن علیه السلام فرمودای سیده من به چه علت گریه می کنی پس ایشان جواب دادند گریه می کنم برای انچه که تو می بینی بعد از من امیر المومنین علیه السلام فرمود گریه نکن به خدا قسم تمامی مصیبت ها پیش من در راه خدا بسیار کوچک است و وصیت کرد که اجازه ندهی ان دو نفر در مراسم تشییع ونماز وتدفین من شرکت کنند . پس امیرالمومنین علیه السلام به وصیت فاطمه سلام الله علیها عمل کرد .

مصباح الانوار صفحه 262 – بحار جلد 43 صفحه 218 -عوالم جلد 11 صفحه 607 حدیث 114 – و صفحه 494 حدیث 7 – بهجة قلب مصطفی صفحه 318
لعن الله ظالمیک و قاتلیک یا فاطمة
قديمي Tuesday 3 March 2015   #28
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۴:۲۷

صفحه نخست » جهان تشیع

پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: آسمان‌ها و زمین از نور دخترم فاطمه (سلام الله علیها) است و نور دخترم فاطمه (سلام الله علیها) از نور پروردگار است و دخترم فاطمه (سلام الله علیها) برتر از آسمان ها و زمین است.
به گزارش «شیعه نیوز»، شأن و منزلت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) را همین بس که پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) درباره‌اش زیباترین سخنان را بیان فرموده که درباره هیچ یک از زنان عالم چنین چیزی نفرموده؛ حتی درباره همسر و سایر دختران خود. اینک از میان ده ها روایتی که درباره این شخصیت بی نظیر نقل گردیده به چند روایت بسنده کرده سپس به نکاتی در این جهت اشاره ای خواهیم داشت:

1- فاطمه (سلام الله علیها) پاره تن پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)

بخاری در صحیح خود از ولید ابن عیینه از عمر بن دینار از ابی ملیکه از مسور بن مخرمه از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) نقل کرده که فرمود:

فاطمةُ بضعةُ مِنّی فَمَن أغضَبها أغضبنی؛1

فاطمه (سلام الله علیها) پاره تن من است هر که او را به خشم آورد مرا به خشم آورده است.

2- فاطمه (سلام الله علیها) قلب پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)

حسن بن سلیمان در کتاب محتضر از تفسیر ثعلبی از مجاهد از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) روایت کرده که روزی آن حضرت از خانه خود بیرون آمد و در حالی که دست فاطمه (سلام الله علیها) را گرفته بود، چنین فرمود:

«هر که این را می شناسد که شناخته است و هر که وی را نمی شناسد بداند: این فاطمه (سلام الله علیها) دختر محمّد است و او پاره تن من می باشد، او قلب من است که در بین دو پهلوی من قرار گرفته است؛ پس هر که او را آزار دهد مرا آزار داده و هر که مرا آزار دهد خدای را آزار داده است».2

3- فاطمه (سلام الله علیها) تار موی پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)

جابر بن عبدالله گوید: پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود:

فاطمةُ شعرة منّی؛فَمَن آذی شعرة منّی،فَقَد آذانی و مَن آذانی فَقَد آذَی الله و مَن آذی الله لَعَنَهُ اللهُ مِلئَ السّموات و الأرض؛3

فاطمه (سلام الله علیها) تار موی من است و هر که به تاری از موهای من آزار برساند مرا آزار رسانده و هر که مرا آزار رساند خدا را آزار رسانده است و هر که به خدا آزار برساند، خداوند به اندازه آسمان ها و زمین او را لعنت خواهد کرد.

4- فاطمه (سلام الله علیها) نور چشم پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)

ابن فتال نیشابوری ضمن حدیثی از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) آورده است که به حضرت علی (علیه السلام) فرمود:

یا علیّ! إنَّ فاطمةَ بضعةٌ مِنّی و هی نورُ عینی وَ ثَمَرةُ فؤادی؛4

علی جان! فاطمه (سلام الله علیها) پاره ی تن من و نور چشم و میوه ی دلم می باشد.

5- فاطمه (سلام الله علیها) مایه سُرور پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)

امام حسین (علیه السلام) از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) روایت کرده است که فرمود:

فاطمةُ بَهجَةُ قلبی و إبناها ثَمَرةُ فُؤادی و بَعلُها نورُ بَصَری؛5

فاطمه (سلام الله علیها) مایه سُرور و خوشحالی من می باشد، همچنین دو فرزندش میوه دلم و همسرش نور چشمم می باشد.

6- فاطمه (سلام الله علیها) برتر از آسمان ها و زمین

و در حدیثی دیگر درباره خلقت حضرت فاطمه (سلام الله علیها) فرمود:

پس خداوند از نور دخترم فاطمه (سلام الله علیها) آسمان‌ها و زمین را آفرید، پس آسمان‌ها و زمین از نور دخترم فاطمه (سلام الله علیها) است و نور دخترم فاطمه (سلام الله علیها) از نور پروردگار است و دخترم فاطمه (سلام الله علیها) برتر از آسمان ها و زمین است.6

7- فاطمه (سلام الله علیها) برگزیده خداوند

خطیب بغدادی ضمن اشاره به معراج پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) از آن حضرت چنین روایت کرده که فرمود:

همان شب که مرا به آسمان بردند دیدم که بر درب بهشت چنین نوشته بود: «لا إله إلّا الله،محمّد رسول الله،علیٌّ حبیبُ الله،و الحسنُ و الحسینُ صَفوةُ اللهِ،فاطمة خِیرَةُ اللهِ و علی باغِضِهم لَعنةُ الله».7

8- فاطمه (سلام الله علیها) یکی از حجّت های خدا

طبری در بشارة المصطفی به سند خود از امام زین العابدین (علیه السلام) از پدرش از امیرمؤمنان از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل کرده که فرمود:

أنا و علیٌّ و فاطِمة و الحسنُ و الحسینُ و تسعةُ مِن وُلدِ الحسینِ حُجَجُ اللهِ علی خَلقِه أعداءُنا أعداءُ اللهِ و أولیاؤُنا أولیاءُ اللهِ؛8

من و علی و فاطمه (سلام الله علیها) و حسن و حسین و نه فرزند از فرزندان حسین حجّت های خداوند بر بندگان او هستیم، دشمنان ما دشمنان خدا و دوستان ما دوستان خدا هستند.

9- فاطمه (سلام الله علیها) بهترین زنان امّت

انس بن مالک از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) روایت کرده که فرمود: بهترین زنان امّتم فاطمه (سلام الله علیها) دختر محمّد(صلی الله علیه و آله و سلم) است.9

10- برترین زنان اوّلین و آخرین

و در روایت دیگری که از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) رسیده چنین آمده:

برترین مردان عالم در زمان من علی است و برترین زنان اوّلین و آخرین فاطمه (صلی الله علیه و آله و سلم) است.10

11- اگر تمام خوبی ها مجسم شود

همچنین درباره شخصیت بی مانند حضرت فاطمه (سلام الله علیها) فرمود:

و لَو کانَ الحُسنُ شَخصاً لکانَ فاطمةَ بَل هی أَعظمُ؛11

اگر تمام خوبی ها و فضایل اخلاقی مجسّم شود، شایسته است که فاطمه (سلام الله علیها) باشد؛ بلکه فاطمه (سلام الله علیها) والاتر از همه آنها می باشد.

12- فاطمه مریم کبراست

و از جمله بیانات و سفارش هایی که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در حال احتضار به حضرت علی (علیه السلام) داشت این بود:

علی جان، فاطمه (سلام الله علیها) امانت خدا و رسولش در نزد تو می باشد، پس از این امانت خوب نگه داری کن و می دانم که چنین خواهی کرد. بدان که او مریم کبراست.12

13- عزیزترین مردم نزد پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)

شیخ طوسی به سند خود از عبدالله بن حارث بن نوفل نقل کرده که گفت: از سعد بن مالک شنیدم که می گفت: از رسول خدا شنیدم که می فرمود:

فاطمةُ بضعةٌ منّی مَن سَرَّها فَقَد سَرَّنی و مَن ساءها فَقَد ساءنی،فاطمة أَعزُّ البریّة عَلَیَّ؛ فاطمه (سلام الله علیها) پاره تن من است هر که او را خشنود کند مرا خشنود کرده و هر که او را آزار دهد مرا آزار داده.فاطمه (سلام الله علیها) عزیزترین مردم نزد من می باشد.13

14- محبوب ترین مردم

علّامه مجلسی از برخی کتاب های مناقب به سند خود از اسامه نقل کرده که گفت: روزی در مسجد به علی (علیه السلام) و عباس گذر کردم در حالی که به بحث نشسته بودند، چون مرا دیدند از من خواستند که از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) برای شان اجازه ملاقات بگیرم.

گوید: به رسول خدا عرض کردم: این علی (علیه السلام) و عباس هستند که اجازه ملاقات می خواهند. حضرت فرمود: آیا می دانی چه چیزی آنها را به این جا آورده است؟ گفتم: به خدا سوگند که نمی دانم.فرمود: اما من می دانم برای چه به اینجا آمده اند و سپس اجازه ورود به آنها داد.

پس آن دو وارد شده و پس از سلام و ادای احترام در محضرش نشسته و اظهار داشتند ای رسول خدا، کدام یک از افراد خانواده ات در نزد تو محبوب تر هستند؟

پیامبر پاسخ داد: فاطمه (سلام الله علیها).14

امّا نکاتی که از روایات گذشته به دست می آید به چند نکته خلاصه می شود:

1- پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) عنایت ویژه ای بر تبیین شخصیت حضرت فاطمه (سلام الله علیها) و معرّفی او و جایگاه والایش داشتند،بدین جهت با بردن حضرت فاطمه (سلام الله علیها) در جمع صحابه و گرفتن دست او به معرّفی دختر خود پرداخته،و او را پاره تن و قلب و تار موی و نور چشم و میوه دل خود دانسته که این مسئله بسیار مهم و قابل مطالعه است.

2- از روایات گذشته و ده ها روایت دیگر به دست می آید که حضرت فاطمه (سلام الله علیها) برتر از تمام زنان عالم خلقت می باشد و هیچ یک از آنها در فضیلت و بلندی مرتبه به او نمی رسد، حتی مریم مادر حضرت عیسی(علیه السلام)، و این سخن پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) در شأن و مقام حضرت فاطمه (سلام الله علیها) بهترین پاسخ برای یاوه گویی برخی از ناآگاهان و یا غرض ورزان به مقام والای حضرت فاطمه (سلام الله علیها) است که گاهی از روی ناآگاهی و یا غرض ورزی می گویند، حضرت فاطمه (سلام الله علیها) همانند یکی از زنان عادی است.

بسی جای تعجب است مگر زنان عادی در زمان پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) نبودند؟ پس چرا این سخنان ارزشمند را درباره یکی از آنها نفرمود و چرا آن همه بر شخصیت فاطمه (سلام الله علیها) تکیه کرد.

3- هیچ گاه از سفارش نسبت به حضرت فاطمه(سلام الله علیها) دریغ نورزیده و پیوسته امّت اسلامی را به احترام از وی و رعایت حق او فرا می خواند.

4- نکته پنجم این است که هر جا سخن از حضرت فاطمه (سلام الله علیها) به میان می آورد مسلمانان را به دوستی او و اهل بیت محترمش فرا خوانده و از دشمنی با آنها سخت بر حذر می داشت.

پی‌نوشت‌ها
1- صحیح بخاری،ج 2،ص 302؛حلیة الأولیاء،ج 2،ص 40 و تهذیب التّهذیب،ج 12،ص 469.
2- بحارالأنوار،ج 43،ص 80.
3- همان،ص 54.
4- روضة الواعظین،ص 150.
5- مقتل الحسین خوارزمی،ج 1،ص 59.
6- بحاراأنوار،ج 15،ص 10.
7- تاریخ بغداد،ج 1،ص 259.
8- بشارة المصطفی،ص 24.
9- احقاق الحق،ج 10،ص 115.
10- همان،ج 25،ص 37.
11- مقتل الحسین خوارزمی،ج 1،ص 60.
12- فاطمة الزّهراء،ص 58.
13- بحارالأنوار،ج 43،ص 23.
14- همان،ص 68 و ذخایر العقبی،ص 35.

منبع : فاطمه(سلام الله علیها) الگوی حیات زیبا – محمّد جواد مروجی طبسی.

انتهای پیام/ ص . خ

منبع: مشرق

برچسب ها: حضرت زهرا ، حضرت علی ، پیامبر ، منزلت

قديمي Tuesday 3 March 2015   #29
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

قديمي Wednesday 4 March 2015   #30
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

SHIA-NEWS.COM شیعه نیوز :

طرح شبهه

عبد الرحمن دمشقيه، نويسنده معاصر وهّابى، در مقاله‌اش با عنوان «قصة حرق عمر رضي .. .. لبيت فاطمة رضي الله عنها» كه در سايت «فيصل نور» آمده، در باره روايت إبن أبي‌شيبه مى‌نويسد:

1. وددت أني لم أحرق بيت فاطمة... (قول أبي بكر). فيه عُلْوان بن داود البجلي (لسان الميزان، ج4، ص218، ترجمه رقم 1357- 5708 و ميزان الاعتدال، ج3، ص108، ترجمه رقم 5763) قال البخاري وأبو سعيد بن يونس وابن حجر والذهبي «منكر الحديث» وقال العُقيلي (الضعفاء للعُقيلي، ج3، ص420).

در روايت ابوبكر، نام داوود بن عُلْوان بَجَلِى وجود دارد كه بخارى، ابوسعيد بن يونس،‌ ابن حجر و عقيلى وى را منكر الحديث مى‌دانند.

اصل روايت در منابع اهل سنت

ابن زنجويه در الأموال، ابن قتيبه دينورى در الإمامة والسياسة، طبرى در تاريخش، ابن عبد ربه در العقد الفريد، مسعودى در مروج الذهب، طبرانى در المعجم الكبير، مقدسى در الأحاديث المختاره، شمس الدين ذهبى در تاريخ الإسلام و... داستان اعتراف ابوبكر را با اندك اختلافى نقل كرده‌اند كه متن آن را از كتاب الأموال ابن زنجويه،‌ از دانشمندان قرن سوم اهل سنّت نقل مى‌كنيم:

أنا حميد أنا عثمان بن صالح، حدثني الليث بن سعد بن عبد الرحمن الفهمي، حدثني علوان، عن صالح بن كيسان، عن حميد بن عبد الرحمن بن عوف، أن أباه عبد الرحمن بن عوف، دخل على أبي بكر الصديق رحمة الله عليه في مرضه الذي قبض فيه ... فقال [أبو بكر] : « أجل إني لا آسى من الدنيا إلا على ثَلاثٍ فَعَلْتُهُنَّ وَدِدْتُ أَنِّي تَرَكْتُهُنَّ، وثلاث تركتهن وددت أني فعلتهن، وثلاث وددت أني سألت عنهن رسول الله ، أما اللاتي وددت أني تركتهن، فوددت أني لم أَكُنْ كَشَفْتُ بيتَ فاطِمَةَ عن شيء، وإن كانوا قد أَغْلَقُوا على الحرب... .
عبد الرحمن بن عوف به هنگام بيمارى ابوبكر به ديدارش رفت و پس از سلام و احوال‌پرسى، با او گفت و گوى كوتاهى داشت. ابوبكر به او چنين گفت:
من در دوران زندگى بر سه چيزى كه انجام داده‌ام تأسف مى‌خورم ، دوست داشتم كه مرتكب نشده بودم ، يكي از آن‌ها هجوم به خانه فاطمه زهرا بود ، دوست داشتم خانه فاطمه را هتك حرمت نمى‌كردم؛ اگر چه آن را براى جنگ بسته بودند... .

الخرساني، أبو أحمد حميد بن مخلد بن قتيبة بن عبد الله المعروف بابن زنجويه (متوفاى251هـ) الأموال، ج 1، ص 387؛

الدينوري، أبو محمد عبد الله بن مسلم ابن قتيبة (متوفاي276هـ)، الإمامة والسياسة، ج 1، ص 21، تحقيق: خليل المنصور، ناشر: دار الكتب العلمية - بيروت - 1418هـ - 1997م، با تحقيق شيري، ج1، ص36، و با تحقيق، زيني، ج1، ص24؛
الطبري، محمد بن جرير (متوفاي 310هـ)، تاريخ الطبري، ج 2، ص 353، ناشر: دار الكتب العلمية – بيروت؛
الأندلسي، احمد بن محمد بن عبد ربه (متوفاي: 328هـ)، العقد الفريد، ج 4، ص 254، ناشر: دار إحياء التراث العربي - بيروت / لبنان، الطبعة: الثالثة، 1420هـ - 1999م؛
المسعودي، أبو الحسن على بن الحسين بن على (متوفاى346هـ) مروج الذهب، ج 1، ص 290؛
الطبراني، سليمان بن أحمد بن أيوب أبو القاسم (متوفاي360هـ)، المعجم الكبير، ج 1، ص 62، تحقيق: حمدي بن عبدالمجيد السلفي، ناشر: مكتبة الزهراء - الموصل، الطبعة: الثانية، 1404هـ – 1983م؛
العاصمي المكي، عبد الملك بن حسين بن عبد الملك الشافعي (متوفاي1111هـ)، سمط النجوم العوالي في أنباء الأوائل والتوالي، ج 2، ص 465، تحقيق: عادل أحمد عبد الموجود- علي محمد معوض، ناشر: دار الكتب العلمية - بيروت - 1419هـ- 1998م.
نقد و بررسى شبهه عبد الرحمن دمشقيه

پاسخ اول: نقل روايت با سند‌هاى ديگر

اين روايت با چندين سند نقل شده است كه تنها در يكى از آن‌ها «علوان بن داوود» وجود دارد؛ از جمله شمس الدين ذهبى پس از نقل روايت مى‌گويد:

رواه هكذا وأطول من هذا ابن وهب، عن الليث بن سعد، عن صالح بن كيسان، أخرجه كذلك ابن عائذ.

ابن وهب و نيز ابن عائذ، اين روايت را با تفصيل بيشترى نقل كرده‌اند.

الذهبي، شمس الدين محمد بن أحمد بن عثمان، (متوفاي748هـ)، تاريخ الإسلام ووفيات المشاهير والأعلام، ج 3، ص 118، تحقيق د. عمر عبد السلام تدمرى، ناشر: دار الكتاب العربي - لبنان/ بيروت، الطبعة: الأولى، 1407هـ - 1987م.

در اين سند هيچ نامى از علوان بن داوود به ميان نيامده و ليث بن سعد به طور مستقيم‌ از صالح بن كيسان روايت را نقل كرده است.

ابن عساكر نيز با اين سند روايت را نقل مى‌كند:
أخبرنا أبو البركات عبد الله بن محمد بن الفضل الفراوي وأم المؤيد نازيين المعروفة بجمعة بنت أبي حرب محمد بن الفضل بن أبي حرب قالا أنا أبو القاسم الفضل بن أبي حرب الجرجاني أنبأ أبو بكر أحمد بن الحسن نا أبو العباس أحمد بن يعقوب نا الحسن بن مكرم بن حسان البزار أبو علي ببغداد حدثني أبو الهيثم خالد بن القاسم قال حدثنا ليث بن سعد عن صالح بن كيسان عن حميد بن عبد الرحمن بن عوف عن أبيه... .
و پس از نقل روايت مى‌گويد:
كذا رواه خالد بن القاسم المدائني عن الليث وأسقط منه علوان بن داود وقد وقع لي عاليا من حديث الليث وفيه ذكر علوان.

مدائنى نيز اين روايت را از ليث نقل كرده و در از آن علوان بن داوود نامى‌نبرده و روايتى كه من از ليث نقل كرده‌ام و علوان در آن وجود دارد، با سلسه سند كوتاه‌ترى نقل شده است.
ابن عساكر الشافعي، أبي القاسم علي بن الحسن إبن هبة الله بن عبد الله (متوفاي571هـ)،‌ تاريخ مدينة دمشق وذكر فضلها وتسمية من حلها من الأماثل، ج 30، ص417 ـ 419، تحقيق محب الدين أبي سعيد عمر بن غرامة العمري، ناشر: دار الفكر - بيروت - 1995.

بلاذرى در انساب الأشراف همين روايت را با سند ذيل نقل مى‌كند:

حدثني حفص بن عمر، ثنا الهيثم بن عدي عن يونس بن يزيد الأيلي عن الزهري أن عبد الرحمن بن عوف قال: دخلت على أبي بكر في مرضه... .
البلاذري، أحمد بن يحيى بن جابر (متوفاي279هـ) أنساب الأشراف، ج 3، ص 406 ، طبق برنامه الجامع الكبير.

استفاضه و تقويت روايت با سندهاى متعدد

بنابراين، دست كم اين روايت با سه سند گوناگون نقل شده است. حتّى اگر فرض كنيم كه همه اين اسناد مشكل داشته باشند، بازهم نمى‌توانيم از حجيّت آن دست برداريم؛ زيرا بر مبناى قواعد علم رجال اهل سنّت، اگر سند روايت از سه عدد گذشت، حتّى اگر همه آن‌ها ضعيف باشد، يك‌ديگر را تقويت كرده و حجّت مى‌شود؛ چنانچه بدر الدين عينى (متوفاي 855هـ) در عمدة القارى به نقل از محيى الدين نووى مى‌نويسد:

وقال النووي في (شرح المهذب): إن الحديث إذا روي من طرق ومفرداتها ضعاف يحتج به، على أنا نقول: قد شهد لمذهبنا عدة أحاديث من الصحابة بطرق مختلفة كثيرة يقوي بعضها بعضا، وإن كان كل واحد ضعيفا.
نووى در شرح مهذب گفته است: اگر روايتى با سند‌هاى گوناگون نقل شود؛ ولى برخى از راويان آن ضعيف باشند، بازهم به آن احتجاج مى‌شود، افزون بر اين كه ما مى‌گوييم: تعدادى حديث از صحابه و از راه‌هاى گوناگونى نقل شده است كه برخى از آن برخى ديگر را تقويت مى‌كنند؛ اگرچه هريك از آن احاديث ضعيف باشند.
العيني، بدر الدين محمود بن أحمد (متوفاي 855هـ)، عمدة القاري شرح صحيح البخاري، ج 3، ص 307، ناشر: دار إحياء التراث العربي – بيروت.
ابن تيميه حرّانى در مجموع فتاوى مى‌نويسد:
تعدّد الطرق وكثرتها يقوي بعضها بعضا حتى قد يحصل العلم بها ولو كان الناقلون فجّارا فسّاقا فكيف إذا كانوا علماء عدولا ولكن كثر في حديثهم الغلط.
زيادى و تعدد راه‌هاى نقل حديث برخى برخى ديگر را تقويت مى‌كند كه خود زمينه علم به آن را فراهم مى‌كند؛ اگر چه راويان آن فاسق و فاجر باشند؛ حال چگونه خواهد بود حال حديثى كه تمام راويان آن افراد عادلى باشند كه خطا و اشتباه هم در نقلشان فراوان باشد.
ابن تيميه الحراني، أحمد عبد الحليم أبو العباس (متوفاي 728 هـ)، كتب ورسائل وفتاوى شيخ الإسلام ابن تيمية، ج 18، ص 26، تحقيق: عبد الرحمن بن محمد بن قاسم العاصمي النجدي، ناشر: مكتبة ابن تيمية، الطبعة: الثانية.
هنگامى كه روايتى طرق متعدد داشته باشد و راويان آن همگى فاسق و فاجر باشند، هم‌ديگر را تقويت كرده و حجت مى‌شود، روايت اقرار ابوبكر كه تنها يكى از راويان آن متّهم به «منكر الحديث» بودن شده است، به يقين حجّت خواهد بود.
محمد ناصر البانى در ارواء الغليل پس از نقل طُرُق يك روايت مى‌گويد:
وجملة القول: أن الحديث طرقه كلها لا تخلو من ضعف ولكنه ضعف يسير إذ ليس في شئ منها من اتهم بكذب وإنما العلة الارسال أو سوء الحفظ ومن المقرر في « علم المصطلح » أن الطرق يقوي بعضها بعضا إذا لم يكن فيها متهم.
خلاصه آن كه، تمام سند‌هاى اين حديث بدون ضعف نيست؛ اگر چه ضعف مهمى نيست؛ زيرا كسى كه متهم به دروغ باشد، در طُرُق حديث وجود ندارد و علّت ضعف يا ارسال آن است و يا كم حافظه بودن راوى. از مسائل ثابت شده در علم رجال اين است كه سند هاى متعدد درصورتى كه در سلسله سند فرد متّهمى نباشد، يك‌ديگر را تقويت مى‌كنند.
الباني، محمد ناصر، إرواء الغليل في تخريج أحاديث منار السبيل، ج 1، ص 160، تحقيق: إشراف: زهير الشاويش، ناشر: المكتب الإسلامي - بيروت - لبنان، الطبعة: الثانية، 1405 - 1985 م.
در نتيجه، اين روايات حتّى اگر از نظر سند هم ضعيف باشند‌، بازهم حجّت و قابل استدلال هستند.
پاسخ دوم: شهادت عالمان اهل سنت بر صحت روايت
1. تحسين سعيد بن منصور (متوفاى 227هـ.)
سعيد بن منصور، از بزرگان حديث در قرن سوم هجرى در سنن خود اين روايت را نقل كرده و گفته كه اين روايت «حسن» است.

جلال الدين سيوطى در جامع الأحاديث و مسند فاطمة و متقى هندى در كنز العمّال پس از نقل اين روايت مى‌گويند:
أَبو عبيد في كتاب الأَمْوَالِ، عق وخيثمة بن سليمان الطرابلسي في فضائل الصحابة، طب، كر، ص، وقال: إِنَّه حديث حسن إِلاَّ أَنَّهُ ليس فيه شيءٌ عن النبي.
اين روايت را ابوعبيد در كتاب الأموال، عقيلى، طرابلسى در فضائل الصحابه، طبرانى در معجم الكبير، ابن عساكر در تاريخ مدينه دمشق و سعيد بن منصور در سنن خود نقل كرده‌اند و سعيد بن منصور گفته: اين حديث «حسن» است؛ مگر اين كه در آن سخنى از رسول خدا نيست.
السيوطي، جلال الدين عبد الرحمن بن أبي بكر (متوفاي911هـ)، جامع الاحاديث (الجامع الصغير وزوائده والجامع الكبير)، ج 13، ص 101 و ج 17، ص 48؛
السيوطي، جلال الدين عبد الرحمن بن أبي بكر (متوفاي911هـ) مسند فاطمه، ص34 و 35، ناشر: مؤسسة الكتب الثقافية ـ بيروت، الطبعة‌ الأولي.
الهندي، علاء الدين علي المتقي بن حسام الدين (متوفاي975هـ)، كنز العمال في سنن الأقوال والأفعال، ج 5، ص 252، تحقيق: محمود عمر الدمياطي، ناشر: دار الكتب العلمية - بيروت، الطبعة: الأولى، 1419هـ - 1998م.
طبق آن چه سيوطى و متّقى هندى در مقدّمه كتابشان گفته‌اند، مقصود از سعيد بن منصور در سنن او است؛ چنانچه مى‌گويد:
لسعيد ابن منصور في سننه.

نظرات بینندگا
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 04:48PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه