بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > اخبار و سياست

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو ارزيابي گفتگو
قديمي Wednesday 29 March 2017   #16
ناقد
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2013
پاسخ‌ها: 3,452
ج: انتقاد امام خامنه ای از عملکرد دولت روحانی و عدم تحقق اقتصاد مقاومتی

http://basirat.ir/fa/news/300013
ناقد حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Friday 31 March 2017   #17
a_d
ali

نشان a_d

تاريخ ثبت نام: Dec 2007
مكان: آنجا!
پاسخ‌ها: 8,142
روزنوشته ها: 3

نقل قول:
در اصل توسط هلنا نوشته شده است نمايش نوشته
سلام . خوب مردم خودشون انتخاب میکنن . و تا اونجاییکه من مطلعم . محبوبیت روحانی در مقابل دکتر بسیار پایینه . و حالا شما میگی در حوزه دانشگاه و کشاورزی بهتون خوش گذشته . حالا من باور میکنم شما در این دو حوزه نظرت مسموعه .
ولی منم هم اتفاقا در نوزه کشاورزی و روستایی و روابط عمومی اون صاحب نظرم و قطعا میگم در حوزه کشاورزی دولت روحانی نا محبوب ترین دولت هاست .
در بعد دانشگاه و محافل علمی هم این دولت محبوبیت نداره . شاید احتمالا اساتید دانشگاه ازاد دل خوشی از روحانی داشته باشن.
در حوزه صنعت و تولید صفر . بازار و تجارت زیر صفر .
فقط کافیه در اجتماع یک دوری بزنی پی به وخامت اوضاع ببری . گزارش های مدون بکنار .
این دولت اونقدر افتضاح ببار اورده که در اخرین سفر استانی که یه زمان پوپولیستی بود . شخص رییس دولت جرات نکرد وارد اجتماعات مردمی بشه .
بیاد بیاریم زمانی را که قرار بود وضعمون اونقدر خوب بشه که اصلا سراغ یارانه نریم.
شما هم مثل ااقای دکتر توی همه چیز صاحب نظرین. میانگین تولید گندم در کشور رو به افزایش گذاشته و سال گذشته به رقم بی سابقه ایی رسیده. علت اصلی اون این هست که توی این چهار سال قیمت گندم افزایش چشمگیری داشت و برای کشاورز مقرون به صرفه بود تولیدش. دولت اومد به جای خروج ارز و واردات پول رو داد به کشاورز خودش. این یکی از بهترین سیاست های دولت روحانی بود با همه اشتباهاتی که داشته. امسال انقدر تولید گندم بالا بود که نتونست از پس دادن پولش بر بیاد و چند ماه طول کشید پول گندم رو بده به مردم. این اگر چه بده اما در کل برای ملت خوبه که افزایش تولید داشته. این افزایش تولید ناشی از اون ارامشی هست که باعث میشه مقرون به صرفه باشه یک کار تولیدی.
روحانی بر خلاف احمدی نژاد قدیس نیست اشکالات زیاد داشته اما امثال شما فقط دنبال ضعف ها هستید و خوبی ها رو نمی بینید.
در حوزه دانشگاهی هم اینکه شما میگین دل خوشی ندارن از این دولت منظورتون رو نمیفهمم. همینجور روی هوا نمیشه حرف زد. من به یک مورد اشاره کردم ( در مورد رانت) شما هم موردی بگین.
كاربران ذيل از a_d بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Monday 3 April 2017   #18
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 33,920
روزنوشته ها: 10

نقل قول:
در اصل توسط a_d نوشته شده است نمايش نوشته
شما هم مثل ااقای دکتر توی همه چیز صاحب نظرین. میانگین تولید گندم در کشور رو به افزایش گذاشته و سال گذشته به رقم بی سابقه ایی رسیده. علت اصلی اون این هست که توی این چهار سال قیمت گندم افزایش چشمگیری داشت و برای کشاورز مقرون به صرفه بود تولیدش. دولت اومد به جای خروج ارز و واردات پول رو داد به کشاورز خودش. این یکی از بهترین سیاست های دولت روحانی بود با همه اشتباهاتی که داشته. امسال انقدر تولید گندم بالا بود که نتونست از پس دادن پولش بر بیاد و چند ماه طول کشید پول گندم رو بده به مردم. این اگر چه بده اما در کل برای ملت خوبه که افزایش تولید داشته. این افزایش تولید ناشی از اون ارامشی هست که باعث میشه مقرون به صرفه باشه یک کار تولیدی.
روحانی بر خلاف احمدی نژاد قدیس نیست اشکالات زیاد داشته اما امثال شما فقط دنبال ضعف ها هستید و خوبی ها رو نمی بینید.
در حوزه دانشگاهی هم اینکه شما میگین دل خوشی ندارن از این دولت منظورتون رو نمیفهمم. همینجور روی هوا نمیشه حرف زد. من به یک مورد اشاره کردم ( در مورد رانت) شما هم موردی بگین.
سلام،
سال نو مبارک ...

ممکنه ما دلمون رو خوش کنیم که در یکی از موارد دلخواه و در یک مشاهدۀ محدود شخصی، روحانی موفق بوده، اما شاخص های اقتصادی کلان مهم تر از این بررسی موردی و دلخواه و - دل خوش کنک - هست.

شاخص هائی از قبیل "بیکاری" و رشد فاحش این نرخ بیشتر از هر چیز نشون دهندۀ عدم موفقیت دولت روحانی در بعد اقتصادی هست.

افزایش شاخص سراسری بیکاری نشون میده که بر خلاف مشاهدۀ شخصی جنابعالی ، بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی اونقدر بهشون سخت گذشته که کار رو رها کردن و نتونستن کاری که "بیارزه" بکنن.

لذا مشاهده شخصی شما بر خلاف آمارهای خود دولت هست.

ما در محل کارمون در تهران فعالیت صنعتی مون یک دهم سالهای قبل شده... البته من نمی خوام این رو گردن دولت روحانی بندازم اما دولت روحانی برای رفع بحران عرضه ای جز "برجام" نصف و نیمه نداشت. در کنار این عرضه باید به تقویت صنعت و ایجاد شغل و ساختارهای سالم و شفاف می پرداخت که چنین عرضه ای در چنته نداشت. این مهم تر از خود برجام بود اما اعتماد حبۀ انگوری به آمریکای گرگ کار دست این دولت داد.

اینجا یک عده ای میان می گن اگر جلیلی می اومد، وضع خیلی بدتر بود!
من البته بر این اعتقاد نیستم، رقیب عددی روحانی اولا جلیلی نبود بلکه قالیباف بود و او هم با یک معاملۀ "برجام" مخالف نبود و احتمالا میزان چپاول در دولتش از گروهی که مشهور به تئوری (چپاول+رشد) هستن بهتر بود.

انتقاد روشن به جریان روحانی و تفکر اجتماعی مربوطه عدم توجه به خشت اول زیربنائی شون و پذیرفتن مقدار معینی از فساد و چپاول هست. روش تفکر اونها اینه که رشد حاصل نمیشه مگر اینکه در کنارش مقدار قابل قبولی چپاول باشه. و خوب این مقدار قابل قبول هم هرگز محاسبه نمی شه و - هر چقدر - هست.

دولت روحانی در چهار سال هیچ تمایلی به اصلاح روشهای فاسد اداری قدیمی رسوب کرده نداشته و دولت همانند دولتهای پیش از او اداره شده. دولت روحانی هیچ برخوردی با حقوقهای نجومی نکرده و با این امتناع از برخورد نشون داده که اصلا اینطور می خواسته.... گروه مدیران کارگزارانی دولت روحانی مدیریت خودشون رو مشروط به این «تجارت» می دونن و حاضر نیستن بدون منافع خیلی زیاد در مسئولیت قرار بگیرن... نماد آشکار این نوع مدیران شخص وزیر صنعت هست که در طول 30 سال از یک کارمند سادۀ دولتی، الآن در مقیاس هزار میلیارد ثروت و منفعت داره. این همون روش 1 به 99 درصدی هست که در آمریکا اتفاق افتاده و خوب مورد اعتراض مردمه چون مردم فکر می کنن ساختار طوری هست که هر چه زحمت بکشن بخش اعظمش میره تو جیب بزرگترهای اقلیت. تفکر کارگزارانی این وضعیت رو می پذیره، تئوریزه می کنه و رسمیت می بخشه، چون فکر می کنه که از این روش "کار و پیشرفت" بر میاد و متوجه نیست که این خودش در نهایت ورشکسته هست. خوب شمای شخص هم به بهبود اندک و نسبی وضعتون راضی میشید.

به ما آدرسهای غلط داده میشه. شاخص بیکاری وقتی پائین میاد که مدیریت ها سالم و بدون تبعیض بشه، رشوه و رابطه حذف بشه و شایسته سالاری حاکم بشه.بر خلاف تفکر کارگزارانی و لیبرالی، ثروت، الزاما معادل راحتی و رفاه نیست. و قیام و اعتراض 1-99 مردم در ثروتمندترین کشور دنیا نشون میده که توزیع نامتوازن ثروت نارضایتی به همراه داره. هر چند در یک کشور ثروت همۀ دنیا جمع شده باشه.

کاری که تفکر لیبرالی-کارگزارانی می کنه، رشد عددی هست، اما توزیع 99 نتیجه ، در میان ثروتمندانی مثل وزیر صنعت، و میزان بسیار پائینی مثل 1 به متن جامعه هست ، این رشد شما محسوب نیست!!! بلکه رشد دیگران محسوبه! (حالا بگو 90-10، 80-20) و خوب شما اونقدر متین هستی که به همون کم قانعی و اون رو "رشد خوبی" می دونی در حالی که این روش هر چقدر پیش میره ثروتمندها چاق تر و مردم عادی نحیف تر و قربانی تر میشن و نمونۀ آمریکا نشون داده که این عملی نیست.

کشورهای سوسیالیستی مثل سوئیس ، بهتر نشون دادن که برخورد عادلانه با صاحبان ثروت و اجبارشون به عنایت و توجه به جامعه میتونه پاسخ بهتری برای جامعه داشته باشه. و این به مدل اسلامی هم خیلی نزدیک تره. در مدل شیعی اسلام هم حاکم نمی تونه بیش از حد مردم زندگی بکنه و بخوره و بیاشامه، و همواره باید با 99 و متن مردم زندگی کنه.

مسئولیت ما صرفا سنجش منافع شخصی نیست و باید همۀ جوانب رو بسنجیم ، برای ما که به - فمن یعمل مثقال ذرة- معتقدیم.

آخرين ويرايش صبح ، Monday 3 April 2017 در 12:57PM.
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Monday 3 April 2017   #19
a_d
ali

نشان a_d

نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
سلام،
سال نو مبارک ...

ممکنه ما دلمون رو خوش کنیم که در یکی از موارد دلخواه و در یک مشاهدۀ محدود شخصی، روحانی موفق بوده، اما شاخص های اقتصادی کلان مهم تر از این بررسی موردی و دلخواه و - دل خوش کنک - هست.

شاخص هائی از قبیل "بیکاری" و رشد فاحش این نرخ بیشتر از هر چیز نشون دهندۀ عدم موفقیت دولت روحانی در بعد اقتصادی هست.

افزایش شاخص سراسری بیکاری نشون میده که بر خلاف مشاهدۀ شخصی جنابعالی ، بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی اونقدر بهشون سخت گذشته که کار رو رها کردن و نتونستن کاری که "بیارزه" بکنن.

لذا مشاهده شخصی شما بر خلاف آمارهای خود دولت هست.

ما در محل کارمون در تهران فعالیت صنعتی مون یک دهم سالهای قبل شده... البته من نمی خوام این رو گردن دولت روحانی بندازم اما دولت روحانی برای رفع بحران عرضه ای جز "برجام" نصف و نیمه نداشت. در کنار این عرضه باید به تقویت صنعت و ایجاد شغل و ساختارهای سالم و شفاف می پرداخت که چنین عرضه ای در چنته نداشت. این مهم تر از خود برجام بود اما اعتماد حبۀ انگوری به آمریکای گرگ کار دست این دولت داد.

اینجا یک عده ای میان می گن اگر جلیلی می اومد، وضع خیلی بدتر بود!
من البته بر این اعتقاد نیستم، رقیب عددی روحانی اولا جلیلی نبود بلکه قالیباف بود و او هم با یک معاملۀ "برجام" مخالف نبود و احتمالا میزان چپاول در دولتش از گروهی که مشهور به تئوری (چپاول+رشد) هستن بهتر بود.

انتقاد روشن به جریان روحانی و تفکر اجتماعی مربوطه عدم توجه به خشت اول زیربنائی شون و پذیرفتن مقدار معینی از فساد و چپاول هست. روش تفکر اونها اینه که رشد حاصل نمیشه مگر اینکه در کنارش مقدار قابل قبولی چپاول باشه. و خوب این مقدار قابل قبول هم هرگز محاسبه نمی شه و - هر چقدر - هست.

دولت روحانی در چهار سال هیچ تمایلی به اصلاح روشهای فاسد اداری قدیمی رسوب کرده نداشته و دولت همانند دولتهای پیش از او اداره شده. دولت روحانی هیچ برخوردی با حقوقهای نجومی نکرده و با این امتناع از برخورد نشون داده که اصلا اینطور می خواسته.... گروه مدیران کارگزارانی دولت روحانی مدیریت خودشون رو مشروط به این «تجارت» می دونن و حاضر نیستن بدون منافع خیلی زیاد در مسئولیت قرار بگیرن... نماد آشکار این نوع مدیران شخص وزیر صنعت هست که در طول 30 سال از یک کارمند سادۀ دولتی، الآن در مقیاس هزار میلیارد ثروت و منفعت داره. این همون روش 1 به 99 درصدی هست که در آمریکا اتفاق افتاده و خوب مورد اعتراض مردمه چون مردم فکر می کنن ساختار طوری هست که هر چه زحمت بکشن بخش اعظمش میره تو جیب بزرگترهای اقلیت. تفکر کارگزارانی این وضعیت رو می پذیره، تئوریزه می کنه و رسمیت می بخشه، چون فکر می کنه که از این روش "کار و پیشرفت" بر میاد و متوجه نیست که این خودش در نهایت ورشکسته هست. خوب شمای شخص هم به بهبود اندک و نسبی وضعتون راضی میشید.

به ما آدرسهای غلط داده میشه. شاخص بیکاری وقتی پائین میاد که مدیریت ها سالم و بدون تبعیض بشه، رشوه و رابطه حذف بشه و شایسته سالاری حاکم بشه.بر خلاف تفکر کارگزارانی و لیبرالی، ثروت، الزاما معادل راحتی و رفاه نیست. و قیام و اعتراض 1-99 مردم در ثروتمندترین کشور دنیا نشون میده که توزیع نامتوازن ثروت نارضایتی به همراه داره. هر چند در یک کشور ثروت همۀ دنیا جمع شده باشه.

کاری که تفکر لیبرالی-کارگزارانی می کنه، رشد عددی هست، اما توزیع 99 نتیجه ، در میان ثروتمندانی مثل وزیر صنعت، و میزان بسیار پائینی مثل 1 به متن جامعه هست ، این رشد شما محسوب نیست!!! بلکه رشد دیگران محسوبه! (حالا بگو 90-10، 80-20) و خوب شما اونقدر متین هستی که به همون کم قانعی و اون رو "رشد خوبی" می دونی در حالی که این روش هر چقدر پیش میره ثروتمندها چاق تر و مردم عادی نحیف تر و قربانی تر میشن و نمونۀ آمریکا نشون داده که این عملی نیست.

کشورهای سوسیالیستی مثل سوئیس ، بهتر نشون دادن که برخورد عادلانه با صاحبان ثروت و اجبارشون به عنایت و توجه به جامعه میتونه پاسخ بهتری برای جامعه داشته باشه. و این به مدل اسلامی هم خیلی نزدیک تره. در مدل شیعی اسلام هم حاکم نمی تونه بیش از حد مردم زندگی بکنه و بخوره و بیاشامه، و همواره باید با 99 و متن مردم زندگی کنه.

مسئولیت ما صرفا سنجش منافع شخصی نیست و باید همۀ جوانب رو بسنجیم ، برای ما که به - فمن یعمل مثقال ذرة- معتقدیم.
سلام برادر متشکر آموختیم. سال نوی شما هم مبارک باشه.
من بر خلاف 7-8 سال پیش خیلی از تعصبم نسبت به سیاست کم شده. در همون متن خودمم گفتم روحانی اشتباهات زیادی داشته . علت کاهش تعصب من این هست که تن من می لرزه از اینکه الان الکی از کسی حمایت کنم وقتی ساختار های حکومتی و سیاسی به کل در راه کج هست نه الان شاید حداقل از بیست سال پیش که من یادم میاد. من واقعا تنم می لرزه از اینکه الکی از یکی از این ریاست جمهور ها از هر نوعش حمایت کنم در حالی که پیرزن و پیرمرد و یتیمی رو میبینیم که به اندازه همه دیگر مردم این مملکت از این نفت از این ثروت از اون معدن سهم داره اما حقش به فنا رفته به جاهای مختلف. برای همین هیچ کس رو توصیه نمیکنم که به کسی رای بده چون مسولیتش برای من سنگینه. در حالا حاضر ساختار اقتصاد ایران رو به قهقراست. ساختار اقتصادی ما رو به شکست و ورشکستگی هست. شما میگی فساد من میگم فساد فقط یکی از دردهاست که ناشی از رانت سیاسی هست که هرکس از حزب خودشو افراد خودشو مدیر میکنه. همه نوکر دست به سینه میخوان نه نیروی کار آمد. در این مملکت بسیارند ادمهای باسوادی که رزومه علمی و قدرت و صداقت و پاکیشون از همه کاندیدای ریاست جمهوری بالاتره اما شانسی ندارند، اگر قرار باشه بقایی کاندید شه و تایید صلاحیت شه چرا من نشم؟ یا شما نشی؟ یا همین روحانی؟ من و تو از نظر علم و میل به خدمت کی میتونه ثابت کنه از اونا کمتریم؟ چون اونا از رانت استفاده کردن رفتن بالا من وشما نتونستیم و شاید هرگز نتونیم؟ پس اسلام چی میشه؟
ساختار ما وابسته به مصرف گرایی و حتی تولیدمون هم وابسته به مصرف گرایی هست.
برنامه های کلان اشتباهیی که وجود داره حتی من ندیدم در برنامه های هیچ کاندیدی به اصلاحش فکر کنن یا به دردش.
ما از تولید حرف میزنیم اما از تولید چیزای بدرد نخور. از تولید چیزایی که وابسته به مصرف داخلیمون در چرخه اقتصادی اسفناکمون هستیم.
شرکت های زیادی یک جنس A رو تولید میکنن بعد میبینن سودش خوبه صد تا دیگه هم اونو تولید میکنن یهو همه اشباع میشن مجبورن یا جم کنن یا برن بچسبن به کلاه برداری. از اونبر ما که مثل چین نیستیم که اونقدر قدرت نفوذ در دنیا داشته باشیم که بادکنکم تولید کنیم سود داشته باشه.
ما مشکل فرهنگی و مشکل رویکرد داریم. انقدر زدیم توی سر روستایی و عشایر و تولید کننده و اهنگر و اونی که با نون بازو زندگی میکنه و زندگی شهری و دلالی و شرکت بازی رو با پرستیژ نشون دادیم که شهر ها رو پر کردیم از ادمایی که از صد نفردو نفرشون توی کار تولیدی هستن و 98 نفرشون دارن مشکلاتی رو رفع میکنن که زندگی در شهرهای شلوغ ایجاد کرده برطرف میکنن. عده زیادی پارکبان عده زیادی پل ساز مترو ساز فضای سبز درست کن باززاری فروشنده ....باهزینه های سر سام اور ترافیک و سوخت و ... رویکرد کشورهای پیشرفته این نیست. من تیرماه یک کنفرانس لهستان دعوتم از طرف یکی از دانشگاه های بزرگشون که در یک روستا برگزار میشه روستایی که جمعیتش به هزار نفر هم نمیرسه. اونا حجم شهر هاشون رو بیخود بزرگ نکردن که بخوان ثروت مملکتشون رو صرف برطرف کردن مشکلات اون کنن.
کدوم نماینده مجلس کدوم وزیر به این چیزا فکر میکنه ؟ هیچ کدوم چون همشون توی همین شهر های بزرگ هستن نمیتونن در درجه اول موقعیت خودشون رو به خطر میندازن. کی میخواد جواب اون پیرزن و پیرمرد و اون یتیم ته اون روستا و پشت اون کوه رو بده که با حکومتی که بر اسم اسلام بنا نهاده شده همیشه در اولویت اخره. حتی مجری های تلویزیون میخوان از یک روستایی حرف بزنن با ترحم میگن روستایی زحمت کش! در واقع یعنی حمال یعنی ساده . یعنی هزار معنی که توی این مملکت فقط به دیده تحقیر بهش نگاه میشه. کی اون زحمت رو برای روستایی ایجاد کرده ؟ ساختار مصرف گرا و وارونه اقتصاد که به جای متکی بودن بر تولید متکی بر رانت و مصرف هست. بازاری وضعش همیشه از کشاورز و اهنگر بهتر هست و لباسش تمیزتر و ماشینش بهتر و خانه اش مجلل تر. حال کمی فروشش کمتر شده خب بشه. بیاد رو بیاره به تولید مغازه ها کمتر شن تا به همه شون سود برسه. همه شدن تاجر چین بعد از رکود حرف میزنن. مثل من بیان به مدرک دکتری فکر نکنن لازم شد سر زمین بیل بزنن صورتشون رو افتاب بسوزونه. توی کارگاه کار کنن. ریسک کنن صبر داشته باشن در تولید و یه شبه نخوان پولدار شن به سود کمتر قناعت کنن اگر پرستیژشون کم نمیشه ... من نسبت به زحمتی که در هر دو حوزه دانشگاهی و کشاورزی میکشم سود کمی گیرم میاد اما چون به کارم عشق دارم چون حس میکنم توشون برکت هست به سود کم قانعم. من افتخار میکنم که صد تن گندم و 400 تن چغندر قند تولید کردم سودش کم بوده اما عده زیادی نون میخورن این روحیه و عشق باعث پیشرفت میشه. بذار همه بگن کشاورز بذار صورتم بسوزه. مهم نیست.
تولید ما رو به ورشکستگی هست و در یک گذر خطرناک قرار گرفته ایی چون رو به تولید چیزهایی اوردیم که ارزشی نداره. حتی شرکت های دانش بنیان هم که میزنیم باز اندکی از اونها چیزای مفید میزنن. ما توجهی به علوم پایه نداریم اونوقت چطور میتونیم در فناوری جلو باشیم ما اگر بخوایم خودمون رو نجات بدیم باید چیزای مفید اختراع کنیم یا تولید کنیم با کیفیت اول که همه جای دنیا بخوانش.
تا وقتی که فرهنگمون اینه و زرق و برق و پولمون در شهرهای بزرگ انباشته کنیم اونوقت مجبور هرچی هم داریم هزینه کنیم که این شهر ها رو اداره کنیم این اقتصاد غیر مفید که پولسازیش در رانت بازی هست و در شرکت نه در کارگاه و زمین رو برپا نگه داریم.
یک سری نه به روستاها که به شهرستان هایی بزنید که در شعاع دویست به بعد کیلومتری شهر های بزرگن. اونوقت دیگر نمیتونیم اسم حکومت رو اسلامی بذاریم.
این اقتصاد محکوم به شکسته تا وقتی یکی مثل من که از یک روستا بر اومدم جایی در سیاست نداشته باشم. نتونم حرفمو بزنم رانت اینو نداشته باشم که به عنوان نماینده قشر کارگر و کشاورز و روستایی به مجلس راه پیدا کنم. نماینده های شهر های کوچکی که ما توش کار میکنیم در حلقه سیاسی نمایندگان مجلس شهر های بزرگ غرق میشن و میشن بازیچه دست اونا. اونوقت مردم شهر های بزرگ به من و امثال من به چشم یک شهرستانی یا روستایی با فقر فرهنگی نگاه میکنن با همه تولید و مفید بودنمون. من یا باید کوچ کنم به همان شهر های بزرگ زمینمو بفروشم یک مغازه تمیز بزنم یا بشم هیت علمی دانشگاهی بزرگ برای تضمین ایندم یا هم گم بشم در تاریخ. من نمیتونم کاندید نمایندگی مجلس بشم و اگر بشم هم رای نمیارم چون من وصل نیستم به ساختار سیاسی که سیاست هاشون رو قبول ندارم و تعریفی برای طرز فکر من ندارند.
حرفهای من به هلنا به خاطر این بود که اون از دولت گل و بلبل قدیس احمدی نژاد حرف میزنه و فقط اومدم بخشی رو که درش فعالم رو مثال زدم که حالا اگر به قول شما بهتر نشده اما به قول اون هم بخشی که من کار میکنم بدتر نشده. لااقل چون ما کار تولیدیمون مفیده و همیشه طالب داره و همین ارامش رو لازم داریم برای برنامه ریزی.
ببخشید خیلی خیلی طولانی شد واقعا شرمندت. دلمون پر بود.

آخرين ويرايش a_d ، Monday 3 April 2017 در 07:00PM.
a_d حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Tuesday 4 April 2017   #20
هلنا
عضو ثابت

نشان هلنا

تاريخ ثبت نام: Feb 2008
مكان: تهران
پاسخ‌ها: 9,913
ارسال پيام توسط Yahoo به هلنا
نقل قول:
هر چند شخصا اطمینان دارم شما اصلا نه تنها در بخش کشاورزی نیستید . بلکه حتی در دانشگاه و دانشجو هم نیستید و این را قبلا ثابت کردم در همان بحثی که شما حتی هزینه نگهداری و بسته بندی جو را در گوشه انباریتان تخیلی گفتید . و نشون دادید که اینکاره نیستید . در همین بحث هم کمبود منطق شما را برد به همون حالت غیظ امیز با مطلع شما و دکترتون .
دکتر ما را خیلی ها میخوان . حالا بگذریم .
شما هنوز نمیدونید که بحث تولید گندم در کشور ما کاملا وابسته به اب و هوا و دیمیه و موضوع خود کفایی در اون از بابت بالای 9ملیون تن سال هاست که محقق شده و تا 12 ملیون تن هم باز مرز اطمینان را محقق نمیکنه .چون شرایط تولید پایدار نیست حالا بازم بگذریم که اینها را شما بسیاق معمول لج بازی میکنید .
بحث پول گندمکاران را بمیون کشیدید . گفتم اینو براتون پیست کنم بلکه ... که البته امیدی ندارم .

بعد را هم پیش‌خور کرده است

به گزارش دولت بهار، روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد در گزارشی نوشته است:‌ درحالی که دولت انتشار اوراق بدهی را برای تسویه بدهی‌هایش آغاز کرده که کمبود نقدینگی بحرانی شده است تاجایی که پای اوراق مورد نظر در هزینه‌های جاری هم باز شده است.
سال گذشته بخشی از طلب گندمکاران با اوراق پرداخت شد و در سال جاری هم از ٢٠ هزار میلیارد تومان اوراق پیش‌بینی شده بخشی به پرداخت هزینه‌های جاری اختصاص پیدا می‌کند. کمبود نقدینگی سبب شده دولت در چاله تهاتر گرفتار شود. هر چند استفاده از این ابزار در بسیاری از کشورهای جهان مرسوم است و دولت‌ها از این طریق می‌توانند تراز مالی خود را متعادل کنند، با این همه تجربه نشان می‌دهد قوه مجریه در ایران تمایل به استفاده افراطی و نابجا از ابزارهای مختلف را دارد. دادن تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط یا مردم و دو نرخی یا تک‌نرخی کردن ارز جزو این دسته هستند که در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار گرفتند و اتفاقا تاثیرات خوبی هم از خود به جا گذاشتند. با این همه تصمیمات مسوولان اقتصادی کشور و استفاده استراتژیک از یک تاکتیک سبب می‌شود نه تنها نتیجه مثبت مهمی به دست نیاید، بلکه در نهایت آنچه باقی می‌ماند اثرات معکوس است.
حالا دولت یازدهم قصد دارد از طریق اوراق مالی، بدهی‌های خود را با خلق بدهی‌های جدید تسویه کند که در بلندمدت اثرات نابهنگامی به بار می‌آورد و احتمال افتادن در «بازی پونزی» را افزایش دهد. زمانی که اوراق خزانه اسلامی ایجاد شد، بنا بود از آن صرفا برای تسویه بدهی دولت به پیمانکاران استفاده شود؛ بعد در سال ١٣٩٥ به صورت اضطراری و به دلیل کمبود نقدینگی از آن برای پرداخت پول گندمکاران هم استفاده شد. اکنون خیلی محترمانه و رسمی به عنوان بخشی از بودجه سال ١٣٩٦ از همین امروز تکلیف روشن شده است که پرداخت پول گندمکاران از محل فروش اوراق است. کمبود نقدینگی در حالی رخ داده که ظرف چهار سال گذشته نرخ آن بیش از ١٠٠ درصد افزایش داشته اما از آن‌جایی که همه این رقم پول نبوده و بخش مهم آن به شکل سپرده‌های غیر دیداری در دست بانک‌ها است، به همین دلیل افزایش نقدینگی نتوانست موجب افزایش تحرک شود و مسوولان را به چاره‌جویی وا داشت و در دسترس‌ترین گزینه، پرداخت بخشی از هزینه‌های جاری از راه انتشار اوراق بدهی است.
این در حالی است که دولت حسن روحانی، ابتدا با استفاده از این ابزار، بدهی‌های دولت را تسویه می‌کرد اما کم‌کم عرصه‌های دیگر هم به این راه معطوف شدند. روحانی در حالی دست به این اقدام زد که یکی از مهم‌ترین انتقادات به دولت دهم، پرداخت بدهی‌ها از طریق رد دیون بود که سبب می‌شد بنگاه‌های دولتی به محض واگذاری دچار ورشکستگی شوند و تولید و اشتغال با مشکل مواجه شوند. با این همه مساله این است که تنها از طریق اوراق مالی نمی‌توان بدهی‌های دولت را پرداخت زیرا تسویه بدهی از طریق خلق بدهی جدید که به آن «بازی پونزی» هم گفته می‌شود، به مرور مساله بدهی‌ها را حل نمی‌کند، بلکه چنان عمقی به آن می‌بخشد که می‌تواند کل اقتصاد را ببلعد. کارشناسان اقتصاد سیاسی معتقدند این اعداد نسبت به تولید ناخالص ملی ایران چیزی نیست و این بدهی‌ها را می‌توان در سررسید غلتاند. اما برعکس تصور کارشناسان سازمان برنامه و نمایندگان مجلس، این اعداد برای کشوری که اول دسترسی به منابع مالی آزاد ندارد و دوم به عنوان یک کشور در حال توسعه قهرا دولت لکوموتیو توسعه آن است و سوم رکورددار نرخ بهره واقعی در جهان است، بسیار بسیار کمرشکن است. اگر فرض کنیم که تحت هر شرایطی می‌توان این بدهی را غلتاند-که فرض غلطی است- باز هم در هر دوره با این وضع نرخ بهره، به صورت تصاعدی داریم به بدهی دولت می‌افزاییم و تقریبا هر ٥ سال فقط از محل سود آن را دو برابر می‌کنیم. دیگر آنکه در ایران چنان بخش خصوصی و توان تامین مالی آن ضعیف است که هر نوع حراج یا عرضه اوراق در این مقیاس نرخ بهره تسهیلات را برای او به‌شدت افزایشی خواهد کرد. از همه بدتر آنکه روزی که نتوانیم بدهی را بغلتانیم -که اصلا دور نیست- هیچ دسترسی‌ای به منابع ارزان‌قیمت خارجی برای پوشاندن بحران نداریم.
یکی از مشکلات سیاستگذاری اقتصادی در ایران، این است که دولت‌ها اغلب از ابزارهای مختلف استفاده افراطی و نابجا می‌کنند. به طور مثال دادن تسهیلات به بنگاه‌های خرد و متوسط یکی از مهم‌ترین راه‌های افزایش اشتغال و تولید داخلی است، با این همه در ایران و از فرط استفاده از این راهکار، اثرات آن هم از بین رفته و تاکتیکی که می‌توانست اثرگذار باشد، خود تبدیل به بخشی از مشکل شد. علاوه بر این، ایران تنها کشوری در جهان نیست که ارزهای چند نرخی را امتحان می‌کند ولی جزو کشورهایی است که از این راه کم زیان ندیدند. ارز چند نرخی یکی از راه‌های تقویت تولید داخل و مقابله با واردات کالا و در بیشتر کشورهای در حال توسعه مورد پذیرش است. از چین تا ترکیه همگی در دورانی رو به استفاده از این روش آوردند و اکنون این کشورها از نظر اقتصادی به مراتب جلوتر از ایران هستند. با این همه به نظر می‌رسد اوراق بدهی هم در حال پیمودن راهی هستند که پیش‌تر طی شده، ابتدا استفاده از یک راهکار در جای خودش و سپس تعمیم آن به هر بخشی که دولت در آن احساس خطر می‌کند و سرانجام نتایج معکوسی که به دست می‌آید و ادامه این دور باطل. دولت یازدهم در آخرین سالش، به راهکاری افراطی روی آورد که به نظر می‌رسد قبل از هر چیز نشان‌دهنده عدم تحقق پیش‌بینی‌هایش باشد، با این همه باید امیدوار بود محاسبات دولت در این بخش هم مانند محاسباتی که برای اقتصاد کشور داشت، نباشد.
هلنا حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Wednesday 5 April 2017   #21
a_d
ali

نشان a_d

نقل قول:
هر چند شخصا اطمینان دارم شما اصلا نه تنها در بخش کشاورزی نیستید . بلکه حتی در دانشگاه و دانشجو هم نیستید و این را قبلا ثابت کردم در همان بحثی که شما حتی هزینه نگهداری و بسته بندی جو را در گوشه انباریتان تخیلی گفتید . و نشون دادید که اینکاره نیستید .
شما هنوز نمیدونید که بحث تولید گندم در کشور ما کاملا وابسته به اب و هوا و دیمیه و موضوع خود کفایی در اون از بابت بالای 9ملیون تن سال هاست که محقق شده و تا 12 ملیون تن هم باز مرز اطمینان را محقق نمیکنه .چون شرایط تولید پایدار نیست حالا بازم بگذریم که اینها را شما بسیاق معمول لج بازی میکنید .
واقعا فکر میکنی برای من چقدر اهمیت داره که شما قبول کنی من کشاورز و دانشگاهی هستم یا نه. همین منطق و اعتماد به نفس کاذب تو هست که گاهی صبر ادم رو به سر میبره وگر نه وقت من ارزشش بیشترهست از اینکه توهین ها و رفهای بچگانه تو رو بشنوم. من خیلی بیشتر از دکتر احمدی نژاد شما برای مدرکم زحمت کشیدم بدون هیچ رانتی برای مدرک دکتری در بهترین دانششگاههای کشور زحمت کشیدم و به عنوان پژوهشگر نمونه هم معرفی شدم به خاطر کیفیت مقاله هام. تو آقای صاحب نظر اصلا میدونی ملاک کیفیت یک مقاله چیه ؟ و نیازی نمیبینم که بخوام به شما ثابت کنم که اثباتش آب خوردنه. خیلی از اونایی که این جا مطلب من و شما رو میخونن میدونن. و خیلی بیشتر از ادعای تو سر زمینم از بچگی دارم کشاورزی میکنم. اینکه تو توی مرکز تهران نشستی و به خاطر تعصب سیاسیت میخوای بقیه ادم ها رو نبینی نمیتونه سابقه من توی دو بخش زیر سوال ببره. اما تو همه چیو میخوای صفر و یک ببینی چون اینجوری وجدانت ارضا میشه.
شما با همان اعتماد به نفس کاذب و استدلال های ابکی ات خوش باش. اما این فقط سر به زیر برف کردن هست و واقعیت رو از بین نخواهد برد.
اینکه در دوره احمدی نژاد دلال بازی تو کشاورزی بود و همون موفع باهات بحث کردم و تو مثل همیشه فقط مغلطه کردی. تو اگر خودکشی هم بکنی تورم و عدم تعادل در بازار فساد میاره و یک عده زیادی یک شبه میلیاردر میشن.
به هر حال هیچ چیز سر جای خودش نیست وقتی تو خودتو کارشناس همه چی میدونی از پیشواهای سیاسیت چه انتظار.
دولت روحانی با همه کاستی هاش توی این زمینه از دولت قدیس احمدی نژاد موفق تر بوده. حالا تو خودکشی کن بگو نه.
برای شما که توی کشاورزِی نیستید تولید رو فقط بخاطر اب و هوا میدونین . اما سطح زیر کشت ملاکی دیگر از تولید هست که وقتی محقق میشه که بصرفه. دولت روحانی قیمت گندم رو خیلی بالا برد و این باعث شد که رغبت به کشتش بیشتر بشه. و مردم به جای کاشت علوفه مثل جو گندم بکارن. الان شما که نمیدونی قیمت جو حدود 700 تا 800 هست اما گندم 1262 . حب طرف به جای جو گندم میکاره و سطح زیر کشت دیم هم میره بالا. چون صرف میکنه. ولی چند سال پیش جو و گندم در یک قیمت بودن و حتی گاهی جو گرونتر بود. البته شما اینم نمیدونی چون توی این بخش نیستی. و اینم نمیدونی که کشت جو هزینه کمتری داره و اب کمتری میخواد بنابراین وقتی طرف گندم میکاره که براش صرف کنه. پدر من مثل من و شما ادم سیاسی نیست ولی 50 سال کشاورزی کرده وقتی اونسال قیمت گندم یهو بالا اعلام شد گفت هرکی اینکارو کرده به موقع کرده چون باعث میشه مردم بکارن. الان دولت به جای واردات گندم پولشو میده کشاورزش. اون بحث خودکفایی هم صحت نداره چون ما هنوز وارد کننده ایم شاید امسال نبودیم. شما البته اینم نمیدونی که دولت به مرغداری ها گندم وارداتی میداد تا دو سه سال قبل. حتی تا پارسال پس خود کفایی زیادی نبوده.

آخرين ويرايش a_d ، Wednesday 5 April 2017 در 01:10PM.
قديمي Wednesday 5 April 2017   #22
a_d
ali

نشان a_d

اقای هلنا ببین در زیر فایل افزایش نرخ خرید محصولات کشاورزی در 23 سال اخیر هست .

حالا تصور کن نرخ افزایش قیمت با توجه به تورمی که در دوره احمدی نژاد وجود داشته و تورمی که در دوره روحانی وجود داشته کدوم میل و رغبت رو به افزایش کشت و تولید بیشتر خواهد کرد ؟ بدیهی هست نه؟

لینک خرید تضمینی در 22 سال اخیر

آخرين ويرايش a_d ، Wednesday 5 April 2017 در 04:17PM.
قديمي Wednesday 5 April 2017   #23
هلنا
عضو ثابت

نشان هلنا

تاريخ ثبت نام: Feb 2008
مكان: تهران
پاسخ‌ها: 9,913
ارسال پيام توسط Yahoo به هلنا
نقل قول:
اقای هلنا ببین در زیر فایل افزایش نرخ خرید محصولات کشاورزی در 23 سال اخیر هست .

حالا تصور کن نرخ افزایش قیمت با توجه به تورمی که در دوره احمدی نژاد وجود داشته و تورمی که در دوره روحانی وجود داشته کدوم میل و رغبت رو به افزایش کشت و تولید بیشتر خواهد کرد ؟ بدیهی هست نه؟

لینک خرید تضمینی در 22 سال اخیر
میخوای ثابت کنم دروغ میگی ؟
شما اصلا سواد کشاورزی نداری . حالا گذشته از اینکه مدرک ادعایی خودتون را با مدرک دکتری رییس جمهور واقعی این کشور مقایسه کردید که این خودش یعنی بیسوادی و دنائت که غیظ و حقارت دلیلشه . اخه ادم بی عقل
تو این فضای مجازی که خودتم مجازی هستی میگی مدرک احمدی رانتی و مدرک الکی تو بالاش درس خوندی ؟ انقدر هم حقارت میشه ؟
شما کشاورزی را نه تنها نمیدونی . بلکه منطقا نمیفهمی . دلیلش هم واضحه . اخه خنگ خدا . کشت جایگزین جو و گندم در قدر مطلق تولید گندم تاثیر کمی داره . جو یک محصول بیشتر ابیه که بیشتر خریدارش دامدار ها هستن و بازار خودش را داره . و در مناطق دامداریو دامپروری بیشتر کشت میشه .
گندم هم بارها جشن خودکفایی دیده . همون بخاطر اب و هوا . هر چند تا حالا چند فصل متوالی تداوم نداشته و مرز اطمینان را نگذرونده
هلنا حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Thursday 6 April 2017   #24
a_d
ali

نشان a_d

نقل قول:
میخوای ثابت کنم دروغ میگی ؟
شما اصلا سواد کشاورزی نداری . حالا گذشته از اینکه مدرک ادعایی خودتون را با مدرک دکتری رییس جمهور واقعی این کشور مقایسه کردید که این خودش یعنی بیسوادی و دنائت که غیظ و حقارت دلیلشه . اخه ادم بی عقل
تو این فضای مجازی که خودتم مجازی هستی میگی مدرک احمدی رانتی و مدرک الکی تو بالاش درس خوندی ؟ انقدر هم حقارت میشه ؟
شما کشاورزی را نه تنها نمیدونی . بلکه منطقا نمیفهمی . دلیلش هم واضحه . اخه خنگ خدا . کشت جایگزین جو و گندم در قدر مطلق تولید گندم تاثیر کمی داره . جو یک محصول بیشتر ابیه که بیشتر خریدارش دامدار ها هستن و بازار خودش را داره . و در مناطق دامداریو دامپروری بیشتر کشت میشه .
گندم هم بارها جشن خودکفایی دیده . همون بخاطر اب و هوا . هر چند تا حالا چند فصل متوالی تداوم نداشته و مرز اطمینان را نگذرونده
ببیتید پذربزرگ شما که اصلاح نمیشی دیگه در سنی نیستی که اصلاح بشی در این چند سال باید میشدین.
سواد احمدی نژاد از همون انگلیسی صحبت کردن داغونش مشخصه. باز احمدی خوبه این بقایی که دیگه مدرکش نوبره. کسی که استاد واقعی در دانشگاه علم و صنعت باشه باید مثل بلبل انگلیسی حرف بزنه. حالا از اونم بگذریم.
از اینم ایا باید بگذریم که شما به جای نگاه کردن اون جدول و سند استدلال های ابکی خودتو اوردی؟ این استدلال های احمدی نژادی رو ول کن وقتی در مورد چیزی اطلاع نداری سکوت کن. این حرفهای تو نشون میده تو کشاورزی رو حداکثر در 13 بدر دیدی. ولی من دارم اونکارو انجام میدم. اصلا هم برام مهم نیست به شما ثابت کنم. افزایش دوبرابری قیمت نسبت به نرخ تورم کمی که این دولت داشته یعنی انگیزه واسه کشت. و افزایش اندک اون نسبت به تورم وحشتاکی که دوره احمدی نژاد بوده یعنی عدم انگیزه برای کشت. حداقل کشت دیم.
واقعا لازم نیست در مورد چیزی که اطلاع نداری هم بخوای کارشناسی کنی. حداقل مطالعه کن.
اولا جو هم کشت دیم داره. دوما در همون دوره دکتر قیمت جو از گندم بشتر بود و به علت اینکه جو نسبت به گندم اب و کود و سم کمتری میخواد نمایل به کشت اون بالاتر بود. الان کمتر شده. چون قیمتش نزدیک به نصف گندمه. من چرا باید جو بکارم وقتی کیلو 700 هست در حالی که گندم 1260 هست؟
نکته مهمتر در قسمتهایی گندم دیم رو وقتی خوب نمیشه خیلی میدن به گوسفند دار چون برداشت اون مقرون به صرفه نیست. ولی وقتی قیمتش بالا باشه برداشت اون مقرون به صرفه هست.
اقای روحانی با همه اشتباهاتش دستش درد نکنه قیمت گندم رو برده بالا و تورم رو مهار کرده. شما الان ناراحتی، برای من باید مهم باشه؟ حالا استدلال کن باز اما اینا مفاهیم ساده ایی هستن.

موفق باشی.

آخرين ويرايش a_d ، Thursday 6 April 2017 در 04:21PM.
قديمي Monday 10 April 2017   #25
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 33,920
روزنوشته ها: 10

نقل قول:
من بر خلاف 7-8 سال پیش خیلی از تعصبم نسبت به سیاست کم شده. در همون متن خودمم گفتم روحانی اشتباهات زیادی داشته . علت کاهش تعصب من این هست که تن من می لرزه از اینکه الان الکی از کسی حمایت کنم وقتی ساختار های حکومتی و سیاسی به کل در راه کج هست نه الان شاید حداقل از بیست سال پیش که من یادم میاد. من واقعا تنم می لرزه از اینکه الکی از یکی از این ریاست جمهور ها از هر نوعش حمایت کنم در حالی که پیرزن و پیرمرد و یتیمی رو میبینیم که به اندازه همه دیگر مردم این مملکت از این نفت از این ثروت از اون معدن سهم داره اما حقش به فنا رفته به جاهای مختلف. برای همین هیچ کس رو توصیه نمیکنم که به کسی رای بده چون مسولیتش برای من سنگینه. در حالا حاضر ساختار اقتصاد ایران رو به قهقراست. ساختار اقتصادی ما رو به شکست و ورشکستگی هست. شما میگی فساد من میگم فساد فقط یکی از دردهاست که ناشی از رانت سیاسی هست که هرکس از حزب خودشو افراد خودشو مدیر میکنه. همه نوکر دست به سینه میخوان نه نیروی کار آمد. در این مملکت بسیارند ادمهای باسوادی که رزومه علمی و قدرت و صداقت و پاکیشون از همه کاندیدای ریاست جمهوری بالاتره اما شانسی ندارند، اگر قرار باشه بقایی کاندید شه و تایید صلاحیت شه چرا من نشم؟ یا شما نشی؟ یا همین روحانی؟ من و تو از نظر علم و میل به خدمت کی میتونه ثابت کنه از اونا کمتریم؟ چون اونا از رانت استفاده کردن رفتن بالا من وشما نتونستیم و شاید هرگز نتونیم؟ پس اسلام چی میشه؟
برنامه های کلان اشتباهیی که وجود داره حتی من ندیدم در برنامه های هیچ کاندیدی به اصلاحش فکر کنن یا به دردش.
ما از تولید حرف میزنیم اما از تولید چیزای بدرد نخور. از تولید چیزایی که وابسته به مصرف داخلیمون در چرخه اقتصادی اسفناکمون هستیم.
شرکت های زیادی یک جنس A رو تولید میکنن بعد میبینن سودش خوبه صد تا دیگه هم اونو تولید میکنن یهو همه اشباع میشن مجبورن یا جم کنن یا برن بچسبن به کلاه برداری. از اونبر ما که مثل چین نیستیم که اونقدر قدرت نفوذ در دنیا داشته باشیم که بادکنکم تولید کنیم سود داشته باشه.
ما مشکل فرهنگی و مشکل رویکرد داریم. انقدر زدیم توی سر روستایی و عشایر و تولید کننده و اهنگر و اونی که با نون بازو زندگی میکنه و زندگی شهری و دلالی و شرکت بازی رو با پرستیژ نشون دادیم که شهر ها رو پر کردیم از ادمایی که از صد نفردو نفرشون توی کار تولیدی هستن و 98 نفرشون دارن مشکلاتی رو رفع میکنن که زندگی در شهرهای شلوغ ایجاد کرده برطرف میکنن. عده زیادی پارکبان عده زیادی پل ساز مترو ساز فضای سبز درست کن باززاری فروشنده ....باهزینه های سر سام اور ترافیک و سوخت و ... رویکرد کشورهای پیشرفته این نیست. من تیرماه یک کنفرانس لهستان دعوتم از طرف یکی از دانشگاه های بزرگشون که در یک روستا برگزار میشه روستایی که جمعیتش به هزار نفر هم نمیرسه. اونا حجم شهر هاشون رو بیخود بزرگ نکردن که بخوان ثروت مملکتشون رو صرف برطرف کردن مشکلات اون کنن.
کدوم نماینده مجلس کدوم وزیر به این چیزا فکر میکنه ؟ هیچ کدوم چون همشون توی همین شهر های بزرگ هستن نمیتونن در درجه اول موقعیت خودشون رو به خطر میندازن. کی میخواد جواب اون پیرزن و پیرمرد و اون یتیم ته اون روستا و پشت اون کوه رو بده که با حکومتی که بر اسم اسلام بنا نهاده شده همیشه در اولویت اخره. حتی مجری های تلویزیون میخوان از یک روستایی حرف بزنن با ترحم میگن روستایی زحمت کش! در واقع یعنی حمال یعنی ساده . یعنی هزار معنی که توی این مملکت فقط به دیده تحقیر بهش نگاه میشه. کی اون زحمت رو برای روستایی ایجاد کرده ؟ ساختار مصرف گرا و وارونه اقتصاد که به جای متکی بودن بر تولید متکی بر رانت و مصرف هست. بازاری وضعش همیشه از کشاورز و اهنگر بهتر هست و لباسش تمیزتر و ماشینش بهتر و خانه اش مجلل تر. حال کمی فروشش کمتر شده خب بشه. بیاد رو بیاره به تولید مغازه ها کمتر شن تا به همه شون سود برسه. همه شدن تاجر چین بعد از رکود حرف میزنن. مثل من بیان به مدرک دکتری فکر نکنن لازم شد سر زمین بیل بزنن صورتشون رو افتاب بسوزونه. توی کارگاه کار کنن. ریسک کنن صبر داشته باشن در تولید و یه شبه نخوان پولدار شن به سود کمتر قناعت کنن اگر پرستیژشون کم نمیشه ... من نسبت به زحمتی که در هر دو حوزه دانشگاهی و کشاورزی میکشم سود کمی گیرم میاد اما چون به کارم عشق دارم چون حس میکنم توشون برکت هست به سود کم قانعم. من افتخار میکنم که صد تن گندم و 400 تن چغندر قند تولید کردم سودش کم بوده اما عده زیادی نون میخورن این روحیه و عشق باعث پیشرفت میشه. بذار همه بگن کشاورز بذار صورتم بسوزه. مهم نیست.
تولید ما رو به ورشکستگی هست و در یک گذر خطرناک قرار گرفته ایی چون رو به تولید چیزهایی اوردیم که ارزشی نداره. حتی شرکت های دانش بنیان هم که میزنیم باز اندکی از اونها چیزای مفید میزنن. ما توجهی به علوم پایه نداریم اونوقت چطور میتونیم در فناوری جلو باشیم ما اگر بخوایم خودمون رو نجات بدیم باید چیزای مفید اختراع کنیم یا تولید کنیم با کیفیت اول که همه جای دنیا بخوانش.
تا وقتی که فرهنگمون اینه و زرق و برق و پولمون در شهرهای بزرگ انباشته کنیم اونوقت مجبور هرچی هم داریم هزینه کنیم که این شهر ها رو اداره کنیم این اقتصاد غیر مفید که پولسازیش در رانت بازی هست و در شرکت نه در کارگاه و زمین رو برپا نگه داریم.
یک سری نه به روستاها که به شهرستان هایی بزنید که در شعاع دویست به بعد کیلومتری شهر های بزرگن. اونوقت دیگر نمیتونیم اسم حکومت رو اسلامی بذاریم.
این اقتصاد محکوم به شکسته تا وقتی یکی مثل من که از یک روستا بر اومدم جایی در سیاست نداشته باشم. نتونم حرفمو بزنم رانت اینو نداشته باشم که به عنوان نماینده قشر کارگر و کشاورز و روستایی به مجلس راه پیدا کنم. نماینده های شهر های کوچکی که ما توش کار میکنیم در حلقه سیاسی نمایندگان مجلس شهر های بزرگ غرق میشن و میشن بازیچه دست اونا. اونوقت مردم شهر های بزرگ به من و امثال من به چشم یک شهرستانی یا روستایی با فقر فرهنگی نگاه میکنن با همه تولید و مفید بودنمون. من یا باید کوچ کنم به همان شهر های بزرگ زمینمو بفروشم یک مغازه تمیز بزنم یا بشم هیت علمی دانشگاهی بزرگ برای تضمین ایندم یا هم گم بشم در تاریخ. من نمیتونم کاندید نمایندگی مجلس بشم و اگر بشم هم رای نمیارم چون من وصل نیستم به ساختار سیاسی که سیاست هاشون رو قبول ندارم و تعریفی برای طرز فکر من ندارند.
حرفهای من به هلنا به خاطر این بود که اون از دولت گل و بلبل قدیس احمدی نژاد حرف میزنه و فقط اومدم بخشی رو که درش فعالم رو مثال زدم که حالا اگر به قول شما بهتر نشده اما به قول اون هم بخشی که من کار میکنم بدتر نشده. لااقل چون ما کار تولیدیمون مفیده و همیشه طالب داره و همین ارامش رو لازم داریم برای برنامه ریزی.
سلام
خیلی ممنون از پاسخت

خیلی متین و درست می فرمائین. با 99.99 درصد این گفته ها موافقم...

مسالۀ من هم همینه که افرادی که اصولا توی هرم قدرت آمریکا قرار دارن، افرادی که توی هرم قدرت پول محوری و مادی گرائی قرار دارن، هرگز به فکر مردم روستا و شهرستان نخواهند افتاد. به فکر رشد هماهنگ و معقول نیستند و توان این رو ندارند.

رشد مردم روستا و شهرستان و احیای اونها، فقط مسالۀ اشخاص نیست، یک مسالۀ ملی هست و ربط مستقیم به رشد این ملت داره. ایران هم کم کم داره میشه نمونۀ کوچکی از سیستم بین الملل که یک عده تعیین تکلیف کنن و ضعیف ترها رو زیر پا له کنن و منافعشون رو پیگیری کنن. خوب این خطره، خطری هست که همه حس می کنند و خوب خیلی عجیبه جریان اقتصادی لیبرال/کارگزارانی/اصلاح طلب این کشور در اسناد توسعه ای که تنظیم کرد، علنا نوشت که در راه توسعه له شدن اقشار ضعیف تر بلا اشکال هست و با این حال تونست خودش رو بعنوان جریان رشد و پیشرفت بین برخی معرفی کنه. چیزی که روشنه از این هرم اشراف سالارانه هیچ چیز در نمیاد.

موضوع مشارکت در موضوعات سیاسی و فهم و سفارش اونها، موضوع نسبی هست. حالا برخی این رو بین بد و بدتر، یا خوب و خوب تر! تقسیم بندی می کنند. الزاما ما بین بد و خوب تصمیم نمی گیریم. بهرحال این پیگیری در خصوص رفتارهای مسئولین برای "ذره ها و قطره هاست" و نه الزاما برای یک تغییر صاعقه وار. بالاخره بعد از بیشتر از سی سال زندگی در این کشور بر همۀ ما معلوم شده که ساختارها و فرهنگ در این کشور چقدر فشل و بی صاحب هست... اما این دقت ها و جستجوها و بحث ها، فقط برای بهبود نسبی هست. لذا انسان همچنانکه برای پیگیر بودن مسئولیت داره، در خصوص پیگیر نبودنش هم مسئولیت داره.... اگر این پیگیر نبودن باعث بشه وضع بدتر بشه و حتی در اون ذره ها و قطره ها تاثیر منفی ایجاد بشه. بهرحال اصراری هم نیست ما ملتی هستیم که تو سیصد سال نصف خاکمون رو از دست دادیم ... ! و این هم ادامه شه دیگه. فلاکت که شاخ و دم نداره.
قديمي Monday 10 April 2017   #26
a_d
ali

نشان a_d

نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
سلام
خیلی ممنون از پاسخت

خیلی متین و درست می فرمائین. با 99.99 درصد این گفته ها موافقم...

مسالۀ من هم همینه که افرادی که اصولا توی هرم قدرت آمریکا قرار دارن، افرادی که توی هرم قدرت پول محوری و مادی گرائی قرار دارن، هرگز به فکر مردم روستا و شهرستان نخواهند افتاد. به فکر رشد هماهنگ و معقول نیستند و توان این رو ندارند.

رشد مردم روستا و شهرستان و احیای اونها، فقط مسالۀ اشخاص نیست، یک مسالۀ ملی هست و ربط مستقیم به رشد این ملت داره. ایران هم کم کم داره میشه نمونۀ کوچکی از سیستم بین الملل که یک عده تعیین تکلیف کنن و ضعیف ترها رو زیر پا له کنن و منافعشون رو پیگیری کنن. خوب این خطره، خطری هست که همه حس می کنند و خوب خیلی عجیبه جریان اقتصادی لیبرال/کارگزارانی/اصلاح طلب این کشور در اسناد توسعه ای که تنظیم کرد، علنا نوشت که در راه توسعه له شدن اقشار ضعیف تر بلا اشکال هست و با این حال تونست خودش رو بعنوان جریان رشد و پیشرفت بین برخی معرفی کنه. چیزی که روشنه از این هرم اشراف سالارانه هیچ چیز در نمیاد.

موضوع مشارکت در موضوعات سیاسی و فهم و سفارش اونها، موضوع نسبی هست. حالا برخی این رو بین بد و بدتر، یا خوب و خوب تر! تقسیم بندی می کنند. الزاما ما بین بد و خوب تصمیم نمی گیریم. بهرحال این پیگیری در خصوص رفتارهای مسئولین برای "ذره ها و قطره هاست" و نه الزاما برای یک تغییر صاعقه وار. بالاخره بعد از بیشتر از سی سال زندگی در این کشور بر همۀ ما معلوم شده که ساختارها و فرهنگ در این کشور چقدر فشل و بی صاحب هست... اما این دقت ها و جستجوها و بحث ها، فقط برای بهبود نسبی هست. لذا انسان همچنانکه برای پیگیر بودن مسئولیت داره، در خصوص پیگیر نبودنش هم مسئولیت داره.... اگر این پیگیر نبودن باعث بشه وضع بدتر بشه و حتی در اون ذره ها و قطره ها تاثیر منفی ایجاد بشه. بهرحال اصراری هم نیست ما ملتی هستیم که تو سیصد سال نصف خاکمون رو از دست دادیم ... ! و این هم ادامه شه دیگه. فلاکت که شاخ و دم نداره.
سلام
منم ممنونم از شما که نوشته طولانی من که شاید پاسخ شما هم نبود و کمی بی ربط بود رو خوندین. به هر حال کاش کسی بود که درد من و شما ها رو می شنید. مشکل رانت بزرگی که هست یک عده افتادن و خودشون و اقوامشون و هم حزبیشون .
توی همین لیست امید تهران که منتشر شد خب خیلی ها بطور ناشناخته وارد لیست شدند از دید مردم اما به هر حال اونا یا پدر مادرشون قبلا یک کاره ایی بوده یا هر چی از طریق یک شانس یا رانت وارد شدند. این یعنی سیاسی بازی. چرا من یا تو نتونیم وارد شیم. در جناح دیگر هم همین موضوع صدق میکند. ساده ترینش رانت حمایت احمدی نژاد از بقایی به جای هیچ کس! هست. یا مثلا در اصولگراها هم .
آیا واقعا بهترین ادمها دارن وارد مجلس میشن ؟ یا رئیس جمهور میشن یا مدیر میشن.
این رانت ها پدر مردم رو در اورده. شما فکر میکنی من جرات دارم به همین صراحت برم بیرون از نماینده شهرم یا از امام جمعه شهرم یا از رئیس جمهور انتقاد کنم یا از وضعیت ؟ خیر چون به راحتی یک روزی ممکنه جلومو یک جایی بگیرن که اون میتونه تایید صلاحیت برای نمایندگی مجلس باشه یا خیلی ساده تر تایید شدن سالانه برای هیت علمی.
به هر حال قشر روستایی و کشاورزو غیره توی این مملکت نماینده نداره و به همین علت هم داره ضربه شو میخوره نه خودش که کل جامعه و این تاسف باره چون آرمان های انقلاب این نبوده.
مشکل اقتصاد ایران رو هم هیچ کس نمیتونه حل کنه تا صد سال دیگم مگر اینکه رویکرد اصلاح بشه این اصلاح میتونه خیلی ها رو به خاک سیاه بنشونه اما بعدش خوب میشه توی هر اصلاحی یک عده به فلاکت کشیده میشن. اما حق برمیگرده و ثروت درست توزیع خواهد شدو اونی که مفید تر پولدارتر میشه نه اونی که از شانس بهتری برخورداره.
باز دارم میرم به حشیه در نهایت متشکرم.

آخرين ويرايش a_d ، Tuesday 11 April 2017 در 09:31AM.
تعداد 2 كاربر از a_d بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 11 April 2017   #27
khalerize
عضو ثابت

نشان khalerize

تاريخ ثبت نام: Jul 2009
مكان: همه جای ایران سرای من است
پاسخ‌ها: 7,857

نقل قول:

من از این دولت بد زیاد شنیدم چون اکثریت آدمای اطرافم همین تاجرای چین هستن! به وضوح میبینم که اوضاع واردات و بازار توی این دولت بد شده... اما همیشه ته دلم خوشحال بودم و فکر کردم شاید این نکته مثبتی باشه برای کشور که وارد کننده تحت فشار قرار گرفته، حتی اگه از خانوادم باشه! گرچه گویا عده ای که حق و حساب خوبی میدن یا به جاهای خوبی وصل هستن حتی بهتر از قبل هم به وارداتشون میرسن، اما این چیزا همیشه هست، حداقل حرفش همیشه هست! به هر حال کمتر شدن سود کلی وارد کننده ها به نظرم نکته مثبتی هست... امیدوارم که تولیدات به قدری پیشرفت بکنه و کار تولیدی هم بوجود بیاد و وجود داشته باشه که مردم خودشون ترجیح بدن تجارت رو ول کنن و به تولید یا حتی صنعت مونتاژی با مواد اولیه وارداتی بپردازن به جای وارد کردن اصل کالاهای مورد نیاز! حس میکنم گرچه با ظاهری زشت اما یه سر سوزن به این امید و رویا نزدیک شدیم! امیدوارم اینطور باشه، صحبت های شما یه مقدار امیدم رو قوی تر کرد.

هر چند که توی رشته ی خودم این دولت بدتر عمل کرده و مارو شاکی کرده! اما شاید کمی منطقی باشه که فعلا که شاید نشه تو همه زمینه ها بودجه گذاشت، هزینه در اون راه صرف بشه... مثلا ما بیایم و ماهواره ای سنجشی بفرستیم و وضعیت زمین های کشاورزی و کشت گندم کل کشور رو موشکافانه بررسی کنیم،،، وقتی با ماهواره مون ببینیم که هی وضعیت کشاورزی داره بدتر میشه چه فایده!
(البته همین پیشرفت ارسال ماهواره سنجشی میتونه خیلی روی کشاورزی تاثیرگذار باشه ولی شاید اون انگیزه تولیده اولویت اول باشه،،، نسبت به چندتا زمینی که ممکنه محصولش از به فنا رفتن نجات پیدا کنه!)

آخرين ويرايش khalerize ، Tuesday 11 April 2017 در 07:59AM.
khalerize حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از khalerize بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 11 April 2017   #28
khalerize
عضو ثابت

نشان khalerize

تاريخ ثبت نام: Jul 2009
مكان: همه جای ایران سرای من است
پاسخ‌ها: 7,857

راستی سلام به همگی
عیدتون مبارررررررکآقایون روزتووون هم مباررررک
پاسخ

Bookmarks

کلیدواژه ها
آیت الله العظمی, اشتغال, اقتصادمقاومتی, امام سیّدعلی خامنه ای, بیکاری, تبعیض, تولید, حضرت, رهبر معظم انقلاب, مدظلّه عالی

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو
ارزيابي اين گفتگو
ارزيابي اين گفتگو:

قوانين ارسال نوشته
شما می توانید سرنگار جدید ارسال کنید.
شما می توانید پاسخ ارسال کنید.
شما می توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 07:09PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه