بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Sunday 20 May 2007   #1
ehsan3014
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2007
پاسخ‌ها: 5
انذار عشيره

بسم الله الرحمن الرحیم
انذار عشیره
در میان شیعیان موردی به نام انذار عشیره یا واقعه یوم الدار وجود دارد که آنها معتقدند درباره تعیین خلیفه توسط رسول الله صلی الله علیه و سلم است . به اعتقاد آنها بعد از اینکه الله آیه « و انذر عشیرتک الاقربین » را بر رسول خویش نازل کرد رسول الله صلی الله علیه و سلم میهمانیی ترتیب داده و چهل نفر از بزرگان خاندان خود را به آن دعوت کرده است تا از بین آنها خلیفه ای برای خود تعیین کند . قبل از هر چیز به بیان مضمون حدیث می پردازیم و برای اینکار مطالبی را که در تفسیر المیزان درباره تفسیر آیه فوق آمده است را بر می گزینیم . در این کتاب آمده است :
طبرسی می گوید : این قصه از ابن رافع نیز نقل شده و در نقل او آمده که آنجناب [رسول الله] بنی عبدالمطلب را در شعب –دره- جمع کرد و بر ایشان یک پای گوسفند پخت ، همه از آن خوردند ، تا سیر شدند و نیز قدحی آب به همه آنان نوشانید و همه سیراب شدند ،آنگاه فرمود : خدای تعالی مرا مامور فرموده تا عشیره خود و خویشاوندانم را انذار کنم و خداوند هیچ پیغمبری را مبعوث نفرمود مگر آنکه برادری ، وزیری و وارثی و وصی و خلیفه ای در اهلش قرار داد ، حال کدامیک از شما برمی خیزد و با من بر این معنا بیعت می کند ، که برادرم و وارثم و وزیرم و وصیم باشد و از من به منزله هارون باشد از موسی ؟ علی بلند شد و عرضه داشت :من . فرمود : نزدیک من آی ، پس دهان او را باز کرده از آب دهان خود در دهانش ریخت و نیز میانه دو شانه او و دو پستانش را با آب دهان خود تر کرد ، ابولهب گفت : آه که چه جایزه بدی به پسر عمت دادی که دعوتت را پذیرفت ، دهانش و رویش را پر از تفوی خود کردی ، فرمود : پر از علم و حکمتش کردم .
در ابتدا باید گفت که حتی از مضمون حدیث نیز مفهوم خلافت و جانشینی رسول الله صلی الله علیه و سلم استنباط نمی شود زیرا در متن حدیث کلمه خلیفه ای در اهلش آورده شده است و این ، مفهوم خلافت در امر امارت کل مسلمین را نمی دهد . برای فهم بهتر این مطلب می توان به همان کتاب المیزان و نقل او از تفسیر ثعلبی اشاره کرد که لفظ : خلیفتی فی اهلی و یقظی دینی آمده است . از اینجا مشخص می شود که منظور خلافت در اهل انجام امور مربوط به خویشاوندی است که شامل پرداخت دیون هم می شود . و لفظ «فی اهلی» نیز در یافتن مفهوم ، ما را کمک می کند و این معنی که خلافت در بین تمام شئون من جمله امارت در بین تمام مسلمین باشد را باطل خواهد کرد .
اما این حدیث از جنبه های دیگر نیز خالی از اشکال نیست . مثلا اینکه رسول الله صلی الله علیه و سلم چرا پیشنهاد خلافت را به عده ای مطرح میکند که اکثر آنها مشرکند و حتی افرادی چون ابولهب که در دشمنی با اسلام و رسول از هیچ امری فروگذار نمی کند در بین آنها وجود دارد ؟ آیا ممکن است که قصد الله این باشد که رهبر و امیر مسلمین بعد از رسول شخصی باشد که حتی به اسلام ایمان نیاورده است ؟ و حتی اگر مساله خلافت هم در بین نباشد آیا ممکن است که رسول الله صلی الله علیه و سلم با یک مشرک پیمان برادری ببندد و او را وزیر خود قرار دهد ؟ حال آنکه ما میدانیم که بعضی از بنی هاشم فقط به خاطر مسائل قومی و قبیله ای رسول الله صلی الله علیه و سلم را در مقابل سایر قریش حمایت می کردند . و اگر یکی از آنها بخاطر همین مساله به رسول الله صلی الله علیه و سلم جواب مثبت می داد آیا آنوقت رسول الله صلی الله علیه و سلم او را برادر و وزیر و وصی و جانشین خود در اهلش قرار می داد ؟ و در آن صورت آیا مثال موسی و هارون در مورد آن شخص صدق می کرد در حالی که می دانیم هارون از انبیا بوده است و نه از مشرکین ؟ منطقی آن است که ابتدا رسول الله صلی الله علیه و سلم باید به آنها پیشنهاد اسلام را می داد و در صورت قبول آنها آنوقت او را با خود برادر می کرد .
اما سوال دیگری که مطرح می شود این است که آیا مساله خلافت یک مساله موروثی است که حتی شامل مشرکینی چون ابولهب می شود، ولی به سایر افراد حتی اگر مسلمان راستین هم باشند تعلق نمی گیرد ؟ و اگر اینگونه باشد آیا با آیه ان اکرمکم عند الله اتقاکم در تناقض در نمی آید ؟ و اینکه شخص رسول الله صلی الله علیه و سلم خود از فرزندان و نوادگان عیسی علیه السلام نیست و با اینحال به رسالت الهی برگزیده شده است . و اگر گفته شود که از فرزندان ابراهیم علیه السلام است پس باید گفت پس چرا فقط بنی عبدالمطلب در آن میهمانی حضور داشتند ؟ و از طرف دیگر آیا با به وقوع پیوستن چنین امری آیا مسلمین نخواهند گفت که چرا در اسلام نیز مانند زمان جاهلیت یک چنین تعصبهای قومی وجود دارد که امارت را منحصر به تعدادی از خویشاوندان رسول الله صلی الله علیه و سلم می داند و حتی در این راه به اسلام و ایمان افراد نیز توجهی نمی کند ؟ در حالی که میدانیم در همان زمان بسیاری از مسلمین بودند که در راه اسلام و رسول الله صلی الله علیه و سلم از خیلی از مطامع دنیوی و روابط قومی برای رضای الله چشم پوشی کرده بودند و اگر این سوال به آنها مطرح میشد با جان و دل به نصرت رسول الله صلی الله علیه و سلم لبیک می گفتند و از ته دل به آنچه که رسول الله صلی الله علیه و سلم برایشان آورده بود ایمان می آوردند ؟
از سوی دیگر این سوال مطرح می شود که چرا در قرآن صحبت از انذار عشیره است و به مساله تعیین خلافت پرداخته نشده است ؟ مثلا اگر قرار بود که در آن میهمانی از جانب الله خلیفه ای برای رسول الله صلی الله علیه وسلم تعیین شود چرا الله به جای ذکر مساله خلافت و تعیین آن ، به انذار، اشاره کرده است . در حالی که مساله تعیین خلیفه بسیار مهمتر از انذار عشیره است زیرا خلیفه برای کل مسلمین تعیین می شود در حالی که این انذار فقط مربوط به عشیره رسول الله صلی الله علیه و سلم می شد . و این خود یکی از مواردی است که نشان می دهد آن اتفاقی که این حدیث به آن دلالت دارد با آن موردی که در آیه وجود دارد همخوانی ندارد .
اینکه عده ای بخواهند از این حدیث برداشت خلافت را بکنند با احادیث دیگری که در کتب شیعه قید شده است در تناقض در می آید . برای نمونه در کتب شیعه آمده است که در سال دهم از بعثت که افرادی از قبیله بنی عامر برای پذیرش اسلام به نزد رسول الله صلی الله علیه و سلم آمدند برای اسلام آوردن خود این شرط را مطرح کردند که باید خلیفه از ما باشد ولی رسول الله صلی الله علیه و سلم در جواب آنها گفت که کار در دست الله است و هر که را مصلحت بیند برگزیند . حال اگر در آن واقعه رسول الله صلی الله علیه و سلم علی بن ابیطالب رضی الله عنه را به خلافت خویش تعیین کرده بود در پاسخ به آنها باید می گفت که خلیفه قبلا تعیین شده است و آن علی بن ابیطالب است .
در هر صورت این شان نزول در همه کتب ذکر نشده است و مثلا در صحیح بخاری تفسیر و شان نزولی برای این آیه وجود دارد که با مفهوم آیه در تطابق است و خالی از اشکالات فوق است که به ذکر آن می پردازیم :
أبا هريرة رضي الله عنه قال:
قام رسول الله صلى الله عليه وسلم حين أنزل الله: {وأنذر عشيرتك الأقربين}. قال: (يا معشر قريش، أو كلمة نحوها، اشتروا أنفسكم، لا أغني عنكم من الله شيئا، يا بني عبد مناف لا أغني عنكم من الله شيئا، يا عباس ابن عبد المطلب لا أغني عنك من الله شيئا، ويا صفية عمة رسول الله لا أغني عنك من الله شيئا، ويا فاطمة بنت محمد ، سليني ما شئت من مالي، لا أغني عنك من الله شيئا). باب: {وأنذر عشيرتك الأقربين. واخفض جناحك}
ابوهریره رضي الله عنه می گوید : هنگامی که الله آیه « و انذر عشیرتک الاقربین » را نازل کرد رسول الله صلی الله علیه و سلم برخاست و گفت : ای جماعت قریش ، (یا عبارتی شبیه به آن) نفسهایتان را بخرید (به حساب نفس هایتان رسیدگی کنید ) من چیزی را نزد الله از شما بی نیاز نمی کنم ، و ای صفیه عمه رسول الله من چیزی را نزد الله از تو بی نیاز نمی کنم ، و ای عباس فرزند عبدالمطلب من چیزی را نزد الله از تو بی نیاز نمی کنم ، و ای فاطمه دختر محمد از مال من هر چه خواهی طلب کن من چیزی را نزد الله از تو بی نیاز نخواهم کرد . ( صحیح بخاری باب آیه و انذر عشیرتک الاقربین )
آنچه که مشخص است این است که در این حدیث نوعی انذار به نزدیکان وجود دارد که با مضمون آیه مطابقت دارد و از تعصبهای قومی نیز خالی است چون رسول الله صلی الله علیه و سلم به نزدیکان خود این مفهوم را می رساند که رابطه خویشاوندی شما با من تاثیری در حساب و کتاب شما در روز قیامت نخواهد داشت و هر کس مسئول عمل خویش است و شما نیز اگر می خواهید از آتش در امان باشید باید به الله و رسولش ایمان آورید و از آنها تبعیت کنید . و این بر خلاف تفسیر قبل است که می خواهد خلافت را موروثی جلوه دهد و به ایمان و عمل صالح بی توجه است .
در پایان لازم به ذکر است که موارد دیگری نیز در صحیح بخاری و سایر کتب ذکر شده است که می تواند مبین این امر باشد که رسول الله صلی الله علیه و سلم این انذار را در زمانها و مکانهای مختلف و با مخاطبان گوناگون انجام داده است . نمونه اش موردی است که رسول الله صلی الله علیه و سلم با بالا رفتن از صفا قبائل مختلف قریش را خطاب قرار داده و به آنها می گوید : اگر به شما بگویم که در محل وادی گروهی قصد حمله به شما را دارند آیا سخن مرا تصدیق می کنید . که قوم یک صدا می گویند که ما جز راستی از تو چیزی ندیده ایم . آنگاه رسول الله صلی الله علیه و سلم به آنها می گوید : «فإني نذير لكم بين يدي عذاب شديد» آنگاه ابولهب در کمال جسارت و بی ادبی به آن حضرت می گوید : مرگ بر تو آیا به خاطر همین ما را اینجا گرد آورده ای . که در همین حال آیه « تبت يدا أبي لهب وتب. ما أغنى عنه ماله وما كسب » نازل می شود .
و آخر دعوانا ان الحمد لله رب العلمین
ehsan3014 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از ehsan3014 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 11 December 2007   #2
yaallah
یا الله

نشان yaallah

تاريخ ثبت نام: May 2007
پاسخ‌ها: 830
ج: انذار عشيره

بسم الله الرحمن الرحیم
ان الحکم الا لله

جناب احسان از شما بسیار سپاسگزاریم. جالب این که با گذشت این مدت طولانی کسی حاضر به پاسخ گویی در این مورد نیست. یوم الانذار یکی از 9 موردی است که شیعه ادعا دارد در آن بر خلافت حضرت علی (رض) تصریح شده ولی این دلیل آن قدر شکننده است که با همین نوشته کوتاه شما باطل شد. عجب از کسانی که ادعا دارند ما اهل شیعه همیشه با دلایل قاطع پاسخ می دهیم اما در این جا گویا سخنی برای ارائه ندارند. (از جمله جناب مهرداد و خیرالبریه و ... . جنابان چرا بعد از گذشت این مدت طولانی شما هیچ پاسخی هر چند کپی هم باشد نفرستاده اید.) والله اعلم

اللهم اعز الاسلام والمسلمین
ان الحکم الا لله
والسلام
یا الله
قديمي Wednesday 12 December 2007   #3
حسینی
مذهب من

نشان حسینی

تاريخ ثبت نام: Nov 2007
پاسخ‌ها: 533

نقل قول:
در اصل توسط yaallah نوشته شده است نمايش نوشته
عجب از کسانی که ادعا دارند ما اهل شیعه همیشه با دلایل قاطع پاسخ می دهیم اما در این جا گویا سخنی برای ارائه ندارند. (از جمله جناب مهرداد و خیرالبریه و ... . جنابان چرا بعد از گذشت این مدت طولانی شما هیچ پاسخی هر چند کپی هم باشد نفرستاده اید.)
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب یاالله عدم پاسخ به یک پست نمی تواند دلیل برای عدم داشتن پاسخ در این تالار باشد. چرا که افراد در زمان مختلف وارد تالار می شوند و ممکن است این تاپیک را ندیده باشند. بنده نیز این پستی که شما اضافه کردید باعث شد این تاپیک را ببینم. کما اینکه بسیاری از تاپیک های باز شده توسط دوستان شیعه بدون جواب باقی مانده مثل
http://iranclubs.org/forums/showthread.php?t=9508
http://iranclubs.org/forums/showthread.php?t=9415
. مهم این است که اگر کسی بحثی را پاسخ داد آنگاه بحث را ناگهان رها نکند.
مثلا تاپیکی که بنده باز کردم در مورد رضایت خدا از ابوبکر و عمر که پاسخ های غیر قابل قبولی توسط خانم هدایت داده شد اما ایشان به علت اینکه وقت نداشتند مدتی است در تالار فعالیت نمی کنند. و بنده آنجا نیامدم طعنه بزنم که ایشان فرار کرده و... چرا که ممکن است واقعا مشغله به ایشان اجازه ندهد. به هر حال آدرس تاپیک به صورت زیر است خوشحال می شوم اگر شما وقت دارید در آنجا در خدمت شما باشم.
http://iranclubs.org/forums/showthread.php?t=9350

در ضمن پاسخ مطالب جناب ehsan3014 چندان مشکل نیست.

اولا آقای ehsan3014 در سند حدیث تشکیک نکردند. چرا که در صحیح بودن این حدیث شکی وجود ندارد.
اما اشکالاتی که بیان کردند
نقل قول:
در اصل توسط ehsan3014 نوشته شده است نمايش نوشته
در ابتدا باید گفت که حتی از مضمون حدیث نیز مفهوم خلافت و جانشینی رسول الله صلی الله علیه و سلم استنباط نمی شود زیرا در متن حدیث کلمه خلیفه ای در اهلش آورده شده است و این ، مفهوم خلافت در امر امارت کل مسلمین را نمی دهد
اگر به روایات بسیار زیادی که در این مورد هستند توجه کنید خواهید یافت که خلافت همه جانبه است و شامل ادای دین هم می شود نه اینکه فقط شامل ادای دین شود و.....
نقل قول:
اما این حدیث از جنبه های دیگر نیز خالی از اشکال نیست . مثلا اینکه رسول الله صلی الله علیه و سلم چرا پیشنهاد خلافت را به عده ای مطرح میکند که اکثر آنها مشرکند و حتی افرادی چون ابولهب که در دشمنی با اسلام و رسول از هیچ امری فروگذار نمی کند در بین آنها وجود دارد ؟ آیا ممکن است که قصد الله این باشد که رهبر و امیر مسلمین بعد از رسول شخصی باشد که حتی به اسلام ایمان نیاورده است ؟
خیر جناب واضح است خداوند چنین قصدی ندارد (لا ینال عهدی الظالمین) اما خداوند با علمی که نسبت به افراد دارد می داند که دربین آنها تنها امام علی علیه السلام حاضر به کمک به پیامبر خواهد شد.
نقل قول:
اما سوال دیگری که مطرح می شود این است که آیا مساله خلافت یک مساله موروثی است که حتی شامل مشرکینی چون ابولهب می شود، ولی به سایر افراد حتی اگر مسلمان راستین هم باشند تعلق نمی گیرد ؟ و اگر اینگونه باشد آیا با آیه ان اکرمکم عند الله اتقاکم در تناقض در نمی آید ؟
کاملا درست است (ان اکرمکم هند الله اتقیکم). به خاطر همین است که خداوند با علم به وجود امام علی علیه السلام (اتقیکم) به پیامبر این دستور را داد. در ضمن یک سوال دارم اگر با تقوا ترین افراد به اذعان مخالف و موافق در بین خویشاوندان پیامبر باشند (اهل بیت) آنگاه باید به خاطر عدم موروثی بودن خلافت حق آنها را خورد. امام علی علیه السلام به خاطر با تقوا بودن خلیفه شد نه به خاطر خویشاوندی.

نقل قول:
از سوی دیگر این سوال مطرح می شود که چرا در قرآن صحبت از انذار عشیره است و به مساله تعیین خلافت پرداخته نشده است ؟
مسلم است هدف از این جلسه اعلان رسالت پیامبر بود و از آنجا به بعد بود که پیامبر دعوت خود را با دیگران درمیان گذاشت آنوقت شما انتظار دارید که خدا بگوید ای پیامبر جانشین خود را معرفی کن. مساله این است که پیامبر بعد بیان مساله نبوت خود جانشین خود را نیز معرفی کرد ( واین اهمیت مساله خلافت را می رساند که خود جای تامل دارد)

نقل قول:
که کار در دست الله است و هر که را مصلحت بیند برگزیند .
دقت کنید که هر حرفی را هر جا نمی توان زد. وقتی که یک قومی بیایند و شرط اسلام آوردنشان را جانشینی از میان خود بیان کنند یک بچه هم باشد یک راست به آنها نخواهد گفت خلیفه تعیین شده است چه برسد به عقل کل جهان پیامبر اسلام صلی الله علیه و اله و سلم. اما آنچه که پیامبر فرمودند بسیار دقیق و ظریف بود و علاوه بر اینکه مساله خلافت امام علی علیه السلام را که لز جانب خداست را نقض نکرد به آن قوم هم فهماند که این مساله خدایی است و دست او نیست.
(و نه دست هیچ کس دیگر، و نه شورا و نه...)

والله العالم
حسینی حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Wednesday 12 December 2007   #4
احمدfff
سلام بر امام حسين ع

نشان احمدfff

تاريخ ثبت نام: Jul 2007
پاسخ‌ها: 1,364

اقاي يا الله اكر شما از اهل علمي تحقيق كن از اين همه عالم سني در ميكوين اين ايات قران كريم در حق حضرت علي عليه السلام است

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ (1) سورة الفاتحة .

جاء في كتاب ينابيع المودة ص 69 قول الإمام علي –كرم الله وجه- " أنا النقطة التي تحت الباء " ، وكان يقصد بها باء البسملة في إفتتاحية القرآن بسورة الفاتحة المباركة إذ لا تصح و تصلح كتابة البسلمة دون هذه النقطة التي تحت الباء .
إذ الحديث كما مروي عنه كاملا هو :إن أسرار جميع الكتب السماوية في القرآن وجميع ما في القرآن في الفاتحة وجميع ما في الفاتحة في البسملة و جميع ما في البسملة في باء البسملة و جميع ما في باء البسلمة في النقطة و أنا النقطة تحت الباء .

2.{ اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ } (6) سورة الفاتحة .

روى الثعلبي في تفسيره ( كشف البيان في تفسير القرآن ) في تفسير الآية السابقة ، قال مسلم بن حيان :سمعت أبا بريدة يقول : صراط محمد وآله . راجع كتاب ينابيع المودة ص 114 .

3.{صِرَاطَ الَّذِينَ أَنعَمتَ عَلَيهِمْ غَيرِ المَغضُوبِ عَلَيهِمْ وَلاَ الضَّالِّينَ} (7) سورة الفاتحة.

جاء في كتاب شواهد التنزيل ج1 ص66 عن الحافظ الحسكاني الحنفي في شرح الآية السابقة وكلمة (صِرَاطَ) قوله : النبي ومن معه (هم) علي بن أبي طالب وشيعته .
4.{ ذَلِكَ الْكِتَابُ لاَ رَيْبَ فِيهِ هُدًى لِّلْمُتَّقِينَ } (2) سورة البقرة .

جاء في شواهد التزيل ج1 ص 67 عن ابن عباس في تفسير الآية السابقة و كلمة (لِّلْمُتَّقِينَ ) : هو علي بن أبي طالب الذي لم يشرك بالله طرفة عين اتقى الشرك وعبادة الأوثان و أخلص لله العبادة يُبعث إلى الجنة بغير حساب هو وشيعته .

5.{ الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَيُقِيمُونَ الصَّلاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ } (3) سورة البقرة .

أخرج العلامة المير محمد صالح الترمذي الحنفي في مناقب علي بخصوص هذه الآية : إنها نزلت في أميرالمؤمنين علي –كرم الله وجه- .

6.{ أُوْلَئِكَ عَلَى هُدًى مِّن رَّبِّهِمْ وَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ } (5) سورة البقرة .

جاء في كتاب شواهد التنزيل ج1 ص69 عن العلامة الحافظ الحاكم الحسكاني الحنفي قوله .. قال رسول الله : يا سلمان هذا – ومشيرا إلى علي – و حزبه هم المفلحون يوم القيامة .

7.{ فَتَلَقَّى آدَمُ مِن رَّبِّهِ كَلِمَاتٍ فَتَابَ عَلَيْهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ } (37) سورة البقرة.

جاء في كتاب مناقب علي بن أبي طالب لإبن المغازلي الشافعي ص63، عن ابن عباس قال سئل النبي –صلى الله عليه وسلم- عن الكلمات التي تلقاها آدم من ربه فتاب عليه ؟
فقال: سأله بحق محمد وعلي وفاطمة والحسن والحسين ماتبت علي فتاب عليه .

8.{ وَأَقِيمُواْ الصَّلاَةَ وَآتُواْ الزَّكَاةَ وَارْكَعُواْ مَعَ الرَّاكِعِينَ } (43) سورة البقرة.

في كتاب مناقب علي بن أبي طالب ص198 في تفسير " الرَّاكِعِينَ" عن ابن عباس قال : نزلت في رسول الله وفي علي بن أبي طالب خاصة وهما أول من صلى و ركع .

9.{ وَاسْتَعِينُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ وَإِنَّهَا لَكَبِيرَةٌ إِلاَّ عَلَى الْخَاشِعِينَ } (45) سورة البقرة.

في شواهد التنزيل ج1 ص89 للحسكاني الحنفي في تفسير "الصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ" عن ابن عباس قال : يعني رسول الله و عليا -أي الرسول هو الصبر و علي هو الصلاة - .

10.{ وَإِذِ ابْتَلَى إِبْرَاهِيمَ رَبُّهُ بِكَلِمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قَالَ إِنِّي جَاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِمَامًا قَالَ وَمِن ذُرِّيَّتِي قَالَ لاَ يَنَالُ عَهْدِي الظَّالِمِينَ } (124) سورة البقرة.

جاء في تفسير "الإمامة" في ذرية الخليل إبراهيم عليه السلام في مناقب علي بن أبي طالب ص276 لابن المغازلي الشافعي عن عبدالله بن مسعود قال : قال رسول الله : .. (هي - أي الدعوة والإمامة- ) إلي ّ وإلى علي لم يسجد أحدنا لصنم قط فاتخذني نبيا واتخذ علي وصيا .

احمدfff حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از احمدfff بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 12 December 2007   #5
احمدfff
سلام بر امام حسين ع

نشان احمدfff

11.{ . . قُل لِّلّهِ الْمَشْرِقُ وَالْمَغْرِبُ يَهْدِي مَن يَشَاء إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ } (142) سورة البقرة.

في كتاب كنز العمال حديث رقم 32966 روى الحافظ الحاكم الحسكاني عن حذيفة قال : قال رسول الله : إن تولوا عليا تجدوه هاديا مهديا يسلك بكم –الصراط-المستقيم .

12. {إِنَّ الَّذِينَ يَكْتُمُونَ مَا أَنزَلْنَا مِنَ الْبَيِّنَاتِ وَالْهُدَى مِن بَعْدِ مَا بَيَّنَّاهُ لِلنَّاسِ فِي الْكِتَابِ أُولَئِكَ يَلعَنُهُمُ اللّهُ وَيَلْعَنُهُمُ اللَّاعِنُونَ } (159) سورة البقرة .

المناقب للخوارزمي ص 24 ، قال رسول الله لعلي بن أبي طالب : اتق الضغائن في صدور من لا يظهرها إلا بعد موتي ثم قرأ : أُولَئِكَ يَلعَنُهُمُ اللّهُ وَيَلْعَنُهُمُ اللَّاعِنُونَ.

13. { يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اسْتَعِينُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ إِنَّ اللّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ } (153) سورة البقرة.

في نظم الدرر السمطين ص89 للحافظ جمال الدين محمد المدني الحنفي عن ابن عباس قال رسول الله : ما أنزل الله تعالى آية فيها (يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ ) إلا وعلي رأسها وأميرها .

14. { وَمِنَ النَّاسِ مَن يَشْرِي نَفْسَهُ ابْتِغَاء مَرْضَاتِ اللّهِ وَاللّهُ رَؤُوفٌ بِالْعِبَادِ } (207) سورة البقرة.

جاء في المستدرك للحاكم النيسابوري ج3 ص4 في شرح هذه الآية التي خصصت في علي بن أبي طالب أول فدائي في الإسلام بليلة هجرة الرسول و بيات علي بن أبي طالب عليه السلام في فراشه ، عن ابن عباس : شرى علي بلبس ثوب النبي .

15. { . . وَاللّهُ يَهْدِي مَن يَشَاء إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ } (213) سورة البقرة.

في شواهد التزيل ج1 ص 64 و ص 65 عن حذيفة عن رسول الله : إن تتولوا عليا تجده هاديا مهديا يسلك بكم الطريق المستقيم .

16. { . . فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَيُؤْمِن بِاللّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَىَ لاَ انفِصَامَ لَهَا وَاللّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ } (256) سورة البقرة.

في المناقب للخوارزي ص24 عن عبدالرحمن بن أبي ليلى عن أبيه قال
: قال رسول الله لعلي بن أبي طالب : أنت العروة الوثقى التي لا انفصام لها .

17. { يُؤتِي الْحِكْمَةَ مَن يَشَاء وَمَن يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرًا كَثِيرًا وَمَا يَذَّكَّرُ إِلاَّ أُوْلُواْ الأَلْبَابِ } (269) سورة البقرة.

جاء في كتاب ( أسد الغابة ) ج 4 ص22 لإبن أثير الشافعي عن ابن مسعود إن رسول الله قال : قسمت الحكمة عشرة أجزاء فأعطي علي تسعة أجزاء والناس جزءا واحدا .

18. { الَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُم بِاللَّيْلِ وَالنَّهَارِ سِرًّا وَعَلاَنِيَةً فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِندَ رَبِّهِمْ وَلاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ } (274) سورة البقرة.

جاء في سبب نزول هذه الأية إنها نزلت بشأن علي بن أبي طالب عليه السلام لأنه كان يتصدق بالدراهم سرا ليلا و في النهارا جهارا .

راجع : فتح البيان في مقاصد القرآن ج1 ص457 للصديق حسن البخاري ، شرح سورة البقرة في التفسير الكبير للفخر الرازي ، تفسير الثعالبي ج1 ص223.

19. { آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنزِلَ إِلَيْهِ مِن رَّبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ كُلٌّ آمَنَ بِاللّهِ وَمَلآئِكَتِهِ وَكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ . . } (285) سورة البقرة.

جاء في معرفة ( الْمُؤْمِنُونَ ) الذين أول من آمن بما أنزل الله على رسوله هم محمد وآله وهذا ما عرفه رسول الله في ليلة الإسراء والمعراج .. راجع كتاب ينابيع المودة للحافظ سليمان القندوزي الحنفي ص486.

20. { هُوَ الَّذِيَ أَنزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُّحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ في قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاء الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاء تَأْوِيلِهِ وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلاَّ اللّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِّنْ عِندِ رَبِّنَا وَمَا يَذَّكَّرُ إِلاَّ أُوْلُواْ الألْبَابِ } (7) سورة آل عمران.

تفسير (وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ ) هو علي بن أبي طالب –كرم الله وجه- قال النبي : علي يعلم الناس بعدي من تأويل القرآن ما لا يعلمون . شواهد التزيل ج4 ص29.

21. { إِنَّ اللّهَ اصْطَفَى آدَمَ وَنُوحًا وَآلَ إِبْرَاهِيمَ وَآلَ عِمْرَانَ عَلَى الْعَالَمِينَ } (33) سورة آل عمران.

ذكر الحاكم الحسكاني الحنفي في شواهد التنزيل ج1 ص118 : علي بن أبي طالب من آل إبراهيم – المذكور في القرآن- .
قديمي Wednesday 12 December 2007   #6
احمدfff
سلام بر امام حسين ع

نشان احمدfff

2. { إِنَّ اللّهَ رَبِّي وَرَبُّكُمْ فَاعْبُدُوهُ هَذَا صِرَاطٌ مُّسْتَقِيمٌ } (51) سورة آل عمران.

جاء في شواهد التنزيل ج1 ص58 ، قول الرسول لعلي بن أبي طالب: يا علي أنت الطريق الواضح وأنت الصراط المستقيم وأنت يعسوب الدين .

23. { فَمَنْ حَآجَّكَ فِيهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْاْ نَدْعُ أَبْنَاءنَا وَأَبْنَاءكُمْ وَنِسَاءنَا وَنِسَاءكُمْ وَأَنفُسَنَا وأَنفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل لَّعْنَةُ اللّهِ عَلَى الْكَاذِبِينَ } (61) سورة آل عمران.

جاء في سبب نزول هذه الآية هو حادثة ( المباهلة ) بين رسول الله ومعشر من النصاري وجاء في تفسير عبارة (وَأَنفُسَنَا وأَنفُسَكُمْ) إنها لعلي بن أبي طالب ، لأن الرسول خرج حينها ولم يكن معه أحد سوى خمسة أفراد فقط .. أبنائه : الحسن والحسين ، نسائه : فاطمة ، وأخيه ونفسه : علي بن أبي طالب .
مستدرك الحاكم للنيسابوري ج3 ص150 – معترك الأقران في اعجاز القرآن ص 562لجلال الدين السيوطي – تفسير الجلالين ج1 ص283.

24. { . .ِ وَفِيكُمْ رَسُولُهُ وَمَن يَعْتَصِم بِاللّهِ فَقَدْ هُدِيَ إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ} (101) سورة آل عمران.

الصراط المستقيم هم أهل بيت العصمة والنبوة والرسالة ، قال رسول الله –صلى الله عليه وسلم- : ان الله جعل عليا و زوجته وأبناءه حجج الله على خلقه وهم أبواب العلم في أمتي من اهتدى بهم هدي إلى صراط مستقيم. ينابيع المودة للقندوزي الحنفي ص63.

25. {وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ . . } (103) سورة آل عمران.

اذ المقصود من ( حبل اللـه ) هو علي و من في صلبه من آل علي ، ولما قـرأتْ هذه الآية وضع النبي يده في يد علي فقال : تمسكوا بهذا –أي علي بن أبي طالب- فهذا هو الحبل المتين .في الصواعق المحرقة لابن حجر الهيثمي الشافعي ص93

6. { وَلْتَكُن مِّنكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ } (104) سورة آل عمران.

عن سلمان الفارسي : ما اطلعت على رسول الله إلا وضرب بين كتفي وقال : يا سلمان هذا –علي- و حزبه هم المفلحون . شواهد التنزيل ج1ص68.

27. { وَمَا مُحَمَّدٌ إِلاَّ رَسُولٌ قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلِهِ الرُّسُلُ أَفَإِن مَّاتَ أَوْ قُتِلَ انقَلَبْتُمْ عَلَى أَعْقَابِكُمْ . . } (144) سورة آل عمران.

إنها نزلت لأجل علي بن أبي طالب عليه السلام في تحذير الذين انقلبوا على رسول الله في قيمه وأخلاقه وخلافته ووصيه بعد رحيل النبي الكريم وذلك من قول الرسول : ستكون بعدي فتنة فإذا كان ذلك فألزموا علي بن أبي طالب .
راجع كتاب المناقب للخوارزي ص105 حديث رقم 108.

28. { . . وَمَن يَنقَلِبْ عَلَىَ عَقِبَيْهِ فَلَن يَضُرَّ اللّهَ شَيْئًا وَسَيَجْزِي اللّهُ الشَّاكِرِينَ } (144) سورة آل عمران.

في تفسير (وَسَيَجْزِي اللّهُ الشَّاكِرِينَ) قال حذيفة بن اليمان : عليا وأبا دجانة – أي الصحابي الجليل أبي دجانة الأنصاري - ،
شواهد التنزيل ج1 ص 136.

29. { وَمَا كَانَ لِنَفْسٍ أَنْ تَمُوتَ إِلاَّ بِإِذْنِ الله كِتَابًا مُّؤَجَّلاً وَمَن يُرِدْ ثَوَابَ الدُّنْيَا نُؤْتِهِ مِنْهَا وَمَن يُرِدْ ثَوَابَ الآخِرَةِ نُؤْتِهِ مِنْهَا وَسَنَجْزِي الشَّاكِرِينَ } (145) سورة آل عمران.

في كتاب شواهد التنزيل ج1 ص136 ، قال ابن عباس لقد شكر الله عليا في موضعين من القرآن : (سَيَجْزِي اللّهُ الشَّاكِرِينَ) و ( َسَنَجْزِي الشَّاكِرِينَ ) .

30. { . . فَمَن زُحْزِحَ عَنِ النَّارِ وَأُدْخِلَ الْجَنَّةَ فَقَدْ فَازَ وَما الْحَيَاةُ الدُّنْيَا إِلاَّ مَتَاعُ الْغُرُورِ} (185) سورة آل عمران.

ذكر رسول الله في حديث له أنه لن يتزحزح المسلم عن الصراط ودخول الجنة إلا بولاية علي : اذا كان يوم القيامة نصب الصراط على شفير جهنم لن يجز عليه إلا من كان معه كتاب ولاية علي بن أبي طالب .
ابن حجر العسقلاني الشافعي في لسان الميزان ج1 ص 51إلى ص57.
قديمي Wednesday 12 December 2007   #7
احمدfff
سلام بر امام حسين ع

نشان احمدfff

1. { . . فَالَّذِينَ هَاجَرُواْ وَأُخْرِجُواْ مِن دِيَارِهِمْ وَأُوذُواْ فِي سَبِيلِي وَقَاتَلُواْ وَقُتِلُواْ لأُكَفِّرَنَّ عَنْهُمْ سَيِّئَاتِهِمْ وَلأُدْخِلَنَّهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ ثَوَابًا مِّن عِندِ اللّهِ وَاللّهُ عِندَهُ حُسْنُ الثَّوَابِ } (195) سورة آل عمران

روىالحافظ الحاكم الحسكاني في التنزيل ج1 ص 138 قوله قال رسول الله لعلي: أنت الثواب في قوله تعالى ( ثَوَابًا مِّن عِندِ اللّهِ ) .

32. { لَكِنِ الَّذِينَ اتَّقَوْاْ رَبَّهُمْ لَهُمْ جَنَّاتٌ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا نُزُلاً مِّنْ عِندِ اللّهِ وَمَا عِندَ اللّهِ خَيْرٌ لِّلأَبْرَارِ } (198) سورة آل عمران.

عن الأصبغ بن نباتة قال رسول الله لعلي : يا أخي يقول الله ( ثَوَابًا مِّن عِندِ اللّهِ ) و ( َمَا عِندَ اللّهِ خَيْرٌ لِّلأَبْرَارِ) فقال : أنت الثواب وشعيتك (هم) الأبرار .
شواهد التنزيل ج1 ص138.

33. { . . وَلاَ تَقْتُلُواْ أَنفُسَكُمْ إِنَّ اللّهَ كَانَ بِكُمْ رَحِيمًا } (29) سورة النساء.

المقصود من عبارة ( لاَ تَقْتُلُواْ أَنفُسَكُمْ ) أي لا تقتلوا نبيكم ولا تقتلوا نفس نبيكم علي بن ابي طالب .. يقول ابن عباس حبرالأمة في قوله تعالى ( لاَ تَقْتُلُواْ أَنفُسَكُمْ ) قال : لا تقتلوا أهل نبيكم إن الله يقول ( تَعَالَوْاْ نَدْعُ أَبْنَاءنَا وَأَبْنَاءكُمْ وَنِسَاءنَا وَنِسَاءكُمْ وَأَنفُسَنَا وأَنفُسَكُمْ ) ، كان أبناءنا الحسن والحسين ، و كان نساءنا فاطمة ، و أنفسنا النبي و علي –معا- . َ
المناقب لإبن المغازلي ص318.

34. { أَمْ يَحْسُدُونَ النَّاسَ عَلَى مَا آتَاهُمُ اللّهُ مِن فَضْلِهِ . . } (54) سورة النساء.

قال ابن عباس : نزلت في رسول الله و في علي ، الفضل في النبوة وفي علي الإمامة .
الصواعق المحرقة للشافعي الهيثمي ابن حجر ص150.

35. { . . فَقَدْ آتَيْنَآ آلَ إِبْرَاهِيمَ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَآتَيْنَاهُم مُّلْكًا عَظِيمًا } (54) سورة النساء.

في شرح الملك في آل إبراهيم فإنها تعني الأئمة في آل محمد فقد روى الفقيه الشافعي ابن حجر الهيثمي في الصواعق المحرقة ص93 ، عن جعفر بن محمد في قوله (وَآتَيْنَاهُم مُّلْكًا عَظِيمًا) قال : جعل فيهم أئمة – من آل محمد وإبراهيم- من أطاعهم فقد أطاع الله ومن عصاهم فقد عصى الله .

36. { يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ . . } (59) سورة النساء.

هذه الآية وبإجماع الرواة نزلت في أميرالمؤمنين علي بن أبي طالب عليه السلام حينما خلفه الرسول الكريم أميرا على المدينة بُعيد رحيله لغزوة تبوك . غاية المرام ص262إلى ص264.

37. { وَمَن يُطِعِ اللّهَ وَالرَّسُولَ فَأُوْلَئِكَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللّهُ عَلَيْهِم مِّنَ النَّبِيِّينَ وَالصِّدِّيقِينَ وَالشُّهَدَاء وَالصَّالِحِينَ وَحَسُنَ أُولَئِكَ رَفِيقًا } (69) سورة النساء.

في عبارة (مِّنَ النَّبِيِّينَ وَالصِّدِّيقِينَ وَالشُّهَدَاء وَالصَّالِحِينَ وَحَسُنَ أُولَئِكَ رَفِيقًا ) فهم : محمد وعلي وجعفرالطيار وحمزة بن عبدالمطلب والحسن والحسين كما قال ابن عباس .شواهد التنزيل ج1 ص153وص154.

38. { إِنَّ الْمُنَافِقِينَ فِي الدَّرْكِ الأَسْفَلِ مِنَ النَّارِ وَلَن تَجِدَ لَهُمْ نَصِيرًا } (145) سورة النساء.

هم أعداء علي بن أبي طالب عليه السلام اذ روي عن رسول الله : يا علي لا يحبك إلا مؤمن ولا يبغضك إلا منافق.
تـاريخ ابن عـسـاكـر : فصل الصحابي علي بن أبي طالب كرم الله وجه ج2ص252.

39. { فَأَمَّا الَّذِينَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ فَيُوَفِّيهِمْ أُجُورَهُمْ وَيَزيدُهُم مِّن فَضْلِهِ . . } (173) سورة النساء.

أخرج الحافظ الحسكاني عن ابن عباس –رضي الله عنه- حبر الأمة قوله : ما في القرآن آية ( عَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ ) إلا وعلي أميرها وشريفها .شواهد التنزيل ج1ص21.

40. { . . الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الإِسْلاَمَ دِينًا . . } (3) سورة المائدة.

نزلت هذه الآية المباركة بعدما دعا النبي الكريم –صلى الله عليه وآله وسلم- الناس إلى (غدير خم) لمبايعة علي بن أبي طالب عليه السلام بعد أن أتم إكمال رسالته في قوله " اليوم أكملت لكم دينكم واتممت عليكم نعمتي و رضيت الإسلام لكم دينا ، من كنت مولاه فهذا مولاه ، اللهم وال من والاه وعاد من عاداه ، وانصر من نصره واخذل من خذله " .
كتاب فضائل الصحابة ج2ص572.
كتاب مقتل الحسين للخوارزمي ج1ص48وص47.
أحمد بن حنبل في مسنده ج4ص372 ، ج5ص347، ج5ص358.
الحاكم في معرفة الصحابة ج3ص109.
ابن حبان في صحيحه ، موارد الظمآن /المناقب حديث رقم:2204.

41. { وَعَدَ اللّهُ الَّذِينَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ لَهُم مَّغْفِرَةٌ وَأَجْرٌ عَظِيمٌ } (9) سورة المائدة.

روى علامة الحنفية موفق بن أحمد في كتابه "ألمناقب" عن يزيد بن شراحيل الأنصاري قال : سمعت عليا –كرم الله وجه- يقول : حدثني رسول الله وأنا مسنده الى صدري فقال: أي علي ألم تسمع قول الله تعالى (الَّذِينَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ) هم أنت وشيعتك ، و موعدي و موعدكم (هو) الحوض إذا جئت الأمم للحساب تدعون غراء محجلين . المناقب للخوارزمي ص187.

42. { وَالَّذِينَ كَفَرُواْ وَكَذَّبُواْ بِآيَاتِنَا أُوْلَئِكَ أَصْحَابُ الْجَحِيمِ } (10) سورة المائدة.

عن ابن عباس في حديث عن رسول الله : ( وَالَّذِينَ كَفَرُواْ وَكَذَّبُواْ بِآيَاتِنَا أُوْلَئِكَ أَصْحَابُ الْجَحِيمِ ) يعني بالولاية بحق علي ، وحق علي واجب على العالمين . المناقب لإبن المغازلي ص322و323.

43. { وَلَقَدْ أَخَذَ اللّهُ مِيثَاقَ بَنِي إِسْرَآئِيلَ وَبَعَثْنَا مِنهُمُ اثْنَيْ عَشَرَ نَقِيبًا . . } (12) سورة المائدة.

عن ابن عباس قال : قام جابر بن عبدالله الأنصاري فقال : يا رسول الله ما عدد الأئمة ؟
قال : يا جابر سألتني رحمك الله عن الإسلام بأجمعه .
قال : عددهم عدد نقباء بني إسرائيل قال الله تعالى (وَلَقَدْ أَخَذَ اللّهُ مِيثَاقَ بَنِي إِسْرَآئِيلَ وَبَعَثْنَا مِنهُمُ اثْنَيْ عَشَرَ نَقِيبًا) فالأئمة يا جابر اثنا عشر اماما أولهم علي بن أبي طالب وآخرهم القائم .

المناقب المائة / في المنقبة الحادية والأربعون ص28 وص29.

44. { يَهْدِي بِهِ اللّهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوَانَهُ سُبُلَ السَّلاَمِ وَيُخْرِجُهُم مِّنِ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِهِ وَيَهْدِيهِمْ إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ } (16) سورة المائدة.

روي الحاكم الحسكاني الحنفي عن اليمان مولى مصعب بن زبير –رضي الله عه- : علي بن أبي طالب يحملهم على الطريق المستقيم .
شواهد التنزيل ج1ص65.

45. { يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَابْتَغُواْ إِلَيهِ الْوَسِيلَةَ وَجَاهِدُواْ فِي سَبِيلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ } (35) سورة المائدة.

عن عائشة أم المؤمنين بنت أبي بكر قالت : سمعت رسول الله يقول عن الخوارج : هم شر الخق والخليقة تقتلهم خير الخلق والخليقة أقربهم عند الله وسيلة يوم القيامة .

مجمع الزوائد ج1ص239.

46. { يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ مَن يَرْتَدَّ مِنكُمْ عَن دِينِهِ فَسَوْفَ يَأْتِي اللّهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرِينَ يُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَلاَ يَخَافُونَ لَوْمَةَ لآئِمٍ ذَلِكَ فَضْلُ اللّهِ يُؤْتِيهِ مَن يَشَاء وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ } (54) سورة المائدة.

قال الفخر الرازي في تفسيره الكبير : إنها نزلت في علي –رضي الله عنه- لما دفع رسول الله الراية إلى علي يوم خيبر قال : لأدفعن الراية غدا الى رجل يحب الله ورسوله ويحبه الله ورسوله .

كتاب: مفاتيح الغيب ج12ص20.

47. { إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ } (55) سورة المائدة.

نزلت هذه الأية والتي عُرفت بآية الولاية ( إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللّهُ ) في علي بن أبي طالب بشكل خاص .
تفسير القرآن العظيم ج2ص71 للشوافع ابن كثير الدمشقي.
الدر المنثور ج2 ص295 للشافعي جلال الدين ابي بكر السيوطي .
كنز العمال ج6ص405 للعلامة المتقي الهندي الآبادي الحنفي.
تفسير القرطبي ج9 ص 336 لمحمد بن احمد بن ابي بكر الانصاري.

48. { وَمَن يَتَوَلَّ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ فَإِنَّ حِزْبَ اللّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ } (56) سورة المائدة.

عن ابن عباس في قوله ( وَمَن يَتَوَلَّ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ فَإِنَّ حِزْبَ اللّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ ) إنها نزلت في علي وشيعته .
شواهد التنزيل ج1 ص185 و ص186.

49. { يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ . . } (67) سورة المائدة.

عن عبدالله بن ابي اوفى قال : سمعت رسول الله يقول يوم غدير خم وقد تلا هذه الآية (يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ) ثم رفع يديه حتى صار يُرى بياض ابطيه ثم قال : ألا من كنت مولاه فعلي مولاه اللهم والي من والاه وعاد من عاده . ثم قال : اللهم اشهد - ثلاثا –
شواهد التنزيل ج1ص188 – الإمامة والسياسة – تفسير النيسابوري "غرائب القرآن ورغائب الفرقان "

50. { إِن تُعَذِّبْهُمْ فَإِنَّهُمْ عِبَادُكَ وَإِن تَغْفِرْ لَهُمْ فَإِنَّكَ أَنتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ } (118) سورة المائدة.

عن ابن عباس : قال رسول الله : الا وان اناسا من اصحابي يؤخذ بهم ذات الشمال فأقول : اصحابي .. اصحابي !!
فقال لي : إنهم لم يزالوا مرتدين على أعقابهم منذ فارقتهم فأقول كما قال العبد الصالح عيسى بن مريم (مَا قُلْتُ لَهُمْ إِلاَّ مَا أَمَرْتَنِي بِهِ أَنِ اعْبُدُواْ اللّهَ رَبِّي وَرَبَّكُمْ وَكُنتُ عَلَيْهِمْ شَهِيدًا مَّا دُمْتُ فِيهِمْ فَلَمَّا تَوَفَّيْتَنِي كُنتَ أَنتَ الرَّقِيبَ عَلَيْهِمْ وَأَنتَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ * سورة المائدة تُعَذِّبْهُمْ فَإِنَّهُمْ عِبَادُكَ وَإِن تَغْفِرْ لَهُمْ فَإِنَّكَ أَنتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ ) .
كفاية الطالب ص87.

51. { قَالَ اللّهُ هَذَا يَوْمُ يَنفَعُ الصَّادِقِينَ صِدْقُهُمْ لَهُمْ جَنَّاتٌ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا رَّضِيَ اللّهُ عَنْهُمْ وَرَضُواْ عَنْهُ ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ } (119) سورة المائدة.

في كتاب ( ارجح المطالب ) عن ابن عباس قال قال رسول الله : علي سيد الصادقين .

52. { . . مَن يَشَإِ اللّهُ يُضْلِلْهُ وَمَن يَشَأْ يَجْعَلْهُ عَلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ } (39) سورة الأنعام.

في شواهد التنزيل ج1 ص59 روى الحافظ الحاكم الحسكاني الحنفي قال قال : رسول الله : من سره أن يجوز الصراط المستقيم كالريح العاصف ويلج الجنة بغير حساب فليتول وليي و وصيي و صاحبي و خليفتي على أهلي علي بن أبي طالب ، ومن سره أن يلج النار فليترك ولايته فوعزة لابي وجلاله إنه لباب الله الذي لا يؤتي إلا منه وأنه الصراط المستقيم .

53. { وَمِنْ آبَائِهِمْ وَذُرِّيَّاتِهِمْ وَإِخْوَانِهِمْ وَاجْتَبَيْنَاهُمْ وَهَدَيْنَاهُمْ إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ } (87) سورة الأنعام.

في شواهد التنزيل ج1 ص59 روى الحافظ الحسكاني الحنفي قال : حدثني علي بن موسى بن اسحاق عن سعد عن أبي جعفر قال : آل محمد الصراط الذي دل الله عليه .

54. { قُلْ فَلِلّهِ الْحُجَّةُ الْبَالِغَةُ فَلَوْ شَاء لَهَدَاكُمْ أَجْمَعِينَ } (149) سورة الأنعام.

عن أنس بن مالك قال كنت عند النبي –صلى الله عليه وسلم – فرأى عليا مقبلا فقال : أنا وهذا حجة على أمتي يوم القيامة
( المناقب لإبن المغازلي ص45 و197) .

55. { . . وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا . . } (151) سورة الأنعام.

قال رسول الله عن علي بن أبي طالب : حق علي على المسلمين حق الوالد على ولده .
أخرجه العلامة الحافظ الفقيه ابو الحسن بن المغازلي في المناقب ص48.

56. { . . وَقَالُواْ الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِي هَدَانَا لِهَذَا وَمَا كُنَّا لِنَهْتَدِيَ لَوْلا أَنْ هَدَانَا اللّهُ . . } (43) سورة الأعراف.

نقل العلامة القبيسي عن الإمام الإمام أبي جعفر محمد بن جرير الطبري شيخ المفسرين كما يلقب عن رسول الله يوم غدير خم : معاشر الناس قولوا ما قلت لكم وسلموا على علي بإمرة المؤمنين و قولوا : الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِي هَدَانَا لِهَذَا وَمَا كُنَّا لِنَهْتَدِيَ لَوْلا أَنْ هَدَانَا اللّهُ .
كتاب ( ماذا في التاريخ ؟ ) ج3 ص156.

57. { . . وَعَلَى الأَعْرَافِ رِجَالٌ يَعْرِفُونَ كُلاًّ بِسِيمَاهُمْ . . } (46) سورة الأعراف.

اخرج ابن حجر الشافعي في الصواعق المحرقة عن الثعلبي في تفسير هذه الآية عن ابن عباس أنه قال : الأعراف موضوع عال من الصراط عليه العباس وحمزة و علي بن أبي طالب –رضي الله عنهم- وجعفر ذو الجناحين يعرفون محبيهم ببياض الوجوه ومبغضيهم بسواد الوجوه.

58. { وَنَادَى أَصْحَابُ الأَعْرَافِ رِجَالاً يَعْرِفُونَهُمْ بِسِيمَاهُمْ قَالُواْ مَا أَغْنَى عَنكُمْ جَمْعُكُمْ وَمَا كُنتُمْ تَسْتَكْبِرُونَ } (48) سورة الأعراف.

روى القندوزي الحنفي عن سلمان الفارسي قال : سمعت رسول الله يقول لعلي أكثر من عشر مرات : يا علي إنك والأوصياء من ولدك أعراف بين الجنة والنار .
ينابيع المودة ص452.

59. { . . وَقُولُواْ حِطَّةٌ وَادْخُلُواْ الْبَابَ سُجَّدًا نَّغْفِرْ لَكُمْ خَطِيئَاتِكُمْ سَنَزِيدُ الْمُحْسِنِينَ } (161) سورة الأعراف.

روى الحافظ الهيثمي الشافعي أنه قال رسول الله: وإنما مثل أهل بيتي فيكم كمثل باب حطة في بني إسرائيل من دخله غفر له . مجمع الزوائد ج9 ص168.

60. { وَإِذْ أَخَذَ رَبُّكَ مِن بَنِي آدَمَ مِن ظُهُورِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ وَأَشْهَدَهُمْ عَلَى أَنفُسِهِمْ أَلَسْتَ بِرَبِّكُمْ قَالُواْ بَلَى شَهِدْنَا أَن تَقُولُواْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّا كُنَّا عَنْ هَذَا غَافِلِينَ } (172) سورة الأعراف.

عن علي بن أبي طالب قال : إني لأذكر الوقت الذي أخذ الله تعالى عليّ فيه الميثاق. أخرجه الحافظ أبوالحسن ابن المغازلي الشافعي في مناقبه ص271-ص272
قديمي Wednesday 12 December 2007   #8
mehrdad_123
كاربر فوق بدليل ناديده گرفتن قوانين باشگاه با محدوديت نوشتاري مواجه است.

تاريخ ثبت نام: Aug 2007
مكان: زیر سایه لطف خدا
پاسخ‌ها: 10,549
روزنوشته ها: 9

به نام بي همتا خداوند نظاره گر:
ا...هم عجل لوليك الفرج

السلام عليكم و رحمه ا... و بركاته:

با تشكر از عزيزان بزرگوار , جناب حسيني و جناب احمد در خصوص مطالب بسيار مفيدشان...
البته بنده نميدانم به وقتي كه نه اين حقير و نه ديگران اين تاپيك را نديده ايم چگونه تاريخ اين تاپيك
مربوط به Sunday 20 May 2007 مي شود ؟! و جالبتر اين كه ايشان در طي اين همه مدت فقط و فقط 5 بست زده اند ... ظاهرا ايشان هم يكي از اين چند كاربري ها ست كه هي لباس عوض مي كند%
در ثاني جناب كاربر... كه اسم خدا را رو اسم كاربيت گذاشتي! هيچ لزومي ندارد كه ما به مطالب هر كسي جواب دهيم % مطالبي كه خودش پاسخ خود را مي دهد چه لزومي دارد كه ما جواب بدهيم ؟ و اگر ميبينيد كه ما وارد بحث شده ايم بخاطر عوام فريبي هاي حضرتعالي بوده است كه در اين تاپيك ديديم و لا غير%

در ضمن به قول جناب حسيني ناپسند آن است كه ديگران تاپيكهايي را كه درش بحث مي كنند را به كيدهاي گونه گون رها كنند ...(يقينا منظورمان را فهميديد)
mehrdad_123 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Wednesday 12 December 2007   #9
mehrdad_123

و اما پيرو مطالب دوستان بنده فقط يكي دو تا سئوال از شما و يا اين جناب احسان داريم كه خوش داريم جواب دهيد:
1: اولا بفرمايند چرا حاضرند حتي به خدا و رسولش توهين كنند ؟! خيلي زشت و غير انساني است كه آدم فقط صرف حفظ عمر و امثالهم حتي حاضر شود شيوه ي دعوت رسول ا... كه دستور خدا بوده را زير سئوال ببرد%

2:ايشان و يا شما لطف كنيد بفرماييد كه تا قبل از يوم الانذار چند نفر دين را قبول كرده بودند؟ تاريخ كه مي گويد حتي به اندازه ي انگشتان دست هم نبوده اند

3: بفرماييد, خليفه و وصي يعني چه ؟
آيا معني دارد كه پيامبر جانشينش را يا جانشينان ديگر پيمبران مقايسه كند آن وقت قبل از پيروز شدن دين جانشين سياسي انتخاب كند؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!
قديمي Wednesday 12 December 2007   #10
mehrdad_123

نقل قول:
آیا با به وقوع پیوستن چنین امری آیا مسلمین نخواهند گفت که چرا در اسلام نیز مانند زمان جاهلیت یک چنین تعصبهای قومی وجود دارد که امارت را منحصر به تعدادی از خویشاوندان رسول الله صلی الله علیه و سلم می داند و حتی در این راه به اسلام و ایمان افراد نیز توجهی نمی کند ؟
آيا اين سئوال بسيار شبيه به سئوال حرث بن نعمان نيست؟!
(اگر نمي شناسيد برايتان معرفي كنيم)
قديمي Wednesday 12 December 2007   #11
mehrdad_123

و حال در باب يوم الانذار در كتب شما ها:

امام احمد بن حنبل (رئيس الحنابله در ص 111 و 159 و 333 از جزء اول مسند و امام ثعلبي در تفسير آيه
انذار و صدر الائمه موفق بن احمد خوارزمي در مناقب و محمد بن جرير طبري در تفسير آيه و در ص 217 جزء دوم تاريخ الامم و الملوک به طريق مختلف و ابن ابي الحديد معتزلي در ص 263 و 281 جلد سيم شرح نهج البلاغه نقلا از نقض العثمانيه ابو جعفر اسکافي و ابن اثير در ص 22 جزء دوم کامل مرسلا و حافظ ابو نعيم در حليه الاولياء و حميدي در جمع بين الصحيحين و بيهقي در سنن و دلائل و ابوالفداء در ص 116 جزء اول تاريخ خود و حلبي در ص 381 جزء اول سيره الحلبيه و امام ابو عبدالرحمن نسائي در ص 6 حديث 65 خصائص العلوي و حام ابوعبدالله در ص 132 جزء سيم مستدرک و شيخ سليمان بلخي حنفي در باب 31 ينابيع الموده از مسند امام احمد و تفسير ثعلبي و محمد بن يوسف گنجي شافعي در باب 51 کفايت الطالب و ديگران از اکابر علماء شما به مختصر کم و زيادي در الفاظ و عبارات نقل نموده اند

علاوه بر علماي اسلام از شيعه و سني مورخين بيگانه از ساير ملل که تاريخ اسلام نوشته اند با نداشتن تعصب مذهبي (چه آنکه نه سني بودند و نه شيعه) اين مجلس مهماني را نقل نموده اند که از جمله آنها مورخ و فيلسوف غرب (توماس کارليل انگليسي) بوده که در قرن هيجدهم مسيحي در اروپا شهرت جهاني داشته در کتاب مشهور خود که مصريها ترجمه به عربي نموده اند به نام (الابطال و عباده المبطوله) شرح مجلس مهماني قريش را در منزل جناب ابيطالب داده تا آنجا که مي نويسد بعد از خطابه پيغمبر علي از جا برخاست و ابراز ايمان نمود و آن مقام بزرگ خلافت نصيب او گرديد.
و مسيوپول لهوژور فرانسوي معلم دارالفنون پاريس در رساله مختصري که در حالات حضرت خاتم النبينن نوشته و در سال 1884 مسيحي در پاريس چاپ شده و نيز جرجيس صال انگليسي و هاشم نصراني شامي در مقاله في الاسلام از ص 83 تا 86 از نسخه مطبوعه سال 1891 با تعصب و مخالفتي که با اسلام و مسلمين داشند و مخصوصا مسترجان ديون پورت که مولف عاليقدر با انصاف بوده در ص 20 کتاب ذي قيمت خود (محمد و قرآن) با فکري روشن و قلبي پاک اقرار نمودند بر اينکه پيغمبر در اول نشر رسالت علي را برادر و وزير و وصي و خليفه خود قرار داد، علاوه بر اين خبر شريف در بسياري از امکنه و ازمنه اشاره به اين معني نموده از جمله:
1. امام احمد حنبل در مسند و مي¬رسد علي همداني شافعي در آخر مودت چهارم از موده القربي نقل مي کنند که رسول اکرم به علي فرمود "يا علي انت تبرء ذمتي و انت خليفتي علي امتي" يعني يا علي تو بري مي نمايي ذمه مرا و تو خليفه مني بر امت من
2. امام احمد در مسند بطرق متعدده و الفاظ متفاوت و ابن مغازلي فقيه شافعي در مناقب و ثعالبي در تفسير خود نقل مي نمايند که رسول اکرم فرمود به علي "تو برادر و وصي و خليفه و اداء کننده دين مني"
3. ابوالقاسم حسين بن محمد(راغب اصفهاني) در 213 جلد دوم محاضرات الادباء و محاورات الشعراء و البلغاء (چاپ مطبعه عامره شرفيه سيد حسين افندي 1326 قمري) از انس بن مالک نقل نموده که رسول اکرم فرمود "به درستي که دوست من و وزير و خليفه من و بهتر کسي که بعد از خود به جا مي گذارم که دين مرا ادا و وعده مرا وفا مي نمايد علي بن ابي طالب مي¬باشد."
4. و.......
البته يادمان باشد كه اينها فقط نمونه هاي بسيار اندكي بود%
يا حق
كاربران ذيل از mehrdad_123 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 12 December 2007   #12
خیرالبریه
علی وشیعته

نشان خیرالبریه

پاسخ‌ها: 3,608

با سلام :

آیه عشیره و حدیث یوم الدار از صحیحترین آثار و صریحترین آنها در مورد خلافت امام الموحدین است به طرق صحیحش نزد اهل سنت توجه کنید :

قال الله تعالي فنجعل لعنة الله علي الكاذبين

قال النبی :

ان وصيي و وارثي يقضي ديني و ينجزه وعدي و خير من اخلف بعدي (امام احمد و الطبراني في الكبير عن سلمان والبزاز عن انس )

حديث شأن نزوله في قوله تعالى: (وأنذر عشيرتك الأقربين) رواه أحمد وابن جرير وصححه والطحاوي والضياء بسند صحيح، (كنز العمال 129 - 133، 174، 175 / 13) (الفتح الرباني 122 / 23) (المستدرك 35 / 3).

احمد بن حنبل در مسند خود (ج 1 ص 111) به سند خود از رواتى نقل كرده كه روات آن بدون شبهه و بدون كلام از رجال صحاح هستند، و آنها عبارتند از شريك، اعمش، سهال، عباد.

بارى حديث عشيره را بسيارى از بزرگان مانند ابن مردويه، و سيوطى، و ابن ابى حاتم، و بغوى، و حلبى در سيره النبويه، و غير آنها به الفاظ ديگرى نقل نموده‏اند مانند:
ايكم يبا يعنى على ان يكون اخى و صاحبى و وارثى فلم يقم اليه احد فقمت اليه و كنت اصغر القوم الى ان قال فضرب رسول الله بيده على يدى

و مانند: من بايعنى على ان يكون اخى و صاحبى و وليكم من بعدى؟فمددت يدى و قلت: انا ابايعك

وقال ابن حجر في الصواعق في ذيل آية وقفوهم انهم مسؤلون : عن الطبراني عن ابن عمر : آخر ما تكلم به النبي اخلفوني في اهل بيتي .

علي يقضي ديني (بزاز عن انس و طبراني )

علي ينجز عداتي و يقضي ديني( الطبراني عن سلمان و ابن مردويه عن ابي سعيد و ديلمي عن سلمان)

اوحي الله الي ان ازوجه اياك و اتخذه وصيا (دارقطني عن ابي ايوب الانصاري)

انت اخي و وارثي و انت معي في قصري في الجنة و انت رفيقي(امام احمد عن ابي اوفي)وانت اخي و رفيقي (ابن مردويه عن زيد بن ارقم)

انت خير امتي في الدنيا و الا خرة (ابن مردويه عن ابي رافع)

اخي و وزيري و وصيي و خير من اخلف بعدي علي بن ابيطالب(ابن مردويه عن انس)

ان وصيي و وارثي علي (ابونعيم و الحاكم عن بريده)

لكل نبي وارث و علي وارثي و وصيئي( ديلمي عن سلمان والبغوي عن بريده)

ان عليا وصيي و و ارثي (ديلمي و الحاكم و العقيلي عن بريده و سلمان)

يا علي انت صفيي و اميني ( نسايي عن نافع بن عجز عن ابيه و عن علي )

يا ابا برزه علي اميني يو م القيامة(ابن مردويه عن انس)

انك مؤمر مستخلف و انك مقتول (الطبراني و البزاز عن جابربن سمره)

ان تؤمروا عليا ولا اراكم فاعلين تجدوه هاديا مهديا ياخذ (يسلك) بكم الطريق المستقيم( امام احمد عن علي و ابو نعيم عن علي و حذيفة اليمان و الحاكم عن حذيفه )وهذا صراط علي مستقيم

ان ولو عليا فتجدوه هاديا مهديا (امام عبد الرزاق شيخ البخاري )

ان عليا راية الهدي و امام الاولياء و نور من اطاعني (ابو نعيم عن ابي برزة)

علي امام الاولياء(ابن مردويه عن انس)

الا تستخلف عليا و الذي لا اله غيره لو بايعتموه و اطعتموه ادخلكم الجنة(طبراني عن ابن مسعود)

ان استخلف عليا عليكم خليفة فتعصوه و ينزل العذاب و ان تفعلوه تجدوه هاديا مهديا (البزاز و الحاكم عن حذيفه)

اتدرون ما قالت النخلة قلنا الله و رسوله اعلم قال صاخت هذا محمد رسول الله و وصيه علي بن ابيطالب (رواه الصيحاني و ابو زكريا عن ابي بكر)

روي البخاري في الصحيح :
حدثنا ‏ ‏عمرو بن زرارة ‏ ‏أخبرنا ‏ ‏إسماعيل ‏ ‏عن ‏ ‏ابن عون ‏ ‏عن ‏ ‏إبراهيم ‏‏عن ‏ ‏الأسود ‏ ‏قال ذكروا عند ‏ ‏عائشة ‏:أن ‏ ‏عليا ‏‏رضي الله عنهما ‏ ‏كان وصيا فقالت متى أوصى إليه وقد ‏ ‏كنت مسندته إلى صدري أوقالت حجري فدعا بالطست فلقد ‏ ‏انخنث ‏ ‏في حجري فما شعرت أنه قد مات فمتى أوصىإليه!!

وتمت کلمة ربک صدقا وعدلا
خیرالبریه حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از خیرالبریه بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 12 December 2007   #13
هژبر
عضو ثابت

نشان هژبر

تاريخ ثبت نام: Sep 2007
پاسخ‌ها: 716

نقل قول:
در اصل توسط ehsan3014 نوشته شده است
اما این حدیث از جنبه های دیگر نیز خالی از اشکال نیست . مثلا اینکه رسول الله صلی الله علیه و سلم چرا پیشنهاد خلافت را به عده ای مطرح میکند که اکثر آنها مشرکند و حتی افرادی چون ابولهب که در دشمنی با اسلام و رسول از هیچ امری فروگذار نمی کند در بین آنها وجود دارد ؟ آیا ممکن است که قصد الله این باشد که رهبر و امیر مسلمین بعد از رسول شخصی باشد که حتی به اسلام ایمان نیاورده است ؟

واقعا اعتقاد شما اين است كه پيشنهاد دادن خلافت به عده اي كه مشرك بودند مشكل دارد و به خاطر همين حديث انذار مخدوش است؟ احتمالا فراموش كرديد كه سه خليفه اول مدت زيادي از عمرشان را در شرك گذراندند و به خاطر همين سابقه اي كه در شرك داشتند(پير بودن نسبت به حضرت علي عليه السلام) جوان حق را از خلافت منع كرند!!!
هژبر حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از هژبر بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Saturday 15 December 2007   #14
حسینی
مذهب من

نشان حسینی

پاسخ‌ها: 533

نقل قول:
در اصل توسط yaallah نوشته شده است نمايش نوشته
بسم الله الرحمن الرحیم
ان الحکم الا لله
جالب این که با گذشت این مدت طولانی کسی حاضر به پاسخ گویی در این مورد نیست. یوم الانذار یکی از 9 موردی است که شیعه ادعا دارد در آن بر خلافت حضرت علی (رض) تصریح شده ولی این دلیل آن قدر شکننده است که با همین نوشته کوتاه شما باطل شد. عجب از کسانی که ادعا دارند ما اهل شیعه همیشه با دلایل قاطع پاسخ می دهیم اما در این جا گویا سخنی برای ارائه ندارند. (از جمله جناب مهرداد و خیرالبریه و ... . جنابان چرا بعد از گذشت این مدت طولانی شما هیچ پاسخی هر چند کپی هم باشد نفرستاده اید.) والله اعلم
راستی چه خبر از این دوستمان آقای یا الله. ظاهرا برای ایشان نیز کاری پیش آمده و رفتند. اما ای کاش در مورد شیعیان این کم لطفی را نمی کردند.
حداقل از خود دفاع می کردند که چرا در مورد حدیث به این معروفی که از نظر سند صحیح غیر قابل انکار است به جای اینکه در مورد کار پیامبر و دستوری که خدا داده تفکر کنند آن را با دلایل واهی رد کردند. (غافل از اینکه این امر اتفاق افتاده و در واقع ایشان خدا و پیامبر را زیر سوال برده اند.)

والله العالم
حسینی حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از حسینی بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 16 December 2007   #15
يا رسول الله
فدایی فاطمه

نشان يا رسول الله

پاسخ‌ها: 296

نمي دانم چرا برادران اهل سنت وقتي دليلي ندارند از شيوه انكار كمك مي گيرند بهتر نيست شيوه شان را عوض كنند چون تكراري شده !اخه وقتي دليلي براي حرف هايتان نداريد مجبوريد وارد بحث شويد شما با اين كارهايتان متزلزل بودن پايه هاي مذهبتان را بيشتر به ديگران نشان مي دهيد!خداوند چه زود دروغگويان را رسوا مي كند !راستي ما با هر نفس به مرگ نزديك مي شويم در ان روز كه پرده از حقايق برداشته مي شود ديگر هيچ را برگشتي نيست!

با على راز نگفتى تو زبازوى كبود
باپدرگوى كه بعد از تو چه بود و چه نبود
يا رسول الله حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از يا رسول الله بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 10:08AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه