نمايش تك نوشته ( اين نوشته بخشي از يك رشته گفتگو است - براي مشاهده گفتگوي اصلي بر عنوان گفتگو در قسمت مقابل كليك نمائيد )
قديمي Thursday 8 February 2018   #31
hosyn
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2008
پاسخ‌ها: 1,585
ج: «راحت بخواب عثمان!»

نقل قول:
در اصل توسط ناقد نوشته شده است نمايش نوشته
آن چه ما در احترام و به قول شما تعظیم ائمه اطهار می بینیم کاملا عرفی و برخاسته از فرهنگ ایرانی به ویژه از دوران صفویه تا کنون است؛ دوره ای که در آن، موضوع تکریم و تعظیم از محتوا به قالب های صوری و بصری تنزل یافت.

نه در سیره و سنت و نه نصوص دینی، نشانی دال بر مثلا مطلا کردن قبور وجود ندارد. بنا بر این، ارزیابی این عرف بر اساس آموزه های دینی کار ساده ای نیست و به قرائت های متفاوت مذهبی بازمی گردد. لذا برخی مانند اهل سنت آن را بدعت می خوانند و برخی مانند وهابی ها شرکش می شمرند و البته شیعه با نوعی اجتهاد و البته مبتنی بر خمیرمایه ای از غلو، آن را کاملا موجه و بلکه شرعی می داند...
با (کاملا عرفی) بودن آن موافقم، اما با (و برخاسته از فرهنگ ایرانی به ویژه از دوران صفویه) موافق نیستم، یعنی نه اینکه تعصب به خرج دهم، بلکه شواهد روشن دلالت دارد که همه بشر در فرهنگ خود این را داشته و خواهند داشت، به عنوان یک نمونه کوچک میتوانید تاریخ بنای مسجد جامع اموی در شام را مطالعه کنید.

و اما( دوران صفویه)، پس چماق پنبه‌ای است، بنده به سهم خودم حتی یک مورد از آداب مذهبی پیدا نکردم که تنها و تنها از دوره صفویه پیدا شده باشد، تمام موارد قبلا بوده و وقتی صفویه قدرت پیدا کردند حالت حکومتی پیدا کرد، به خاطر دارم ایام نوجوانی من بود که کتاب تشیع علوی و صفوی دکتر شریعتی به بازار آمد، و چون از چپ و راست برای او شواهد غیر قابل انکار از شیعه و سنی آوردند که اینها که تو میگویی از صفویه است، قرنها قبل از صفویه بوده است، در چاپ بعد گفت: منظور من از تشیع صفوی، ابوسفیان است!

دوست گرامی، یک مناظره از عمر بن عبدالعزیز در تاریخ ثبت شده که خیلی راهگشاست، میگویند اول کسی که در اسلام کعبه و مساجد را به طلا زینت کرد ولید بن عبدالملک بود، وأول من ذهب الكعبة في الإسلام وزخرفها وزخرف المساجد الوليد بن عبد الملك--الموسوعة الفقهية الكويتية (23/ 218)، چندین سال پس از او عمر بن عبدالعزیز خلیفه شد، و تصمیم جزمی گرفت که طلاها را به بیت المال برگرداند، مردم ناراحت شدند، خالد بن عبدالله قسري گفت من او را قانع میکنم، و پس از کلماتی که رد و بدل شد، خالد گفت: لأن غالب ما فيه من الرخام إنما حمله المسلمون من أموالهم من سائر الأقاليم، وليس هو لبيت المال. فأطرق عمر--البداية والنهاية ط هجر (12/ 581) ، در یک کلمه گفت اینها را مسلمون با اموال خود از شهرهای دیگر درست کردند و از بیت المال نبوده است تا تو به بیت المال برگردانی! و عمر سر به زیر انداخت و حرفی نزد! در ادامه ابن کثیر نقل میکند که نماینده پادشاه روم به شام آمد و وقتی مسجد اموی را دید مدهوش شد و سپس گفت باور نمیکردم که مسلمین دوام بیاورند و اکنون میبینم که چنین مساجدی بنا کردند! وقتی عمر بن عبدالعزیز این حال او را دید گفت: أوإن هذا لغيظ الكفار؟ دعوه، یعنی این بنا اینچنین کفار را به ناراحتی وامیدارد؟! پس به همینگونه آن را رها کنید.

و در کتاب موسوعه فقه که در کویت چاپ شده و فقه اهل سنت است آمده:

الموسوعة الفقهية الكويتية (23/ 218)
وذهب بعض الفقهاء من الشافعية وهو قول عند الحنفية: إلى استحباب زخرفة المسجد بذهب، أو فضة، أو نقش، أو صبغ، أو كتابة أو غير ذلك لما فيه من تعظيم المسجد وإحياء الشعائر الإسلامية.

ترجمه:
و بعض فقهای شافعی و قولی نزد حنفیه این است که مستحب است که مسجد را به طلا و نقره یا نقش یا رنگ یا نوشتار یا غیر اینها، تزیین کنند، چون در این کار، تعظیم مسجد و زنده نگه داشتن شعائر اسلامی است.

معلوم است که بنده نمیخواهم اینها را تایید کنم، اما میخواهم بگویم شاه اسماعیل صفوی چه قدرتی داشته که در زمان قبل خودش هم تاثیر گذاشته!
.
hosyn حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از hosyn بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :