بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان

نکات

چی تو فکرته؟

[140]

جریان زندۀ تالارها
hosyn به سرنگار پسر دوازده ساله، در انباری خانه، رآکتور هسته‌ای ساخت! پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط مجیدماجد نوشته شده است نمايش نوشته
سلام حسین آقا
خیلی لطف کردید که اینجا قدم رنجه کردید . من به فکر شما بودم اما از ایجاد مزاحمت خجالت کشیدم . حالا که تشریف آورید اگر لطف مضاعف فرموده و گفتار مرا هم مورد نقد و بررسی قرار دهید بسیار سپاسگزار خواهم بود .
سلام علیکم
بنده اگر بتوانم با ذهن ناتوان در پیشرفت بحث همراه باشم خوشحالم.

اما مسأله رابطه جبرگرایی و مادیگرایی، محتاج اطلاع از تاریخ آن است، که اگر فرصت شد هر چه میدانم عرض میکنم، اما اصل عدم قطعیت، پس در بین فیزیکدانان، هستند گروهی که میگویند عدم قطعیت به ذات طبیعت در بخش زیر اتم برمیگردد، و کلمه اصل، فرقش با قانون در همین است که بخشی است، ولی عدم قطعیت در زیر اتم، در عدم قطعیت در فرایند جریانات بر اتم نیز تاثیرگزار است، و لذا گربه معروف را پیش کشیدند، و میگویند که نامساوی بل، کفه را به نفع عدم قطعیت هایزنبرگ مایل کرده است: واکنشهای انتقادی

در خاطرم هست که قبلا در این فروم عرض کردم که مناظره اینشتن و بور، تنازع واقعی ندارد، بلکه مکمل یکدیگر است، و لذا هم خدا تاس نمیاندازد(أبی الله ان یجری الامور الا باسبابها) و هم تا لحظه وقوع یک واقعه، بداء ممکن است(قالت الیهود ید الله مغلولة...بل یداه مبسوطتان...)

اگر مقصود شما را دریافت نکردم توضیح دهید تا گفتگو کنیم. "

يك ساعت پيش

"
نقل قول:
در اصل توسط Freedom1 نوشته شده است نمايش نوشته
پرسش های فلسفی رو دوست دارم
اگر ماده و انرژی رو دو روی یک سکه بدونیم، اطلاعات ظاهراً چیدمان ماده ست و برای تولیدش انرژی صرف میشه، اینها رو از خودم دارم میگم، تحت تاثیر نحوه ذخیره اطلاعات و همچنین تولید مولکول هایی مثل دی ان ای، و ممکنه این برداشت راحت نقض بشه. شاید هم ماهیت اطلاعات از سنخ ماده و انرژی نباشه و شاید فقط یک مفهوم مجرد و قراردادی باشه یعنی اطلاعات طبق قرارداد ما اطلاعاته و ذاتا وجود نداره.
لازم است بین ذخیره اطلاعات که در تله‌پورت یا اسپینترونیک یا تولید دی‌ان‌ای مورد بررسی است با اطلاعات موجود در یک سیستم فیزیکی که در (Quantum entanglement) و در EPR اینشتن مطرح است فرق گذاشت.

اما مهمتر این است که بین اطلاعات سیستم‌های فیزیکی با اطلاعات برهان پذیر در علوم ریاضی فرق بگذاریم.

خوب است از مثالهای واضح نزد بشر که اختلافی در آن ندارند آغاز کنیم و سپس دقیق تحلیل کنیم که ماهیت این سنخ اطلاعات چیست؟

از همین قضیه فیثاغورث شروع کنیم، که میگویند:

قضیهٔ فیثاغورس، قضیه‌ای است که بیش از هر قضیهٔ دیگری اثبات دارد، در کتاب پیشنهاد فیثاغورس (به انگلیسی: The Pythagorean Proposition)، حدود ۳۷۰ اثبات برای این قضیه آورده شده‌است.

تصور این قضیه بسیار راحت است، و در هندسه اقلیدسی، سازگار با اصل پنجم است، و این سازگاری حتی در صورتی که اصلا هندسه اقلیدسی در عالم فیزیکی تحقق نداشته باشد به برهان غیر قابل تردید برقرار است، یعنی میدانیم:

مجموع مساحت دو مربع دو ضلع مثلث قائم الزاویه، برابر است با مساحت مربع وتر همان مثلث.

آنچه مورد نظر ما در اینجاست که میخواهیم روی آن زوم کنیم قسمت قرمز است: (برابر است با) که یک محمول دو موضعی یا سه موضعی در منطق محمولات است:

۱- آیا درک این رابطه، از اطلاعات هست یا خیر؟

۲- آیا اگر قضیه را به صورت (برابر نیست با) ذخیره کردیم، در هر نوع از ذخیره اطلاعات مثل دی‌ان‌ای یا غیر آن، یک گزاره کاذب است یا صادق؟

۳- آیا اگر اصلا بشر و ذهن او نبود، بلکه اگر اصلا دی‌ان‌ای بعد از بیگ‌بنگ تشکیل نشده بود، مجموع دو مربع ضلع برابر با مربع وتر بود یا خیر؟

۴- آیا ریاضیدانان که تلاش میکنند این قضیه را اثبات یا رد کنند، میخواهند چیزی را فرض بگیرند یا میخواهند واقعیتی را درک کنند؟

۵- آیا هر صاحب عقلی که رابطه برابری دو مربع ضلع را با مربع وتر درک میکند، چیزی که تنها داخل ذهن خودش هست درک میکند یا چیزی که مشترک بین همه اذهان و مستقل از اذهان است درک میکند؟

حال برگردم به سؤال کلیدی که زمینه بحث آن را مطرح کردید:

سؤال: آیا رابطه برابری در قضیه فیثاغورث، در کدام ماده و چیدمان آن به کمک انرژی، قرار گرفته است تا سراغش برویم و چیدمانش را کشف کنیم؟ "

يك ساعت پيش

مجیدماجد به سرنگار پسر دوازده ساله، در انباری خانه، رآکتور هسته‌ای ساخت! پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
آیا خود عقل یکی از شواهد نیست؟
عقل خودش شاهدی است که تمام بشر در آن اشتراک دارند.
آیا خوراک عقل جز اطلاعات هست؟
آیا اطلاعات از سنخ ماده است یا انرژی یا هیچکدام؟
آیا اطلاعات از اصل عدم قطعیت پیروی میکند؟
آیا اصل عدم قطعیت از اصل عدم قطعیت پیروی میکند؟ (اصل عدم قطعیت هایزنبرگ که واقعی است نه معرفتی)
آیا حقائق ریاضی (مثلا قاعده فیثاغورث) که بالاترین وضوح را نزد بشر دارد، و از دلنشین‌ترین خوراک عقل است، از سنخ ماده است یا انرژی یا هیچکدام؟
سلام حسین آقا
خیلی لطف کردید که اینجا قدم رنجه کردید . من به فکر شما بودم اما از ایجاد مزاحمت خجالت کشیدم . حالا که تشریف آورید اگر لطف مضاعف فرموده و گفتار مرا هم مورد نقد و بررسی قرار دهید بسیار سپاسگزار خواهم بود . "

4 ساعت پيش

مجیدماجد به سرنگار پسر دوازده ساله، در انباری خانه، رآکتور هسته‌ای ساخت! پاسخ داد.
"
نقل قول:
اینجا در اینباره بحث خوبی شده اما نتیجه گیری رو من قبول ندارم، چون در نتیجه گیری به وضوح دچار مغلطه شده:

http://ensani.ir/fa/article/103003/ن...کوانتوم

اینهم درباره خود عدم قطعیت:

https://bigbangpage.com/physics/ماجر...يلز-بور/

من شواهد گرا هستم و ادعاها رو بر اساس شواهد موجود میسنجم، با این که می‌دونم شواهد و برداشت از شواهد میتونن اشتباه هم باشن اما بشر چیزی جز همین شواهد و عقل نداره و اتفاقا همین ها ضعف خودشون رو هم به ما نشون میدن و سیستمی که بتونه اشکال خودش رو نشون بده سیستم خوبیه، خصوصا وقتی هیچ جایگزینی نداشته باشه!
بنابراین من مادی گرای مطلق نیستم و به شواهد نگاه میکنم، اگر شواهدی خلاف مادی گرایی باشه می پذیرم، من حتی می پذیرم که بر اساس شواهد ضعیف و متناقض، نوعی ماورا الطبیعه ممکنه وجود داشته باشه و چیزی هست که من شناختی ازش ندارم اما احتمال وجودش رو رد نمیکنم، به هرحال اینها هیچ ارتباط مشخصی به حقانیت باورهای مذهبی نداره و اون داستان دیگه ای داره.
فریدام عزیز دو لینک را به دقت خواندم و خواندن لینک بالایی مشکل بود چون در ابتدا کمی به هم ریختگی سطور داشت (من با موبایل کار میکنم )! اما هیچکدام ثابت نکرده بود که عدم قطعیت یک خاصیت ذاتی هست و در واقع چیزی به اطلاعات قبلی من اضافه نکرد . من برای همین خواستم برداشت خودتان از ذاتی بودن عدم قطعیت را بگویید شاید منجر به اطلاعات بیشتری شود .
بهرحال این ذاتی بودن عدم قطعیت را وقتی مطرح کردید چون سئوال شخصی من از مدتها پیش بود موجب جلب توجه من و دور شدن از بحث شد و حالا که ظاهرا شما هم چندان مطلبی در باره اثبات ذاتی بودن عدم قطعیت ندارید به مبحث قبلی یعنی ماده گرایی = جبر گرایی برمیگردم .
بله فریدام عزیز حتی به فرض اگر ذاتی بودن عدم قطعیت را بپذیریم بازهم مشکلی از جبر بودن ماده گرایی را حل نمیکند . نهایتا میگوید ما یعنی انسان بسیاری را واکنشها را نمیتوانیم پیش بینی کنیم نه اینکه آن واکنشها میتواند مستقل از ماده و آثار آن روی دهید .
ما بعنوان مادیگرا اگر بپذیریم که هر چه هست ماده و آثار آن است یعنی تمام رفتار ما هم آثار مواد هست .!پس اصلا صحبت از اینکه به اختیار کسی کاری میکند نقض ماده میشود .دیوانه دیوانه است به دلیل آثار مواد تشکیل دهنده مغزش و نابغه نابغه هست به همین دلیل !
البته اشکال های معرفتی ماده گرایی بسیار بیش از جبری بودن مطلق هست . مثلا در تئوری (روی کاغذ ) تاکید میکنم در تئوری اصلا نمیتوان لزوم رفتار اخلاقی برای فرد را در همه حالات یعنی اعم از ضعف یا قدرت توجیه کرد . من بارها سخنان مادی گرایان را در باره لزوم رفتار اخلاقی خواندم و یک چیز بین آنها مشترک است . همه سعی میکنند توجیه کنند که جرا انسان رفتار اخلاقی دارد اما هیچکدام نمیگوید چرا من بعنوان یک فرد قوی باید رفتار اخلاقی داشته باشم . مثال عینی آن در زمان معاصر حمله بوش و بلر به عراق با یک دروغ ساختگی هست که خودشان درست کردند و خودشان هم میدانستند که دروغ درست کرده اند اما حمله کردند چند میلیون انسان را کشتند از سلاح ممنوعه استفاده کردند که هنوز در عراق نوزاد ناقص الخلقه متولد میشود و عین خیالشان هم نیست و کسی هم حریفشان نمیشود .نمیدانم کلیپ جوک گفتن و تمسخر جنگ عراق توسط بوش را در یوتیوب دیده ای یا نه !! بعد از آنهمه کشتار تازه در باره آن جوک میگوید میخندد و اعضای هر دو حزب هم با او در خنده همراهی میکنند .حالا بیا و به بوش با تئوری مادیگرایی ثابت کن که نباید دروغ گفت و چند میلیون را کشت و بعد هم به آن خندید .
البته نقائص بیشتری هست مثلا در نگرش ما یگرایی نمیشود بین سوسک و انسان ارزش گذاری کرد . در واقع هر دو ارزشی یکسان دارند !
که دیگر مطلب طولانی میشود "

4 ساعت پيش

عبدالعلی69 سرنگار جدیدی با عنوان اثبات کفر پدر توسط دختر!! ساخت
"

اثبات کفر پدر توسط دختر!!

روايتي از عايشه با سند صحيح در مصادر اهل سنت وجود دارد كه مربوط می‌ شود به اينكه ابوبكر در پايان عمرش عمر بن خطاب را به عنوان خليفه بر مردم انتخاب می‌كند.

عن عائشة قالت لما حضرت أبا بكر (متوفاي استخلف عمر فدخل عليه علي وطلحة فقالا من استخلفت قال عمر قالا فماذا أنت قائل لربك قال بالله تعرفاني لأنا أعلم بالله وبعمر منكما أقول استخلفت عليهم خير أهلك.

عائشه نقل مى‌گويد: در واپسين لحظات زندگى ابوبكر، علی (عليه السلام) و طلحه نزد او رفتند و از وى پرسيدند: چه كسى را خليفه خود قرار داده‏‌اى؟
پاسخ داد: عمر را.
به وى گفتند: پاسخ خداوند را چه خواهى داد.
پاسخ داد: شما مى‌خواهيد خدا را به من معرفى كنيد، من به خدا و عمر از شما آگاه ترم، اگر به ملاقات خداوند بروم خواهم گفت: كه بهترين بنده تو را براى خلافت انتخاب كردم.

الزهري، الطبقات الكبرى، ج 3، ص 274، ناشر: دار صادر - بيروت

نكته كليدی كه ما از اين روايت برداشت كرده ايم سخن ابوبكر است كه می‌گويد عمر بن خطاب بهترين بنده و بشر در آن زمان بوده است ؛

حالا می‌خواهيم ببينيم اولا از منظر عايشه ، بهترين بنده در آن زمان و بهترين خلق در آن زمان چه كسی است؟
و ثانيا از منظر عايشه اگر كسی غير مولا علی علیه السلام را بهترين بداند حكمش چيست؟؟؟

1️⃣ سئلت عائشة عن عليّ (عليه السلام)؟ فقالت : ذاك من خير البريّة ! ولا يشك فيه إلاّ كافر.

از عائشه همسر پيغمبر درباره علي سؤال شد، گفت: علي بهترين بشر است (نه بهترين صحابه) و در اين کسی جز کافر شک نمی‌کند.

مناقب علي بن أبي طالب ( ع ) وما نزل من القرآن في علي ( ع ) - أحمد بن موسى ابن مردويه الأصفهاني - ص 110

2️⃣ حديثي از حذيفه است که می‌گويد: پيغمبر فرمود:
عليّ خير البشر فمن أبى فقد كفر.

علي بهترين انسان‌ها است و هر کس انکار کند و از اين اباء کند کافر است.

مناقب علي بن أبي طالب ( ع ) وما نزل من القرآن في علي ( ع ) - أحمد بن موسى ابن مردويه الأصفهاني - ص 109

3️⃣ ابن مردويه نیز نقل می‌کند که از حذيفه درباره علی سؤال کردند گفت:
خير هذهِ الأُمّة بعد نبيها ، ولا يشك فيه إلاّ منافق .

بهترين اين امت بعد از پيغمبر علی بن ابي طالب است و در اين جز منافق شک نمي‌کند.

مناقب علي بن أبي طالب ( ع ) وما نزل من القرآن في علي ( ع ) - أحمد بن موسى ابن مردويه الأصفهاني - ص 111

4️⃣ ابن عساکر از جابر نقل می‌کند و مي‌گويد:
علي خير البشر لا يشك فيه إلا منافق

تاريخ مدينة دمشق، ج42، ص 373

طبق این روایتی که کثرت طرق دارد اگر کسی مولا علی علیه السلام را خیر البشر نداند کافر و منافق است

"

10 ساعت پيش

Freedom1 به سرنگار پسر دوازده ساله، در انباری خانه، رآکتور هسته‌ای ساخت! پاسخ داد.
" پرسش های فلسفی رو دوست دارم
اگر ماده و انرژی رو دو روی یک سکه بدونیم، اطلاعات ظاهراً چیدمان ماده ست و برای تولیدش انرژی صرف میشه، اینها رو از خودم دارم میگم، تحت تاثیر نحوه ذخیره اطلاعات و همچنین تولید مولکول هایی مثل دی ان ای، و ممکنه این برداشت راحت نقض بشه. شاید هم ماهیت اطلاعات از سنخ ماده و انرژی نباشه و شاید فقط یک مفهوم مجرد و قراردادی باشه یعنی اطلاعات طبق قرارداد ما اطلاعاته و ذاتا وجود نداره. "

12 ساعت پيش

"
نقل قول:
... اما بشر چیزی جز همین شواهد و عقل نداره ...
آیا خود عقل یکی از شواهد نیست؟
عقل خودش شاهدی است که تمام بشر در آن اشتراک دارند.
آیا خوراک عقل جز اطلاعات هست؟
آیا اطلاعات از سنخ ماده است یا انرژی یا هیچکدام؟
آیا اطلاعات از اصل عدم قطعیت پیروی میکند؟
آیا اصل عدم قطعیت از اصل عدم قطعیت پیروی میکند؟ (اصل عدم قطعیت هایزنبرگ که واقعی است نه معرفتی)
آیا حقائق ریاضی (مثلا قاعده فیثاغورث) که بالاترین وضوح را نزد بشر دارد، و از دلنشین‌ترین خوراک عقل است، از سنخ ماده است یا انرژی یا هیچکدام؟ "

يك روز پيش

نگارینا به سرنگار مشاعره پاسخ داد.
" مرا امید وصال تو زنده می دارد
وگرنه هردمم از هجر توست بیم هلاک "

يك روز پيش

نگارینا به سرنگار همین الان چه حسی داری؟ پاسخ داد.
" اومدم بگم گشنمه که اطلاع داشته باشین "

يك روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار *** 10 رجب میلاد با سعادت حضرت جواد الائمه وحضرت علی اصغر علیهم صلوات الله تهنیت *** پاسخ داد.
"
أبو یحیای صنعانی می گوید :
روزی محضر امام رضا علیه السّلام مشرّف بودم ، فرزندش أبوجعفر را در حالی که خردسال بودند آوردند ، حضرت فرمودند ؛

هذَا الْمَوْلُودُ الَّذی لَمْ یُولَدْ مُوْلُودٌ اَعْظَمُ بَرَکَةً عَلی شیعَتِنا مِنْهُ .

این مولودی است که با برکت تر از او برای شیعیان ما متولّد نشده است .

کافی ۱ کتاب الحجّة ، باب الاشارة والنصّ علی أبی جعفر الثانی علیه السّلام ، حدیث ۹ .

یا جواد الائمه ادرکنی
"

يك روز پيش

عبدالعلی69 سرنگار جدیدی با عنوان قال الله عزوجل " یا محمد " علی علی ساخت
"
قال الله عزوجل "

یا محمد " علی علی

بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏53، ص: 68

65- خص، منتخب البصائر سَعْدٌ عَنِ ابْنِ هِشَامٍ عَنِ الْبَرْقِيِّ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ سِنَانٍ أَوْ غَيْرِهِ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ سِنَانٍ قَالَ
قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ‏

لَقَدْ أَسْرَى بِي رَبِّي عَزَّ وَ جَلَّ فَأَوْحَى إِلَيَّ مِنْ وَرَاءِ حِجَابٍ مَا أَوْحَى وَ كَلَّمَنِي بِمَا كَلَّمَ بِهِ وَ كَانَ مِمَّا كَلَّمَنِي بِهِ أَنْ قَالَ
يَا مُحَمَّدُ إِنِّي أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا عالِمُ الْغَيْبِ وَ الشَّهادَةِ ...
الرَّحْمنُ الرَّحِيمُ‏

إِنِّي أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ السَّلامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَيْمِنُ الْعَزِيزُ الْجَبَّارُ الْمُتَكَبِّرُ سُبْحانَ اللَّهِ عَمَّا يُشْرِكُونَ‏
إِنِّي أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا الْخالِقُ الْبارِئُ الْمُصَوِّرُ لِيَ الْأَسْمَاءُ الْحُسْنَى يُسَبِّحُ لِي مَنْ فِي السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ
وَ أَنَا الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ

يَا مُحَمَّدُ إِنِّي أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا الْأَوَّلُ فَلَا شَيْ‏ءَ قَبْلِي

وَ أَنَا الْآخِرُ فَلَا شَيْ‏ءَ بَعْدِي

وَ أَنَا الظَّاهِرُ فَلَا شَيْ‏ءَ فَوْقِي

وَ أَنَا الْبَاطِنُ فَلَا شَيْ‏ءَ دُونِي

وَ أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا بِكُلِّ شَيْ‏ءٍ عَلِيمٌ‏

يَا مُحَمَّدُ عَلِيٌّ أَوَّلُ مَا آخُذُ مِيثَاقَهُ مِنَ الْأَئِمَّةِ
يَا مُحَمَّدُ عَلِيٌّ آخِرُ مَنْ أَقْبِضُ رُوحَهُ مِنَ الْأَئِمَّةِ وَ هُوَ الدَّابَّةُ الَّتِي تُكَلِّمُهُمْ
يَا مُحَمَّدُ عَلِيٌّ أُظْهِرُهُ عَلَى جَمِيعِ مَا أُوحِيهِ إِلَيْكَ لَيْسَ لَكَ أَنْ تَكْتُمَ مِنْهُ شَيْئاً

يَا مُحَمَّدُ أُبْطِنُهُ الَّذِي أَسْرَرْتُهُ إِلَيْكَ فَلَيْسَ مَا بَيْنِي وَ بَيْنَكَ سِرٌّ دُونَهُ
يَا مُحَمَّدُ عَلِيٌّ عَلِيٌّ مَا خَلَقْتُ مِنْ حَلَالٍ وَ حَرَامٍ عَلِيٌّ عَلِيمٌ بِهِ.
بَيَانٌ قَوْلُهُ تَعَالَى عَلِيٌّ عَلِيٌّ الْأَوَّلُ اسْمٌ وَ الثَّانِي صِفَةٌ أَيْ هُوَ عَالِي الشَّأْنِ أَوْ كِلا

https://forum.hammihan.com/images/sm...vorite/gol.gifhttps://forum.hammihan.com/images/sm...vorite/gol.gifhttps://forum.hammihan.com/images/sm...vorite/gol.gifhttps://forum.hammihan.com/images/sm...vorite/gol.gifhttps://forum.hammihan.com/images/sm...vorite/gol.gifیا من هو ام الکتاب لدینا لعلی حکیم https://forum.hammihan.com/images/sm...vorite/gol.gifhttps://forum.hammihan.com/images/sm...vorite/gol.gifhttps://forum.hammihan.com/images/sm...vorite/gol.gifhttps://forum.hammihan.com/images/sm...vorite/gol.gifhttps://forum.hammihan.com/images/sm...vorite/gol.gif
"

يك روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار یا علی پاسخ داد.

يك روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار یا علی پاسخ داد.
"
قال الله عزوجل "

یا محمد " علی علی
http://www.iranclubs.org/forums/show...?t=4864&page=6
"

يك روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار 13رجب المرجب تولد با سعادت وظهور یگانه جلوه ذات اقدس احدی برصاحب ووارث جلوه مبارک ** پاسخ داد.
"
قال الله عزوجل "
یا محمد " علی علی
"

يك روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار علی را کس جز خدا ورسولش نشناخت پاسخ داد.
"
قال الله عزوجل "
یا محمد " علی علی
"

يك روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار إِنَّما یُریدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَکُمْ تَطْهیراً . پاسخ داد.
"
آیه_تطهیر (۲۰)

متن شبهه وهابیت در خصوص آیه تطهیر :

"همان طور که میدانید شیعه ( علمای نادان شیعه ) مدعی هستند که منظور از اهل بیت همسران نیستند و پسر عمو و داماد را اهل بیت پیامبر معرفی میکنند
و از طرفی دیگر اعتراف میکنند که بله همسر از اهل هست
اعتراف شیخ خوئی☺️
السؤال :1328 يتأكد الأمر بالمعروف والنهي عن المنكر على الأهل ، فمن هم الأهل وهل تعتبر الزوجة منهم ؟ وهل يشملها التأكيد ؟

الجواب :نعم الزوجة من الأهل
ونفس التأكيد موجود فيها والله العالم
صراط النجاة 2 / 426

پاسخ شیعه

مقدمتا لازم است مختصری توضیح درباره کلمه ی "اهل" ارائه شود. کلمه ی اهل به چیزی اطلاق میشود که انتساب به چیز دیگری داشته باشد.
برای مثال وقتی میگوییم اهل تهران یعنی کسانیکه منتسب به تهران باشند. و یا اهل کتاب یعنی کسانیکه منتسب به کتاب هستند.
و یا اهل این زمان یعنی کسانیکه منتسب به این زمان هستند.

و وقتی میگوییم اهل بیت یعنی کسانیکه منتسب و مرتبط با خانه ای خاص هستند. لذا هرکسی که به گونه ای انتساب و ارتباط با یک خانه داشته باشد از نظر لغوی اطلاق اهل آن خانه، بر او جایز و صحیح است، حتی برای گربه ای که در خانه ای زندگی میکند و به آنجا رفت و آمد میکند.

با بیان این معنی مشخص میشود زن و زوجه از نظر لغوی و ایضا عرفی یکی از مصادیق اهل بیت مرد محسوب میشود.

اما نکته ی مهم این است که طراح شبهه بین مفهوم اهل بیت لغوی و عرفی با اهل بیت اصطلاحی تفاوت قائل نشده است!
و ما میدانیم که الفاظ ممکن است علاوه بر معنای لغوی و عرفی، یک معنای اصطلاحی و خاص نیز داشته باشند.

برای مثال صلاة که از نظر لغوی به معنی دعا میباشد اما در اصطلاح خاصش به معنی نماز و شکلی از یک عمل عبادی است.

و درباره ی آیه مبارکه ی تطهیر مراد خداوند از اهل بیت، مفهوم خاص و اصطلاحی از آنان میباشد.
به عبارت دیگر با اینکه این لفظ عام میباشد و لغتا و عرفا دامنه ی وسیعی را شامل میشود، اما خداوند متعال، از این لفظ اراده ای خاص کرده اند؛
و این مسئله از تفسیر شخص رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم و ایضا مفهوم آیه بدست می آید که مراد از این لفظ در این آیه ی کریمه، افراد مشخصی از اهل بیت پیامبر میباشند که متصف به صفت خاصی یعنی عصمت هستند.

و از این قبیل موارد (یعنی اطلاق لفظ عام و اراده ی خاص) در قرآن بسیار است که برای نمونه به دو مورد اشاره میکنیم:

إنَّ اللَّهَ اصْطَفَى آدَمَ وَنُوحًا وَآلَ إِبْرَاهِيمَ وَآلَ عِمْرَانَ عَلَى الْعَالَمِين
َ(سوره آل عمران 33)

ترجمه:خداوند ، آدم و نوح و آل ابراهیم و آل عمران را بر جهانیان برتری داد.

در این آیه ی کریمه با اینکه خداوند لفظ عام آل عمران که از نظر لغت و عرف مشمول همه ی خاندان عمران میشود، به کار برده است. اما قطعا مراد خداوند این نبوده که کل خاندان آل عمران بر جهانیان برتری دارند. بلکه از این لفظ عام، اراده ای خاص کرده اند.
بن حجر عسقلانی از علمای مشهور اهل سنت درباره ی این آیه میگوید:

الْمُرَادَ بِالِاصْطِفَاءِ بَعْضُ آلِ عِمْرَانَ وَإِنْ كَانَ اللَّفْظُ عَامًّا فَالْمُرَادُ بِهِ الْخُصُوص
ُ
فتح الباري لابن حجر ج6 ص469

ترجمه: مراد از برتری، بعضی از آل عمران هست (نه همه آنان) هرچند که لفظ عام هست اما اراده خاص میباشد.

وهمچنین خداوند متعال در آیه 54 سوره نساء میفرماید:

أمْ يَحْسُدُونَ النَّاسَ عَلَى مَا آتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ فَقَدْ آتَيْنَا آلَ إِبْرَاهِيمَ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَآتَيْنَاهُمْ مُلْكًا عَظِيمًا

ترجمه:بلکه به مردم ، برای آنچه خدا از فضل خویش به آنان عطا کرده رشک می ورزند در حقیقت ، ما به خاندان ابراهیم کتاب و حکمت دادیم ، و به آنان ملکی بزرگ بخشیدیم.

در این آیه ی کریمه، خداوند متعال میفرمایند که به آل ابراهیم کتاب، حکمت و ملک عظیم دادیم. اما قطعا مراد خداوند همه ی آل ابراهیم نبوده است. زیرا خداوند به همه ی آنان، کتاب و حکمت و ملک عطا نفرموده اند.
برای مثال جناب ساره همسر حضرت ابراهیم علیه السلام با اینکه قطعا از آل ابراهیم محسوب میشود، اما خداوند به او کتاب نداده است. پس مشخص میشود که مراد اشخاص مشخصی از آل ابراهیم میباشند.

اینها فقط دو نمونه از آیات قرآن در اطلاق لفظ عام و اراده ی خاص است. همانگونه که در #آیه_تطهیر اینگونه است.

لذا با این توضیحات، مشخص میشود که وقتی سید خویی رحمه الله میفرمایند زن از مصادیق اهل مرد هست، مراد ایشان از نظر لغوی و عرفی و فقهی آن است و نه آن معنای اصطلاحی خاص که در آیه ی مبارکه ی تطهیر اراده شده است.

و زنان پیامبر مشمول اهل بیت در آیه ی مبارکه ی تطهیر نمی شوند. و همانگونه که گفتیم این مسئله هم از مدلول آیه فهمیده میشود،
زیرا مدلول این آیه عصمت اهل بیت میباشد و به اجماع امت زنان پیامبر معصوم نبوده اند.
و همچنین این اختصاص از تفسیر رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم به دست می آید که مراد از این آیه ی شریفه در زمان خود را منحصر در اصحاب کسا کرده اند.

نکته ی بعد اینکه، وهابیت گفته‌اند شیعه زنان را جز اهل بیت نمیداند و داماد و پسر عمو را جز اهل بیت میداند. در جواب گفتیم که شیعه زنان را از اهل بیت اراده شده در آیه ی تطهیر نمیداند نه اهل بیت لغوی و عرفی.
و اینکه داماد و پسرعموی پیامبر که امیرالمومنین علیه السلام باشد جز این آیه ی مبارکه هست، به دلیل تفسیر رسول اکرم میباشد. و وهابیت با این حرف به شخص رسول اکرم توهین کرده اند. زیرا بنا به فرمایش پیامبر اکرم، امام علی علیه السلام مشمول ایه ی تطهیر میباشد.

وهمچنین عده ی قابل توجهی از علمای اهل سنت نیز بدین مسئله تصریح کرده اند که زنان مشمول آیه ی تطهیر نمیشوند؛
برای مثال امام طحاوی میگوید:

فدَلَّ مَا رَوَیْنَا فِی هَذِهِ الْآثَارِ مِمَّا کَانَ مِنْ رَسُولِ اللهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ إلَى أُمِّ سَلَمَةَ مِمَّا ذَکَرَ فِیهَا لَمْ یُرِدْ بِهِ أَنَّهَا کَانَتْ مِمَّنْ أُرِیدَ بِهِ مِمَّا فِی الْآیَةِ الْمَتْلُوَّةِ فِی هَذَا الْبَابِ، وأَنَّ الْمُرَادِینَ بِمَا فِیهَا هُمْ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ، وَعَلِیٌّ، وَفَاطِمَةُ، وَحَسَنٌ، وَحُسَیْنٌ عَلَیْهِمُ السَّلَامُ دُونَ مَنْ سِوَاهُم

شرح مشکل الآثار.ج2 ص244.ط موسسة الرسالة

ترجمه: پس آن چه ما از روایات پیامبر و خطاب پیامبر به ام سلمه بیان کردیم، دلالت بر این دارد که ام سلمه از کسانی که مورد نظر این آیه هستند نمی باشد، و مراد از این آیه پیامبر و علی و فاطمه و حسن و حسین علیهم السلام هستند نه غیر از آنان

یا من هو فی ام الکتاب لدینا لعلی حکیم
اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن واخذل واهلک من عاداهم
یا علی یامرتضییا حیدر
کرکس دون پنجه زد بر روی طاووس ازل
عالمی از حسرت آن جلوه مستانه سوخت
آتشی آ تش پرستی در جهان افروخته

"

2 روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار *** 10 رجب میلاد با سعادت حضرت جواد الائمه وحضرت علی اصغر علیهم صلوات الله تهنیت *** پاسخ داد.
"
یا محمد وو
یا علی و
عن مولانا الرضا علیه السّلام :
اَلْامامُ ، الْاَنیسُ الرَّفیقُ ، وَ الْوالِدُ الشَّفیقُ .

امام هشتم علیه السّلام فرمودند ؛

امام همدمِ همراه و پدرِ مهربان است .

مکیال المکارم ج ۱ ص ۸۳

عن أَبی عَبْدِاللَّهِ علیه السّلام ؛

إِذَا بَعُدَتْ بِأَحَدِكُمُ الشُّقَّةُ ، وَ نَأَتْ بِهِ الدَّارُ ، فَلْيَصْعَدْ أَعْلَی مَنْزِلِهِ فَلْيُصَلِّ رَكْعَتَيْنِ وَ لْيُؤْمِ بِالسَّلَامِ إِلَی قُبُورِنَا فَإِنَّ ذَلِكَ يَصِلُ إِلَيْنَا .

هرگاه بر يكی از شما سخت و طاقت فرسا بود و خانه ‏اش دور بود ، پس بربام خانه ‏اش بالا رود و دو ركعت نماز بخواند و با سلام دادن به قبر ما اشاره و قصد كند ، همانا سلام او به ما می‏ رسد .

من لا يحضره الفقيه ج ۲ حدیث ۳۲۰۲
یا جواد الائمه ادرکنی
"

2 روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار به نیت سلامتی وظهور وفرج صاحب العصر والزمان صلوات پاسخ داد.
"
یا محمد وو
یا علی و
عن مولانا الرضا علیه السّلام :
اَلْامامُ ، الْاَنیسُ الرَّفیقُ ، وَ الْوالِدُ الشَّفیقُ .

امام هشتم علیه السّلام فرمودند ؛

امام همدمِ همراه و پدرِ مهربان است .

مکیال المکارم ج ۱ ص ۸۳

عن أَبی عَبْدِاللَّهِ علیه السّلام ؛

إِذَا بَعُدَتْ بِأَحَدِكُمُ الشُّقَّةُ ، وَ نَأَتْ بِهِ الدَّارُ ، فَلْيَصْعَدْ أَعْلَی مَنْزِلِهِ فَلْيُصَلِّ رَكْعَتَيْنِ وَ لْيُؤْمِ بِالسَّلَامِ إِلَی قُبُورِنَا فَإِنَّ ذَلِكَ يَصِلُ إِلَيْنَا .

هرگاه بر يكی از شما سخت و طاقت فرسا بود و خانه ‏اش دور بود ، پس بربام خانه ‏اش بالا رود و دو ركعت نماز بخواند و با سلام دادن به قبر ما اشاره و قصد كند ، همانا سلام او به ما می‏ رسد .

من لا يحضره الفقيه ج ۲ حدیث ۳۲۰۲
یا جواد الائمه ادرکنی
"

2 روز پيش

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 02:52AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه